|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Пудинг,овошен јогурт
11.2.2012 17:48:40   
Pepelaska *
Мартин не сака да чуе за овошни јогурти од сите сум пробала не сака и се откажа, а пудинзи ретко јаде и тоа одвај не баш со волја, ама чоколадо е за тоа е на мама.Станува и вика акокоuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Пудинг,овошен јогурт
3.3.2012 10:48:55   
Luci
Јас уште не сум му дала на М.(13 месеци) овошен јогурт од самата помисла дека јас не сакам па си мислам и он нема да сака. Ама ај деновиве ќе му направам овошен јогурт со банана па баш ќе ви пишам дали сака или не


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Пудинг,овошен јогурт
27.3.2012 13:34:13   
Annet
ja da vi kazam na I i kupiv edno ovosno jogurtce na megle,sakav da vidam dali saka,ima 7 ipol meseci,ama onaka za proba,go izede celo,na megle bese...sega se mislam dali e poarno doma da pravam ili da kupam pak....rano mi stoi,neznam..nemase nikakva reakcija

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Пудинг,овошен јогурт
30.4.2012 23:37:51   
light
Kerkami vo posledno vreme ne go saka ososjeto se gadi nekako pa sakam utre da probam so kiselo mleko i praska pa da vidam reakcija , kiselo mleko sme probale i nemame problem imame 7 meseci i edna nedela

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Пудинг,овошен јогурт
1.5.2012 9:59:08   
light
Nie denes za prv pat probavme domasen jogurt ,kiselo mleko so praska i mnogu ja bendisa fala vi mamicki za sovetite ne znam sto ke pravev bez vas pozdravce vaka i kiselo mleko ke jade i ovosje posto ne mi gi jadese duri ke pocne na jade pak taka

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Пудинг,овошен јогурт
4.5.2012 15:47:57   
penelopa
Син ми пудинг не сака да јаде а од овошен јогурт јаде вакви: user posted image

< Поракaта ја уредил penelopa -- 4.5.2012 15:48:24 >


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Пудинг,овошен јогурт
4.5.2012 22:31:56   
Felly RR
M домашен пудинг не сака, а во последно време омилен и е од Кам маркет еден што се продава, ванила со чоколадо. Многу е вкусен. А овошен јогурт, зависи од расположение.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Пудинг,овошен јогурт
4.5.2012 22:36:29   
mila mama
Пудинг се на се 3-4 пати сме пробале, нешто нема многу мерак по благо, а овошен јогурт никогаш. Не знам зошто, сигурно дека ја не пијам, па не ми текнало да купам за неа user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Пудинг,овошен јогурт
5.5.2012 12:59:15   
vanessa30
Mamicki, da ve prasam, majka mi kupila nekoja kasicka na HIPP so sumsko ovosje i jogurt i na nea pisuva 5 meseci, e sega kasicka na Hipp so sumskoovosje (jagoda, borovinka, ...) sme probalei ne ni pravi problemduri i mnogu si ja sakame, ama za jogurtov neznam, neli kravjo mleko i mlecni proizvodi podocna se davaat(posle 9 meseci barem taka pisuva vo edna kniga sto ja imam), e kako be za 5 meseci na kasickava pisuva. Neznam i sega da ja dadam ili ne???? Ili da pocekam barem nekoja nedela da napravime 7 meseci barem, valjda nisto nema da bide na kasickava neotvorena vo fridzider.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Пудинг,овошен јогурт
5.5.2012 16:38:42   
Calypso
Vanessa, како бе имате пробано јагода на 5 месеци? user posted image Син ми уште нема пробано јагоди, од страв не сум дала (мм бил алергичен како мал).
Инаку ништо нема да и биде на кашичката, тие траат година-две неотворени. Мислам дека можеш јогурт да дадеш и порано, нема врска што е од кравјо млеко, велат дека може од 6 месеци со кисело млеко и јогурт да се почне, иако не се препорачува слатко млеко.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Пудинг,овошен јогурт
6.5.2012 22:53:29   
vanessa30
Calypso, ne sum mu dala jagodi (kpeni i domasno podgotveni), tuku kasicka na Hipp bese so jabolko i sumsko ovosje i neznam nekoi 15% sodrzese pokraj drugi ovosja i jagodi) i toa prviot pat mu dadov samo nekolku lazicki i koga vidov deka nema reakcija posle 24 casa, sledniot den mu ja dadov da ja dojadi.Ali jogurt, kiselo mleko.... seuste nemam dadeno bidejki se vodam od edna kniga i tamu pisuva od 9 mesec mleko i mlecni proizvodi.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Пудинг,овошен јогурт
14.8.2012 11:07:46   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

Mamicki, aj jas pak ke prasam. kako pripremate puding so AD mleko, ili kupuvate gotovi pudinzi i od koi????



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Пудинг,овошен јогурт
14.8.2012 11:09:16   
AnnaMolly RR
Ванеса, не може со АД млеко да се направи пудинг. Јас му купував готови пудинзи од Нестле има многу вкусни. Обичен пудинг може да му направиш дома, ама само со вода, но така не се баш вкусни.

Сега Филип има 2 години и уште му давам купечки пудинг, ама најобичен, каков било. Домашен не сака ни да помириса, стопати сум му правела.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Пудинг,овошен јогурт
14.8.2012 11:28:16   
vanessa30
Tie ne se so kravjo mleko???? Zatoa mi e nelogicno???

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Пудинг,овошен јогурт
14.8.2012 12:07:31   
AnnaMolly RR
Е со кравјо млеко се. Ама па ние сме на кравјо од 5 месечна возраст :) затоа и без проблем му давав.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Пудинг,овошен јогурт
14.8.2012 12:20:43   
mila28
sin mi (7, 5 meseci) krka ovosni jogurti..mislam deka samo na toa otvara sam usta za uste, mu kupuvam na nestle so kajsija, ili jas mu spremam doma so bilo koe ovosje, a puding imame probano isto na nestle so vkus na vanila, cokolado i biskvit megutoa ovosniot jogurt poveke go saka.

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Пудинг,овошен јогурт
14.8.2012 14:15:30   
Pepelaska *
Ние конечно почнавм да јадиме пудинг , не за друго , сакав да му вметнам како ужинка оти слабо ми јаде нештп па си го излапка.Едни обични од ванила му зедов, домашни исто не ми јаде незнам зошто.
Овошен јогурт досега не сакаше воопшто ама и тоа ќе пробам , може се премислил како со пудинзиве.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Пудинг,овошен јогурт
16.8.2012 16:37:01   
srculko
zdravo jas sum nov clen imam bebence 11meseci i mu dava ovosen jogurt samo ne od jagoda od pred okolu 3 meseci mnogu gi rucka tie na jogobela a pudinzi davam i domasen i kupecki

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Пудинг,овошен јогурт
31.8.2012 22:18:09   
boni25
Koja e najranata vozrast na koja moze da se dade jogurt ne zboram zaovosen tuku obicen, ne vo golemi kolicini tuku malku cisto za vkus na zekencukovite kasicki ?

(Одговор на членот srculko)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Пудинг,овошен јогурт
1.9.2012 1:04:21   
Kockicka
posle 6 meseci ne e strasno za jogurt i kisleo mleko iako e kravjo toa e preraboteno

(Одговор на членот boni25)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Пудинг,овошен јогурт
23.4.2013 11:39:05   
meU87
Ми дадовте одлични идеи, се мислев како да спремам домашен овошен јогурт , но со кисело млеко. Претпоставувам дека ќе дојде исте како со павлака или јогурт(по ваш совет) и ќе ставам банана.
Ова ќе го дадам како замена за млечен оброк, зошто чувствувам дека не сака да јаде млеко, односно млекото кое го давав во 13ч. многу мала количина пие, додека вчера пробав со каша од зеленчук и си јаде.
Но , сепак зеленчукот ќе го давам во 16ч, а сега за во 13ч би сакала да пробаме денес со овошно јогуртче.
Инаку имаме 6,5месеци и веќе еден месец јаде кисело млеко и многу го сака, па затоа се надевам дека и ова ќе го јаде.

(Одговор на членот Kockicka)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Пудинг,овошен јогурт
23.4.2013 15:31:44   
vezilka RR
Пудинзиве во последно време ни се хит. Абе го обожава, додуше само чоколадо сум му праела пошто мама и тато само таков јадат. Обавезно еднаш неделно бара да му направам пудинг.

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Пудинг,овошен јогурт
23.4.2013 15:48:26   
Beatris
Јас не би дала купечки пудинг на дете па да ме стрелаат! Мислам и оној правен дома го сметам за купечки, прашак е. Чат пат се случило да јаде од оние на нестле бебешките, инаку, ни јадам, ниту ќе ме види да јадам за да ми бара.

Полесно ми е да изблендам свежо овошје со јогурт, млеко или жолчка, да додадам какао и сл, него ли такви купечки пудинзи, чиста хемија

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Пудинг,овошен јогурт
16.10.2013 20:16:11   
AnnaMolly RR
Филип пие многу јогурт, особено овошен. Најчесто дома му правам, ама и купуваме од оние малите на Дукат.
Прашањето ми е дали е премногу во еден ден да испие 500 мл јогурт/овошен јогурт?
Бара детево многу го сака и на пример наутро пие 250 мл со појадок, па после 200 мл овошен за ужинка, некогаш двапати обичен и за појадок и за вечера...
Млеко пие по 200 мл на ден, само навечер пред спиење, па му се собира вкупно 700 мл млечни производи.
Многу да не е?

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Пудинг,овошен јогурт
16.10.2013 20:25:01   
Bethany
Јогурт е многу здрав да го пие, обичен и/или домашно направен, и мислам дека не е многу.
Многу би било (за мене) да изеде/испие толку од тие куповните овошни јогурти, тоа би дошло како 5 тие мали на Дукат, бидејќи сепак не му се потребни до толку. Јас на син ми му давам од тие куповните еден на ден, ако се случило некогаш да сме надвор па да ете јаде уште еден максимално, ама 5 такви би било премногу, барем за мојот вкус.

Ама обичен јогурт е супер што пие толку. И не би се многу оптеретувала околу бројките, па еден ден ќе испие/изеде повеќе, еден ден помалку мл.производи, така да ќе си има некој баланс. И ако тој покрај тоа јаде и се друго без проблем, тогаш навистина немаш потреба од мерење на внес на млечните производи.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?