|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
6.10.2011 13:59:38   
AnnaMolly RR
Вчера кога отидов да го земам од градинка, ми го носи воспитувачката од занимална и дојде до кај мене. Јас му ја извадив јакната од шкафот да го облечам и тој почна да трча накај занимална и да вика Не, не! Не сакаше да си оди! Едвај го извадив надвор user posted image



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
6.10.2011 14:07:13   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Leleeeee decava se cirkuzi,kako onoj vicot,kerkata ja ostaila majka si vo dom za starci,i po edna nedela ja posetila>place majkava aman kerko kaj me donese zemime ovde ne mi se sviga i na toa kerkava i odgovorila:Eeee da vidis kako e koga ti me ostavase vo gradinkauser posted image user posted image

Mihaela denes im spiela malku pa me raduva toa deka ke nemame problem so uspivanjeto.Edinstveno me grizi sto slabo im jade,neznam do koga ke terame vaka,po cel den samo tecnosti pie..


Hhahahahaha,me iznasmea so vicov-ct ,ct ,ct..Pa ona prethodno im rekla : MAJKAMI MNOGU ME RAZOCARA STO ME DONESE VO GRADINKA,JAS KOGA KE PORASNAM MOITE DECA NEMA DA GI NOSAM VO GRADINKA ( ima 3 ipol god detevo)
hahahhahah
Za jadenjeto ne i se sekiraj mnogu,tecnosti e povazno da vnesuva..Nemojte da se molite mnogu,mnogu-ostavi ja edno vree podolgo da ne jade pa posle obidise sto i e omleno toa pravi i go..Jas da Vi kazam iskreno pocnav da i davam saravita imuno kids - detevo mi jade kako slonce ( pu,pu masala da ne si ja uroocam) a slabicka e..Odnosno popravena e celi 900gr i mnogu sumsrekna...Eve vcera dojde od gradinka dali vi se veruva izede tri tanjiri spanak,pa posle jadese slatko od smokvi pa sedna da jade so zolvami argeta i lepce ( sevo ova vo rok od 1 cas) i posle 2 casa dojde mm od rabota sedna i so nego jadese spanak user posted image ..Vo gradinka koga ja zimame ni vikaat onaka zacudeno : izede celo tanirce ( a nie vo sebe si vikame- of lele taa po  tri jade)
I zavcera izede tri tanjiri turlitava :) Masala,masala krv da i se storat.Probaj so nekoe takvo vitaminsko sirupce..Eve mozes SANOSTOL da i davas i toj otvara apetit...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
6.10.2011 15:09:59   
miana
i denes najnovo- i vikala na ucitelkata DAJ DA TE GUSNAM KAKO MAJKAMI STO JA GUSKAM user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
13.10.2011 11:25:51   
Felly RR
Матеа во последно време кога ќе се врати од градинка само збеснува, ништо не слуша, се по нејзино сака да биде, никако не дозволува со убаво да и објасниш нешто, одма писнува да плачи, и многу е нервозна, се сака по нејзино да биди.
Денес реков да позборувам со воспитачките, да видам каква е во градинка, може таму има некој проблем, па што е дома ваква. Кога ја прашав како се прилагодува, таа ми рече: „Па не е уште баш прилагодена, некако како да има трема. (а не кажа што тие прават за да и помине таа трема) Ама па таа има и проблем со говорот - мо, ме... не знае убаво да каже“ Јас кога и реков дека таа е помала од многу дечиња во групата, и затоа уште не знае убаво да ги кажува зборчињата, таа како да не сакаше да разговара, ајде- рече - да не го расплакуваме детето, ја зеде и влезе внатре, и јас си останав надвор, а сакав уште да поразговараме, и порано бевме појдени, имаше само три дечиња, точно за да можеме да разговараме.
Ама ете толку од разговорот наш, и сега цело време се мислам како и е таму. Таа е навикната сама да биде цело време, и се што ќе посака, да добие - во смисла на играње со што сака. А таму се многу деца, повеќето и поголеми од нејзе, и може некој ќе и го земе играчето, може некој ќе ја турне, таа не знае што да направи, и може таму е тивка, мирна па затоа дома збеснува.....не знам стварно........ Ама треба тоа воспитачката да ми го кажи, и треба тие да знаат како да реагираат во тој случај, и мислам дека не може да ми кажува за дете помало од 2 години дека проблем и е говорот ако не знае се убаво да каже, ако тие мислеа дека ќе и биде проблем да се прилагоди во оваа група, зошто не ја ставија во јасли..... досега бев задоволна од нив а денес некако ме изреволтира еднава воспитачка со нејзиниот однос.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
13.10.2011 11:27:39   
Felly RR
Извинете за долгиот пост, не мора да го читате, ако не ви се чита, само морав да си се олеснам, додека седам и се мислам како и е таму. user posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
13.10.2011 11:35:21   
miana
Felly nema potreba da se izvinuvas - za toa sluzat forumive ...Sega te moalm ovtori na temata detski psiholog i da vidis sto imam isuvano jas za moeto dete od kako pojde vo gradinka..Toa im e posledica od gradinkata i se obiduvaat na takov nacin so takvo odnesuvanje da iskazat revolt ..Jas taka mislam ...Koga ke ja zimas obidi se da porzagovaras so ucitelkata uste ednas i kazi i deka seriozno si zagrizena i zainteresirana za odnesuvanjeto na tvoeto dete tamu...Moras da ja razberes i nea-usitelkata,vo zanimalnata ima i drugi decinja sto ostanuvaat sami dodeka ucitelkite prevzemaat decinja,pa takada i tie nautro nemaat mnogu vreme za razgovor so nas-dodeka pak na odenje imaat...By the way na forumot slatki ( torti i kolaci) ti napisav ubav recept -otvori i vidi go!!! Pozdrav

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
13.10.2011 12:00:59   
Felly RR
Ти благодарам мианаuser posted image
Ама за тоа дека немаат време, јас пишав дека појдов рано, кога знам дека нема многу деца - имаше само 3 дечиња внатре, и баш мислев ќе може да разговараме. А исто и друго што не пишав, последниов месец Матеа дома и се случува еднаш во неделата да се измочка во гаќички, додека таму секој ден последнава недела е измочкана, кога еднаш, кога два пати. Претходната недела, кога седеше дома, тоа воопшто не и се случи, како што пишав само еднаш цела недела згреши. Е сега ако на воспитачката и е проблем што Матеа вели „мо“ а не знае да каже „ми се мочка“ или пак што си пијат кафе додека децата спијат, и ако некое се разбуди нема на кого да му каже дека му се мочка - тоа навистина ме револтираuser posted image
Да не пишувам многу, ајде ќе почекам да разговарам со двете, па после ќе пишам. ЗНам дека не е само моето дете, дека треба на сите да обрант внимание подеднакво, ама барем нека поразговара и нека ми каже како на моето дете му поминува денот таму, дали плачи, дали игра со другите деца, дали има некое другарче, или седи само... а не само „се наручка, спиеше, супер беше“


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
13.10.2011 12:12:18   
miana
Ne se sekiraj mislam deka porucek koga gi zimeme imaat poveke vreme ucitelkite i togas mozes da prasas ....Inaku ete tema za detski psiholog mislam deka i toa ti e opcija- da se obides da vidis da porazgovaras so psiholgo ama mislam deka ti e seuste rano za taa opcija..Ostavi uste nekoe vreme da vidis dali ke se popravi deteto..

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
13.10.2011 14:31:58   
Џесика
Или прочитај го мојот пост во „напади на бес“ user posted image
Мислам дека тоа е затоа што во градинка не е единствена како дома, во градинка е една во многуте, и нема тинтрање, кога воспитувачките ќе кажат спиење, се спие, таму се „принудени“ да послушаат, гледаат што прават другите дечиња и се претопуваат во масата несакајќи... сепак психата им е развиена за да се свесни за својата индивидуалност, а каде ќе ја истакне? Во градинка не може, мора дома, мора дома да покаже свој став, мора дома да се испуца... јас дојдов до овој заклучок додека го анализирав однесувањето на син ми дома и во градинка... Он дома не џвакаше, не пиеше млеко, не заспиваше сам, а во градинка сето тоа го прави, и тоа од срам/страв од воспитувачките да им исконтрира, нормално... Башка што го осетија малку и прсвртот во секојдневието...со мочкањето мислам дека е од промената, малата траума на почетокот...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
13.10.2011 14:38:34   
miana
Kerkami prvite denovi obavezno nautro "kakase " i ja "bolese" stomak od trema...Prviot den mi se pokaka vo gaki ( kutro dete ) sega seto toa pomina - fala mu na boga..Se nadevam deka i besot ke i pomine..Kaj nas pak deka ziveeme vo zaednica koga sme sit ena kup - deteto stanuva MONSTRUM....Dodeka ne nema nas e se ok,ili pa niv koga gi nema.Koga sme site na kup- ne se prepoznava....

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
13.10.2011 19:21:31   
Snowhite RR
Фели убаво ти вели миана, на сабајле не се прави муабет со воспитувачките, не само заради тоа што ги оставаат сами другите деца, туку брзаат да ги земат, затоа што се плашат дека колку повеќе стојат, толку потешко ќе биде за детето, јас се што ме интересира прашувам кога ќе си го земам, а кога го оставам само го земаат и одма заминуваат.
Прашај си каква е со децата дали игра, дали се тепа или некое друго дете ја тепа, ја турка, и зема играчки, тие должни се да кажат, дали јаделе, спијале плачеле/не плачеле и толку, а овие работи ги кажуваат само ако ги прашаш
Јас неколку пати прашувам дали игра со децата, дали ги корни за коса, зашто таква навика имаше, ама не корнел, а тие сами без да прашам не ми кажуваат такви работи


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
13.10.2011 22:40:13   
Felly RR
Минатиот пат кога зборував со едната за овие работи, ми делуваше многу посмирувачки, а овој пат кога ја прашав другата- само ме остави во мисла да бидам, наместо да ми каже нешто утешително, како на пр. дека детево мое полека,полека се снајдува. А и попладне, немам кога да прашам,повеќето денови сум попладне на работа баш кога треба да ја земаме, па ја зема некој друг. А и кога ја земаме, присутна е само едната, нели, а јас сакав да чујам мислење од двете, затоа сабајлево ја прашував и другата.
Како и да е, утре Матеа ќе биде дома, денес многу кашлаше, носето и течи пак, и ни спиела, ни јадела, нека одмори дома некој ден.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
13.10.2011 22:44:46   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Или прочитај го мојот пост во „напади на бес“ user posted image


Го прочитав Џесика, и се пронајдов во секој збор. user posted image Кај Матеа знам дека таквото однесување може да биде предизвикано најмногу од неспиење. Кога не е наспана, ама НИШТО не и се погодува.

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Kaj nas pak deka ziveeme vo zaednica koga sme sit ena kup - deteto stanuva MONSTRUM....Dodeka ne nema nas e se ok,ili pa niv koga gi nema.Koga sme site na kup- ne se prepoznava....

И кај нас е исто - не дека станува монструмuser posted image ама колку повеќе луѓе има, толку повеќе си зема сила за да збеснува.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
13.10.2011 23:02:18   
Maca25
Фели мила, ич да не си се секирала. Ако е помала од сите деца, тоа не значи дека неа ќа ја буткаат и ќе и земаат играчки. Остави ја, не ја мисли толку, таа сигурна сум дека сама знае да се избори во групата. Јас првите денови плачев дома затоа што моето девојченце не знаеше ни да оди убаво, а мораше да оди во градинка. Па најратоборна била. Ако некој и земел играчка, таа лазејќи до кај него и ќе си ја грабнела играчката.
А за плачењето дома, немој толку да се секираш, отвори напади на бес, па ќе видиш колку не има со истиот проблем.
Кога ќе ја земеш од градинка разговарај со учителките, тогаш сигурно имаат повеќе време, затоа шта наутро за да не плачат децата по мајките, гледаат само да ги земат и толку. Нема многу муабетење наутро ни кај нас.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
13.10.2011 23:19:25   
Felly RR
Мацо, user posted image   ме утеши, сега сум посмиренаuser posted image
Најмногу ме погоди сабајле тоа што како причина дека уште не се вклопила ми го посочи тоа што не зборувала убаво се, не кажувала. Па колку очекува да зборува, сигурно нема исто како тие што се 2,6 години во групата. А дури и на иста возраст, секое дете е различно, и помислив - ако мислеа дека тоа може да биде проблем за да се вклопи во групата, зошто ја ставија таму, зошто не ја ставија во јасли кај што одат деца до 2 години.
Ама ајде готово, да не почнувам пакuser posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
14.10.2011 10:24:17   
Slagjana
Во право си Фели дека треба малку повеќе да ни објаснат воспитувачките за тоа како се однесува детето во групата и тие треба да увидат доколку има некаков проблем. Мислам дека треба да има родителски средби еднаш месечно со двете воспитувачки за тоа. И кај нас наутро не се прави многу муабет, а кога ја земам само ми кажуваат дека јадела, спиела и толку. А зборувањето не треба да е проблем . Доволно е мо да кажи за мочкање. Има деца над 2 години што не знаат да зборуваат. И сега и нив не ќе ги стават во јасли заради тоа. А за тоа дали некој и зема играчки не се секирај. Остави ја нека се снаоѓа сама.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
14.10.2011 11:29:01   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: Slagjana

Во право си Фели дека треба малку повеќе да ни објаснат воспитувачките за тоа како се однесува детето во групата и тие треба да увидат доколку има некаков проблем. Мислам дека треба да има родителски средби еднаш месечно со двете воспитувачки за тоа. И кај нас наутро не се прави многу муабет, а кога ја земам само ми кажуваат дека јадела, спиела и толку.

Definitivno treba poveke da ne informiraat. Nie ovaa godina ne sme ni imale roditelska, i neznam koga ke ja zakazat. Sin mi go zema baba mu, nie sme do 5 na rabota, pa nemam mnogu kontakti so vospituvackite...za zal....user posted image

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
14.10.2011 11:50:24   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ


ИЗВОРНА ПОРАКА: Slagjana

Во право си Фели дека треба малку повеќе да ни објаснат воспитувачките за тоа како се однесува детето во групата и тие треба да увидат доколку има некаков проблем. Мислам дека треба да има родителски средби еднаш месечно со двете воспитувачки за тоа. И кај нас наутро не се прави многу муабет, а кога ја земам само ми кажуваат дека јадела, спиела и толку.

Definitivno treba poveke da ne informiraat. Nie ovaa godina ne sme ni imale roditelska, i neznam koga ke ja zakazat. Sin mi go zema baba mu, nie sme do 5 na rabota, pa nemam mnogu kontakti so vospituvackite...za zal....user posted image

I nie isto....
Nautro ja nosam jas ama begam za da ne place,a ja zimaat ili babai ili dedoi..imam broj na mob od usitelkata i ni kaza na site da se javuvam slobodno ama nezgodno mi e da ja zamaram po telefon a sakav da ja prasam za angliski..Prvo mislev deka deteto mi e malo  asega doaga doma i ( verojatno ucat po nesto iako nie site ne se slozivme) i zboruva angliski ama mnogu cisto i pravilno gi kazuva zborovite..Sega sakam da ja zapisam ama nemam kontakt so ucitelkata..Treba da i recam na svekrvami da zbori so nea..

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
14.10.2011 11:54:39   
Felly RR
Така е, и јас на родителската очекував дека ќе бидеме посебно и воспитачките да можат на сите да ни кажат за дечињата. И јас овој месец сум попладне на работа баш кога ја земаме, и некои денови не можам да појдам за да прашам.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
14.10.2011 12:06:05   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Така е, и јас на родителската очекував дека ќе бидеме посебно и воспитачките да можат на сите да ни кажат за дечињата. И јас овој месец сум попладне на работа баш кога ја земаме, и некои денови не можам да појдам за да прашам.user posted image

Toa e zalno, kaj ne si gi gledame decata po cel den, pa uste i nemame koj pravilno da ne informira. A i na roditelskata minatata godina samo za ona sto treba da dademe pari se zboruvase, za decata nisto posebno. Neka se zboruva i za davacki ama treba malku poinaku da se organizira seto toa. Majkite se tepaa koja poprvo da prasa za deteto, se pravi guzva, galama,ne e toa toa. Ne bi trebalo taka da izgleda eden sostanok. Jas se izvinuvam ako malku negativno zvucam, ama nekako sum revoltirana vo toj pogled. Malku vospituvacki se vo grupa i nemozat na se da posvetat vnimanie ama toa nemoze i ne smee da bide opravduvanje.
Pa i mene na rabota ne me prasuvaat kolku luge rabotime, vazno treba profesionalno da se zavrsi rabotata....
Se izvinuvam povtorno za lutinata so koja go kazuvam ova....user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
25.10.2011 9:32:02   
miana
MOram da go kazam ova...
Od pred nekoj den ja primetiv kerkami deka se pika vo kos,gi soblekuva pantalonite i imitira mockanje STOECKI..Znaci - imitira masko kako moca...Ova nema od kade da go ima videno - osven od GRADINKA..Mene ova mi e tolku grozno i neznam kako da go svatam a i neznam kako da reairam..Sto mi sovetuvate Vie? Dali e vo red da gi nosat decata zaedno da mocaat i da se gledaat megusebno??? Dali da reagiram kaj ucitelkite ili kako da postapam???


(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
25.10.2011 9:52:57   
anedespo
Nie sme mnogu liberalni vo toj pogled. Doma ne se zaklucuvame ni koga se banjame, nitu koga odime vo wc. Moite deca na golotijata ne gledaat kako nesto cudno ili strasno, tuku sosema prirodna rabota so razliki koi postojat kaj mazite i zenite. Toa go prasuvaa koga pocnaa da razbiraat (koj sto ima i kako se mocka i kaj ednite i kaj drugite). Mislam deka treba da znae kako e kaj maskite. 

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
25.10.2011 10:03:25   
dostickage
i nie sme mnogu cool na temata kako anedespo.viktor iako e mal gajle nema na dolotija.
nekogas samo moze da mu dojde smesno i tolku.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
25.10.2011 10:04:34   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

i nie sme mnogu cool na temata kako anedespo.viktor iako e mal gajle nema na dolotija.
nekogas samo moze da mu dojde smesno i tolku.

Ama imate sinovi - pa seedno vi e...I jas koga bi imala sin.bi mi bilo gajle( taka barem mislam ) user posted image Mene ne mi e ubavo

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
25.10.2011 10:43:57   
Viktori
а што има врска синови ќерки, Миана? Не мислиш дека и девојчињата треба да знаат кои органи ги имаат машките? Или како мислиш дека треба да дознае? И кога?
Од списание на 13 години? user posted image user posted image user posted image

Баш е подобро како помали, според мене

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?