|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Нова или позајмена облека
27.4.2010 18:09:25   
amelbebe
jas ne gledam nisto loso ,od pozajmena ili nosena od drugo detence koe go poznavam ,bidejki Amel gi nosite alistata od drugo dete,kaj zenata sto rabotam ima detence pogolemo od moevo1 god,i Amel si gi nosi negovite,i sekogas sme ubavo stokmeni,ne deka ne mu kupuvame ne se navreduvam ako moze moeto dete da go nosi zosto da ne i toa se brendirani

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Нова или позајмена облека
4.5.2010 12:54:32   
profesorica
имам пишано и пак ќе пишам дека не гледам ништо лошо во позајмување туѓа, скоро нова облека.и јас би дала облека на дамјан која му е мала на користење.ако може да ја искористи друго дете , зошто да неuser posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Нова или позајмена облека
4.5.2010 13:00:08   
caci20
Jas pa baram na nekoj da mu dadam obleka od Petar

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Нова или позајмена облека
4.5.2010 13:04:51   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: caci20

Jas pa baram na nekoj da mu dadam obleka od Petar


а можеш и за второ да си ја чуваш user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Нова или позајмена облека
4.5.2010 13:10:24   
caci20
Imam mnogu vreki pa mozam dosta da dadam. Moite ni prakaat skoro sekoj mesec paketce so po nesto novo i neophodno pa zatoa vikam. Eve ako nekoj saka obleka za masko detence do 9 meseci mozam nesto da pratam. A nesto moze da se koristi i za devojce

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Нова или позајмена облека
24.10.2010 21:24:50   
Viktori
сум дала и ми дале. Џемперчиња, маички летни, панталончиња ако се фаќаат ехеее... зошто да фрлам пари, кога можам да искористам. Инаку не менувам кондурчиња и патичиња. Тие редовно завршуваат до контејнер.
Имам една другарка со син постар, па за син ми многу ми  има дадено. Дури од тие и на внук ми давам user posted image Па не можам во контејнер да ја фрлам јакната од син ми, која е како нова... Нормално дека ќе ја дадам..._____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Нова или позајмена облека
24.10.2010 21:36:28   
mama26
sve davam i mi davaat,osven patiki konduri.mora da se novi...inaku za drugoto nesum od golemoto dobro utrouser posted image user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Нова или позајмена облека
24.10.2010 21:43:57   
AnnaMolly RR
Имам да не претерам, ама 70 % од облеката на Филип што ми ја даде тетка ми од братучетка ми. Се разбира, во неутрални бои, не розови user posted image
И креветче, релаксатор, количка, столче за хранење, кенгур... Се ми е од нејзе.
Немам ништо против земање и давање облека.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Нова или позајмена облека
25.10.2010 0:15:40   
Maca25
Половина од алиштенцата на Нина од 0 до 6 месеци и беа позајмени. Сега истите се испрани, стокмени и одат кај друго детенце. Од 6 мес. со сега моравме да купуваме, затоа што немавме од кого да земеме. А како што растат децава брзо, денес им е точно утре не, со задоволство би позајмила. Додуша многу имаме добиено на поклон, и кој каде оди низ светов, само на Нина и носи по нешто. Важно да брат ми децата ќе имаат еден куп алишта од нина (ако се девојчиња, затоа што 90 % е розево или лила). Со мајка ми купивме вреќи за вакумирање и наполнивме 2 со алишта од Нина.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Нова или позајмена облека
25.10.2010 8:53:40   
vezilka RR
Јас земав две вреќи алиштенца од сестра ми.. Баш и викам добро е што на почетокот, односно оние алиштенца од 0 до 6 ги купуваше во неутрални бои, па сега можам и јас да ги искористам. Секако земав и дел од опремата, релаксатор, транспортер, еден куп играчки..со се она што и јас си го купив од пусти мераци веќе напунив еден плакар со големина колку мојот..После тоа се пакувам и враќам рикверц за второто мое внуче кое се надевам дека брзо ќе биде user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Нова или позајмена облека
25.10.2010 8:56:20   
Glück90
iako nemame bebence seuste jas rabotite sto se od zolvami od nejzinite maskudanci gi sobrav i site gi ispav i i speglav i vo kesi vakumski gi narediv.Seto toa e neiskoristena obleka bidejki kolku moze bebe da iznosi.Taka jas koga ke dobijam vest za user posted image user posted image user posted image ke bidam podgotvena e sega nesto radi kejf na dusata normalno ke si kupam i jas.

_____________________________

When you focus on problems, you will have more problems. When you focus on possibilities, you will have more opportunities. Dream. Wish. Make it happen.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Нова или позајмена облека
25.10.2010 9:59:16   
soncenamama
za zal nema od kogo da pozajmime obleka pa kupuvame,no ne mi e krivo zasto si kupuvam toa sto jas si bendisuvam, se se neutralni boi taka da za 2roto ke imame user posted image

(Одговор на членот Glück90)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Нова или позајмена облека
25.10.2010 10:15:51   
Martins mom
Нема ништо лошо во позајмена облека, според мене. Конкретно јас за Мартин немам од кого да позајмам зашто е прво внуче од двете страни, ама ако ми понуди некој, зошто да не?! И јас облеката од моето дете би ја дала на некој друг. Поубаво ќе се чувствувам ако на некој му се најде и си ја користи, отколку да фаќа прашина по фиоки. 

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот soncenamama)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Нова или позајмена облека
25.10.2010 10:19:00   
denicka
jas si zemav od kaj majka mi benkici eden ton, tetra imase svekrva mi od pred 30 god ama neiskoristeni, novi cickauser posted image  vcera si bevme so mm vo soping i si iznakupivme bodinja, zpikozni, vrekicka busava najubava user posted image
leeeleeee pa nemase nikakov izbor na boi. ili rozevo ili plavo. a bas nejkev se da mi bide rozevo.ama koga nema izbor user posted image  i nekolku raboti na zolto i drec zeleno malku da se izmesa user posted image  nedelava ke si dobijam torbica za bebe, tor.za mene, relaksator i kengur od dada mi. ke imame stara kolevka ama mnooogu zacuvana za prvite 3 meseci. i toa za ponataka ke vidime. ne sum protiv pozajmuvanje ama moze i po nesto novo, od merak user posted image

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот soncenamama)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Нова или позајмена облека
25.10.2010 11:42:07   
penelopa
Хмммм за облека можеби и размислила и би позајмила но само од најблиски...е сега бидејќи најблиските ми се далеку немам од кого да позајмамuser posted image ...но за опрема- креветче, количка, посебно седиште за автомобил мислам дека сигурноста треба да биде на прво место....барем нас тука така не учат дека е најдобро ново да се купи....но секој како сакаuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Нова или позајмена облека
25.10.2010 15:19:36   
baby mama
Jas si pozajmuvam so drugarka mi, taa mi dava od prvata kerkicka obleka za Jana, a jas i davam za nejzinata vtora kerka od Jana garderoba.I ne samo obleka si pozajmuvame ogradici, nisalki, relaksatori itn. Megutoa eve zabelezav do edna godina e ok, ama posle koga deteto ke pocne se da jade tesko e da pazis na garderobata da ne ja isfleka. Jas tolku so pozajmuvanjeto, i sakam da i ja vratam cista garderobata na drugarka mi i treba i za drugoto dete. 


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Нова или позајмена облека
26.10.2010 8:36:29   
arh_diz
Nemam nisto protiv pozajmenata obleka ako e taa od najbliski. No tuka nemam od kogo da pozajmam mada na rabota mi nudea od nivni decinja jas nesakav.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Нова или позајмена облека
26.10.2010 8:49:10   
Felly RR
И јас мислам нема ништо лошо во позајмена облека. Па бебињата толку брзо растат, што одма им се смалува, и не може да биде ниту остарена, оштетена, или извалкана облеката. Нас една братучеда на мм и една моја ни пратија цели пакети облека (едната од Скопје а другата од Австралија), дури и за в лето што ќе и чини на Матеа, а јас нејзината облека ја чувам, здравје боже, да и ја дадам на сестра ми.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Нова или позајмена облека
26.10.2010 10:41:05   
tea
Kupivme nova kolicka i sediste za kola. Krevetceto ni e pozajmeno so toa sto si kupivme nov dusek. A garderoba, so mm kupivme se novo na pocetokot, za prvite 1-2 meseci, od togas navamu na bebuska i se novi rabotite sto gi dobila na poklon a skoro se drugo ni e dadeno i mnogu koristi. Oblekata ja dobivam od 2 bliski drugarki i e super. Se naogja epten bidejki decata cesto se valkaat a i brzo rastat i nemozat da iznosat ubavo se, taka da oblekata e nova i socuvana.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Нова или позајмена облека
26.10.2010 11:51:18   
***Lide***
nemam nisto protiv pozajmenata obleka najcesto se toa skoro novi alista i zosto da ne se iskoristat user posted image

(Одговор на членот tea)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Нова или позајмена облека
11.2.2011 17:22:25   
suzeto
nemam nisto protiv ,kamoli da imase nekoj da mi dadeseuser posted image

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Нова или позајмена облека
12.2.2011 19:54:01   
skorpijana
jas za bliznacite kupiv mnogu obleka i nekoi ne gi ni oblekov ne se sovpagase so sezonata i sakav da gi dadam na edna bratucetka na mazot mi ali maz i ne sakal takvi raboti lom me napravi ja on sto trebalo se ke kupil
za mene nema nisto loso vo toa bi zemala pozajmena obleka zasto da ne
na kraj celata obleka od trite deca ja prativ vo domot za deca bez roditeli

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Нова или позајмена облека
12.2.2011 20:50:16   
Snowhite RR
Мене јатрва ми уште кога бев во петти месец цела облека од нејзините деца ми ја пренесе кај мене во спалната соба, и тоа додека јас бев на работа, не знаев кај да ја ставам, главата ме стегна кога видов, едвај и најдов место, но од нејзините освен пелените, боди и бенкичина скоро и да не искористив ништо, зошто нејзините се летни деца, а моето зимско, па така она што беше за новороденче, беа танки, кога дојде време да му ги облекувам му беа мали веќе, а и плус имавме многу наша облека, нова, од бабите, нешто ние што му купивме, што идеа со повојница, така да од јатрвица останаа необлечени, како што ми ги даде, така и ги вратив
Не знам дали сум против позајмената облека, можеби се нови, но сепак се носени, а за прво дете е голем ќефот, па јас сакав да му купувам и да му облекувам нови алишта, некако се чувствувам неспособна ако јас не можам да му купам да носи ново, барем додека е мало бебе, дури и за второ, здравје господ ако имам еден ден, мислам дека пак ќе сакам во ново да го облекувам


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Нова или позајмена облека
12.2.2011 22:20:02   
Maca25
Ние за првите месеци имавме и нова и позајмена, но како растеше се повеќе купувавме, а и немавме од кого веќе да позајмиме, со оглед на тоа што Нина е прво внуче во двете фамилии.
Снаа ми е сега бремена, 20 недела и додека не знаевме дали ќе биде бебето машко или женско се договаравме да одделиме алиштенца за нивното бебе. Но бебето ќе биде машко и се ќе му купиме ново. Башка што ќе се роди во сред лето и ништо, ама баш ништо нема да може да носи од Нина.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Нова или позајмена облека
11.8.2011 10:22:13   
Mihaela 2010
Bidejki mi e prvo se i kupuvam,a i nemam i nesakam od drugi da pozajmuvam.Ima dosta obleka,pa se si cuvam zdravje za vtoroto,ako e masko zdravje jovo na novo.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?