|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Во која болница се породивте?
11.2.2010 11:22:08   
una***
ej devojki kako ste..jas brojam sitno 36ta nedela sum i resiv da se porodam vo Remedika,pa ako nekoja taze e porodena tamu da mi kaze sto i trebashe za vo bolnica?dali nosevte vasa garderoba za bebeto,peleni i slicno..spavakji...
i kako ste zadovolni od tretmanot.Jas na pregeldi odam kaj dr.Jovanovski i vo plan e toj da me porodi.Fala za odgovorite odnapreduser posted image

(Одговор на членот mamicka)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Во која болница се породивте?
11.2.2010 11:24:55   
pacuvce
Драга уна не ти треба ништо освен прибор за лична хигиена:четка и паста за заби,сапун и чешел...Се друго добиваш таму...Одлични услови...Ти посакувам среќа...Мене ме водеше др.Петрова (прекрасна жена-доктор),а ме породи др.Шопова...Со среќа...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот una***)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Во која болница се породивте?
11.2.2010 13:43:49   
jovanka
Na 7mi april konecno ke ja otvorat novata zgrada vo drzavna ,se nadevam ako nesto se smeni na podobro toa ke bide higienata.Ne mi se veruva zatoa sto zgradata veke desetina godini stoi prazna ajde da vidime.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Во која болница се породивте?
11.2.2010 13:45:14   
Annabel
Девојки кои што планирате да се пораѓате на ГАК, само да ве информирам дека некаде во април - мај треба да се отвори новата клиника (зелениот објект до ГАК). Условите ќе бидат подобри - апартмански, а и ново си е ново...На ГАК епидурална анестезија не се плаќа....значи само врска, или самоиницијативен подобар однос на персоналот кон пациентките и ќе си поминете супер за без пари...

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Во која болница се породивте?
11.2.2010 14:02:57   
pacuvce
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annabel

значи само врска, или самоиницијативен подобар однос на персоналот кон пациентките


За ова само можам да ја цитирам една моја пријателка која работеше во ГАК,па се префрли во Ре-медика...
„Кога почнав да работам,сакав да им помогнам на сите нови мајки...Да станат,да го подојат своето дете,да се сеќаваат на тој чин како на нешто многу убаво...Меѓутоа,веднаш од страна на постарите колешки ми беше сугерирано да не ги учам толку многу на добро,затоа што тие и онака биле тука само два-три дена,а кога јас не сум била на смена после им ја ваделе душата и морале да се караат со пациентките кои велеле дека сестрата од другата смена им помагала,а тие не...„
Толку од самоиницијативниот подобар однос на персоналот кон пациентите...Знаете ли колку сестри од ГАК и Чаир имаат одбиено да работат во приватните клиники токму поради овој факт...Такво легачење нигде нема...Мислам на ГАК и Државна...

< Поракaта ја уредил pacuvce -- 11.2.2010 14:14:23 >


_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Во која болница се породивте?
11.2.2010 14:06:48   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annabel

Девојки кои што планирате да се пораѓате на ГАК, само да ве информирам дека некаде во април - мај треба да се отвори новата клиника (зелениот објект до ГАК). Условите ќе бидат подобри - апартмански, а и ново си е ново...На ГАК епидурална анестезија не се плаќа....значи само врска, или самоиницијативен подобар однос на персоналот кон пациентките и ќе си поминете супер за без пари...


јас и онака не платив ништо за епидуралот

user posted image user posted image user posted image

само со плав картон, во државна


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Во која болница се породивте?
11.2.2010 14:07:32   
zami
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce



...Такво легачење нигде нема...



A da se legacea po doma mozda podobro ke im bide, sigurna sum deka ima dovolno sestri pod Zavod, sto so zadovolstvo bi gi smenile.



(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Во која болница се породивте?
11.2.2010 14:08:11   
mother 29
Легачење.......мислиш за по приватните клиникиuser posted image
јас кога бев ,цело време сестрите трчеа ваму-таму...немаа време да седнат кутрите ,а не да легачат.........дури и ги жалев............на секое биб од секој кревет се нацртуваа за  1 мин......а можете да замислите колку пати имаше биб од наша страна,неискусни мајки во денот.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Во која болница се породивте?
11.2.2010 14:11:27   
zami
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

Легачење.......мислиш за по приватните клиникиuser posted image
јас кога бев ,цело време сестрите трчеа ваму-таму...немаа време да седнат кутрите ,а не да легачат.........дури и ги жалев............на секое биб од секој кревет се нацртуваа за  1 мин......а можете да замислите колку пати имаше биб од наша страна,неискусни мајки во денот.



I aj sto gi vikavme, tuku jas vo eden navrat ne gi viknav (1.30 po polnok), i uste i me iskaraa, zosto ne sum gi viknala, taa sirotata mi vika pa nie ne spieme, tamu si sedime, slobodno ti zazvoni.user posted image

Sto vika snaa mi, ,,koga ke soberam pari za vo Sistina togas ke planiram vtoro,,.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Во која болница се породивте?
11.2.2010 14:13:02   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

Легачење.......мислиш за по приватните клиникиuser posted image
јас кога бев ,цело време сестрите трчеа ваму-таму...немаа време да седнат кутрите ,а не да легачат.........дури и ги жалев............на секое биб од секој кревет се нацртуваа за  1 мин......а можете да замислите колку пати имаше биб од наша страна,неискусни мајки во денот.



Не,секако...Мислев за државните...За приватните немам зборови...Па јас се породив во Ре-медика и сестрите се прекрасни...Не само што се тука кога ќе им зазвониш,туку се секогаш насмеани,позитивни,пријатни...Поздрав до сите нив...Ова породување за мене беше како да сум била некаде на одмор...За разлика од првото...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Во која болница се породивте?
11.2.2010 14:14:53   
ripce
ИЗВОРНА ПОРАКА: zami

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

Легачење.......мислиш за по приватните клиникиuser posted image
јас кога бев ,цело време сестрите трчеа ваму-таму...немаа време да седнат кутрите ,а не да легачат.........дури и ги жалев............на секое биб од секој кревет се нацртуваа за  1 мин......а можете да замислите колку пати имаше биб од наша страна,неискусни мајки во денот.



I aj sto gi vikavme, tuku jas vo eden navrat ne gi viknav (1.30 po polnok), i uste i me iskaraa, zosto ne sum gi viknala, taa sirotata mi vika pa nie ne spieme, tamu si sedime, slobodno ti zazvoni.user posted image

Sto vika snaa mi, ,,koga ke soberam pari za vo Sistina togas ke planiram vtoro,,.



Јас се породив во државна болница кај нас во Штип, па сум презадоволна, можеби не толку од условите во болницата, не се којзнае што ама елементарни услови има, ама од односот на вработените сум задоволна...


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Во која болница се породивте?
11.2.2010 14:18:37   
mamasane
уна, јас не се породив во ремедика меѓутоа во тек на бременоста поради проблемите што ги имав неколку пати лежев таму така да сигурно ми се собра еден месец и повеќе престој и затоа можам да ти кажам дека условите се прекрасни како и докторите. А, Пацувче прочитав дека те породила др.Шопова за која имам само најубави зборови и како доктор и како човек. Оваа докторка за мене беше лексилиум, штом ќе ја видев знаев дека сум во сигурни раце и дека ќе направи се што е можно да ми помогне. Најмногу помош и поддршка добив од неа и затоа ја има мојата најголема благодарност

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Во која болница се породивте?
11.2.2010 14:19:36   
Annabel

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annabel

Девојки кои што планирате да се пораѓате на ГАК, само да ве информирам дека некаде во април - мај треба да се отвори новата клиника (зелениот објект до ГАК). Условите ќе бидат подобри - апартмански, а и ново си е ново...На ГАК епидурална анестезија не се плаќа....значи само врска, или самоиницијативен подобар однос на персоналот кон пациентките и ќе си поминете супер за без пари...


јас и онака не платив ништо за епидуралот

user posted image user posted image user posted image

само со плав картон, во државна

Кој ти го ставаше епидуралот? И јас така ќе се пораѓам на ГАК...Дали после тоа бабиците соработуваат со тебе за напоните?




(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Во која болница се породивте?
11.2.2010 14:21:07   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamasane

А, Пацувче прочитав дека те породила др.Шопова за која имам само најубави зборови и како доктор и како човек.


Јас кога се породив,беше недела вечер и таа докторка беше дежурна...Искрено немам искуство со неа,ама затоа Др.Петрова е одлична докторка,пријатна личност,широка душа...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот mamasane)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Во која болница се породивте?
11.2.2010 14:21:50   
ripce
Отворено ќе кажам... сум против царски (нормално освен ако навистина се мора на царски), против сето она што е контра на природно породувањето... значи не сум против трудниците што ќе решат да одат на царски, само оти и било страв од породувањето, ама јас не би се одлучила за царски ако нема причина за тоа... Зборот ми беше, дека и јас сакам/сакав да се породам во приватна, ама како да одам во приватна кога сум од Штипuser posted image Значи ќе морам да седам кај некој во Скопје и да чекам да ме фатат болките, а од кај да знам кога ќе биде тоаuser posted image Или од тука да тргнам за Скопје не дај боже ќе се породам во кола user posted image user posted image user posted image

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Во која болница се породивте?
11.2.2010 14:25:21   
Annabel

ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Такво легачење нигде нема...Мислам на ГАК и Државна...


Да pacuvce, јас затоа споменав дека и врски кој има убаво ќе си помине. Јас бев во апартман, дали за тоа им беше подобар односот кон мене или пак заради врската, не знам...ама навистина бев третирана како човек....сестрите беа многу млади, со ентузијазам....а имаше и една постара која што ме учеше како да дојам....Постојано чистеа и сестри влегуваа на секои 15 минути во апартманот...

Поплака имам само за спавачите и постелнината, ги переа постојано, ама бидејќи се стари беа исфлекани. Е сега, прво што си спремив за во торбицата се јастучница и спавача, знам дека не оставаат ама нека викаат колку сакаат...

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Во која болница се породивте?
11.2.2010 14:28:47   
caci20
Јас ја знам Шопова од Чаи, првата бременост ми ја водеше и тоа со врски. Кога требаше да ми каже дека плодот е мртов, во 12 недела, беше толку ладна како тоа да не е ништо. Вика - Па веќе немаш ништо, тоа умрело, ај да те исчистиме, ако сакаш може и одма ако не ќе прокрвариш на улица или на работа.
Јас станав и си отидов. Киретажа правев во Ремедика кај Стојковски, кој и ме породи со второт. Сите доктори се супер во Ремедика. А Петрова супер е и Ефремовски и Хаџи Лека ...

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Во која болница се породивте?
11.2.2010 14:30:06   
jovanka
Ako nemas vrski nisto ne pravis a vaka site ke trcaat po tebe zavisi preku koja vrska si.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Во која болница се породивте?
11.2.2010 14:37:32   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annabel


ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annabel

Девојки кои што планирате да се пораѓате на ГАК, само да ве информирам дека некаде во април - мај треба да се отвори новата клиника (зелениот објект до ГАК). Условите ќе бидат подобри - апартмански, а и ново си е ново...На ГАК епидурална анестезија не се плаќа....значи само врска, или самоиницијативен подобар однос на персоналот кон пациентките и ќе си поминете супер за без пари...


јас и онака не платив ништо за епидуралот

user posted image user posted image user posted image

само со плав картон, во државна

Кој ти го ставаше епидуралот? И јас така ќе се пораѓам на ГАК...Дали после тоа бабиците соработуваат со тебе за напоните?






Епудуралот ми го стави Д-р Крстевска, таа ми беше воедно и врска, ја прашав ми објасни како ќе функционира и ми ја ставија.да многу соработуваа се собраа сите околу мене и помагаа.прво не ми одеше ама ми кажаа како да напнам и супер излезе се!!!


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Во која болница се породивте?
11.2.2010 14:39:22   
mamasane
цаци баш ми е жал што имаш такво искуство со неа. јас апсолутно никаква врска немав со ниеден доктор туку кога за малку ќе добиев спонтан таа беше дежурна и толку многу се заангажира на секои 5 минути доаѓаше да ме види а и после тоа ми помогна со се што можеше и со лекување и со совети. ама секој си има свое искуство и свое мислење

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Во која болница се породивте?
11.2.2010 14:42:20   
caci20
Така е, секоја планина со своја тежина

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот mamasane)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Во која болница се породивте?
11.2.2010 14:50:36   
Leonida
Iv14 јас се породив во Чаир и тоа со царски рез. Последниот месец одев таму кај Др. Димитар Георгиев и тој ме породи. За него имам да кажам најубави зборови, затоа што беше многу внимателен, коректен, културен и се убаво ми објаснуваше.user posted image user posted image user posted image Мислам дека со него нема утка. Откако се породив секогаш кога беше на смена обавезно доаѓаше да ме посети и да види како сум. Значи не ме остави после како што знаат да си прават туку до крај си се грижеше за своите пациенти.
Гледам дека тука имаме и сестра од Чаир и сакам да и кажам дека навистиа има погруби (така да ги наречам) сестри, но има и супер сестриuser posted image . Јас лично сум презадоволна од сестра Сузе од детското одделение која многу ми помогна во деновите кога бебето ми беше приклучено на инфузија заради покачено ЦРП. Да не беше таа сестра за да ме утеши мислам дека ке полудев. Би сакала многу да ја поздравиш од Ева што се породи пред нова годинаuser posted image


(Одговор на членот Iv14)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Во која болница се породивте?
11.2.2010 15:02:46   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

ама како да одам во приватна кога сум од Штипuser posted image Значи ќе морам да седам кај некој во Скопје и да чекам да ме фатат болките, а од кај да знам кога ќе биде тоаuser posted image Или од тука да тргнам за Скопје не дај боже ќе се породам во кола user posted image user posted image user posted image


истото го мислев и јас ,дека сум од Кочани,му велев на др.лел докторе јас како ке стасам,тој ке се насмевнше и ми викаше ке стасаш и  за муабет ке има време  и за сите испитувања.....ама пак се плашев....
и сега...... јас кога отидов во неделата бев 2 прсти отворена,во среда се породив..........со царскиuser posted image и те како стасавuser posted image user posted image user posted image




(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Во која болница се породивте?
11.2.2010 15:04:53   
ripce
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

ама како да одам во приватна кога сум од Штипuser posted image Значи ќе морам да седам кај некој во Скопје и да чекам да ме фатат болките, а од кај да знам кога ќе биде тоаuser posted image Или од тука да тргнам за Скопје не дај боже ќе се породам во кола user posted image user posted image user posted image


истото го мислев и јас ,дека сум од Кочани,му велев на др.лел докторе јас како ке стасам,тој ке се насмевнше и ми викаше ке стасаш и  за муабет ке има време  и за сите испитувања.....ама пак се плашев....
и сега...... јас кога отидов во неделата бев 2 прсти отворена,во среда се породив..........со царскиuser posted image и те како стасавuser posted image user posted image user posted image



Кате ме интересира ти имаше договорено за царски, или така испадна?

< Поракaта ја уредил ripce -- 11.2.2010 15:05:36 >


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Во која болница се породивте?
11.2.2010 15:09:55   
mother 29
не ,не ........си сакав јас природно со епидурал...арно ама Марко се исплашил од нагоните,и место да се симнува надолу ,ми се пикна под ребра.и така др.П.Димчев(сеуште беше ремедика,сега е систина) не сакаше да се ризикува и  ме направи царски со спинална...си бев свесна јас цела време кога ми го ставија Марко на градиuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?