|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Како сте го добиле вашето име?
28.10.2009 23:20:23   
Aleksandra
I mene me krstila baba mi no ne po nejzinoto ime tuku imala pomlad brat koj pocinal mlad vo soobrakajka i se vikal Aleksandar i taka mene me krstile Aleksandra

(Одговор на членот nenicka)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Како сте го добиле вашето име?
12.12.2009 13:54:12   
tereza
мене мајка ми сакала да се викам Билјана,но бидејќи сум родена во мај им текнакло ајде Маја,ама кога ги виделе предлозите од кумата моето име Даниела било последно и многу им се допаднало на моите,и така ме крстиле.а јас баш би сакала да се викав Маја бидејќи е пократко и поубавоuser posted image   а ова моето ми е и така и така.А инаку тогаш прадедоми бил уште жив и ме викал Далиелаuser posted image user posted image  

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Како сте го добиле вашето име?
12.12.2009 13:59:17   
pacuvce
Sama sum si go donela...Starite rekle:Rodena na Pavlovden,ke se vika Pavlina...Malku e starinsko,ama toa e toa...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Како сте го добиле вашето име?
15.12.2009 13:05:54   
penelopa
Jas imam staro makedonsko ime- krstena sum po nekoja moja babauser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот nenicka)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Како сте го добиле вашето име?
15.12.2009 13:37:39   
ananikol
Moite od kumovite dobile tri iminja site tri mi se svigaat i se ubavi,imale vkus kumovite user posted image , si se iznafaliv sama user posted image .
Taka da  majka mi odbrala edno od niv-tatko mi se soglasil user posted image

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Како сте го добиле вашето име?
15.12.2009 13:42:16   
Adrijana
Mene mama mi go dala imeto, a taka se vikala nekoja nejzina komsivka od detstvoto, i i se bendisalo imeto i eve jas sum Adrijana:))

_____________________________



(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Како сте го добиле вашето име?
28.10.2010 23:31:53   
mama26
tetkami na tatko sestra ne si go sakala imeto nejzino,tuku sakala da se vika kako mene.pa jas koga se rodiv kako prva vnuka tetkami me krsti mene user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Како сте го добиле вашето име?
29.10.2010 19:20:41   
AnnaMolly RR
Мајка ми кога била трудна со мене, ја прашале братучетка ми која тогаш имала 3 години како да се вика бебето. И таа рекла Иринче. Ја прашале: А што ако е машко? И таа почнала да плаче и да вика: Иринче, Иринче... И така, мајка ми кога сум се родила почнала да ме вика Ирина. Фала на братучетка ми за прекрасното име, со гордост си го носам и многу си го сакам.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Како сте го добиле вашето име?
29.10.2010 19:25:16   
Џесика
Кога била бремена мајка ми,одела често кај некоја комшивка што имала во дворот Јасмин... толку многу и се бендисал мирисот што и дошла идеја ако роди ќерка да се вика Јасмина

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Како сте го добиле вашето име?
30.10.2010 10:48:46   
amelbebe
imeto sum go dobila po baba mi,uste da si imav kako nejzinite oci ke bev misicauser posted image

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Како сте го добиле вашето име?
31.10.2010 20:12:21   
Acina
мн комплицирано кумот бил во војска и на старите кумови му оставил 5-6 имиња за мајка ми да одбере...и старите кумови ги смениа имињата и не оставиа избор и ставиа едно машко име едно женско по дедо ми и баба ми го добив женското user posted image па кога кумот се јави да ја праша мајка ми кое одбрала таа кога му кажа од лутина со своите 3 месеци не зборел...user posted image и ден денес кога ќе се спомне вика ќути не спомнувај косата ми се крева на глава а нема коса user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Како сте го добиле вашето име?
31.10.2010 20:15:46   
*miki mami*
Многу сум клоцала мојте биле убедени дека сум машко посебно татко миuser posted image
но кумот сонувал дека сум се родила и ме крстил Билјана
ништо од машкотоuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Како сте го добиле вашето име?
31.10.2010 20:21:29   
Glück90
pa jas sum rodena dva dena posle Golema Bogorodica a majkami dobila bolki na sam den.I majkami rekla ako se soglasat kumovite dobro ako ne ne i koga go prasale kumceto on rekol Marija( imal simpatija Marija).I po denot i po simpatijata jas sum Marija i go obozavam imevouser posted image user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Glück90 -- 31.10.2010 20:22:16 >


_____________________________

When you focus on problems, you will have more problems. When you focus on possibilities, you will have more opportunities. Dream. Wish. Make it happen.

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Како сте го добиле вашето име?
31.10.2010 20:57:19   
Natasa981
Koga bile uste momce i devojka,na majka mi i tatko mi mnogu im se dopagalo imeto Natasa i si vetile ako imaat kerka taka ke ja krstat.I taka i bidnalo ;sum se rodila jas i me krstile Natasa. Arno ama baba mi dodeka bese ziva ne si prosti sto ne me krstile po nea,iako taa nesakala vo toj moment im go prepustila toa na moite sami da si izberat,otposle epten si se lutela sama na sebe:)Dodusa imaa popraven ispit,posle so sestra mi..


(Одговор на членот Glück90)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Како сте го добиле вашето име?
15.11.2010 15:22:21   
Martins mom
Кога сум се родила мајка ми и татко ми ме викале Дајана, се дури мојата баба (која не сака да ја викам така оти и делувало старински, па ја викам нана) не решила да ја преземе работата во нејзини раце и како влијателна особа во градот (а и во семејството очигледно) ме пријавила и се вратила со извод со нејзиното име...Името и не е толку лошо како постаката...
На секоја душманка и посакувам свекрва ко на мајка миuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Како сте го добиле вашето име?
16.11.2010 14:34:07   
prettygirl
jas sum krstena po son,ako e zensko marija, ako e masko sreten( sreka) ( demek srekna sum se rodila :)

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Како сте го добиле вашето име?
16.11.2010 14:40:56   
anedespo
Кумот на моите им дал 3 имиња да бираат: Анета, Сашка и Брижита!!!(бљак). 

(Одговор на членот prettygirl)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Како сте го добиле вашето име?
16.11.2010 14:55:05   
majka 79
moeto ime bilo zelba na tatko mi

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Како сте го добиле вашето име?
16.11.2010 16:23:51   
Anushka
по името на католичкиот светец кого мајка ми го молела и читала молитвеник секоја вечер да се родам јас здрава и жива user posted image

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Како сте го добиле вашето име?
16.11.2010 23:15:52   
Natuska85
По баба ми Неда ,ама си го мразела името влашко и било(а она цела влаинка ама ич не ги сакала власите)user posted image user posted image .Па така демек помодерно Наташаuser posted image user posted image

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Како сте го добиле вашето име?
22.12.2010 2:00:09   
Maca25
Мајка ми сакала да ме крсти Ана, но брат ми и татко ми запнале за Марија и морала мајка ми да се сложи. А инаку таа 1 недела во болница ме викала Ана. Размислувале за некојси спој од двете имиња, но брат ми рекол не, бебето ќе се вика Марија.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Како сте го добиле вашето име?
22.12.2010 8:39:05   
Calypso
Ме крстиле по песната на Сребрна Крила, Ана. Моите ми рекоа дека брат ми сакал така, тој е пет години постар од мене. Може навистина ја сакал таа песна тогаш, ама мислам дека и мајка ми имала некој удел во тоа, бидејќи сакала да имам кратко име за да не ми го кратат или да ме викаат нагалено. Е па, мене никој не ме вика Ана, сите Ане, Анушка, Анче, само Ана неuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Како сте го добиле вашето име?
22.1.2011 23:25:51   
Anestis
Jas sum krstena po zelba na brat mi... si imal nekoja drugarka vo maaloto i taka si kazal i kumovcite se soglasile (iako po ova mu doaga deka brat mi e kum..) :))).
A Natushka85...kazi deka za da ne si Neda ami Natasha sigurno e zasluzna i kumata tvoja a????taa od mala bila moderna :)))hihihihi

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Како сте го добиле вашето име?
23.1.2011 0:37:51   
Боцко
јас онака традиционално по дедо ми. затоа син ми не е крстен по дедовци. user posted image
сепак, штета што дедо ми не бил жив кога се родив.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Anestis)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Како сте го добиле вашето име?
23.1.2011 12:25:09   
skorpijana
moeto e po dedo mi koj umrel 15 dena pred da se rodam jas i taka mi go stavile negovoto

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?