|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  41 42 43 44 [45]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето II
18.7.2016 11:39:41   
Hopeful RR
Се слагам со lolla RR. Првите оброци се само навикнување на храната како таква, на навиката за јадење и внесување други текстури освен млекото, а за хранливоста може да се разговара подоцна, скоро до година главен извор на хранливи материи е млекото. Дури и кога бебе доаѓа на три оброци, јаде во толку мали количини што не е тоа доволно за покривање на потребите. Затоа секако се дава млеко. После година е веќе друг муабет.

Квиско, просото е класичнаитарка, а киноата е псевдожитарка, да, но и двете се сметаат за многу корисна и хранлива за бебиња, посебно во периодот до внесување глутен, кој е барем 8+. Накај 8 месеци може да се дава и спелт, кој има помала количина глутен од овес, рж, јачмен и пченица. Во тој прв период, поентата е да се внесуваат зрна и семиња, не мора буквално житарки, кои ќе го разбудат непцето на бебето, ќе го научат на нови вкусови и структури, а хранливоста ја обезбедува млекото. За путер мислам дека е прерано, евентуално кокосов може.

Milicka30, млеко им давам во зависност од ноќта - пијат по 100мл пред заспивање, и ако се разбудат и пијат околу 2-3, тогаш може и сабајле, ако се кенкави, но ако се разбудиле за млеко накај 4-5, тогаш не им давам на будење и си чекаат доручек, кој ни е фиксен во 8.30-9.00. Сега дека е топло, ги фаќа жед почесто ноќе и им нудам на секое будење, пијат по околу 120-130мл, инаку пијат помалку.

Гина, давам кравјо сирење на Суташ, сум дала и козјо дека се над година, а еднаш дури и мешано. Секако, давам многу ретко, заради солта, и балансирам со тоа што сол нив им давам мноогу ретко, еднаш неделно.

Нова мама, рано е за месо. Има некои тенденции во светов прва храна да биде месото, но повеќето педијари се противат на тоа и го оставаат за 8+, сепак прва храна е овошје, зеленчук и житарки. За втор оброк ви е рано, како што кажа и lolla RR._____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1101
   RE: Прва нова храна на бебето II
19.7.2016 10:44:43   
gina
nie sme sega godinka dali im davate pokrupno da gjvakat ili uste pasirate

me interesira a med dali davatew i kakov i za magjun

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1102
   RE: Прва нова храна на бебето II
20.7.2016 22:21:16   
Felly RR
гина, за блендирана храна читни во темата ТУКА, а за маџун слободно може да даваш, тој се дава пред годинка, а за медот некои велат после година, некои по 2 години, па како ќе си одлучиш ти. Впрочем имаме и за медот тема, еве читни си КЛИК. Ние имаме домашен органски мед, и планирам некаде од есен/зимо да почнам да му давам на К, ќе има година и некој месец.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1103
   RE: Прва нова храна на бебето II
20.7.2016 22:23:52   
Felly RR
Заборавив да прашам - семињата (ленено, сончоглед, тиква) од кога се даваат? Се мислам некако дека од 10 месеци може, или грешка сум?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1104
   RE: Прва нова храна на бебето II
22.9.2016 15:07:29   
Kvisko
Женски дајте предлози за ужинка за 8 и пол месечно бебе.
Пред десетина дена воведовме трет оброк ама сега ќе мора да воведеме и една мала ужинка зашто јас се враќам на работа од Понеделник. Сега за сега имаме оброк па цицање (млеко) и така у круг. Проблемот е сабајле некако ќе му остане саат време празно па мора со нешто да се пополни. Сега за сега распоредот би бил цицање и мама оди на работа па доручек со баба па некоја ужинка мала и Аптамил па спиење.
Се мислам што да му дадат за учинка дали нешто малку овошје или што друго?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1105
   RE: Прва нова храна на бебето II
30.1.2017 15:32:16   
redflower
Zdravo mamicki ...Moeto bebe e 5 I pol meseci . Pocnavme so voveduvanje na ovosni kasicki od 4 meseci. Sega pocnuvame so zelencukovi pa me intetesira sto moze da davam osven morkov koj bas I ne go sakase I dali mora cisto da I davam na primer samo spanak samo morkov, samo kompir ili moze da se mesa primer morkov so kompir bidejki mislam I kompir nema da saka zatoa sto potesko go prifaka zelencukot. I uste drugo me interesira od koja vozrast moze da se vovedat barem dve kasicki na den ...nie seuste jademe samo eden vid na den. Pozz

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 1106
   RE: Прва нова храна на бебето II
31.1.2017 13:01:54   
Kvisko
Redflower сега за сега се уште сте на пробување вкусови. Ние почнавме некаде накај 5 месеци и нешто да пробуваме вкусови а со полни 6 го формиравме првиот оброк. Тогаш имавме три дена овошје со житарки, па три дена зеленчук.Дури со 7 и нешто почнаме со втор оброк.
Сега за сега не форсирај нешто премногу. Нека пробува и нека отркива што сака што не сака бебуш. Нема се одма да прифати за нешто ќе треба и време. Инаку можеш да мешаш нешто што веќе сте пробале со нов вкус. Пример можеш да измешаш јаболко и морков (така полесно ќе го прифати морковот). Па после можеш морков и компир па компир и тиквица итн итн. Исто трик за полесно прифаќање на почеток е додавање на малку млекце во храната (мајчино или адаптирано никако обично).


< Поракaта ја уредил Kvisko -- 31.1.2017 13:02:48 >

(Одговор на членот redflower)
Непосредна врска до пораките: 1107
   RE: Прва нова храна на бебето II
31.1.2017 15:45:15   
redflower
Blagodaram kvisko na sovetite :)

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1108
Страница:   <<   < Претходна страница  41 42 43 44 [45]
Страница: <<   < Претходна страница  41 42 43 44 [45]
Оди на:


Анкета

koga se resivte za 2 dete
katerinceb

vtoro dete koga..

posle 1 godina (27%)

posle 2 godini (22%)

posle odreden period (51%)


Број на сите гласови: 49

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!