|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Мед
27.3.2009 11:03:19   
vesna_kr
Дали ВАшето дете јаде мед? Од кога почнавте со давање на мед?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Мед
27.3.2009 12:44:21   
Еца
Мартина не го сака медот,и давав но се гади од него и доаѓа да поврати,затоа баталив,не и ни давам,нека помине време па пак ќе пробам.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Мед
27.3.2009 16:11:19   
mis.
Не сум давале мед не знам мислам дека содржи алергени и чисто од претпазливост ама може да пробам тој е веќе голем.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Мед
27.3.2009 19:44:47   
Srculence
Zapocnavme pose prviot rodenden da jademe med.Mnogu ne go sakame ama koga sme nastinati morame ,znaci najceto na zimo jadat nautro po edno lazice ,a letoto ne.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Мед
28.3.2009 19:48:52   
Aleksandra
Jas na Luka mu stavam po dve lazicki med vo siseto so mleko od sablaje pred da odi vo gradinka. So pogolemoto dete - Ana uste od prvata godina pred da odi vo gradinka piese celo sise caj so med i ceden limon i imase mnogu dobar imunitet ni edna bolest ne ne fati vo gradinkata, sto e vo sprotivno so pomalioto dete Luka da duvne vetre on e bolen, pa sega pieme mleko so med za da oformime barem nekakov imunitet bidejki medot mnogu dobro deluva na imunitetot i e antibaktroloski.

(Одговор на членот Srculence)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Мед
30.3.2009 14:58:16   
vesna_kr
Исто и ние,мед само со млеко во шишето сабајле.ЧАј никако не пие и со млеко уште од бебе и давам.

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Мед
21.5.2009 23:00:38   
Боцко
Стефан има пробано само малку мед, и мислам дека не го сака премногу. Се обидувавме и со Малтекс, но исто така тешко. Малтексот е сличен на мед и богат е со витамини од групата Б, како и со многу калциум а не е толку благ.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Мед
22.5.2009 10:05:39   
niki
Jade retko med, ako i jas jadam. Sum cula deka pred dve godini ne treba da se dava na deca bidejki e alergen, pa zatoa nikogas ne sum ja forsirala. Sestra mi na nejzinoto since ednas mu davase vo forma na nekoj lek za iskasluvanje i pedijatarot lom ja napravila sto na dete malo dava med, a toj imase okolu godina i pol i od togas go izbegnuvame.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Мед
29.6.2009 11:15:13   
mami
а може од медот да му се прави шлаем и да повраќаuser posted image мм му купил завчера мед со млеч и прополис, природен, здрав бла, бла, бла и му ставив на два пати во млекото по една лажичка, и вчера почна да кашла, и на два пати ми поврати по цела топка шлаем...можное од медот да се исчистило грлото или пак не му прија медотuser posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Мед
29.6.2009 11:48:23   
niki
Neznam mami, malo e tvoeto poarno pretpazlivo so medot, moze da e alergicen.
Jas ko mala mnogu sakav da jadam med, ama sekogas koga ke izedev poveke od edna lazicka povrakav. I toa me sledese duri do 5-6 godini. Majka mi strogo me kontrolirase koga jadam i kolku jadam med i se trudese da go izbegnuvam. Se sekavam duri deka od medot povrakav.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Мед
29.6.2009 13:01:01   
Еца
Мами, подобро немој да му даваш мед некое време,па мислам не е толку зорт!Остави нека помине време па потоа пробај пак ако се повтори дефинитивно ке знаеш дека му е од медот, и што понатаму...со педијатарот најдобро да си поразговараш.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Мед
29.6.2009 13:05:00   
mami
да да ..не му давам веќе..а на лекар сме попладне, кај матичната


(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Мед
27.7.2009 10:32:45   
mami
Хранливи состојки на медот
(2 лаж.=42гр.)
јаглен хидрати- 30 г.
калиум- 22 мг.
калциум- 2 мг.
фосфор- 2 мг.
железо- 0,4 мг
натриум- 2 мг.
вит. Ц- 2 мг.
калории- 120

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Мед
5.10.2009 11:03:14   
big_mama817
ние почнавме послем првата година и секојден дозата ни е по една мала лажицаuser posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mami)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Мед
5.10.2009 11:07:21   
profesorica
После годинката почнавме со мед но не го конзумираме многу честоuser posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Мед
5.10.2009 11:07:29   
Iva
Тео има 8месеци и еве почнав од време на време да му давам на врвот од лажичката. Најчесто медот го ставам во чај заедно со исцеден лимон. А Михајло еве редовно секој ден си јаде по една лажичка мед. Јас пораснав со мед и сакам тоа да стане пракса и со моите деца. 

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Мед
5.10.2009 13:36:32   
mother 29
мојот не сака мед,ни во чај ,ни во млеко...никако.
незнам во што да му го ставам, да го исшверцувам ,а?
што ке кажете?


а многу сакам да си јаде мед?

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Мед
5.10.2009 13:53:43   
STRUMFETA
Neznaev kolku bil steten medot i uste vo prviot mesec pocnav da mu ja topkam cuclata vo med, i toa po preporaka na svekrvami,demek taka trebalo.I Filip si go prifati,i jas taka topni pa topni od medot,koga na edna drugarka onaka slucajno i kazav,pa koga mi ukaza na stetnite dejstva na medot za novorodenceto,se zaprepastiv pa poveke za nisto ne ja slusam svekrvami.A filip edvaj go odviknav.Pred spienje placese i ja plukase cuclata zosto ne mu bese blagicka ama eve veke poveke od mesec nemame liznato med.user posted image No koga neznaes,toa ti e 

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Мед
5.10.2009 14:03:31   
ostoun
Do 1 godina ne se dava med a treba pretpazlivo i so kapkite propolisuser posted image

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Мед
5.10.2009 14:14:11   
mami
во последно време му ставам по една лажичка мед или малтекс во млекото и му се допаѓа

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Мед
29.10.2009 10:56:34   
mother 29
почнав да му го "шверчувам" медот во сокoт(пола шише чај+пола сок+пола лажиче мед ) и ајде во градинка!и палиuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Мед
29.10.2009 10:57:50   
profesorica
и јас му шверцувам чај и мед во сокот хахахах user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил profesorica -- 29.10.2009 10:58:02 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Мед
29.10.2009 10:58:16   
mami
леле јас тоа му го правам со мултивитаминскиот сируп. не сака да го пие па го мешаме со сок и само така...

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Мед
29.10.2009 11:03:46   
ripce
ние уште не користиме мед... здравје после годината, инаку ние немаме потреба од шверцување чај, си го пиеме без проблем, дури сакаме и во неограничени количини, го сакаме и чајот од коприва (заради анемијата ни кажа д-р да пиеме), а мене ми бљак...user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Мед
29.10.2009 11:07:33   
mis.
Ние дома немаме навика да конзумираме мед и ако купам тоа е најчесто кога ги правам оние шишарките,ежињата. и На Мартин немам му дадено.Треба да купам и да му дадам.Штета детето да не конзумира мед заради тоа што не користиме ние.Јас се чуствувам како лоша мајка.user posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

ime za kerkicka
BARBARITA

koe da go izbereme za nasata kerkicka

meri (8%)

irene (4%)

anna (26%)

ivona (21%)

sara (24%)

gloria (16%)


Број на сите гласови: 177

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!