|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето II
25.6.2012 16:49:52   
Beatris
Еее со снегулките ќе завршиш работа. Само стави и уште нешто да не го осеќа толку цвеклото зашто мене свежо цвекло ми има вкус на земја user posted image user posted image user posted image Или во зеленчукова кашичка измешај го, и таму може да ставиш пр. овесни снегулки и ете ти

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Прва нова храна на бебето II
25.6.2012 19:08:07   
ivoni4ka
jas i pravam kasicka od vareno cveklo tikvicka i morkov ili namesto tkvicka kompirce ( ic nejke da go jade ) a orznite sneulki gi jade so bilo sto ama ovesnite jok so nisto

_____________________________(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Прва нова храна на бебето II
26.6.2012 2:18:42   
kikicka
Јас цвеклото го комбинирав по боја.user posted image Како семафор,црвен-цвекло,жолт-пченица или компир,зелен-брокула или спанак и плус нешто бело-карфиол или морковке ставамитака сите бои убаво испаѓаше јадењето после ке додадев к.млеко и јадеше. Ама цвеклоставав ептен малку,пошто имадостајак вкус.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Прва нова храна на бебето II
26.6.2012 14:37:32   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka


oti felly?paod lubenicata nema nikakvi reakcii, nee alergeno ovosje plus sezonsko ovosje euser posted image


Pa, добро, нема никакви реакции, ама ако тргнеш од сезонско овошје, многу повеќе на праски, кајсии, цреши им е сега сезоната отколку на лубеници. Јас мислам дека со лубеница почнав од 8-9 месеци.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Прва нова храна на бебето II
26.6.2012 14:40:26   
ivoni4ka
felly n i davam odma tuku ponatamu bidejki sega i na mene ne mi se vkusn i nekako zorle zrean a pak na dete tuku muabetot pocna od dali krastavica ladna od frizider da i dadam da smuka em da se osvezuva em da si g cesa zlebinite

_____________________________(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Прва нова храна на бебето II
26.6.2012 14:52:12   
kikicka
Да да,панели е подобро лубеница да се даде како прво нето да серазлади отколку краставица,ако ја откине и залетне после ке се трескаш .а лубеница емке се разлади ем ке прими течност.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Прва нова храна на бебето II
26.6.2012 23:33:44   
Ikana
Дечки јас со помош на Кикичка, спонтано и случајно го најдов лекот за забите....а тоа се ладни каши од фрижидер! Сеа сите ги чувам во фрижидер, и директно и давам да јаде, и многу повеќе ги сака така, бидејќи имаше еден период од 3 дена во кој што не сакаше ни да помириса било каква каша...!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Прва нова храна на бебето II
26.6.2012 23:41:32   
kikicka
Е да,мене ме отупија за тоа,декаладна грлото ке ја боле блаа блааа,и 15мин пред давање ја оставав на собна температура за после да не ми солат памет. Моево дете претоплена храна нема јадено.user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Прва нова храна на бебето II
27.6.2012 0:01:15   
Pepelaska *
Женски , офтопик сте

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Прва нова храна на бебето II
27.6.2012 10:59:11   
Felly RR
Ивоничка, ако си се двоумела за краставица, јас прво имав дадено краставица, а лубеница подоцна. Ама сепак и давав рендана, а не така цело парче да си шмука.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Прва нова храна на бебето II
27.6.2012 19:38:29   
ane.d
Aj pak ke prasam,prasav ednas ama nikoj ne mi odgovori,od koga mozam da dadam puding ama doma da i go napravam nauser posted image ima 7 meseci i pieme kravjo mleko,pa ako moze kazete i od koj puding da i spremam

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Прва нова храна на бебето II
27.6.2012 19:41:17   
Ikana
Ане.д, конкретно за пудинг во прав не знам, но имаш од нестле погодни за 7 или 8 месеци па натаму, сепак треба да го прочиташ упатството, ги има во поголемите маркети.

(Одговор на членот ane.d)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Прва нова храна на бебето II
27.6.2012 19:59:12   
lili31

ИЗВОРНА ПОРАКА: ane.d

Aj pak ke prasam,prasav ednas ama nikoj ne mi odgovori,od koga mozam da dadam puding ama doma da i go napravam nauser posted image ima 7 meseci i pieme kravjo mleko,pa ako moze kazete i od koj puding da i spremam

da ti kazam iskreno,maliot ima 7 meseci,do 6 m bevme samo so majcino mleko i navecer pred spienje 90 ml ad.Posle 6 m. pocnav so dohrana ali mnogu mnogu tesko prifati da jade,nisto ne sakase,e mm edna vecer,koga jas ne sum bila,toj mu dal PUDINK od vanila napraveno doma,user posted image jadel tolku mnogu sto placel uste sakal....normalno mu se lutiv na mm deka napravil losa rabota,ali gledam nisto ne mu se sluci ,,, ,,e sega zemam jogurt ili pudink i mu mesam so ovosje za da jade,samo taka jade,,dosega ne sme imale maka,zelencuk uopste ne saka,sega za sega,pa ke probam so nesto da go izlazamuser posted image .......poiskusni majki neka pisuvat ako znaat od koga da se dava

(Одговор на членот ane.d)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Прва нова храна на бебето II
27.6.2012 23:06:49   
Felly RR
Штом пие крсвјо млеко, не гледам зошто да не и даваш пудинг. направи го само со помалку шеќер

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот ane.d)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Прва нова храна на бебето II
27.6.2012 23:08:54   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: ane.d

Aj pak ke prasam,prasav ednas ama nikoj ne mi odgovori,od koga mozam da dadam puding ama doma da i go napravam nauser posted image ima 7 meseci i pieme kravjo mleko,pa ako moze kazete i od koj puding da i spremam


КЛИК ОВДЕ
има цела тема за пудинг, можеш да видиш искуства

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот ane.d)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Прва нова храна на бебето II
27.6.2012 23:11:04   
Pepelaska *
Мислам дека на 7 месеци треба да јаде и зеленчук бебето, не само на благо.
Можеби е навикнато на благ вкус и затоа не сака зеленчук да јаде.
Пробај со компир , тој има неутрален вкус

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Прва нова храна на бебето II
1.7.2012 23:07:24   
elenak
Женски а грав од кога почнавте да давате? Бевме на систематски и малку хемоглобинот ни беше под нормала па д-рот ми рече дека гравот многу брзо ја подобрувал еритроцитната крива и општо крвната слика и да пробам да и ставам по неколку зрна во кашичките и исто така да почнеме со месо... А баш мислев малку да почекам со месотоuser posted image Имаме 6 месеци и 5 дена

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Прва нова храна на бебето II
1.7.2012 23:34:49   
kikicka
Почекај уште 1 месец барем за месо и грав,инаку за подобрувањена крвта можеш и зелена боранија да му дадеш,и таа содржи доста железо.
Во комбинација со цвекло,боранија,компирче и морков ке му биде убаво за ручкање а воедно и здрав оброк.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.7.2012 1:34:24   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Почекај уште 1 месец барем за месо и грав,инаку за подобрувањена крвта можеш и зелена боранија да му дадеш,и таа содржи доста железо.
Во комбинација со цвекло,боранија,компирче и морков ке му биде убаво за ручкање а воедно и здрав оброк.


Бреее грав на бебе од 6м...туку и нас малку хемоглобин под ниво...па сакав баш да прашам како може преку храна....ќе пробам ова што пишала кика..ама ние уште немаме пробани цвекло...??

имаме 9,5 месеци...можам да дадам нели...во сок со јаболко и морков...само цедам така, свеж?? user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.7.2012 9:46:50   
kikicka
Ехее можеш и варен ,за свеж незнам не сум и давала пошто вкусот не муе убав ,аварен не се ни осеќа.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.7.2012 10:11:51   
Natuska85
Андрианче јас сум давала свеж во соковник со јаболко и морков. После само немој да се уплашиш каката може да му има така темно црвена боја,јас се извадив од памет додека да ми текнеuser posted image

Инаку грав на 6.5 месечно бебе прерано е.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.7.2012 11:01:31   
AnnaMolly RR
Андријанче, слободно стави во соковник јаболко, цвекло и морков. Јас правам од кило јаболки, едно цвекло со средна големина и 4-5 помоглеми моркови. Ми излегува литро сок и таман ми е за цел ден да пие Филип. Додавам и еден цел лимон сосе кора, само не знам Андреј дали пробал лимон, нема една година.

А свеки моја еднаш кога го чуваше Филип ми се јавува на телефон „Леле, детево има црвени каки, ќе го носам на лекар“. А јас се утепав од смеење. И додека и објаснам да не паничи, дека е од цвеклото, мислам дека женава остаре предвреме.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.7.2012 11:58:30   
Andriance
Мучас грасиас девојчиња user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.7.2012 12:40:20   
elenak
Благодарам жени, си знам јас кај треба да прашам прво user posted image   Цвекло почнавме да лапкаме, сега ќе воведеме и боранија па да видиме...

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.7.2012 13:06:34   
mila28
Sin ima 6 meseci i edna nedela, seuste cica a so kasite "vojna" vodime doma za odvaj da izede 2-3 lazicki, megutoa sepak ima probano dosta razlicni vkusovi, ovosje i zelencuk, melen oriz, baby first pap, denes prv pat i kasa sto sodrzi gluten so zito.
Sega denovive sakam da mu vovedam jogurt, pavlaka i kiselo mleko megutoa neznam so sto da pocnam i od koi potocno, si vikam mozebi dokolku zelencukot go pomesam so pavlaka ke go saka.

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

/
Jana9

Dali sakate poveke :

Crveno vino (100%)

Belo vino (0%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!