|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
20.2.2010 1:37:19   
bambi
mamicki, tie sto davate sanostol, po kolku im davate na vasite decinja?
Zaboraviv sto rece doktorkata, a vo apteka pisaa nesto narazbirlivo, inaku se raboti za dete nad edna godina.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
20.2.2010 7:17:16   
mami
вчера баш ја читам опаковката на зрнцата од рибино масло демек и во составот пишува соино...а убаво и реков тогаш на аптекарката дека сакам рибино...аууу колку се изнервирав да ви кажам..денес одам до аптека и ке се расправам таму.Како може да ми дава погрешна работаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
20.2.2010 7:21:20   
BILJANA_G
Taka e Mami,morame sekogas da proveruvame sto se mozat da ni dadat ic ne se profesionalni.Sekogas koga ke z6em-am nekoj lek prven po obicaj go citam upatstvoto a potoa pieme.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
25.2.2010 22:19:06   
bambi
aj ve molam pisete po kolku im daata na decinjata od sirupot sanostol?
Gledam e za nad 3 godini, a moevo ima edna

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
26.2.2010 9:14:57   
big_mama817
по една лажичка од саносталот за деца над 1 година и јас на син ми му давам

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
26.2.2010 9:24:57   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: bambi

aj ve molam pisete po kolku im daata na decinjata od sirupot sanostol?
Gledam e za nad 3 godini, a moevo ima edna




Draga bambi jas go baram multi-sanostol koj e za 1+ i niz site bivsi Jugoslovenski republiki go nema.Ofivcijalno postoli na germaskiot pazar poseben za 1+ a ovde kaj nas mislam na Na Makedonija i na Srbija kade sto momentalno ziveam se koristi 3+ so toa sto se namaluva kolicinski.No sepak jas ne bi si igrala so toa.Jas ovde najdov kao Multi sanostol1+ zalepeno a odozdola 3+ normalno slucajot go prijaviv i toa vo drzavna apteka.
Moj sovet e da koristis nekoj drug preparat namenet bas za vozrasta na deteto.
Sepak e ova moe mislenje.A vo prethodnite postovi i Eca mi pomogna vo potragata na Multi-sanostol 1+ niz Skopje i majka mi barase no ne go najdoja nazalost.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
31.8.2010 15:28:06   
majka 79
ИЗВОРНА ПОРАКА: bambi

aj ve molam pisete po kolku im daata na decinjata od sirupot sanostol?
Gledam e za nad 3 godini, a moevo ima edna



jas koga imaa edna god. im davav pikovit, a sega posle dve i pol godini davam multisanostol po 2,5 ml( mala lazicka)
moj sovet davaj pikovit do 2 godini

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
31.8.2010 15:56:12   
blue_blue
Дали некој има искуство со Апифорте меден сируп на Виталиа? Ако сте го давале на деца, ве молам пишете од која возраст и колкава доза.

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
31.8.2010 16:27:30   
mama26
jas go korisam sirup LEO po preporaa na dr. malku e poskap 450 den e.ama zadovolna sum.site mozni vitamini gi ima. pa skoro dve godini go pie,ne go kupuvam cesto ama imase 2ipol koga pocnavme

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
31.8.2010 16:30:55   
Saturn
Мислам дека втор пат пишувам на форумов, но сега со нови информации претходно сум давала Саностол и перли рибино масло (амерички некои, а не оние од алкалоид со нацртана риба, а уствари се со соино масло) user posted image после многу вируси и по некоја бактериичка, една докторка од Козле ни рече дека Саностолот не е доволно јак препарат за подигање на имунитет и дека најдобро е да се дава Kinderimмun од Dr Wolz. Се дава пола мала лажичка на деца со полни 2 години, во јаденје или напиток (само да не е топол). Сега за сега сме окuser posted image

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
1.9.2010 8:46:14   
blue_blue
а дали некој знае колку време може да се даваат овие сирупиве за имунитет и тој Имункиндер тоа хемиски произведени витамини се или има нешто природно во состав? Некако не сум сигурна кога да почнам со тие сирупите зошто претпоставувам дека се чиста хемија и не сум сигурна дека е здраво да се даваат подолг период.

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
2.9.2010 0:18:12   
nutelizza
После првата година го прекинав вигантолот и му давам рибино масло ЈЕКОГАЛ по препорака на Видоевски не перли туку она што е како сируп и мн сум задоволна апетитот му се зголеми а и има јак имунитет.
После 2 години планирам да продолжам со кундеримун

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
2.9.2010 13:29:42   
majka 79
ИЗВОРНА ПОРАКА: Saturn

Мислам дека втор пат пишувам на форумов, но сега со нови информации претходно сум давала Саностол и перли рибино масло (амерички некои, а не оние од алкалоид со нацртана риба, а уствари се со соино масло) user posted image после многу вируси и по некоја бактериичка, една докторка од Козле ни рече дека Саностолот не е доволно јак препарат за подигање на имунитет и дека најдобро е да се дава Kinderimмun од Dr Wolz. Се дава пола мала лажичка на деца со полни 2 години, во јаденје или напиток (само да не е топол). Сега за сега сме окuser posted image


jas so prvoto dete imam dobro iskustvo so kinderimiunot, mnogu ubavo mu deluvase. retko se poboluvase a i koga ke se pobolese nekako lesno i brzo zazdravuvase. no go davav mnogu redovno bez preskoknuvanje sekoj den cela godina, prvata koga trgna vo gradinka.
sega i so pomaloto dete sakam da pocnam so davanje na vakvi sredstva za podobruvanje na imunitetot, pa malku se rasprasuvav da ne ima nekoe novo ,ama  nisto ne najdov. pa po sovet na maticnata i nemu ke mu davam kinderimun. pokraj toa davam i sanostol  redovno i ad perli sega vo esenskiot i zimskiot period.

dali ima nekoj slusnato za Aptomin?- na baza na maticen mlec bile ama vo mk gi nema gi nosat od bugarija.

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
14.9.2010 12:13:31   
blue_blue
Какво рибино масло давате (од која фирма) и дали давате перли или течно рибино масло? Дали некој давал ehinacea. Читам дека била добра за имунитет, имало во капли, ама не знам некој што ова го користел за деца. Ако има некој искуство нека пише

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
15.9.2010 0:20:22   
nutelizza
Блу му давам течно рибино масло Јекогал со вкус на банана од ГАЛАФАРМ така ми кажа Видоевски (не од фитофарм тоа било полошо)читав дека и ти ги носиш таму твоите малечки зарем тебе не ти го препорача ?!1!!!?

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
15.9.2010 0:30:50   
mama26
za mozok,za koski,multivitamini seto toa kako gumeni bomboni  kupi soprugot mu gi davam i ne se sekavam koga posleden pat bese bolen.mi se sviga ova kinderimun germansko nema utka,ke mu zemam ....za imunitetuser posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
15.9.2010 9:48:25   
blue_blue
Видоевски ми кажа да им давам рибино масло ама не ми кажа какво. Од пријателки и од мајки на РР слушам/читам секакви имало - те некои гумени бомбони, те перли па тие имале соја, те тоа рибиното масло со вкус било гадно, па не знаев што да им земам. Вчера во Зегин прашав ми кажа дека имаат само перли од Алкалоид на кој точно е дека пишува дека има соино масло, а од сируп имаа само некој не знам чив од 1 кг (не знам дал беше на фито или на галафарм). ќе добиеле...Уште не знам што да им давам - дал течен или тие како за џвакање. Има ли во она Калифорнија или како више се викаше кај Соборна црква нешто за деца што е рибино масло?

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
15.9.2010 9:48:56   
blue_blue
mama26 - kade ima takvi kako gumeni bomboni?

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
15.9.2010 9:54:42   
mama26
blue  od usa mi gi praka vo paket mm... cekaj ke ti pratam slika da gi vidis

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
15.9.2010 10:02:12   
mama26
user posted image i pisuva na angliski-da   podrzi zdrava mozocna funkcija....ne e za ispod 2 godini deca.od dve do 4 god.po edno na den.od 4 god nataka po dve na den...

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
15.9.2010 10:08:45   
nadica
јас лани и давав на надица др.лео мултивитамински сируп и бев задоволна
сега и јас сум на 100 ума што да купам а и мојот ортопед и педијатарот ме советуваа од септември да почнам да и додавам нешто
само што???????????

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
15.9.2010 10:48:40   
blue_blue
Надица,

Јас исто се мислев...Решив да давам по две таблети витамин Ц (едно насабајле едно навечер), по 1 кафена лажичка маџун и мед (еден ден маџун, 1 ден мед), и рибино масло по една лажичка (или прели не знам што ќе земам). Сега за сега не знам дал да давам имункиндер. Овде многу мајки го фалат, ама матичната вика дека не треба да се дава на деца кои јадат убаво и разновидно - сепак се тоа синтетизирани витамини...Секој ден им давам цеден сок (еден ден морков, цвекло, јаболко, лимон - еден ден портокал, цитрон и киви) и преку еден ден им давам кисело млеко со лепче и лукче...Ќе видиме како ќе бидат, па ако треба ќе менувам нешто

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
15.9.2010 11:25:18   
nadica
да и мојот педијатар е против синтетизирани витамини што е и разбирливо ама надица сок многу не пие околу 100 мл во текот на целиот ден а за овошје да не ти зборувам ако успеам во појадокот или вечерата да го шверцувам ( во бисквити со млеко или лино кашичка) инаку може и фудбал за поигра со овошјето ама да касне поретко така да ќе морам нешто да додавам
инаку витемин ц и давам на алкалоид е мислам бонбона со вкус на јагода

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
15.9.2010 11:29:42   
mama26
user posted image kako nadica?pa toa e malku...moras vitamini te razbiram.moevo pak ispod 2 l sok ne e vo denot.se rabira ne sekoj den tetrapak ama i na rastvaranje so voda...pie..plus vitamini

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
15.9.2010 15:07:46   
aneane
Sto e toa Sanostol??ne sum go slusnala do sega.Mojot sin koj ima 2godini faka nastinka ako ja ima na 200 km od doma.Imunitet nikakov.Mu davam kinderimunal,ama iskreno skapickok e.Dodusa za zdravje nema cena...no sepak ni tece nos i vo leto.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

градинка
детенце

Која возраст е најдобра за одење во градинка?

од една година (18%)

од третата година (73%)

Нема потреба од градинка (9%)


Број на сите гласови: 11

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!