|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 15 16 [17]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Што да се понесе во болница?
5.6.2015 23:17:03   
lukajana RR
Одма ги облекуваат во шпикозни ,нема потреба да носиш твои,а може и да ти ги фрлат за перење кога ке го прегледуваат бебето па нема да можеш да ги најдеш после.
Пелени немој да носиш цело пакетче,ако си со царски рачунај пет дена по пет пелени ке ти бидат доста 25-30,јас бев два дена и некаде 5-6 пелени потрошивме

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 401
   RE: Што да се понесе во болница?
6.6.2015 15:08:56   
gina
znaci za tamu ce si zemam malo pakovanje pampers


(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 402
   RE: Што да се понесе во болница?
10.7.2015 2:07:13   
nadez vera ljubov
zenski sakam da ve prasam tie sto se porodile koga izleguvavte od bolnica so sto go zedovte bebusot so transporter ili onie korpi gledam ima meki i potvrdi ili kako . jas pojma nemam sto treba . mm vika nemoze so transporter nemalo na nego skroz legnata polozba a na niv pisuva moze od 0 do 13 kg kako vo fetusna polozba . u dilema sum sto da se kupi ve molam pisetemi vie so sto gi zemavte vasite bebusiuser posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 403
   RE: Што да се понесе во болница?
10.7.2015 6:49:40   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: nadez vera ljubov

zenski sakam da ve prasam tie sto se porodile koga izleguvavte od bolnica so sto go zedovte bebusot so transporter ili onie korpi gledam ima meki i potvrdi ili kako . jas pojma nemam sto treba . mm vika nemoze so transporter nemalo na nego skroz legnata polozba a na niv pisuva moze od 0 do 13 kg kako vo fetusna polozba . u dilema sum sto da se kupi ve molam pisetemi vie so sto gi zemavte vasite bebusiuser posted image


Јас имав мека корпа,во неа ги земав двете деца.Инаку корпата е многу полесна за носење,мене барем ми изгледа попрактична.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 404
   RE: Што да се понесе во болница?
10.7.2015 9:56:05   
nadez vera ljubov
ne mislev polesno za posigurno za bebeto i tesko da e nema da go nosam jas, jas sum za transporter ama mm me pismani nebile tie za novorodencinja,

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 405
   RE: Што да се понесе во болница?
10.7.2015 10:03:06   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe


ИЗВОРНА ПОРАКА: nadez vera ljubov

zenski sakam da ve prasam tie sto se porodile koga izleguvavte od bolnica so sto go zedovte bebusot so transporter ili onie korpi gledam ima meki i potvrdi ili kako . jas pojma nemam sto treba . mm vika nemoze so transporter nemalo na nego skroz legnata polozba a na niv pisuva moze od 0 do 13 kg kako vo fetusna polozba . u dilema sum sto da se kupi ve molam pisetemi vie so sto gi zemavte vasite bebusiuser posted image


Јас имав мека корпа,во неа ги земав двете деца.Инаку корпата е многу полесна за носење,мене барем ми изгледа попрактична.


Ајде и јас да се убацам у мујабет... На транспортерот не за џабе пишува од 0-13 кг, значи тој што го направил сигурно знаел што прави.
Јас кога на два месеца отидов со керками кај Доктор Видоевски, уште на самата врата кога не виде со транспортерот ни рече - вадете тоа што имате ставено под детето ( а ние ставивме џемпер за да биде малку во полегната положба ) . Тука веднаш почна докторот со објаснување за транспортерот. Рече дека во развиените земји, без транспортер, бебе не смее да се извади од болница, така што секој родител мора да купи транспортер. Рече дека е тоа испитана работа и ми кажа некој податок за тоа во колку сообракајни несреки, транспортерот спасил бебешки животи. Ни кажа на кој начин да го местиме во кола за бебето да биде заштитено, и ни кажа дека последна сообракајка во која бебе е спасено благодарејки му на транспортерот, е со удар од воз. Ни покажа една книга во која бебето е во стомак на мајката, ме прашува дали бебето се роди криво? Викам - не, епа немој да се секираш дека ке се искриви во транспортерот, тоа е многу добро проучена работа. Ми вика со ова што ставате партали под детето, така може да се искриви. Транспортерот е направен за од новороденче па до + килажа, зависно од бебето. И му благодарам на докторот за советот и од тогаш сватив која е благодетта од транспортерот и душата му ја извадивме. Значи слободно, појдете кај Горан Видоевски со сопругот, без да закажувате, кажете дека имате само едно кусо прашање, дека ке имате бебе и да ви каже тој, што е најсоодветно за зимање на бебе од болница user posted image Од тој момент многу работи ке ви станат јасни, и ке го бараш пак докторов за се... Мислам дека нема да погрешиш, ГАРАНТИРАМ дека нема да погрешиш, ако новородено бебе го ставиш во транспортер, што туку родено.. Па ете видете и од Систина бебињата како ги зимаат, ако не чини сигурно некој ке им кажел од ортопедите дека тоа не е во ред.
Транспортерот испадна најкористено нешто кај нас. И како седиште во кола, и како за на гости, за заспивање и се...Поздрав

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 406
   RE: Што да се понесе во болница?
10.7.2015 10:08:19   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: nadez vera ljubov

ne mislev polesno za posigurno za bebeto i tesko da e nema da go nosam jas, jas sum za transporter ama mm me pismani nebile tie za novorodencinja,100 % се за новороденчиња, ако мажти не знае, ете нека си праша ортопед.


_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 407
   RE: Што да се понесе во болница?
10.7.2015 10:22:00   
Kvisko
Транспортерите се за новореднчиња и бебиња. Само тоа им е намената. Само што тие туак да извините сме малку „припрости“ па посигурно ни е демек да се носат деца во раце во кола па да ти излетаат од раце при едно кочење или во тие корпите со карнерчиња за да биде поналицкано и исто да излета од кола.
Секаде во рзавиениот свет бебе во кола не смее да се вози без да е во транспортер. Транспортерот најдобро му го штити рбетот од повреди. Во Велика Британија и САД дури и деца до 12 години ако немаат доволна висина мора да се дат во детски седишта па сега вие проценете што ви е подобро.
Транспортерите во прво втреме се монтираат и обратно од правец на возење зашто така има најмала можност да летне бебето од транспортер (заради сила на инерција при кочење). Евентуално може да се купи корпа/седиште, ги има од само неколку производители кои имаат безбедносни каиши и се одобрени како траснпортери. Само за тие е џабе фрлање пари зашто пократко зе користат од другите транспортери.
Во светов дури и ма и тестови за безбедност на секое автоседиште и нормално родителите и тоа го проверуваат пред да купат.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 408
   RE: Што да се понесе во болница?
10.7.2015 15:47:11   
Hopeful RR
Транспортер, обавезно. Ние имаме купено посебно фенси седишта кои се од 0 до 18, и имаат позиција и за новороденче, и планот ни беше од болница до кола со обични корпи, па потоа во седиштата (јас едно време мислев може и во раце, ама ајде, нерационален baby brain). Ова го испланиравме затоа што нема близначка количка на која се монтираат транспортери, па демек смисливме којзнае што.

Но, ортопедот во Систина ни го раскажа истиот муабет за безбедноста и дека во цел свет веќе не се дозволува да се изнесе бебе од болница без транспортер, и дека тие корпите се најстрашното и најнебезбедното нешто. За тие седишта какви што имаме, ортопедот рече дека се супер, но останува прашањето како ќе се носат бебињата од кола до дестинација, и освен со количка, дека нема друг начин, мора транспортер. Во раце никако - едно сопнување, и човечки инстинкт е тоа, се штитиш себе си. Па така, видовме не видовме, уште дента кога требаше да излегуваме, ние чекавме во болница, а мм отиде и купи класични транспортери. Делуваат скифлено бебињата во нив, но јас сум убедена дека се во ред. Е сега, мм се уште не е поборник на транспортери, иако имавме една ситуација во која баш тој носеше едно од бебињата во транспортер и се сопна, но каишите го задржаа да не падне.

Е сега, кога веќе се малце поголеми бебињата, а и потешки (тоа е проблем за нас, две бебиња во транспортери е многу голема тежина), планираме да земеме кенгури и да ги намонтираме фенси седиштата со позиција на новороденче, обратно, па за пренос од едно место до друго, односно од кола до каде и да треба, со кенгури, или количка.

Да поентирам - во ситуација со едно бебе, обавезно транспортер, и тоа модел кој се монтира на количка, нема подобра комбинација од тоа. Ем не го мрдаш без потреба бебето од едно на друго место, ем е безбедно, ем практично. После година дена си купуваш регуларно седиште за во кола и тоа е тоа.

ПС
За среќа, успеавме да ги замениме глупавите корпи за пар ќебенца, така што не ни беше трошок плус user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 409
   RE: Што да се понесе во болница?
10.7.2015 16:46:55   
nadez vera ljubov
fala zenski na odgovorite.sakam da kazam zolva mi so malata koga imase godinka so uste eden par bea za bosna.i ja drzela vo raka vika kako gospod da me natera da ja stavam vo transporter samo sto ja stavila imale sobracajka.site povredeni sreca lesno so ponekoja modrinka isekotina samo malata nisto samo sto se isplasila.znaci definitivno transporter

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 410
   RE: Што да се понесе во болница?
22.1.2016 13:52:10   
Despinka
Mamicki moZete li da mi kazete sto da si ponesam za vo bolnica, ke se poragam vo drzavna pa me interesirase se sto mi treba i mi e neophodno... Vi blagodaram ubav den

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 411
   RE: Што да се понесе во болница?
22.1.2016 14:39:59   
LoveableMe RR
Despinka, еве еден пост што може да ти помогне....

ИЗВОРНА ПОРАКА: saki.sk

.....Za vas vi treba peskir mal i golem( za lice i za tusiranj) uloski so mrezicka, papuci, pribor za licna higiena, corapi ( za onie sto se zimurlivi) a drugo nisto ne dozvoluvaat nikako dolen ves ma da jas si nosev dolna maica a gaki nikako ne dozvoluvaat, spavaci nivni davaat koga i da im pobaras. A za bebusot vi treba samo pampers, vlazni i pavloviceva. Oni tamu davaat alista i za bebinjata. Vi posakuvam na site lesen poragaj. Pozz_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот saki.sk)
Непосредна врска до пораките: 412
   RE: Што да се понесе во болница?
22.1.2016 17:56:01   
lukajana RR
Despinka освен работите на списокот не е лошо да си земеш и дуксер или џемпер ,иако е топло таму спавачите се скоро голи може да ти студи .
И полнач за телефон ти треба секако.

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 413
   RE: Што да се понесе во болница?
23.1.2016 12:37:24   
Despinka
Fala vi mnogu mamicki... Vie brzo li se imate poragano? Kako ste zadovolni od drzavna? Ja sum prvorodka i ne bash znam kako se odvivaat rabotite? Po kolku se vo soba, dali ima wc vo sobite, od higiena, od sestrite... Fala vi mnogu

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 414
   RE: Што да се понесе во болница?
24.1.2016 19:01:02   
lukajana RR
Despinka постот ти го префрлив Тука=клик ,ке прочиташ искуства а и јас ти одговорив

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Despinka)
Непосредна врска до пораките: 415
   RE: Што да се понесе во болница?
11.1.2017 0:53:10   
fetusce
jas si staviv uloski vir i uloski ona pamucni so krilca, pasta za zabi i cetka, planiram da stavam sapun bekutan za tusiranje i papuci i corapi, peskir za lice i peskir za telo. mobilen i polnac. Mislam deka e dovolno . Neznam i edna moja spavaca i penjoar da si zemam. Vo GAK ke se poragam Koga prasav edna doktorka od tamu sto mi pravese skrining sto treba da ponesam taa mi rece nisto, maz ti neka te donese i tolku . Neznam ova sto go rece dali moze i bez nisto.

< Поракaта ја уредил fetusce -- 11.1.2017 0:57:28 >

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 416
   RE: Што да се понесе во болница?
30.8.2021 12:43:53   
Палешка РР
Proba

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mamicka)
Непосредна врска до пораките: 417
Страница:   <<   < Претходна страница  13 14 15 16 [17]
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 15 16 [17]
Оди на:


Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?