|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
14.11.2011 10:08:22   
topce
мами2, а зошто не е во поголема група туку во јасли?
како и да е немој да мислиш дека е аутистична бидејќи и моете не сакаше да остварува контакт со никого од децата во градинка освен со негувателките и сама си играше. ние немавме толку бунтовен почеток, мислам на повраќање и слично, ама долго време траеше адаптацијата и тек 3 месец почна со тоа да си игра со други деца и тоа со тие што беа поголеми од неа. мислам дека треба да ја префрлите во поголема група бидејќи таа е на возраст кога ги учат да мочкаат на шоља, да се мијат, па песнички, па цртаат имаат повеќе активности кои може да и се интересни. вака во јасли гледа бебиња кои плачат душики по цел ден.

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
14.11.2011 10:13:20   
Felly RR
Ај некој што знае нека објасни како одат групиве во градинка, зошто и мене не ми е баш јасно колку групи се, и како одат по возраст.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
14.11.2011 10:58:36   
kikicka
И мене ме интересира ,како ги ранат оние деца што незнаат сами да јадат или сама да заспијат??user posted image Незнам како леона да ја пратам,многу е комплицирана со успивањето user posted image user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
14.11.2011 11:06:20   
Lokica1
Kaj nas e vaka: od 9mes do 2god vo jasli, prva mala od 2-3 (gi zemaat kalendarska godina...sega 2009), vtora mala od 3-4, sredna 4-5 i golema grupa od 5-6.
Tie so neznaat da jadat gi ranat vospituvackite, a za uspivanjeto neznam, koe potesko zaspiva vospitackata legnuva do nego ili vo kraen slucaj go zema vo race.
Kerka mi e prva mala grupa, se navinka skroz voopsto ne place , zaspiva so mleko a za jadenje e uzas..samo suv leb jade vo gradinka. Nikako da a nateraat da jade user posted image ( a se razbira nesakaat na sila). Lani vo jasli ja raneaa na sila pa fobija dobi deteto..i koga ja ranea taka posle povrakase.
Od segasnite vospituvacki sum epten zadovolna.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
14.11.2011 11:26:52   
vesna1
Kikicka, ne se sekiraj sve ke se nauci. Jas im se divam kako bukvalno gi dresiraat tolku deca.
ke place eden mesec, i ke vidis sama ke se nauci da jade i spie so drugite deca.

(Одговор на членот Lokica1)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
14.11.2011 11:56:58   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

И мене ме интересира ,како ги ранат оние деца што незнаат сами да јадат или сама да заспијат??user posted image Незнам како леона да ја пратам,многу е комплицирана со успивањето user posted image user posted image


Ова и мене најмногу ме плашеше, ама и најмногу ме мотивираше да го дадам во градинка. Значи Филип заспиваше со нишкање, шетање низ соба, пеење (да не речам урлање) и сето тоа траеше по еден час, за да поспие 15-20 минути.
Ама по еден месец одење во градинка почна да не сака да го нишкам, само ќе го легнев на кревет до мене и веднаш заспиваше. Вака и до ден денес се успиваме. Ќе се навикне. Ќе плаче, и тоа мноооогу, ама ќе се навикне.
Сега Филип повеќе сака во градинка отколку дома, плаче кога го зимаме, дома цело време си ги спомнува воспитувачките Мими и Дани, вчера во сон ја викаше Дани user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
14.11.2011 12:13:38   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

И мене ме интересира ,како ги ранат оние деца што незнаат сами да јадат или сама да заспијат??user posted image Незнам како леона да ја пратам,многу е комплицирана со успивањето user posted image user posted image


Ова и мене најмногу ме плашеше, ама и најмногу ме мотивираше да го дадам во градинка. Значи Филип заспиваше со нишкање, шетање низ соба, пеење (да не речам урлање) и сето тоа траеше по еден час, за да поспие 15-20 минути.
Ама по еден месец одење во градинка почна да не сака да го нишкам, само ќе го легнев на кревет до мене и веднаш заспиваше. Вака и до ден денес се успиваме. Ќе се навикне. Ќе плаче, и тоа мноооогу, ама ќе се навикне.
Сега Филип повеќе сака во градинка отколку дома, плаче кога го зимаме, дома цело време си ги спомнува воспитувачките Мими и Дани, вчера во сон ја викаше Дани user posted image



офф истооо дури и се тегнее сила незнам од кај вади ќе ме отепа user posted image ,дај боже стварно сакам во градинка да ја носам не ради тоа што морам на работа или слично слободна сум не работам ме чекаат испити али не е проблем,мирна е преку ден ,али сакам да се социјализира со други деца да не 24 часа со мене,само од таа причина .Ќе пробам ќе ја носам ако ја примат само сега на сред година....па ќе ви пишам ако има нешто


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
14.11.2011 12:19:51   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Lokica1

Kaj nas e vaka: od 9mes do 2god vo jasli, prva mala od 2-3 (gi zemaat kalendarska godina...sega 2009), vtora mala od 3-4, sredna 4-5 i golema grupa od 5-6.



Значи затоа и Матеа ја ставија во прва мала група, ако до крајот на годината полни 2 години, ги ставаат во таа група, а не во јасли.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Lokica1)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
14.11.2011 12:22:59   
Maca25
Нина ми заспиваше само во раце до година и пол. Фала богу што тргна во градинка, па таму ја научија дека се запива во креветче. И дома после тоа си бараше да ја легнам во кревет да си спие.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
15.11.2011 9:30:36   
miana
Posle 15 dena ne odenje - denes pojdovme vo gradinka so placenje user posted image
Vcera bevme na pregled za da znam dali smee da odi vpo gradinka  i dktorkata mi vika : Ona sega e super ,ama neznam drugite deca vo gradinka kakvi se..( ako ima koj da ja cuva neka si sedi doma) Arno ama jas resiv da ja odnesam...I kaj nas vo gradinkava ako dete otsustvuva 10 rabotni dena -baraat bris..Na mIa denes i bese 10 ti den i taka pominavme bez bris..Ama zamislete - bolni deca pustaat vo gradinka  a na lecenive sto bile bolni im baraat bris..KATASTROFA!!!!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
16.11.2011 10:59:33   
miana
zamislee uste nesto- sedime na rucek site i svekormi kazuva deka koga ja zimal kerkami edna od ucitelkite  ( od druga grupa) mu rekla : Jas i Mia imame edna tajna..I vnukami mu rekla na svekormi - dedo ovaa ( po ime ja kazala) mi se iskrivi so jazikot...I ucitelkava zemala d amu raskazuva na svekormi kako navistina i se iskrivila i veojatno od koga svatila sto napravila i rekla - aj ova da bide nasa tajna vazi? Mia rekla : vazi.. Prviot moment koga mia videla druga ucitelka i druga i druga na site im raskazala deka taa ( da ne ja imenuvam ) ucitelka i se iskrivila so jazikot.... I zenava verojatno osetila deka ke kaze i doma -resila sama da mu kaze kako na sala na svekormi... E aj sega...??? Jas sekogas koga Mia ke se iskrivi ja pleskam i seg ana detevo ne mu e jasno kako toa ucitelkata se iskrivila..I rekov : sine nareden pat kogake ja vidis ke i reces deka taka pravat samo nevospitani i deka e mnogu nekulturno..Taa mi vika: mamo i samar ke i udram ( kako jas sto i mavam nea ) i vikam : aaaa ne sine,ne smees samar da udiras,samo ke i kazes deka taka pravat nevospitani...Sto ke kazete vie na ova? Jas doma zolvami LOM ja pravam koga ke vidam deka ke i se isplezi na kerami a sega sto treba na ucitelkata da i napravam???? I sega sme bolni pa sreka sto MIA nema da ja vidi inaku sigurna sum deka ke i kaze sto sum i rekla za GESTOT na ucitelkata...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
16.11.2011 11:01:23   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

zamislee uste nesto- sedime na rucek site i svekormi kazuva deka koga ja zimal kerkami edna od ucitelkite  ( od druga grupa) mu rekla : Jas i Mia imame edna tajna..I vnukami ( mislev kerkami ) mu rekla na svekormi - dedo ovaa ( po ime ja kazala) mi se iskrivi so jazikot...I ucitelkava zemala d amu raskazuva na svekormi kako navistina i se iskrivila i veojatno od koga svatila sto napravila i rekla - aj ova da bide nasa tajna vazi? Mia rekla : vazi.. Prviot moment koga mia videla druga ucitelka i druga i druga na site im raskazala deka taa ( da ne ja imenuvam ) ucitelka i se iskrivila so jazikot.... I zenava verojatno osetila deka ke kaze i doma -resila sama da mu kaze kako na sala na svekormi... E aj sega...??? Jas sekogas koga Mia ke se iskrivi ja pleskam i seg ana detevo ne mu e jasno kako toa ucitelkata se iskrivila..I rekov : sine nareden pat kogake ja vidis ke i reces deka taka pravat samo nevospitani i deka e mnogu nekulturno..Taa mi vika: mamo i samar ke i udram ( kako jas sto i mavam nea ) i vikam : aaaa ne sine,ne smees samar da udiras,samo ke i kazes deka taka pravat nevospitani...Sto ke kazete vie na ova? Jas doma zolvami LOM ja pravam koga ke vidam deka ke i se isplezi na kerami a sega sto treba na ucitelkata da i napravam???? I sega sme bolni pa sreka sto MIA nema da ja vidi inaku sigurna sum deka ke i kaze sto sum i rekla za GESTOT na ucitelkata...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
28.11.2011 8:45:42   
Felly RR
Морам да пишам дека денеска кога ја разбудував Матеа за во градинка, кога и реков - ајде, треба да се спремаме за во градинка, таа одма скокна - да, ајде. Значи напредуваме user posted image Само пак ми го побара кебето да го носела, ама не го зедовме, не знам колку спие таму, воспитачките велат дека спиела, важно и дома кога ќе си дојде, не е така нервозна како на почетокот.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
28.11.2011 8:51:26   
miana
Nie taman se naviknavme na gradinka- se razbolevme i boluvavme mesec ipol - doma i sega veke koga ke treba da pojdeme ke treba mm da ja nosu ( bidejki jas sum na bolovanje veke pred poragaj ) i  toa ke bide nov HOROR user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
28.11.2011 8:58:46   
AnnaMolly RR
Откако во вторникот ми се јавија да го земам зашто имал пролив, не го носев до денес во градинка. Немаше пролив туку 2-3 пати дневно потечна столица затоа што е само на течна храна деновиве. Ама реков ај да не го носам за секој случај да не е вирус. Е, денес кога го однесов беше ужас! Прво врескаше по татко му, во последно време е лепак за него, после по мене и едвај го одвлечка учителката во занимална! Многу ми беше жал што го слушав како вика Мамо, мамо! Ама тоа е тоа. А што убаво си одеше без никаков проблем, дури и среќен беше што оди во градинка! Ај пак ќе се навикне...

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
28.11.2011 9:01:09   
Felly RR
Не се секирај миана, ако веќе се навикнала, може нема толку да и влијае овој прекин.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
28.11.2011 9:07:50   
miana
hmmm ,sekoe sabajle prasuva - kade ke odam ? Vo grdinka ? ( jas na sala ke recam - da ) ona vristi....Ili pa vikendov ke ja budam da stane a ta ame prasuva ? Za kaj me budis? Kaj ke odam ? Nema da odam vo gradinka??Epten se svikna doma-opasno ke bideuser posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
28.11.2011 9:14:34   
Felly RR
Јас на Матеа кога е дома, секогаш и кажувам зошто не оди, или пак некогаш ако е за ден- два и велам денеска градиката не работи, затоа ќе седиш дома, и обавезно и кажувам дека од понеделник/утре (на пр.) пак ќе оди, за да не се навикнува дека ќе седи дома. И ако е дома, обавезно правиме пак муабет за во градинка, нешто што е убаво проврзано со градинката, на пр. учителката кај и пишала петка, што играле со децата, како е песничката што ја учеле... За да се потсети колку е убаво во градинка, и да сака пак да одиuser posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
14.12.2011 10:43:31   
miana
Kerkami vcera pojde posle 50 tina dena neodenje vo gradinka..Imase malo placenje bidejki ja nosese mm a ne jas... denes ja izvadi od krevet bez da vidi deka sum doma,i rece deka sum na rabota,sam si ja sredi i ja odnese bez da pusti solza..I vetuvam deka jas ke ja zemam i toa i dava sila da odi..Mnogu saka jas da ja zemam...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
8.2.2012 20:19:04   
Snowhite RR
М еве од Нова година наваму не оди во градинка, прво зашто имаше бронхопневмонија, а после заради студот и сега од понеделник ако нема кој да го чува можи пак ќе почне, а ако има (мајка ми ако е слободна), можи ќе поседи уште малку додека трае ладново, па така ќе има повторно прилагодување. Како си се навикна сега дома си спие до кај 9-9.30 на сабајле, кога го прашувам дали сака во градинка ми вика не не, само денеска не знам што му текна, сам, без да го прашам, ми вика Мамо сакам гадинка, поигам игачки, сакам Тефанија, Мако, Ивана, Лео, почна сите да ги реди од градинка децата.
Туку дилемата ми е, тој е во јасли, а во меѓувреме додека седи дома направи 2 години и сега не знам дали да барам преместување во друга група, зашто си мислам сега пак во оваа ќе се привикнува, па по некој месец во друга група, да биде сето наеднаш. А од друга страна па си велам да остани во оваа, а после кога тие ќе решат да го преместат, барем ќе го преместат заедно со сите деца кои наполниле 2 години и ќе си биде пак со истите другарчина.
А и си велам да не ме сфатат погрешно воспитувачките ако побарам преместување да не мислат дека не сум задоволна од нив, јас еднаш бев пред некое време и ја прашав само онака, а таа ми рече дека не ги преместуваат сега, освен ние ако сакаме. Стварно не знам што да правамuser posted image


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
8.2.2012 20:58:21   
Felly RR
Јас мислам сигурно полесно ќе се прилагоди во средина која му е позната отколку во сосема нова средина. Ако не бил подолго време сепак си ги знае другарчињата и воспитачките, а вака во нова група се ќе му биде ново. А ако не побараш ти, јас мислам дека во септември ќе го префрлат во прва мала група.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
9.2.2012 8:07:51   
blue_blue
јас мислам дека не треба да го преместуваш. Што има врска дека наполнил 2 години...има сигурно таму и други деца како него. Нека си биде со својата група и своите учителки - полесно ќе му биде зошто му е познато...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
10.2.2012 13:50:25   
sone
Mala digresija od temava, ama nikako ne mozam da ja najdam temata stavanje obetki kaj decata. znam deka ednas pisuvav na taa tema,ama sega ne mozam dda najdam.ve molam kako mozam da ja najdam.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
10.2.2012 14:56:37   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: sone

Mala digresija od temava, ama nikako ne mozam da ja najdam temata stavanje obetki kaj decata. znam deka ednas pisuvav na taa tema,ama sega ne mozam dda najdam.ve molam kako mozam da ja najdam.


Соне,еве ја темата   www.ringeraja.mk/forum/fb.asp?m=88223

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Прилагодување кон новата средина (градинк...
13.2.2012 17:10:58   
Snowhite RR
Ви благодарам Фели и блу_блу и јас така си мислев да не го преместувам зашто тој иако не оди сепак си ги памти другарчината и воспитувачките негови. Јас мислам дека ги преместуваат на пролет, зашто тогаш има повеќе прилив на нови деца, барем така ми има кажано свекрва ми

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?