|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Нова или позајмена облека
3.9.2009 10:17:32   
profesorica
Дали вашите деца носат исклучиво нова облека или "наследена".Дали сте против позајмување облека од поголем братучед/братучетка или секогаш им купувате нова облека и кондури на децата.

Ние купуваме доста ново за Дамјан но имаме и позајмено буквално 2 пати облечени сандалчиња.А и по некоја јакна, џемперче, панталончиња.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Нова или позајмена облека
3.9.2009 10:31:29   
srnicka
Porano si mislev deka nikogas ne bi pozajmila obleka za moe prvo dete ( za vtoro od bratceto ili sestriceto da ) megutoa sega svakam deka ne e nisto strasno ako nekoj blizok ti dade obleka od negovoto dete koja navistina e ednas ili niednas oblecena :). Jas imam bratucetka od italija i od nejzinata kerka mi donese eden kup alista koi se navistina novi. Apsurd mi e da dadam tolku pari a za kratko vreme. Megutoa merak mi e i pred da se rodi ke idam i ke mu kupam sigurno i po moj vkus raboti

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Нова или позајмена облека
3.9.2009 10:33:23   
mami
му купивме и ново а доби и доста од братучедите алишта..мислам и ние меѓу себе сме си носеле работи па сега за децата само шетаме кеси од кај една кај друга...

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Нова или позајмена облека
3.9.2009 10:34:24   
mother 29
Marko e prvo vnuce i od moja strana i od na mm stranata,taka da nemame od koga da zemame.voopsto ne sum protiv,zasto da ne?!

jas mnogu mu kupuvam

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Нова или позајмена облека
3.9.2009 10:57:01   
Палешка РР
Јас ги дадов сите алишта од Марио и сега се треба јово на ново. user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Нова или позајмена облека
3.9.2009 11:01:43   
mother 29
si gi cuvam tie poubavite so se kako novi.spakovani vo kutii na niv pisuva od koj do koj mesec

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Нова или позајмена облека
3.9.2009 11:02:32   
Maca25
Ние имаме многу купени работи, кои не ни успеав да и ги облечам, ама истоа така и многу позајмени и тоа од една другарка која има мало детенце. Сега јас планирам работите од нина да ги дадам на пријателка итн.
За второто дете од ново ќе се купува.
Но, имам и некои мили работки од Нина кои не би ги дала на никој (чизмички со крзно и капче). Тие ги чувам.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Нова или позајмена облека
3.9.2009 11:59:16   
jovanka
Za prvoto dete kupuvavme se novo koi otkako ke gi izrasneme gi pakuvav vo kutii so namera eden den mozebi ke se najdat. Iako so sestra mu se razlika 7,5 godini nekoi raboti gi iskoristiv a drugite pocnav da gi davam no za sreka so bratucet mu se razlika 4 meseci i od nego nasleduvame skoro se. Dobro e ako imate nekoi bliski da se nasleduva od niv oblekata a i golema zasteda vo denesno vreme.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Нова или позајмена облека
3.9.2009 12:07:08   
mami
тоа дефинитивно...јас кога си дојдов од болница имавме сосема малку купено за облекување и тогаш добив поздрав од братучетка ми - 2 кеси преполани со алишта кои се облекле 2-3 пати само и многу ми се најдоа

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Нова или позајмена облека
3.9.2009 12:24:13   
Tanja K.
Nie za prvoto si kupuvavme,ne z adrugo tuku nemavme od kogo da zemame.Ai babite od merak sekoj den samo nosea po nesto ,duri sega gledam za vtoroto kolku novi raboti imam ostanoto od Elena.Ai naku 80% od oblekata na Elena gi imam dadeno i sega za Eva si kupuvav pak nekoi novi raboti.Inaku voopsto ne sum protiv pozajmeni obleki,sepak bebuski brzo rastat,a oblekata i cevlite za bebinja znaeme deka se najskapi duri i od nasite,pa si vikas tolku pari za 3-5 pati da se oblece????

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Нова или позајмена облека
3.9.2009 12:37:09   
STRUMFETA
Jas nemam nisto pozajmeno, uste pred da se porodam imavme eden kup alista iznakupeno, dodusa se bese golemo, eve kako za sega,ama stoam dojdov od bolnica vednas otidovme i dokupiv nekolku mali parcinja obleka, zosto filip bese epten mal, 2300.Se zezavme, da kupuvame maski kukli, oblekata od niv sigurno ke mi e tocnauser posted image
A ,za davanje,  ne sum egoist ama ne planiram , se ke cuvam.Osven za  na sestrami, zdravje za nejzinite deca.Majkami se dala pa skoro i nisto da nemame od koga sme bile bebcinja.

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Нова или позајмена облека
3.9.2009 12:41:16   
Bile
i jas sum protiv pozajmena obleka e sega dokolku za toa ima opravduvanje vo red neka se pozajmi. Inaku jas za prvoto si kupiv se sto treba i sega duri gledam kolku imam nepotrebni raboti kupeno i mnogu na broj. No zdravje sega ke se koristat na vtoroto.

Strumfeta a sto bese pricinata sto se rodivte tolku teski 2300.
I kaj mene kilazata ne e nesto bas za masala.

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Нова или позајмена облека
3.9.2009 12:49:14   
Adrijana
Nie kupivme nekoi raboti, kolku za da imame i nesto cisto novko, no nina mi mi izvadi se sto cuvala od nejzinite i sega malata ima mnogu poveke alista od mene i od mm zaednouser posted image . Onie so gi zedovme na zaem neli, ne se ni poznava deka se noseni, kolku moze edno bebe da gi iznosi i da gi istrosi. Jas sum za pozajmuvanje, zasto koga moze da mineme poeftino, jas da davam eden kup pari na nesto sto nema da se iznosi.

_____________________________(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Нова или позајмена облека
3.9.2009 13:03:24   
Еца
Јас и Мартина еве сега и Мила ги раснам со алишта кои одат од колено на колено, нормално што треба се докупува. Инаку за кондурчиња баш имам прашано ортопед, ми рече доколку на кондурчињата нема оставено отисок од ногата на детето кое претходно ги носело нема никаков проблем да ги носи и др. дете.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Нова или позајмена облека
3.9.2009 13:46:37   
katence
jas nemam nisto protiv koristena obleka no na zalost nie nemame nikoj od kogo da zememe pa se e novo kupeno,no zatoa koga ke se izrasne odma ima kandidati za zimanjeuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Нова или позајмена облека
4.9.2009 0:37:48   
Natasha5
Сега за сега Јана носи само нова облека.Може да носи само облека од најблиските и тоа ако е малку носена.Што знам некако не сум за позјмена облека.user posted image

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Нова или позајмена облека
4.9.2009 0:55:40   
kiki_riki
jas sum vospitana vo duhot tudjoto i na ulica se soblekuva pa nikogas nemam obleceno tudjo, koga rodninite mi nudea obleka za prvoto dete toa go cuvstvuvav kako navreda, za sreka golema familija pa rodenden viduvanje podaroci i imav mnogu pa ostavav za vtoroto so oznaka na vozrasta, ama vtorata kerka pobrgu raste pa ona sto golemata go nosese na godina malata na nekolku meseci, sega koga imam ostanato mnogu obleka od decata recisi nova, poinaku gledam na rabotite i razmisluvam da ja podaram ama se plasam nekoj da ne se navredi kako sto jas se cuvstvuvasv navredena poran

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Нова или позајмена облека
4.9.2009 8:43:30   
natasha
mojte bidejki se dve maski si nosat edno od drugo,sto ne znaci deka ne sum pozajmuvala,osobeno koga Luka bese bebe,bratucetka mi mi gi davase omalenite alista od nejzinoto since bidejki se 40den razlika.

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Нова или позајмена облека
4.9.2009 8:50:26   
nodi
I jas nemam nisto protiv pozajmuvanje osobeno do 2-3godini zatoa sto tie alista decata gi izrasnat mnogu brzo i tie ostanuvaat skoro kako novi i zasto da se kupuva ako moze od nekoj svoj blizok da se zeme.Normalno se dokupuvaat raboti sto se potrebni.Jas sum za mototo da imas da mu kupes na dete koga ke poporasne i koga ke razbira i nekoja poskapa garderoba nego dodeka e malo zatoa sto ne rabira.

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Нова или позајмена облека
27.11.2009 23:45:39   
Mila na mama
Мила е прво бебе во мојата поширока фамилија во последниве 10 години. Ние немавме од кого да позајмуваме па се си купувавме, а добивавме и подароци. Јас многу сакам да ја гледам дотерана па купувам колку што не треба. Ама не сум ни по чувањето. Чувам само некои ептен убави фустанчиња, малку носени џемперчиња, скафандер, јакнички некако ме потсетуваат на некои убави моменти па ми беше тешко да се одделам од нив а може ќе ги сака сестра ми.Се друго, боди, хулахопки, чорапи тренерки, шпилхозни, пижами итн дадов во Црвен крст тие нека дадат каде треба. Никогаш не би понудила носена облека од моето дете колку и да е сочувана на некој познат зашто не сакам да навредам некого, од кај да знам што ќе си помисли.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот nodi)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Нова или позајмена облека
28.11.2009 18:07:16   
mami
Познавам и луѓе кои со задоволство би прифатиле носена облека, но и таквикои се навредуваат, ама сериозно и многу...и тоа зборот е да носат облека од нивно прво братучетче, значи најблиско...ние сме научени да чуваме една за друга и само ги префрламе кесите, се се тоа нови работи, сочувани и греота е да стојат во плакар. Имав дома облека, но за девојче, и ми беше глупо да и ја понудам на една драга пријателка а толку ми се убави работите како за нејзината керќичка, и еден ден собрав храброст што се вика, и и реков- слушај, имам дома ова, ова и ова..ако сакаш помини види, што ти се допаѓа земи. Луѓе, незнаете колку се израдува, мислам далеку од тоа дека неможе да си дозволи се и сешто за малечката но таа вели- баш се радувам кога облеката не се фрла, се користи...
Секој со своето мислење, но јас сум за носење и подарување на веќе носена облека

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Нова или позајмена облека
29.11.2009 6:38:50   
sunchips
Pokraj novata i jas sum za pozajmena obleka, posebno za prvite meseci, no samo od nekoj blizok za koj znaes kako go cuva i bebeto i oblekata. Nie iznakupavme dosta raboti, no nemavme protiv da zememe nekoi ponudeni raboti od mnogu bliski prijateli od nivnata kerkicka sto e 6 meseci postara od nasata. A bebeskite se znae kolku se nosat, za mesec-dva i gi izrasnat. E sega odime samo so novi zasto fazata posle 6 meseci e veke so valkanje od hrana, od lazenje, taka da ne bi sakala da upropastime necii raboti na toj nacin.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Нова или позајмена облека
29.11.2009 11:58:58   
Anushka
нема ништо послатко од носење наследена, т.е. позајмена облека

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Нова или позајмена облека
29.11.2009 12:24:54   
BEBICA
Mene vo pocetokot jatrvave cel kufer mi dade od spihozli bodi vrekicka za spienje se bukvalno se od Filip.Normalno i nie kupivme novi raboti.Babite iznakupija i imavme eden kup rabototi koi koi brzo gi prerasna Monika.A plus sto dobi za 40 dena na povojnica sto i donesoa toa da nepravam moabet no barem bea golemi raboti ko za godinka.Eve i sega jatrvami posto filip ima 2.5 godini povtorno eden kup zimski raboti mi dade se na crveno portokalovo i zolto isto taka dobi i skafander onoj kako kombilizonki.I sega kako sto nemavme nieden imame dva eden od Filip i eden od majka mi koja se utepa od baranje vo Skopje skafander i misla deka pisav deka go nasla vo stokovnata vo gorce so jaknicka i dolgi.
Jas sum i za pozajmeni raboti no se razbira od nekoj blizok kako sto kaj mene se jatrvami i dever mi.Normalno i novi za novi sum.
I sto e najinteresno jas gi spakuvav site raboti koi mi gi pozajmila jatrva mi da i gi dadam ona mi vika ne cuvaj gi oni neplaniraat drugo dete.A se ubavo sum gi spakuvala vo onie vrekine space bags ima 4 kom. golemi.
Nekoi luge se sramat od pozajmeno no jas ne, ne zatoa sto nemam da i kupam na Monika tuku ete se ponudila jatrvami i jas prifakam, mislam deka vo toa nema nisto loso.Edinstveno Monika ne nosi pozajmeni kondurcinja poradi toa sto ortopedot ni zabrani strikno i nosi specijalni za nejze praveni kondurcinja a inace ortopedite generalno se protiv nosenje na tugi kondurcinja posto taka doaga do deformitet.
Se moze da se pozajmi no kndurcinja ne taka oni velat._____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Нова или позајмена облека
29.11.2009 12:42:18   
Весна
Знаејќи колку бргу ги израснуваат тие залчиња облече и дека на некој близок истите такви (неколку пати облечени и исперени) му стојат во орман, секако дека нема да ми биде воопшто шубе или навреда да земам веќе носена бебешка облека.
А секако од голем мерак ќе си се купи и новичко, она првото облекување.
Јана веќе одамна е стокмена за првата недела, а сега и другарка ми ќе ми донесе од нејзиното смешкорче уште по нешто и таман. user posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?