|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
28.9.2011 15:51:57   
Marija_L
Epa sega se iznervirav mnogu ne sakale denes Luka da go primat na spienje vo gradinka.
Tri dena ide i ne pravi problem sreken,zadovolen,vooduseven i se ok.
Ne go ostavile da spie da "ne sme go penamagale deteto" ????

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
28.9.2011 15:52:51   
miana
sto e toa penamagale?

(Одговор на членот Marija_L)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
28.9.2011 16:10:29   
Marija_L
Termincevo im e od pusto turskouser posted image da ne sme go forsirale deteto od prva nedela odma da spie vo gradinka.
Ne mi e jasno, ako prvavi problem ili ne mu e ok imaat telefon neka se javat ke go zememe.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
28.9.2011 16:11:24   
Marija_L
Terminov e sigurno od babata :)) sto gi cuvala vo gradinkauser posted image
Luka vcera vika imase baba vo gradinka sto ne cuvase, mu vikam kako baba pa taka ima bela kosa i nosi naocariuser posted image

(Одговор на членот Marija_L)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
28.9.2011 21:14:25   
Viktori

ИЗВОРНА ПОРАКА: Marija_L

Terminov e sigurno od babata :)) sto gi cuvala vo gradinkauser posted image
Luka vcera vika imase baba vo gradinka sto ne cuvase, mu vikam kako baba pa taka ima bela kosa i nosi naocariuser posted image


Ќерка ми во градинка покрај нејзините баби си ги редеше и воспитувачките од градинка. Излегуваше дека има 4 баби user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот Marija_L)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
28.9.2011 21:37:10   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: Marija_L

Epa sega se iznervirav mnogu ne sakale denes Luka da go primat na spienje vo gradinka.
Tri dena ide i ne pravi problem sreken,zadovolen,vooduseven i se ok.
Ne go ostavile da spie da "ne sme go penamagale deteto" ????


да не е ова пРенамагале?!?! user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Marija_L)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
28.9.2011 21:38:20   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Marija_L

Terminov e sigurno od babata :)) sto gi cuvala vo gradinkauser posted image
Luka vcera vika imase baba vo gradinka sto ne cuvase, mu vikam kako baba pa taka ima bela kosa i nosi naocariuser posted image


Ќерка ми во градинка покрај нејзините баби си ги редеше и воспитувачките од градинка. Излегуваше дека има 4 баби user posted image


ја прашувам Нина како и се викаат улителките од градинка и ми вика: едната е учителка Ема, другата е една баба. Ме изнасмеа, ама стварно е баба.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
29.9.2011 7:30:52   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Marija_L

Termincevo im e od pusto turskouser posted image da ne sme go forsirale deteto od prva nedela odma da spie vo gradinka.
Ne mi e jasno, ako prvavi problem ili ne mu e ok imaat telefon neka se javat ke go zememe.


Нас па тие сами ни рекоа уште од третиот ден да остане со спиење, јас дури и појдов да си ја земам, ама ми рекоа - ај нека спие, да не се научи дека треба во 12 да ја земаш, па да и биде после потешко кога ќе ја оставаш.
Ама, па некако многу не им спиела, заспивала со мелкото, ама 15-20 минути, па се разбудувала. Негователката пробала, да ја шетка, да ја ниша, да лежи до неа, ама никако не сакал да спие, станувала и сакала да игра. Денес затоа ќе и го носам и кебенцето, дома оти само со него спие, и во најжешкото, додека не го гушнеше, не заспиваше.

А и на Матеа едната и е баба, а другата тета, кога ни кажува за во градинка.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Marija_L)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
29.9.2011 8:41:15   
vesna1
Vcera imavme roditelska i ja pofalija kolku bila samostalna i sama sve pravela i mockala,i jadela.
Inace veke potpolno se adaptiravme,ne placeme i ubavo si igrame so drugarcinjata, veke gi znae i po ime.user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
29.9.2011 8:57:03   
Marija_L
E vikam ja vcera samo lapsuzi tresev:)) ne mi zamerajte takov bese denotuser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
29.9.2011 8:59:24   
Marija_L
Ama ustre definitivno Luka go ostavam na spienje, duri i samiot si pobara denes aj ostavime do tri saatuser posted image pa oni sto sakaat neka zborat, nemozam petsto slobodni dena da zimam od rabota, ke me izbrkaat.

(Одговор на членот Marija_L)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
29.9.2011 9:16:17   
Џесика
Марија, дали ти одиш на работа? Јас приметив во нашата градинка децата чии мајки не работат некако не ги форсираат и ги оставаат подолго време да се прилагодат,па уште и се лутат ако мајка што не работи (како јас во случајов) инсистира детето да почне да спие во градинка(ова конкретно ми се случи од друга наставничка да се развика, не нашите). Кога сме веќе кај адаптирањето, Борјан денес ни за рака не го држев user posted image сам си одеше, рачињата му ги ставив во џеб и толку му беше интересно...

Маминка, баш ми е мило што веќе се навикнува малото, само упорно... а за тоа плачењето зависи од карактерот на детето user posted image внука ми оди цела година и секој ден на влегување во градинка плаче, се корне, 3 жени ја влечат, и тоа трае 2 мин дур да влезе, а син ми за неполн месец виде-не виде си се помири, и не плаче ама таков му е табиетот, се откажува лесно, внука ми не попушта бре, се бори user posted image

А наставничките ни се Уша (Ружа) и Опсипида (Симонида)


< Поракaта ја уредил Џесика РР -- 29.9.2011 9:17:41 >


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Marija_L)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
29.9.2011 9:23:12   
Marija_L
Bas deka i rabotam inistiram da ostane podolgo i na spienje, daleku mi e rabotata od gradinkata, mora da se privikne. I da ne rabotam iskreno bi go ostavala na spienje plus e golem ima 4 godini, i sepak ima razviena svest donekade i razbira sto mu se zbori. Babi da gi cuvaat i da go zimaat porano nema. Ama i tie tetkite vo gradinkata treba da imaat malku poveke razbiranje za vrabotenite majki, nemozam da ocekuvam pa ni mm da zima denovi, posto raboti na teren j-ga takva mu e rabotata. Koga se zaljubuvas ne gledas koj sto raboti, tuku si go sledis srcetouser posted image

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
29.9.2011 10:08:31   
ananikol
 

I nie od pocetokot na septembri si pocnavme v gradninka.
Mm si pocna da si go nosi prvite denovi i bese so nego dodeka se adaptira taka da sega koga ke go nosam jas ne ni ocekuva da bidam so nego si gi pozdravuva tetkite ~daaag~i si vleguva.Ne sme cel den ami od 9-12h sto mislam deka mu e dovolno da si se iznaigra so decinjata pa doma na jadenje i spavanjac.
Saka da odi v gradinka uste sabajleto koga ke go oblekuvam veke znae kade ke odi i mi veli ~cao~.Mislam deka dobro se prilagodi i sega za sega sum zadovolna od odlukata iako e relativno mal (16 meseci) da si pocne v gradinka.
Vo gradinkata ima edno skrisno mesto sto go vikaat sigurno mesto i od tamu roditelite mozat da si gi gledaat decinjata bez najava na neguvatelkite,sto znaci vo bilo koe vreme mozam da vidam sto pravi i kako se odnesuvaat kon nego.Sum bila nekolku pati i gledam dobro mu e. 

(Одговор на членот Marija_L)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
29.9.2011 10:32:00   
Mihaela 2010
Eve me i mene,...vcera majka mi prasala kako e Mihaela i i rekle deka malku potesko sakala da komunicira so decinjatauser posted image , i ako i ja zemele igrackata placela vristela,ne place sega mnogu osven na primopredaja,pa se smiruvala,ako zaplacela ja zemale vo race.Off vise,znam deka uste i e adaptiven periodov pa se nadevam iskreno deka za nekoe vreme ke se smiri.i 5 ka i staile na raceto pa vcera cel den ni se falese i pokazuvase.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
29.9.2011 19:13:44   
Felly RR
Ние денес со кебенцето, подобро поминавме за спиење. Спиела повеќе од 1 саат, значи приближно како дома. И кога ја зедовме беше многу повесела, а и дома после беше порасположена, наспана, нормалноuser posted image . Утре пак со кебенце одиме.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
29.9.2011 19:46:09   
Slagjana
Браво за Матеа user posted image . И ние можам да кажам дека се прилагодивме после поминати 13 дена во градинка со пауза од 2 недели кога беше болна. Денес стана расположена за да оди и без плачење влегла сама кај децата. Ручала без проблем и спиела 2 саати. Само кога ќе ме види иди со плачење, ама штом ја земам в раце престанува веднаш. Негователките ми рекоа дека не биле сигурни дека ќе се прилагоди на почетокот. Дали влијаеше тоа што паузиравме малку, или тоа што почна да ја носи татко и наместо мене не знам. Ама после паузата ко друго дете да однесовме в градинка.  user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
30.9.2011 8:47:10   
Felly RR
Браво и за вас Слаѓана, ќе се навикнат сите, само некое побрзо, некое подоцна. Јас некаде мислам дека прочитав дека периодот на прилагодување може да трае од 3 до 30 дена.
Денес Матеа дома многу плачеше, не сакаше да седне на нокшир, па не сакаше да се облекува, па не знам ова.........она........ и дури стасавме таму. Кога влеговме (ја држев в раце), ја гушнав, ја спуштив, и кажав (како и секогаш), дека ќе си игра со децата, јас ќе одам на работа, и после ќе дојдам да ја земам итн........ Само што ја спуштив, одма, во секунда, престана да плачи. Јас ја затворив вратата, и дури чудно ми беше, морав да ѕирнам, да видам што е работава, а таа си прави муабет со воспитачката - толку од плачењето.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
30.9.2011 8:50:40   
Bububebe
Јас планирам на пролет да почни да оди во градинка.Тогаш ќе има година и пол и уште од сега коски ми се тресат user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
30.9.2011 8:54:34   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Kerkami odi od 1vi septemvri vo gradinka...Prviot den vi imam kazano bese mnooooogu strasno...Se slusase i do nadvor kolku vristese histericno....Sekoj den imase prolivce nasabajle,ja "bolese" stomak i sl..Nirtu eden den od 1 vi septemvri ne otskoknav...Prviot den sedes 1 saat,i sekoj den po pola saat plus...Sega veke i pocna da spie so toa sto ucitelkata mora da legne do nea i da i dade raka da ja gali ( kako mene sto mi pravi) ..Sekoe utro od 1 vi septemvri kerkami place..Znaci sekoe utro bez isklucok ona place..se natazuva koga ja ostavam i potoa se smiruva i jade i si igra i spie i nosi petki doma i sl.Ama zatoa pak doma e UZAS...I so ubavo sboruva za gradinka,ne negoduva da odi...samo na vrata koga si odam i vikam cao - togas place ..Bas sabajlevo place i vika : ja sakaam majkamiiiiii,mnogu e ubava majkamiiiiii user posted image Koj znae kolku se smeat so nejzinite filmovi.....Samo ne se otkazuvajte...Ke se naviknat..Znam kako boli dusa i jas placev so nea - ama toa e za nase inejzino dobro...


Inace da vi se pofalam,denes kerkami prv pat ne placese koga ja ostavav vo gradinka...user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
30.9.2011 9:04:54   
Luci
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Kerkami odi od 1vi septemvri vo gradinka...Prviot den vi imam kazano bese mnooooogu strasno...Se slusase i do nadvor kolku vristese histericno....Sekoj den imase prolivce nasabajle,ja "bolese" stomak i sl..Nirtu eden den od 1 vi septemvri ne otskoknav...Prviot den sedes 1 saat,i sekoj den po pola saat plus...Sega veke i pocna da spie so toa sto ucitelkata mora da legne do nea i da i dade raka da ja gali ( kako mene sto mi pravi) ..Sekoe utro od 1 vi septemvri kerkami place..Znaci sekoe utro bez isklucok ona place..se natazuva koga ja ostavam i potoa se smiruva i jade i si igra i spie i nosi petki doma i sl.Ama zatoa pak doma e UZAS...I so ubavo sboruva za gradinka,ne negoduva da odi...samo na vrata koga si odam i vikam cao - togas place ..Bas sabajlevo place i vika : ja sakaam majkamiiiiii,mnogu e ubava majkamiiiiii user posted image Koj znae kolku se smeat so nejzinite filmovi.....Samo ne se otkazuvajte...Ke se naviknat..Znam kako boli dusa i jas placev so nea - ama toa e za nase inejzino dobro...


Inace da vi se pofalam,denes kerkami prv pat ne placese koga ja ostavav vo gradinka...user posted image
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Нас во понеделник ќе ни биде прв ден во градинка и се надевам ќе поминеме без плачење_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
30.9.2011 10:16:30   
Џесика
user posted image user posted image user posted image Да споделам со вас мамички, сестра ми сабајлево кога ја носела внука ми, таа по ритуал си плаче цела година, и наставничката и рекла на сестра ми „абе глумица права е, плаче пред тебе, а само што ќе влезе ги команда сите деца, дури и кога доаѓаат родители да остават или земат деца, она ги поздравува, ги испраќа родителите“, циркус праела...
За сестра ми изгледа неприлагодена, за наставничките е шалтер user posted image


< Поракaта ја уредил Џесика РР -- 30.9.2011 10:17:11 >


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
30.9.2011 14:08:05   
Mihaela 2010
Jas denes epten se iznervirav.Koga otisla majka mi da ja zeme Mihaela ucitelkava i rekla deka ima podobruvanje ama deka celo vreme sedela vo nejzinata kolicka i ne sakala da mrdne,i deka ako i go zemele ranceto pistela vristela,i ako i zemat nekoja nejzina igracka isto taka reagirala...bozeeee ne sakala da jade,samo suv leb i biskviti odbila palenta imale denes,a u princip e mnogu prgava i ziva,doma kolickata ne saka da ja pogledne a kamoli da sedi u nea.valjda protestira neznam,pa me iznerviraa i tie ucitelki tolku da ne ja motiviraat,da ja zalazat so nesto da ja zaigraat..neznam kako ke terame se nadevam deka ke se smeni toa.Vcera duri i crveno i bese gazeto,ne i ni smenile pampers,majka mi koga ja donela doma poln pamper so mocki i kaki...samo kolku da ne im place ne ja ni presoblekle..

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
4.10.2011 11:27:42   
Luci
На нас денес ни е втор ден во градинка и исто како првиот сме мирни и не плачеме, вчера беше оставен саат и пол, денес три и пол а утре здравје повеќеuser posted image


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
4.10.2011 11:34:26   
miana
Jas moram da ja pofalam kerkami- nekako se pomiri so faktot deka odi vo gradinka i sega ne place koga ja ostavam user posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

patuvanje
bilbilce

so sto bi sakale da patuvate poveke

avtomobil (85%)

motor (0%)

avtobus (1%)

voz (13%)


Број на сите гласови: 67

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!