|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Во која болница се породивте?
14.11.2009 23:40:50   
zami
Znaci jas, sestra mi i snaa mi (a taa bese poucena od drugi koi uspeale) uspeavme da povratime del od sredstvata, po pat na zalbi.
Pak ke povtoram vo period nemase ama bas nikakov dogovor megu Sistina i fondot.

Nemozam da vi dadam detali bidejki celata dokumentacija ja brkase tatko mi a ne jas licno, ama znam deka se se sveduvase na dokumenti, zapazuvawe na rokovi i sl.


< Поракaта ја уредил zami -- 14.11.2009 23:42:23 >

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Во која болница се породивте?
14.11.2009 23:49:08   
Mila na mama
Те разбирам. И јас познавам жени што си повратиле 30% од средствата. Ама тоа било пред промената на правилниците. ФЗО се опамети и се заштити од таквто одлевање на пари со нови одредби. Јас се обидов ама државата веќе ги затвори дупките преку кои се минуваше. Ова ти го кажувам од проверени извори. Со оглед на професијата исконтактирав многу луѓе по ова прашање и секој пат слепа улица.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Во која болница се породивте?
4.12.2009 12:49:13   
Mihaela
Дали некој знае колку се плаќа за породување во Чаир или Државна , ама без плави картони?

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Во која болница се породивте?
4.12.2009 12:53:51   
mother 29
15 000 ден вчера праша проф!

(Одговор на членот Mihaela)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Во која болница се породивте?
4.12.2009 15:40:27   
STRUMFETA
Vo Strumica bez osiguruvane se plaka 100 evra.I uste tolku po doktorite i sestrite.
Inaku da ne se povtoruvame i za mene vazi istoto sto go napisa clenot Markoimama.Luge ili segde e katastrofa ili pak koj kakva sreka ima.Em za da ni bidat pri raka im plakas i pak nezadovolni se.A toa im e rabotata.Ma i nie sme si vinovni samite.Gi naucivme se so izvolte, e sega ne te fermaat.Pa taka e.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Во која болница се породивте?
18.12.2009 16:49:47   
Mila na mama
Новите цени во Ре Медика:
Нормално породување со пресметан тридневен престој во двокреветна соба 55 000 ден. За анестезија се доплаќа мислам 6 000 - 10 000ден.
Породување со царски рез со пресметан петдневен престој во двокреветна соба 85 000ден.
Ако имате посебна желба кој доктор да ве породи плаќате плус мислам 6-7 000ден.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Во која болница се породивте?
18.12.2009 23:51:19   
nutelizza
Мила на мама анестезија во Ре-Медика е 200 Евра или ми ти 12 000 ден.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Во која болница се породивте?
18.12.2009 23:59:49   
Mila na mama
Јас за епидуралната платив 10 000 тогаш немаше пакет услуга туку се се плаќаше посебно потоа направија промени во  пресметките. Сега ги нудат како пакети со престој и анестезија. Мислам дека прават разлика според видот и однапред направениот договор.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Во која болница се породивте?
18.12.2009 23:59:57   
pacuvce
Jas plativ 59.200 den t.e 55 000 den+edna nok plus,ama ne zalam zatoa sto se cuvctvuvav kako covek...Posle prvoto poroduvanje vo Cair dolgo vreme imav cuvstvo na poniska vrednost zatoa sto tamu te tretiraat kako krava i nemaat nikakvi cuvstva...Zatoa ne rekle sekoe zadovolstvo se plaka...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Во која болница се породивте?
19.12.2009 0:05:28   
nutelizza
user posted image   и да знаеш дека е така, кога си одев дома се осеќав како да сум била во некој хотел на одмор

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Во која болница се породивте?
19.12.2009 0:30:36   
Еца
искрено јас немав можност да си дозволам да платам да се породам во приватна болница. Два пати се породив во Чаир, но верувајте воопшто не ми е важно како се оснесувале таму, ниту поради нечие однесување се осетив дека сум со помала вредност. Според мене парите не можат да ме направат повредна или да ме направат човек. Кога јас знам што сум и каков човек сум, што ми е гајле кој како ќе гледа на мене. точно дека за тоа се платени, да те гледаат, ама и многу убаво знаеме каква е состојбата со нашето здравство, па со резерва секаде влегувам. 

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Во која болница се породивте?
19.12.2009 13:20:57   
BILJANA_G
Se porodiv vo drzavna ne sum od Sk.hitno me odnesoa tamu i mm sakase da me prefrli vo Sistina so bebeto ama ni rekoa da ne rizikuvame na nikoe drugo mesto nema podobri uslovi za predvreme rodeni deca.Pa tamu i ostanav.Zadovolna sum bev vo apartman bebceto bese vo inkubator i zadovolna sum(so pomos na vrski se grizat mnogu za tebe)

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Во која болница се породивте?
19.12.2009 13:25:50   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

искрено јас немав можност да си дозволам да платам да се породам во приватна болница. Два пати се породив во Чаир, но верувајте воопшто не ми е важно како се оснесувале таму, ниту поради нечие однесување се осетив дека сум со помала вредност. Според мене парите не можат да ме направат повредна или да ме направат човек.


user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Во која болница се породивте?
19.12.2009 15:16:45   
mis.
Се согласувам со еца и 1000 евра за нешто што мора да излезе од тебе се премногу.Подобро би ги дала за зачувување на матичните клетки од папочната врвца барем ќе ги вложам во здравјето на бебето а не во луксузот кој ќе го осетам само тие 2 дена.

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Во која болница се породивте?
19.12.2009 15:55:17   
pacuvce
Mene parite nikogas ne mi bile visok,megutoa koga napraviv matematika za parite sto ke gi dobijam za vtoto dete+ednokratnata pomos sfativ deka mozam da si go dozvolam zadovolstvoto da se porodam vo RE-medika.
Poroduvanjeto vo privatna ustanova ne znaci deka nema da imate porodilni bolki,deka ke vi peat pesni dodeka se poragate ili deka e isklucena moznosta od nastanuvanje na nekakvi komplikacii...Naprotiv i tamu moze da se sluci se...I greski,i problemi,i komplikacii i sl...Megutoa jas so prvoto dete koga se poragav si zarabotiv takvi hemoroidi,zatoa sto saat vreme pred mene se imase porodeno zena na eden pop koj od radost donel castenje za doktorite...Bese nedela,imase italijansko prvenstvo taka sto nitu edna od zenite sto bevme na boksovite (a ne imase od razni nacionalnosti) ne dobivme nitu minutka vnimanie...Na kraj dojdoa luti zosto mnogu sme vikale i ne prasaa dali taka sme vikale i koga sme ja pravele onaa rabotauser posted image user posted image user posted image Vo slednite 36 casa kolku sto bev vo bolnica vizitite se sveduvaa na toa sto doktorite od vrata samo poglednuvaa i konstatiraa deka sme zivi...Nisto drugo...Nikakov detalen pregled...Jas kako prvorotka,koja dotogas se nemase sooceno so hemoroidi imav ogromni bolki no mislev deka toa se dolzi na ranata...I taka me ispustija doma bez voopsto da me pregledaat...Jas dve nedeli doma macev maka i mislev deka ranata tesko mi zazdravuva...Koga konecno se resiv i otidov na lekar mi kazaa deka sum imala nekojsi vkrsteni hemoroidi,koi mi krvarele...Pa terapii,pa mackanja i sl... E ovoj pat povtorno se porodiv vo nedela navecer,ama uste prvoto utro koga dojde doktorot na vizita i go krena carsafot i rece na sestrata bez jas bilo sto da kazam-Ovaa zenicka da se tretira so mast FAKTU,zatoa sto ima hemoroidi i toa mora da se sanira...Posle tri dena si dojdov doma,a se cuvstvuvav kako da ne sum rodila...Od hemoroidite ni traga ni glas...Zatoa,sekoj so svoeto iskustvo i svoeto mislenje...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Во која болница се породивте?
19.12.2009 16:18:41   
Еца
Пацувче да не ме разбереш ниту ти ниту некој друг погрешно. Не велам зошто сте се породиле на приватно, да сум имала можности можеби, велам можеби и јас би се решила на таа опција, сепак поентата ми беше дека парите не можат да ме направат во животот подобра личност. Не секогаш ќе бидеме во ситуација да имаме, нели, постојат секакви периоди во животот. Ти рече платив и се чувствував како човек. На тоа мислев, не треба да плаќаш за да се чувствуваш како човек. Ти ти тука постоиш, вредна и достојна за почитување, затоа што вредиш, затоа што си човекuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Во која болница се породивте?
19.12.2009 16:20:50   
pacuvce
Za zal covecnosta kaj nas se gubi vo bolnickite hodnici...Nezavisno dali se raboti za rodilka,malo dete,star covek,bolen od rak ili sl...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Во која болница се породивте?
19.12.2009 16:46:43   
loulou
za zal taka e kaj nas treba da platis za da te tretiraat kako covek,no sepak jas dokolku bi imala bez razmisluvanje bi platila nego li da idam na milost i nemilost vo drzavna/cair

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Во која болница се породивте?
19.12.2009 16:47:55   
arh_diz
Barajte profesionalizam od doktorie ne barajte nekoj da ve gali i da vi menuva carsafi po petpati na den. Za mene profesionalizmot e na prvo mesto.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот loulou)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Во која болница се породивте?
19.12.2009 16:52:07   
Maria
Barajte profesionalizam od doktorie ne barajte nekoj da ve gali i da vi menuva carsafi po petpati na den. Za mene profesionalizmot e na prvo mesto.


potpis user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Во која болница се породивте?
19.12.2009 16:55:17   
pacuvce
Dali e galenje ako povikuvas setra da dojde za da ti pomogne vo prvite dva casa za da stanes,a taa te mnozi so nula,zatoa sto i bilo preku glava od se!!!

A za profesionalnosta t.e moznosta nesto da se sluci(dobro ili loso) veke se izjasniv!!!

< Поракaта ја уредил pacuvce -- 19.12.2009 16:56:30 >


_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Во која болница се породивте?
19.12.2009 17:14:14   
loulou
 kako moze ovie dve kliniki duri i da gi sporeduvate ,se znae drzavna i privatno se e jasno.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Во која болница се породивте?
19.12.2009 17:28:15   
Mila na mama
Сакам да ми ги менуваат чаршафите и по 5 пати ако треба. Максималната хигиена во болницата е составен дел од квалитетот на здравствените услуги што секоја болница треба да ги пружа. Зошто да лежам во локва крв?
Доаѓањето на лекарот најмалку 2 пати дневно разговор со пациентот, преглед, активно слушање што имам да кажам за мојата состојба и како се чувствувам, детално и стручно објаснување за се што ме интересира од негова страна сметам дека е дел од професионализмот на лекарот.

Јас мислам дека парите дадени за породувањето ми се најдобро потрошени пари во животот. Можете многу удобности и соодветен третман да добиете и во државна ако имате врски ама јас ги немав и одбрав да платам не затоа што парите ми растат на дрво туку затоа што сметав дека породувањето е искуство кое  еднаш или два пати ти се случува во животот и сакам да ми биде прекрасен спомен без понижувања како што заслужува секоја родилка и идна мајка.


_____________________________

love u all

(Одговор на членот loulou)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Во која болница се породивте?
19.12.2009 17:44:56   
loulou
 mnogu ubavo kazano user posted image

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Во која болница се породивте?
19.12.2009 22:55:48   
@Mila@
lellee mornici me polazija od loshite iskustva.od ova sto go slushnav mi doaga strav voopsto da pomislam na pravenje bebe a kamo li ragjanje.jas kako sto sum panicarka i mi se loshi koga krv mi vadat a ne 40 min da lezam porodena i nikoj da ne dojde pa ke im padnam vo koma :))) auuuu strashnooooo

(Одговор на членот loulou)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?