|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Пудинг,овошен јогурт
26.9.2009 20:57:37   
mis.
Од кога почнавте со пудинзи,овошни јогурти?Дали тоа беа купечки или домашно направени?

< Поракaта ја уредил mis. -- 26.9.2009 20:58:24 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Пудинг,овошен јогурт
26.9.2009 21:03:49   
barbi
Posle sedmiot mesec i pravev domasni kasicki ama i kupuvav a jogurtcinjata pocnav posle godina, zasto mi vikaja deka se stetni i povece i davav domasni.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Пудинг,овошен јогурт
26.9.2009 21:09:41   
BEBICA
Jas puding na Monika ednas i dadov i cel den mi povrakase a togas imase 10 meseci,a ovosni jogurcinja sama i pravam doma.Jas ne preferiram kupecko posto znaat da go laziraat datumot a plus toa vo domasnoto znam sto sum stavila.

(Одговор на членот barbi)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Пудинг,овошен јогурт
27.9.2009 13:30:08   
nadica
и правам и дома ама давам и купени и пудинг и овошен јогурт сака на дукат досега не сме имале несакани реакции

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Пудинг,овошен јогурт
28.9.2009 9:56:07   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica


Дамјан буквално се дави во нив, оние од јогобела и од дукат.
Дали вие на децата им давате овошни јогуртчиња?



ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Jas i davam na Monika no samo akoi jas napravam inaku gotovite ne radi toa sto ne znam sto imaat vo niv.bar ovaka znam sto sum stavila.

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

како и правиш домашно? јас му купувам од оние со цели парчиња овошје, и ги сака ептен

ИЗВОРНА ПОРАКА: zami

Mnogu vnimatelno so se sto e gotov proizvod bidejki prodavacite gi znaat trikovite kako da go smenat rokot na upotreba, a vam ke vi bide prekasno


ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Да со цели парчиња и јас.А инаку и домашно правени се добри.На пр. гмечена банана + кисело млеко или јогурт, павлака!или друго овочје + јогурт.

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

jogobela ,jogobela ovosno iznenaduvanje,,jogobela(pesnickata a?)

zakon

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Јас стално го гледам датумот на истекување на важност особено кога зимам за малиот а инаку на овошните јогуртчиња обавезно читам и состав да не содржи некој емулгатор.

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Јогобела....ЕКСТРА ДОЖИВУВАЊЕЕЕЕЕ.јогобела, јогобела.....ммммммм...ќе не биде за реклама а?

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

     

ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

pa ke zemam pavlaka i vo nea stavam ovosje po izbor.Se zavisi od sezonata.Dodavam banana, koga bea kajsiite i toa stavav, sega na primer znam i vo pavlkata da dodadam edna sliva i toa ima interesna boja i monika samo gleda vo tanjirceto sto ima i so slast si jade.Mozete da kombinirate po vas izbor.


(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Пудинг,овошен јогурт
28.9.2009 9:58:26   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: kuklicka

nie pocnavme od vcera so oosni jogurtcinja. zakon se

ИЗВОРНА ПОРАКА: nutelizza

ИЗВОРНА ПОРАКА: kuklicka

nie pocnavme od vcera so oosni jogurtcinja. zakon se


На која возраст сте?


ИЗВОРНА ПОРАКА: Twins

а на која воздраст за прв пат им дадовте овошен јогурт и пудинг?



ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

wins jas prv pat i dadov ovosen jogurt na Monika so 9 meseci,letovo no domasen, t.e. sama i napraviv za da ja osvezam.poradi toa sto site znaeme kolku jogurtot moze da osvezi.Ne sum pobornik za gotovite ovosni jogurcinja poradi toa sto neznam sto sve ima vo niv.Kazuvaat deka pisuva sto sve stavaat, no oni mozat bilo sto da napisat na ambalazata toa neznaci deka se ispravni 100%.Ja sum skeptik po toa prasanje poradi toa sto se imam izgoreno na svoja koza licno ja pogotovo so pominati rokovi, a sekogas gledam i mi se sluci da na ovosniot jogurt da pisuva deka istekuva za 1,5 dena a jas dobiv trovanje vecerta.Taka da izborot e vas.Moeto mislenje e podobro sami doma da napravite ne e tesko niti komplicirano samo da imate zelba.Samo da napomenam nemora da znaaci deka sum vo pravo ova e samo moe mislenje.Bez ljutenje.

ИЗВОРНА ПОРАКА: caci20

Petar gi obozava za dorucek, a pocnavme od edna godina. Dobar izvor na kalcium, ako nekoe ne saka mleko.A najubavo e ako jade kiselo mlekce, makar i taka bez ovosje

ИЗВОРНА ПОРАКА: anica

ние скоро почнавме пред 1 месец кога наполни 6 месеци и по препорака на педијатар (може веќе ќе ви звучам досадно зашто во повеќето постови пишувам по препорака на педијатар, ама така е јас пошто сум млада, 19 години, исклучиво ги следам советите на матичната и поинаку ми е страв да постапам) му давам само домашен пудинг и тоа само од ванила, а овошни јогурти не му давам, зашто мислам дека е точно тоа дека содржат состојки што можат да влијааат негативно на здравјето на децата (да не бидам контрадикторна КОНЗЕРВАНСИ во најмала мера, а се' почести се гласините за состав на КАНЦЕРОГЕНИ МАТЕРИИ), па според тоа може да јадам јас, мм, брат ми... ама на моето дете во никој случај не би му дала во овој период од животот, а кога ќе биде повозрасен можеби.



(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Пудинг,овошен јогурт
28.9.2009 15:12:25   
big_mama817
nie pocnavme posle prvata godina

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Пудинг,овошен јогурт
28.9.2009 19:43:24   
daniel
od devet meseci pocnavme so jogurtcinja


(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Пудинг,овошен јогурт
27.11.2009 13:06:17   
mother 29
user posted image
вчера прв пат купив вакво ,дали се нови, незнам до сега ги немало кај нас~!лелел луге фантазија,нешто поубаво немам јадено,а Марко збесна по нив ...ги има боровница ,вишна....мммммммммммммњам

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Пудинг,овошен јогурт
27.10.2010 16:45:42   
Палешка РР
Им давате на бебињата купечки овошни јогурти?
Јас и немам дадено и тоа секогаш стојам на штандот за јогурти во Тинекс се пулам, пулам и заминувам user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Пудинг,овошен јогурт
27.10.2010 17:02:23   
nadica
за пудинг сака и домашен и купечки најмногу на дукат а овошен јогурт несака некако го одби и сега ја нудам ама таа одбива да проба затоа јас се насладувам user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Пудинг,овошен јогурт
27.10.2010 17:07:54   
Џесика
Овошен јогурт од Дукат му давав, изгледа се засити, па периодов некако не ги сака, сега сме повеќе накај пудинзите... ископав еден, ама појма немам што пудинг е, во мали чашки, пола чоколадо, пола ванила... ама луѓе, побудалува кога ќе го види, го јаде за секунда... е сеа не знам кој пудинг е подобар, дали оној во прав или готов во чашка user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Пудинг,овошен јогурт
27.10.2010 17:59:44   
nadica
user posted image
еве ова и е омилено на надица да не бранам и сите 4 би ги јадела наеднашuser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил nadica -- 27.10.2010 18:08:12 >


_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Пудинг,овошен јогурт
27.10.2010 18:18:38   
amelbebe
ovosniot jogurt i domasniot puding ne go jade,toj kupeckiot go lapa za sekund i sekoj den po eden obavezno jade

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Пудинг,овошен јогурт
27.10.2010 18:27:40   
vanessa p
A od koja vozrast pocnavte so puding i ovosni jogurti?

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Пудинг,овошен јогурт
27.10.2010 20:38:18   
Snowhite RR
Јас со навршени 8 месеци му дадов првпат пудинг чоколаден од Нестле, а после тоа му правев домашен, а на 8 и пол некаде му дадов и овошен јогурт, ни го донесоа и му го дадов и оттогаш 2-3 пати сум му дала, ги јаде

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот vanessa p)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Пудинг,овошен јогурт
28.10.2010 9:34:06   
emma1
jas bas se mislev dali da mu dadam pavlaka so ovosje, pa toa bi mu doslo kako ovosen jogurt. kupecki ne bi mu dala uste (ima 7.5m), pavlaka denes ke probame prvpat so zelencukot pa ako e ok moze denovive da probam i so ovosje.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Пудинг,овошен јогурт
28.10.2010 12:38:35   
newmamy
Moeto bebe ima tocno 7 meseci, a seuste mu nemam dadeno na pie mleko kupecko ili jogurt i pavlaka. Od koga moze za da pocnam so ovosni jogurti?

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Пудинг,овошен јогурт
28.10.2010 12:51:50   
Тања РР
Секоја мајка најдобро си знае за нејзиното дете, но јас овошен јогутр од оние готовите не планирам да и давам. Тоа нема врска со јогурт и овошје, се` се тоа адитиви и „приридно идентични ароми“. Домашен овошен јогурт е толку едноставно да се спрема што не гледам причина да го купувам.  Само изблендирајте јогурт или павлака со омиленото овошје и готовоооо!

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот newmamy)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Пудинг,овошен јогурт
28.10.2010 13:11:49   
mami2
Јас и на првото а сега уште малку здравје и за второто дете не планирам да давам купечки овошни јогурти. Без разлика на сезоната секогаш се наоѓа нешто за да се приготви дома. Најмногу го правев од замрзнати вишни (купечки), половина банана и јогурт, павлака. Има многу вкусни комбинации...
А што се однесува до пудинзите правени дома: прашак? шеќер? кравјо млеко?? ни под разно во првата година... Не се сомневам како вкус дека е допадлив и сигурно ќе го јаде, ама што ако кога организмот нема ензими се` да разгради, треба да се преработи во бубрезите, повеќе штета отколку корист.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Пудинг,овошен јогурт
28.10.2010 14:00:18   
Isabella
 Тања
но јас овошен јогутр од оние готовите не планирам да и давам. Тоа нема врска со јогурт и овошје, се` се тоа адитиви и „приридно идентични ароми“. Домашен овошен јогурт е толку едноставно да се спрема што не гледам причина да го купувам.  Само изблендирајте јогурт или павлака со омиленото овошје и готовоооо!


mami2

не планирам да давам купечки овошни јогурти. Без разлика на сезоната секогаш се наоѓа нешто за да се приготви дома.
А што се однесува до пудинзите правени дома: прашак? шеќер? кравјо млеко?? ни под разно во првата година... Не се сомневам како вкус дека е допадлив и сигурно ќе го јаде, ама што ако кога организмот нема ензими се` да разгради, треба да се преработи во бубрезите, повеќе штета отколку корист.



I jas mislam isto kako Tanja i mami 2!!! Bravo na site onie roditeli ki se pobornici za zdrava ishrana user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Пудинг,овошен јогурт
28.10.2010 14:10:50   
bliznaci29

ИЗВОРНА ПОРАКА: Isabella

 Тања
но јас овошен јогутр од оние готовите не планирам да и давам. Тоа нема врска со јогурт и овошје, се` се тоа адитиви и „приридно идентични ароми“. Домашен овошен јогурт е толку едноставно да се спрема што не гледам причина да го купувам.  Само изблендирајте јогурт или павлака со омиленото овошје и готовоооо!









    mami2

    не планирам да давам купечки овошни јогурти. Без разлика на сезоната секогаш се наоѓа нешто за да се приготви дома.
    А што се однесува до пудинзите правени дома: прашак? шеќер? кравјо млеко?? ни под разно во првата година... Не се сомневам како вкус дека е допадлив и сигурно ќе го јаде, ама што ако кога организмот нема ензими се` да разгради, треба да се преработи во бубрезите, повеќе штета отколку корист.


    da i jas na mojata kerka nikogas ne sum i davala gotovi taka e i jas sum za domasni da si napravite se razbira so koe ovosje sakateuser posted image potpolno se soglasuvam za se sto e prirodno
    I jas mislam isto kako Tanja i mami 2!!! Bravo na site onie roditeli ki se pobornici za zdrava ishrana user posted image user posted image user posted image


  • (Одговор на членот Isabella)
    Непосредна врска до пораките: 22
       RE: Пудинг,овошен јогурт
    28.10.2010 16:19:28   
    emma1
    ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

    Секоја мајка најдобро си знае за нејзиното дете, но јас овошен јогутр од оние готовите не планирам да и давам. Тоа нема врска со јогурт и овошје, се` се тоа адитиви и „приридно идентични ароми“. Домашен овошен јогурт е толку едноставно да се спрема што не гледам причина да го купувам.  Само изблендирајте јогурт или павлака со омиленото овошје и готовоооо!

    super ke probam uste utre se nadevam deka ke mu se sviga

    (Одговор на членот Тања РР)
    Непосредна врска до пораките: 23
       RE: Пудинг,овошен јогурт
    28.10.2010 16:43:19   
    Snowhite RR
    И јас не планирав да му давам овошни јогурти купечки или пудинзи дома правени, ама пошто моево е малку проблематичен со јадењево и единствено сам ја отвора устата кога му давам пудинг, така да немав избор, морав да му давам барем тоа што јади, а инаку сум поборник за здрава исхрана, и за многу работи бев решена дека ќе правам вака или онака, ама понекогаш децата ни диригираат што да правиме

    _____________________________

    Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

    (Одговор на членот emma1)
    Непосредна врска до пораките: 24
       RE: Пудинг,овошен јогурт
    28.10.2010 16:48:20   
    Snowhite RR
    А и јас не знаев дека овошни јогурти се правеле дома, отсега ќе му правам домашни

    _____________________________

    Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

    (Одговор на членот Snowhite RR)
    Непосредна врска до пораките: 25
    Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
    Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
    Оди на:






    Анкета

    Бременост.
    пеперутка16

    Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?