|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Нова или позајмена облека
11.8.2011 10:30:28   
miana
Za kerkami se mi bese novo, posle se ispodavav na sestrami za vnukickata...Sega pak sum bremena so vtoro devojce i sega jas si nemaaaam user posted image Sega ke kupuvam novo i ke si vidam sto ostanalo od kerkickata...sega sestrami ke i i dava user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Нова или позајмена облека
11.8.2011 13:12:03   
vanessa30
Kaj mene i sestrami i zolva mi imaat masko, i imaat raboti sto ne im se ni ednas obleceni, si tojat sose etiketi, znaci NOVI, i tie mi gi dadoa za maleckoto, taka da spikozni. pizami, trenerki i vrekicki za spienje, kapcinja i nemam nekoja potreba da kupuvam.  Dodusa zolvami sto si ja smetam kako sestra- epten e super od Aus mi prati eden paket novi raboti i obleki za bebceto, taka da jas samo nesto sitno od obleka  treba da dokupam pelenki, bodinja..

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Нова или позајмена облека
11.8.2011 13:22:55   
strelec 1982
Pred da se porodam si kupiv nesto za sinot po nekoe bodi i spikozli i nemaser potreba od poveke oti bratucetka mi od nejzinoto dete mi gi pozajmi alistata samo po nekolku pati obleceni.Mislam ako im ate blizok i saka da vi gi pokloni alistata ne se dvoumete zemete oti  i tie kolku moze da se obleceni i kolku ke gi oblece bidejki vednas gi rastat i decata a i od povojnica ke stasaat alista.Jas sega pa moite od sinot i gi dadov na jatrvata  za nejzinotot bebe.

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Нова или позајмена облека
11.8.2011 14:10:28   
mama26
ne patam od novo ili za pozajmeno...sekoj sto mi dal ne bil plukan niti obratno..fala mu na gospod sto ima uste luge spusteni na zemja user posted image a tie sto visoko letaat ehh koga ke padnat tesko nivuser posted image

sve sto vi davaat da si zemate ,osven ako fali del ili izbledeno epten..zasto prethodnoto bebe nemoze da go noselo toa so godini.
se sto e bebesko bilo obleceno nekolku pati ,,sto e problem? znaci nema problem user posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот strelec 1982)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Нова или позајмена облека
20.1.2012 15:08:05   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Јас земав две вреќи алиштенца од сестра ми.. Баш и викам добро е што на почетокот, односно оние алиштенца од 0 до 6 ги купуваше во неутрални бои, па сега можам и јас да ги искористам. Секако земав и дел од опремата, релаксатор, транспортер, еден куп играчки..со се она што и јас си го купив од пусти мераци веќе напунив еден плакар со големина колку мојот..После тоа се пакувам и враќам рикверц за второто мое внуче кое се надевам дека брзо ќе биде user posted imageХм, речено сторено..Тео е обезбеден со алишта. Се што ќе му се смали на Никола веднаш пакувам и правац кај Тео. Баш вчера си размислувам што ќе правев да немав кај кого да ги носам алиштава од Никола, кај ќе ги чував оти немам баш место, хе,хе. Ние сеуште носиме и позајмена облека, воглавно од внука ми и од кумашинчето. Ете сега на пат ни е и второто кумашинче па ќе ги спакувам смалените алишта и рикверц назад.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Нова или позајмена облека
20.1.2012 15:13:15   
JovanaJ
Ne nosel sin mi pozajmena obleka do sega. Ne od nekoja posebna pricina, nie nemame koj da ni pozajmi....
Nemame tolku bliski luge od koj sto nesto bi pojazmile, kako od brat, sestra...taka sto se sami...
Vaka zdravje ke bideme nie tie sto ke pozajmuvame...
Inaku ne sum protiv toa, samo normalno od bliski lige...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Нова или позајмена облека
2.2.2012 9:15:43   
Viktori
самохрана.мајка твојот пост е префрлен во нова тема.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Нова или позајмена облека
30.10.2014 11:21:41   
mammica
Zdravo mamicki,

nemozam da najdam tema kade se razgovara za second hand obleka, pa ke go ostavam tuka moeto mislenje za nosena obleka
Decata mnogu brzo rastat i voopsto ne bi mi smetalo nekoj da se ponudi od semejstvoto da mi dade za decata obleka, a sama da baram nema :)
I bidejki nikoj ne se ponudil do sega morav da se snaogam, pa sakam da spodelam so vas nesto sto najdov na FB , se vika detskaobleka kako nova , zenata nosi brendirana obleka od Anglija i tuka ja prodava, znaci se e bez mana, nekoi raboti se kako uste etiketa da im fali , a marki sve , kvalitet neviden , a cena badijala
Fala bogu sto najdov vakvo nesto bidejki se isplati do nemaj kade user posted image user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Нова или позајмена облека
30.10.2014 11:38:13   
Mila mamicka
Немам апсолутно ништо против позајмена облека или позајмена детска опрема. Се знае колку време се користи бебешката облека, и воопшто не го сфаќам како навреда доколку некој ми понуди облека од своето дете. Секако, тој некој би бил некој многу близок, како на пр, сестра, снаа, золва, јатрва, кума и сл. Меѓутоа, син ми е прво внуче во пошироката фамилија, ни брат ми, ни девер ми не се женети, ниту пак некој од првите братучеди, мои и на мм. Затоа, иако немам ништо против, сепак немаше кој да ми даде. Се од син ми чувам, здравје ќе си ги користам и за второто, а потоа ќе ги спакувам и ќе чекам дали мојата снаа или јатрва ќе сака нешто да земе. Ако не, сите ќе ги однесам во Домот за деца без родители. 

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот mammica)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Нова или позајмена облека
30.10.2014 11:57:39   
Mihaela 2010
I jas pred nekoj den na fb gledav detska obleka,vtora raka,i bas imase brendirana obleka,i bas fini i interesni modelcinja.
jas pretezno kupuvam bidejki nemam od koj da zimam,brat mi ima masko,a i sekoj si gi cuva rabotite za vtoroto.Imam nekoi parcinja obleka zemeno od komsikata,koja ima izrasnati kerki srednoskolki,ama ete od pusti merak i zal da gi frli si gi cuvala oblekite,pa ete mi ima dadeno po nesto ,vika da ne gi frlam bar nekoj da gi nosi..
za vtorovo zdravje ako e zensko ke bide od glava do peti opremeno,ako e masko zdravje,toa sto imam od prvoto sto bi mozelo da go nosi ke go oblekuvame vo toa,a i zolvami ima malo since taka da moze i taa da dade nestouser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Нова или позајмена облека
30.10.2014 16:14:08   
deluxe
Ne pozajmuvam obleka za moite deca.Nitu za prvoto nitu za vtoroto.Se sto si imaat si nosat,toa sto im treba go kupuvame.Sega ima i efitna i skapa garderoba, taka da ke kupam poeftinko ama od prva raka, edinstveno F nosi od sestra mu,toa sto mu odgovara(boja,model) inaku vo globala nitu davam od decata,nitu zemam tugo za niv.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Нова или позајмена облека
31.10.2014 14:44:08   
sandriana RR
Т ми израсна во позајмена-подарена облека. Досега и имам купено само неколку најосновни работи, и секако веш, чорапи и хулахопки. Но блузи, панаталони, јакни - речиси се ми даваше другарка ми која има керкичка малку постара од Т (неколку месеци и бргу растеше), па облеката ја наследуваше Т, а сега и бебе И користи и ќе користи дел од тоа.
Немам ништо против овој начин, ако има сигурен човек од кој да се позајми - во смисла на хигиена и одржување на гардеробата.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Нова или позајмена облека
31.10.2014 17:24:10   
blond
Ако има од кого да позајмувам, зошто да не? Синко некоја блузичка ќари од моите братучеди, ама онакви ептен обични, за по дома. Фрлање пари по облека ич не сакам, секогаш купувам онолку колку што му треба во тој период. Не купувам никогаш 2-3 пара патики во ист период, нема повеќе зимски јакни ниту пролетни, туку само по една. Што ако му купам повеќе, кога брзо ќе ги израсне....

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Нова или позајмена облека
31.10.2014 17:46:17   
Bethany
Ех камо среќа да имам некого да ми позајмува облека, посебно на тие работи за првите месеци кога бебето брзо расте и често се пресоблекува.
Всушност, имав нешто од една пријателка бодиња и други работи за ептен мало бебе, за тие првите месеци, леле колку ми се најдоа тие, па и мајка ми нешто што можеше донесе од кај малиот на брат ми, друго се купувавме, а не е малку, посебно дека за секоја сезона треба да купуваш.

Сега, здравје, за второво, без оглед машко, женско, ќе имам по нешто, па ќе купам нешто и потоа како ќе ги износи бебето,, така ќе ги давам некаде, нема веќе собирање по кутии од месец на месец user posted image_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Нова или позајмена облека
1.11.2014 9:10:35   
tincule
Јас на моја Д не успеав ништо да и купам значи пренатрупана сум од облека, кој стигне носи купува башка е прво внуче во фамилија лелееееееееее, а таа сега како што расте брзо некои и не и се облечени и ене ги стојат мали и се па сега ќе морам да им наоѓам место. Инаку за позајмена облека немам проблем ама сепак неможам од секого да зимам ептен од некој што ми е близок. И тоа другаркава што ми ги даде се сочувани некои нови некои со етикета user posted image user posted image И таа не успеала се да му облече. Ако би давала исто нешто што е здраво и сочувано ама сепак имам некои омилени што ми се така или поклон е тие ќе и ги чувам не ги давам user posted image user posted image . Инаку ако решиш само да и купуваш да не се позајмуваш многу голем трошок е зашто ги растат брзо и треба секоја недела да фрлаш пари, а не секој може да си дозволи. Единствено што нема и сакаме со тато да и купиме нешто и од нас да има е дуксерче со капуљача user posted image user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Нова или позајмена облека
1.11.2014 15:40:16   
Ilina87
Убаво е да има кој да ти позајми, но јас би зела само од најблиски и би дала само на најблиски. Дури и некои работи што ми се омилени ќе си ги чувам за спомен. Бидејќи син ми е прв во фамилијата ние нема од кој да позајмиме, па скоро сите работи му се од нас купени, освен оние што ги добивме за повојница кои добро ни дојдоа и сите беа убави и квалитетни. Е од сега мора се сами да му купуваме. Работите се скапи, но сепак многу повеќе ми е ќеф кога купувам за него отколку за мене и не жалам и да земам поскапо.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Нова или позајмена облека
2.11.2014 11:44:19   
mamicki
Се што е употребливо- кружи во семејството user posted image , но тоа може само додека се мали. Потпораснаа ли, се кине како заби да имаат на колената ( три сестри сме, а сите имаме само машки деца) , и потоа- купување. А колку се скапи тинејџерите... Ај, да не ве плашам предвреме user posted image

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Нова или позајмена облека
2.11.2014 21:47:33   
Defne90 RR
На првиот син му купивав повеќе нова облека од причина што прв во фамилијата и едноставно немаше од кој да преносува.На вториот му купувам ново ама сепак си преносува и од брат му.Секако оние алишта што можат да се носат.Додека беше помал имаше и поголем број алишта за преносување.Ама како растат имаш право мамичка облеката се кине и не може да се искористи.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Нова или позајмена облека
23.10.2015 11:10:28   
marchi
Site znaeme kolku decata mozat da nosat i da iznosat obleka. Nie na primer recisi i nisto ne kupivme. Uste dodeka bev bremena mi iznadadoa obleka, jas samo dokupiv ona sto ni treba, obleka isto mu iznadadoa od povojnicata neli koga idat na gosti za novorodence, posle i od rodendenite... Sum kupila samo nekolku kompleti i pretezno nesto sitno corapi holahopcinja gakjicki.... Tolku.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Нова или позајмена облека
23.10.2015 14:08:41   
MamaKiki
немам многу работи купено за малово скоро се ми е дадено , золвами е во австралија и ми прати 2 пакети уште во бременоста дел се од нејзиното дел нови, имаме пријатели и тие имаат детенце година поголемо од нив повекето работи кои му чинеа во бременоста му ги дадов на користење и после ми ги вратија и моите и нивните.. дури имам работи воопшто што не сум му ги ставила а некои по 2-3 пати и се скроз нови... не планирам да ги давам ке ги чувам за второ боже здравје па после ке одат кај братми

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Нова или позајмена облека
23.10.2015 18:05:53   
marchi
I jas si gi cuvam. Ke dade Gospod mozebi i drugo dete, ne sum protiv pozajmena obleka

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Нова или позајмена облека
24.10.2015 17:35:02   
lukajana RR
Позајмено немам ништо од причина дека нема мали деца освен моите ама и многу малку сум купила ,многу работи им донесоа и на повојница и за родендени и така без причина купуваат моите за мене не дошло ред нешто да купам.
Купувам ситници или ако нешто многу ми се допадне.
Инаку ги чувам облеките за сестра ми и девер ми кога ке имаат деца може ке се искористи нешто ,имам преку 50 парчиња шпикозни греота е така да стојат ама нема бебиња за да ги носат

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 97
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:


Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?