|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кога да се почне со дохрана
7.3.2012 18:44:02   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

I toa si vo pravo za pesticidite i za hormonite vo hranata denes, vo meso edno drugo, da ti e strav ti da kasnes, ne pa na bebe da dades.

a sto mislite za organskoto proizvodstvo dali e bezbedno za bebe?

_____________________________



(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Кога да се почне со дохрана
7.3.2012 19:08:08   
Ikana
Pa sigurno e podobro od toa tretirano so hemikalii razni, a cisto sumnjam deka kje prodavaat "bolni" organski proizvodi...

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Кога да се почне со дохрана
7.3.2012 20:48:51   
Viktori
Органско? Кој гарантира? Сертификати се купуваат секаде. И краставиците во Германија сигурно се продаваа како органски, па испаднаа кај биле неоргански, па уште и со бактерии...

Не знам, ама мислам во денешно време за бебе мора се термички да се обработи. Дали да се испече, дали да се избланшира во врела вода, што и да е..

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Кога да се почне со дохрана
7.3.2012 21:02:55   
temjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Органско? Кој гарантира? Сертификати се купуваат секаде. И краставиците во Германија сигурно се продаваа како органски, па испаднаа кај биле неоргански, па уште и со бактерии...

Не знам, ама мислам во денешно време за бебе мора се термички да се обработи. Дали да се испече, дали да се избланшира во врела вода, што и да е..

Потпишувам
плус девојки ве молам малку повеќе читнете околу целиот процес на одгледување на органска храна. Значи во секој случај и таа се прска и тоа со многу поотровни материјали само што се од природно потекло како на пример синиот камен. Во 10% кај органската храна се сретнува ешерихија коли бидејќи се одгледува со арско ѓубриво, за разлика од "неорганската" во која што ешерихија коли се сретнува во 1 до 2%. Вистината е дека досега нема никакви факти дека оваа храна е поздрава или пак повкусна, едноставно се работи за чист бизнисuser posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Кога да се почне со дохрана
7.3.2012 21:16:50   
Natasa981
Zenski, temava e 'koga da se pocne so dohrana' a ne ' kravjo mleko' , imate i takva na forumov.. Pak ke recam , sekoj so svoj pamet. Koj kako saka, taka neka pravi.. Negovo bebe- negov izbor. Jas na moeto bebe ke mu vovedam dohrana na 6 meseci. Sega ke pravime 5m , samo na majcino mleko e i dobro mi napreduva. Normalno, ako imam mlekce zdravje, pa ke terame vaka.

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Кога да се почне со дохрана
7.3.2012 22:17:57   
Ikana
Da mi ja videshe facata samo koga mi tekna na toa vo Germanijauser posted image I strav me fakja vekje od se i seshto, i od obicna i od normalna i od organska, na kraj kje me vidish i kako ja pecam salatatauser posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Органско? Кој гарантира? Сертификати се купуваат секаде. И краставиците во Германија сигурно се продаваа како органски, па испаднаа кај биле неоргански, па уште и со бактерии...

Не знам, ама мислам во денешно време за бебе мора се термички да се обработи. Дали да се испече, дали да се избланшира во врела вода, што и да е..


(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Кога да се почне со дохрана
7.3.2012 22:21:53   
Viktori
Добро бре Икана, муабет си праиме user posted image Само што ти пишав на темата Ортопед, ама сега да те прашам официјално: Да не сакаш да ти го смениме никот во Икана Паника? (без прашалникот user posted image )
Или Икана со Фацата

user posted image user posted image user posted image

------------------------------------------------

муабетот ми беше дека ако има лепенка -органски производ- не значи дека не треба да се измие салам, отстои во вода, излупи, избланшира или потпече.


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 7.3.2012 22:25:57 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Кога да се почне со дохрана
7.3.2012 22:25:22   
Ikana
Ti so mm da ne si praela muabet user posted image user posted image user posted image
Bebevo place od grcevi jas placam so negouser posted image
Eve go sega mi vika (maz mi)...sto gi potresuvash zenite tamuuser posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Кога да се почне со дохрана
8.3.2012 21:05:40   
Desance
fala ti pepelaska mnogu :) a ishranata sto ke ja voveduvam moze li sekoj den da bide razlicna ili da pocekam od edna do druga hrana nekolku dena ???

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Кога да се почне со дохрана
9.3.2012 9:36:14   
Emanuelapp
Јас не чекав многу кога воведував нов продукт , чекав само еден ден и немав апсолутно никакви проблемиу со воведувањето на било која храна и се си јаде до ден денес.

(Одговор на членот Desance)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Кога да се почне со дохрана
9.3.2012 10:24:30   
Viktori
Мене ми беше кажано една нова храна неделно, на почетокот. За ако има рекција да се знае точно од што е.
И така правев на почеток, после се убрзав малку user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Кога да се почне со дохрана
9.3.2012 10:29:04   
JovanaJ
Ostavav 3-4 dena pomegu novite produkti sto gi voveduvav. Cisto za ako ima nekakva alergiska reakcija da se znae od sto e...

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Кога да се почне со дохрана
9.3.2012 11:19:52   
strelecirak
Zdravo mamicki moetouser posted image ima3 meseci i 1 nedela,inaku sme na adaptirano mleko pie Aptamil eve veke 1 nedela pred toa piese hipp ama mn mi povraka i od dvete mleka pa po cel den sme so zavitkani okolu vratot kisla se pravi.Dali nekoja od vas znae koga ke se regulira ova so povrakanjeto zacto mn e macno vaka i dali ako pocnam so dohrana ke se namali?poz

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Кога да се почне со дохрана
9.3.2012 11:31:13   
ivoni4ka
jas go regulirav toa sfativ deka ako se najade ili nacica celosno do kraj povraka pa sega na skoj 1 saat cicame a posle 1 saat sme na 50 ml adaptirano pa 2 saata pauza i pak taka
kaj mene jadese taka od lakomost i neznae kolku e dosta probaj vaka veke 2 nedeli ne e povrakala vaka nitu da blucne ni nieto malku e macno i nema nikakov red ako ne uspee menuvaj mleko isto taka kaj A sfativ deka mi povraka poveke od hipp combiotic tolku ne i odgovaral sto imase duri i proliv i zelena kaka sega sme na novalak ama 1 doza dnevno ostanatoto sme na cicanje

_____________________________



(Одговор на членот strelecirak)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Кога да се почне со дохрана
9.3.2012 11:32:55   
ivoni4ka
aj edno prasanje do vas posikusni mamicki ( ne za mene za drugarka mi) saka da vovede ovosni sokcinja ama domasno pripremen na sokovnik kako gi potgotvuvate dali prethodno termicki go brabotite ili svezo go cedite a luspite ?

_____________________________



(Одговор на членот strelecirak)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Кога да се почне со дохрана
9.3.2012 11:36:25   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: Desance

fala ti pepelaska mnogu :) a ishranata sto ke ja voveduvam moze li sekoj den da bide razlicna ili da pocekam od edna do druga hrana nekolku dena ???


Па да подобро е неколку дена истата и од сабајле давај за да видиш да не има случајно неккава реакција

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Desance)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Кога да се почне со дохрана
9.3.2012 11:38:19   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka

aj edno prasanje do vas posikusni mamicki ( ne za mene za drugarka mi) saka da vovede ovosni sokcinja ama domasno pripremen na sokovnik kako gi potgotvuvate dali prethodno termicki go brabotite ili svezo go cedite a luspite ?


Лушпите обавезно да се лупат, јас не ги варев и сл , само убаво миење и може со водичка да се разреди сокчето

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Кога да се почне со дохрана
9.3.2012 11:38:54   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka

aj edno prasanje do vas posikusni mamicki ( ne za mene za drugarka mi) saka da vovede ovosni sokcinja ama domasno pripremen na sokovnik kako gi potgotvuvate dali prethodno termicki go brabotite ili svezo go cedite a luspite ?

Za sok jas nisto ne sum obrabotuvala termicki, go lupam ovosjeto i vo sokovnik posle toa dodavam malku voda


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Кога да се почне со дохрана
12.3.2012 11:23:25   
Anicka82
Moeto bebce ima 5 meseci i dosega bevme samo na doenje. Vo posledno vreme bara da cica na 1 - 1,5 saat i mi deluva kako da e non stop gladno. Probav da mu dadam sokce po 2 lazicki i go pie so slast i bara uste. Sega prasanjevo mi e dali e poubavo da pocnam so kasicki ili da vovedam obrok od adaptirano mleko? Sekako za ova ke se konsultiram so pedijatar no me interesira i vaseto mislenje.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Кога да се почне со дохрана
12.3.2012 11:29:12   
Luci
Аничка, почни си со кашички и ако имаш сеуште млеко немаш потреба од адаптирано. Адаптираното млеко е замена за мајчино доколку не доиш или немаш млеко повеќе
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anicka82

Moeto bebce ima 5 meseci i dosega bevme samo na doenje. Vo posledno vreme bara da cica na 1 - 1,5 saat i mi deluva kako da e non stop gladno. Probav da mu dadam sokce po 2 lazicki i go pie so slast i bara uste. Sega prasanjevo mi e dali e poubavo da pocnam so kasicki ili da vovedam obrok od adaptirano mleko? Sekako za ova ke se konsultiram so pedijatar no me interesira i vaseto mislenje.



_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Anicka82)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Кога да се почне со дохрана
12.3.2012 11:43:00   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anicka82

Moeto bebce ima 5 meseci i dosega bevme samo na doenje. Vo posledno vreme bara da cica na 1 - 1,5 saat i mi deluva kako da e non stop gladno. Probav da mu dadam sokce po 2 lazicki i go pie so slast i bara uste. Sega prasanjevo mi e dali e poubavo da pocnam so kasicki ili da vovedam obrok od adaptirano mleko? Sekako za ova ke se konsultiram so pedijatar no me interesira i vaseto mislenje.

anicka28 mislam deka treba da pocnes so kascki ili sokcinja a za toj obrok sto mu go odzemas so cicanje odmolzi se i davaj mu go na slednite za da bide sit taka ke vds kolku mleko ti nedostiga

_____________________________



(Одговор на членот Anicka82)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Кога да се почне со дохрана
15.3.2012 13:57:23   
Anicka82
Fala na sovetite. Denes bevme na pedijatar i sme porasnale preku 600 gr. za eden mesec pa nema da ima potreba od adaptirano mleku tuku malku po malku ke pocneme so voveduvanje dohrana.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Кога да се почне со дохрана
22.3.2012 11:27:32   
vanessa30
Zdravo mamicki, eve jas konecno srediv so internetov doma pa ke moze pocesto da se citame i pisuvame.
Eve i Daivid jas go pocnav so dohrana od pred 10-tina dena ( so polni 5 meseci) i najprvin pocnavme so kasicki od jabolko, kruska, sliva i banana, edno po edno, napocetokot se mrstese i nesakase da jade, pa po preporaka na edna moja koleska mu dadov da smuka i da lize edno parce od jabolkoto (pogolemo) pritoa vnimavajki da ne otkine parce za da se navikne na vkusot i posle toa bezproblem si gi jadese kasickata od jabolko, posle istoto go napraviv i so kruskata i sega veke nemame problem za jadenje kasicki i postepeno mu zgolemuvav od 30 g i sega veke jademe do 70-80 g kasicka. Nego imame problem so sokcinjata, nesaka da gi pie so cucla, tuku samo so lazicka gi smrka, neznam dali ocekuva samo od cuclata da mu tece mleko i se mrsti koga ke mu protece sokce.
Nego da ve prasam koga pocnavte so dohrana dali i kako vi se smeni kakuskata? Oti kaj nas e na zolto zelenikavo ui ima poneprijaten miris i sega neznam dali e od hranata vakva ili bidejki sme malku nastinati.

(Одговор на членот Anicka82)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Кога да се почне со дохрана
22.3.2012 11:31:59   
sitalia
neznam na nekoja od temive procitav za kakuskite i imase i link so site mozni vidovi na kakuski. Inaku odgovorot e da koga ke pocne da jade ke se smeni i bojata i mirizbata na kakuskite, bez razlika dali e nastinato bebeto ili ne.

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Кога да се почне со дохрана
22.3.2012 13:46:03   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Eve sliki sto e normalna, a sto "nenormalna" bebeska stolica
http://www.babycenter.com/baby-poop-photos



Da, jas gi staviv slikite, bea malku ponapred vo temava. Povelete, videte.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?