|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
3.2.2010 9:12:45   
April
ние ова пиеме, прополис + ехинацеа + мед + витамин Ц, се' е природно, со вкус на јагода, бидејќи има природно големи крајници, добро е за грлото

user posted image

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
3.2.2010 9:12:57   
mami
топче колку знам само грозје е, ама ке одам до витаија и онака ми е блиску до работа и ке прашам за сигурно

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
3.2.2010 9:13:55   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

За поголеми деца има рибино масло во зрна веднаш се голтааат и не се осеќа тој лош вкус на мрсно.


се' сме пробале, не сака user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
3.2.2010 9:15:32   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Ние со Мартина одевме на три месеци на имунологија на контрола поради алергијата, на секое мое одење јас прашував да и давам сируп за зајакнување на имунитетот. Одговорот на докторката - имунолог беше јасен и секогаш беше НЕ! Само рибино масло да пие и толку. Многу овошје, манџи и супи беше нејзината препорака, тоа всушност и јадеше Мартина и еве од лани март месец, кога го прележа шарлахот се нема разболено и нема пиено сируп. Затоа не мислам дека со сите тие сирупи детето ќе може да го зајакне имунитетот. Ок ова е само мое лично мислење, што не значи дека е правилноuser posted image


да, и мојот педијатар е против сирупи за имунитет
а инаку овој што го пиеме е даден од докторка - имунолог user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
3.2.2010 9:18:41   
mother 29
ova se daleku od sirupi.i sekoj ama bas sekoj dr .gi preporacuva na site nas,a i na decata, vo vakov ili onakov oblik, vo zimskiot period za zajaknuvanje na imunitetot!site se na prirodna baza!

i topce nema nisto osven grozje vo madzunot,vrati se malku na nazad i ima post od vitalia za sostavot i kako e napraven madzunot!?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
3.2.2010 9:25:37   
caci20
Петар пиеше рибино масло со вкус на банана, а сега со вкус на лимон. На Јакагал. Не е лошо, баш пробав. Ти давај го кога јаде или пие нешто

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
3.2.2010 9:25:43   
jovanka
Eve uste eden nov preparat od paletata na Pikovit IQ namenet e za deca od 1+za razlika od obicniot vo ovoj ima omega-3

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
3.2.2010 11:08:14   
mis.
Ме интересира маџунот кога го раствараш во вода или сок дали го променува вкусот и бојата?Може да го осети ако му го подмитам во вода или сок?Многу сме манаџии и не сака никаков сируп да пие па така скришно ако му дадам ќе го испие.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
3.2.2010 15:48:34   
BILJANA_G
Jas madzunot ne i go rastvaram vo nisto taka edno malo lazice ne polno poleka poleka i go davam,mora taka oti e blago i moze da se zasrkne.Imam slusnato deka ne se rastvara vo nisto i treba nasabajle na gladno da se zema.Barem taka mi kazaa od tamu kade sto go kupiv.Domasen e i mislam poefikasen.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
4.2.2010 8:19:05   
mami
Мис јас му го давам во млекото и не го осеќа, продавачката во Виталија ми рече по едно лажиче дневно, бидејќи е малечок и растворено бидејќи е јак концентрат. И мојов не пие се и сешто ама ете маџунот и малтексот не ги чувствува во млеко кога му се ставени, изгледа дека се благи па затоа

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
6.2.2010 20:50:26   
makina
ZDRAVO JA SUM NOVA i se nadevam deka ke me prifatite,jas imam 3 godisna kerka i davam ribino maslo,malku e grozen vkusot ama sepak e dobar za jaknenje na imunitetot i koskite,najdobro e i ceden sok od limuni i portokali .....user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
6.2.2010 21:08:27   
BEBICA
Dobre dojde makana normalno deka ke ni bide milo da bides del od naseto rr semejstvo.
I se nadevam deka ubavo ke se druzime.user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот makina)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
13.2.2010 23:36:59   
jase050507
Најпрво Здраво до сите мајки

Прекрасна е идејата за размена на мислења и искуства преку вакви форуми .
Јас сум нов член и се надевам дека ке ме прифатите
Што се однесува до темата мислам дека ова е една од најосетливите теми ( барем за мене)
Моето синче има 15 месеци и покрај здравата исхрана користиме и Фероглобин( бидејќи му ослабна крвната слика ) , витамин Ц и капки Беби Вит .
Сега за сега мислам дека почнува да му се подобрува имунитетот .
Инаку јас имам страсен проблем со избор на добар педијатар
ако имате предлог би сакала да ме упатите
Поздрав и фала

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
13.2.2010 23:41:11   
jovanka
ZDRAVO I DOBRODOJDE VO RR SEMEJSTVOTO.Preporaka za dobar pedijatar e Dr.Mitka Trenceva od poliklinikata Jane Sandanski.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот jase050507)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
13.2.2010 23:42:34   
Anushka
Здраво Јасе!!! Добредојде!user posted image user posted image user posted image
Ќе се дружиме супер!
Мојот совет за добар имунитет:
1. секојдневни прошетки на отворено
2. многу овошје, зеленчук, мед, млеко и месо
3. многу гушкање, смеење и играње
4. акепње секој ден
5. домашни миленичиња

(Одговор на членот jase050507)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
13.2.2010 23:44:18   
Anushka
П.С.: капење...

инаку за педијатар - ич не ти треба - слушај си го внатрешниот глас

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
13.2.2010 23:48:02   
jovanka
I moeto since e na vozrast od 15 meseci ama do sega fala bogu osven cicanje i dobro izbalnsirana hrana koja se trudam da bide sekogas kako sto bi rekle narodski taze drugo za sega ne koristime od preparatite osven Vigantol kapki za koski.Probaj go i noviot preparat na Pikovit IQ pogore imam kratka informacija za nego no moj sovet ti e ako se somnevas vo dosegasniot pedijatar vednas posetija Dr.Mitka

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
14.2.2010 0:06:37   
mami
Да ви се пофалам си купивме рибино масло во зрнца тоа што е. Ги прашав во аптека ми рекоа ако може да ги голта нема зошто да не ги пие. Да видите со колку сласт си јаде секој ден по едно зрнце. Мерациuser posted image

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
14.2.2010 0:12:14   
jovanka
Bravouser posted image samo taka prodolzete!

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
15.2.2010 12:05:56   
candy

zdravo i od mene! inaku ovaa tema mi e edna od omilenite temi na forumov,kolku sto mozev da gi vidam ostanatite.

inaku jas sum golem pobornik za nedavanje vitaminski sirupi i preparati.osven ako ima poptreba i ako veke se mora toa da bide od organsko poteklo-prirodni.

ovaa zima radi SG pocnav i jas da davam na devojcinjata i toa vigantol ili ribino,kolostrum(so sertifikat deka e obraboten najmnogu do 6 h. od dobivanjeto)madzun,med,cedeni sokovi,zelena energija.

site onie sirupi kako pikovit,dr leo i milion drugi ne gi sakam od pricina sto se vestacki vitamini,proizvedeni vo labaratorija.istite nasiot organizam ne gi iskoristuva ni pola zatoa sto nemoze da gi prepoznae.

a vitamini kako sto se onie na swanson,erbavita,aqwasource i nekoi dr.se vitamini dobieni od rastenija i bilki,prirodni i kako takvi celosno se apsorbiraat vo nas.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
15.2.2010 12:16:18   
jovanka
se e laboratoriski nemoj da mislis deka i tie ne se obraboteni vo laboratorija na ambalazata moze sesto da pisuva a kolku e tocnouser posted image .Mnogu e tesko vo denesno vreme da se obezbedi zdrava i kavalitetna hrana

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот candy)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
15.2.2010 12:33:54   
candy

da,da i tie se vo labaratorija obraboteni ama eve konkretno vit.c na organskite im e ekstrahiran,zemen od sipka(najcesto) a dodeka so vestackite toa ne e slucaj.
ako zemes na pr. eden vitaminski preparat od onie sto gi navedov ke procitas detalno za sekoj vit. od sto e zemen.bilka ili rastenie.dodeka kaj onie vestackite ne pisuva nisto.ne se zemeni od nikade tuku napraveni vo labaratorija.

razlikata e ogromna.na bilo koj sajt na net mozes da procitas za sporedba na istite,znaci nesto sto e medicinski dokazano i izdrzano.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
15.2.2010 21:47:06   
jase050507
Najprvo fala na nekolkute soveti kojsto gi dobiv.
I jas se zalagam za prirodna ishrana , ovosje , zelencuk , meso , mleko , no nekogas koga nemozeme prirodno da go zajakneme organizmot mora vestacki.
Nie momentaalno pieme vit.C , kapki Viganto , kapki BebiVit i sirup Feroglobin . Navisitna toa se premnogu hemikalii megutoa morame dodeka ne dojdeme do edno nivo pa da mozeme da go odrzuvame imunitetot.
Pozdrav

(Одговор на членот candy)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
18.2.2010 10:09:44   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: bambi

Dali im davate nekakov vitaminski sirip ili tableti, za zajaknuvanje na imunitet ili za podobruvanje na apetitot?

Jas probav okolu 10 mesec da i davam baby vit kapki i immuno baby naizmenicno na dve nedeli ama nisto od toa, celi gi frliv, ne mi gi piese.
Denes ja prasavme pedijatarot za nekoj takov sirup odnosno za Dr.Leo ama taa ni preporaca sanostol koj ne samo sto go jaknel imunitetot tuku i go podobruval apetitot. Dali nekoj go koristel i kako ste zadovolni?


ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Ние користевме пиковит, ама нешто слабо задоволна од него, па сега сме на природно јакнење и плус ц витамин редовно

ИЗВОРНА ПОРАКА: makina

DRAGA bambi jas da ti kazam,na mojata kerka sum davala pikovit i ribino maslo so aroma na banana,sega momentalno go koristime ALOE VERA gelot od koj sum mnogu zadovolna,otkako pocnavme da go koristime se nemame razboleno ,a se razbira deka najdobro e da se pije svezo isceden sok

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

ние сме со киндеримун, испивме 2 шишенца сега правиме пауза од 10 дена па пак ќе земеме.

друго нитш не му давам

ИЗВОРНА ПОРАКА: caci20

Nas Vidoevski ne sovetuvase ribino maslo da mu davame, dobro bilo i za koski. Petar pie sega so vkus na limon. Mami i jas ne sum zadovolna od Pikovit

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Ич да ти кажам..никаква разлика не видов...сега пие од оние зрнцата со рибино масло, пие сок за железото, пие маџун за екстра витамини, и вит. Ц...таман си е...

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

цаци и мами сте пробале киндеримун???

ИЗВОРНА ПОРАКА: vesna_kr

Ние витамин Ц редовно и користевме зимава Кинтдеримун, и многу сме задоволни.Може и веке 3 годинки ќе прави па си стекна имунитет или пак од Киндериммун, ама задоволни сме многу.


(Одговор на членот jase050507)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
18.2.2010 10:17:48   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

цаци и мами сте пробале киндеримун???


не, ама пие многу други работи,кои се природни и сега за сега немаме потреба од него..


ИЗВОРНА ПОРАКА: candy

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Ич да ти кажам..никаква разлика не видов...сега пие од оние зрнцата со рибино масло, пие сок за железото, пие маџун за екстра витамини, и вит. Ц...таман си е...


zrncata so ribino maslo na alkaloid?mislis na tie?
ima nekoja frka so niv,ne e ribino tuku soino maslo.na ednata deklaracija pisuva ribino a na drugata soino.pa edna moja prijatelka kupi zrnca so soino za da gi sporedi i izleze deka vkusot e ist.

zosto e toa taka,neznam.ama kolku sto znam se raboti za dve razlicni masla.ako e taka togas stetata ja trpat decata.



(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?