|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Мултивитамини за трудници
29.4.2009 11:53:41   
mis.
Дали за време на бременоста пиете или користевте некои дополнителни мултивитамински препарати?Јас пиев мамавит по препорака на гинеколог и сум задоволна.Продолжив да ги пијам 2 месеци и по породувањето и можам да кажам дека овозможуваат успешна лактација.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Мултивитамини за трудници
29.4.2009 11:55:26   
mami
пиев мамавит за време и 6 месеци по бременоста, докторот ми рече да ги пијам се додека дојам...супер се, и најпрепорачливи, плус сите што ги знам, идни и веќе мами ги пијат само нив

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Мултивитамини за трудници
5.5.2009 11:18:32   
Еца
Јас ги пијам мамавит, + витамин Ц наутро и навечер,и магнезиум на натурал велт,+ еднаш неделно железо.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Мултивитамини за трудници
5.5.2009 16:12:30   
mis.
Елена јас мислам дека железото се пие континуирано мин 2 месеци за да има ефект а не еднаш неделно.И јас пиев магнезиум за грчеви во стомакот што ги чуствував кога гинекорогот ми кажа дека имам внатрешно крварење и го пиев до 8 ми месец.Истите и јас ги пиев на Natural Wealth од 250 mg по препорака на гинекологот.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Мултивитамини за трудници
5.5.2009 16:14:04   
mis.
Заборавев да напоменам дека уште кога се трудевме да забременам па и откако останав бремена првите 3 месеци пиев фолна киселина(Тифол).

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Мултивитамини за трудници
5.5.2009 17:00:29   
Еца
Да Тифол пиев и јас,а за железото докторот ми рече да го пијам еднаш неделно,зошто го има во мамавитот,па и премногу витамини може да наштети на плодот.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Мултивитамини за трудници
16.6.2009 18:18:16   
Палешка РР
Пијам Тифол и Ц-витамин, а кога ме боли главата и Б6 user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Мултивитамини за трудници
17.6.2009 10:00:59   
Adrijana
do vcera piev Pentovit (B vitaminite i folna), od vcera pocnav so Mamavit, i pola saat od kako zemav apce povrativ, a veke dva meseca ne povrakam voopsto, pa si pomisliv da ne e slucajno od mamavitor kako nekoja reakcija, zasto imam slusnato deka nekoi vitamini doaga do macnini i povrakanje.
Gledam deka poveketo go koristite ili ste go koristele mamavitot, pa pisete ako ste imale nesto vakvo.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Мултивитамини за трудници
17.6.2009 10:07:45   
Еца
Јас повраќав да, ама од се,а приметив на почетокот кога почнав да ги пијам дека имав маки и нагони за повраќање,но од ден на ден тие се губеа, така да Адријана,види уште неколку денови па консултирај се со гинекологот.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Мултивитамини за трудници
17.6.2009 10:12:53   
Adrijana
taka i mislev, ke probam uste nekolku pati pa ako ne biva ke i se javam na doktorkata da mi kaze sto da pravam.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Мултивитамини за трудници
30.6.2009 18:06:44   
Еца
Адријана како ти е сега од витамините?Јас секогаш ги пијам навечер, и пред некој ден заборавив да се напијам и ајде сабајлето кога станав се напив, па мислев цревата ќе ги истурам, толку ми беше лошо не можев да се средам. Ти како ги пиеш?

< Поракaта ја уредил Elena -- 30.6.2009 18:07:03 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Мултивитамини за трудници
30.6.2009 18:24:01   
Adrijana
Ej Elence gi pijam nasabajle posle dorucek, zabelezav deka mi se gadi koga sum pogladna, i sega praktikuvam da se najadam ubavo pa posle da gi pijam, taka mi e ok.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Мултивитамини за трудници
5.7.2009 14:13:40   
biljanaM
Еве уште една моја статиа објавена на википедија во врска со исхраната за време на бременоста.....  http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D1%81%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D0%B8_%D0%B1%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0

< Поракaта ја уредил Elena -- 5.7.2009 14:18:22 >


_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Мултивитамини за трудници
5.7.2009 14:20:38   
Еца
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Браво Биле, нависитна сум многу пријатно изненадена и воедно ми е драго што си дел од нашата Рингерајаuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Мултивитамини за трудници
23.10.2009 20:53:39   
Snowhite RR
Мултивитамините се пијат после главно јадење, можеби затоа вие што сте ги пиеле на утро ви се повраќало. 

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Мултивитамини за трудници
23.10.2009 22:53:48   
garfild
Пиев магнезол,тифол,витамин Ц,фоловит феро (за железото) и витамини комбинација од сите од А до Z

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Мултивитамини за трудници
24.10.2009 0:11:48   
nadica
на почетокот пиев мамавит а подоцна pregnacare истиот состав само друга фирма user posted image + фолан, и последните 3 месеци сируп реферум(железо) и витамин C pregnacare пиев до 9 месеци по породувањето

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот garfild)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Мултивитамини за трудници
24.10.2009 8:12:40   
profesorica
јас пиев New Life витамини.
железо + ми дадоа во 7-8 месец бидејќи тогаш ми ослабе крвта.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Мултивитамини за трудници
23.11.2009 15:38:11   
mother 29
јас пиев МАМАВИТ

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Мултивитамини за трудници
25.11.2009 12:57:33   
Палешка РР
Уште два дена пијам Магнесол, ми рекоа да го прекинаm на влезот во деветти месецuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Мултивитамини за трудници
25.11.2009 23:06:13   
ananikol
Jas sum vo 15 nedela i mi gi prodolzija multivitaminite da gi pijam  i ponatamu.Inace pijam Gravitamon.user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Мултивитамини за трудници
26.11.2009 7:56:00   
sunchips
Piev Materna na Centrum od prvata poseta na lekar i seuste pijam, ovde preporacuvaat se dodeka majkata doi

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Мултивитамини за трудници
26.11.2009 8:02:10   
mami
од третиот месец, па се додека доев пиев Мамавит, а до пред породување пиев шумечи таблети од магнезиум и железо и плус си пиуцкав Легофер за желефцето дека ми беше слабоuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот sunchips)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Мултивитамини за трудници
26.11.2009 8:18:50   
tea
Do 4-ti mesec piev folna, vit C i B6. Posle toa prodoloziv da pijam Prenatal ama mnogu tesko gi podnesuvav-macnini, povrakanje i sl. Pa gi prekinav posle nekolku dena. 2 meseca piev zelezo deka mi bese slabo, a koga se podobri za zelezoto jadam sekoe sabajle med i kopriva, a od 4-t meec navaka od vitaminite samo C i magnezium. Se trudam da jadam sto poveke ovosje.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Мултивитамини за трудници
26.11.2009 8:20:51   
profesorica
пиев  New Life цела бременост и плус некаде до 4ти месец по породувањето.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот tea)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

koga se resivte za 2 dete
katerinceb

vtoro dete koga..

posle 1 godina (27%)

posle 2 godini (22%)

posle odreden period (51%)


Број на сите гласови: 49

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!