|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
4.5.2011 17:09:30   
arh_diz
Nisto ne mislam , toa e nivno pravo.Zivotot e eden i treba da go ziveeme kako nie sakame a ne kako sakaat drugite

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
4.5.2011 17:13:42   
humana
Јас не верувам дека има деца што не им е гајле за родителите,колку и да се скарани и да незборат и незнам што да се случило секое дете си го боли за мајката,а и обратно,зашто кога ти е најтешко верувајте само мајката има сила да ги помине сите тешкотии со детето никој друг,барем јас сум била со едната нога во гроб и знам што зборувам,ама како и да е избегав од темава,ама сакав да кажам дека се потрбни за колку толку подобар живот,незнам ова е мое мислење а секој си има право на свое.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
5.5.2011 2:17:19   
ikki
sekoj ima svoe pravo, no mislam deka tie sto sega nesakaat da imast deca nekogas ke se kaat za odlukata, spored mene toa se najsebi4nite luge. nezz za drugite no za mene zivot bez deca ne e zivot.

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
6.5.2011 1:01:58   
bombica
Pa niven zivot, nivna odluka.No mislam deka tie luge ne se svesni sto propustaat.Decata nosat i grizi i nervozi no zivot bez niv e prazen, neispolnet zivot.

(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
14.6.2011 2:18:21   
Lidina
Со оглед на тоа дека знам парови кои имаат деца само заради нашиов "менталитет" и "оти така треба" и колку страдаат нивните деца заради нивната себичност и незаинтересираност како родители, сметам дека тие што решиле да немаат деца барем се фер и нивната одлука е за почит. Не значи дека ќе имаат несреќна старост и неисполнет живот, кој како си замислил така.На крајот кога децата ќе пораснат не може да очекуваме од нив да го насочуваат животот онака нас како што нас ни одговара. Не раѓаме деца за да не останеме сами. И при 5 деца може сам да останеш на старост.Не знаеме што не чека.  Лично јас сакав деца отсекогаш, децата за мене се радост.Едвај го чекам да се роди.user posted image

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
15.6.2011 3:13:32   
Carelija
Pa neli decata se plodot na ljubovtauser posted image , togas treba da se zaprasame kakva e taa ljubov koja ne saka deca.


(Одговор на членот Lidina)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
15.6.2011 8:39:22   
klime
Зар има такви што не сакаат деца, неможам да поверувам?!!!!
Секој нормален човек посакува деца, можеби јавно не го нагласува тоа, но длабоко во срцето посакува деца!! Секој живее за тоа да остави свој наследник!!

(Одговор на членот Carelija)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
15.6.2011 15:09:03   
kuklica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Carelija

Pa neli decata se plodot na ljubovtauser posted image , togas treba da se zaprasame kakva e taa ljubov koja ne saka deca.



Pa tokmu zaradi sto se plod na ljubovta mozebi nekoj ke odluci da nema deca odnosno ima mnogu luge koi se vo brak bez ljubov P.S. Jas licno poznavam takvi i mi se mnogu bliski i sreka sto ne sakaat da imaat deca

(Одговор на членот Carelija)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
15.6.2011 15:36:24   
Octavia
Искрено, јас познавам многу, многу повеќе парови кои се во брак без љубов и имаат деца. Бракот без деца го држи најчесто љубовта, а кога луѓето не се сакаат, се изневеруваат, се лажат и сл. а имаат деца, секогаш децата ги земаат за оправдување зошто уште се во брак. Многу почесно би биле таквите парови да не сакале деца, а не секој ден се караат, се лажат, се изневеруваат, се озборуваат, ама важно деца имаат и сега тие деца им се оправдување за се. Мене, искрено, повеќе ми е жал за тие деца, отколку што имам право да речам дека ми е жал за оние што одлучиле да немаат деца.
Има многу себични луѓе, незрели, неизживеани, кои од многу погрешни причини одлучиле да имаат деца, некои заради срамот, некои за да не ги остави мажот, некои за да не бидат покусо од другите, некои за да не ги гледаат попреку... И никој не може да ме убеди дека со тоа што родиле дете станале автоматски подобри луѓе, или, што е уште поапсурдно, дека веднаш станале подобри, понесебични од оние кои чесно си одлучиле дека не сакаат да имаат деца. За мене е многу површно генерализирањето „немаат деца (а можат да имаат), значи не се добри луѓе“. Ај да бидам и јас прозаична, ама и Сталин имал деца, и Мусолини, и едно чудо фрикови... Дури и оној Фрицл од Австрија...
Оној што има деца или сака да има, секоја чест, негов избор. Оној што не сака да има деца, пак секоја чест, и тоа е личен избор. Тоа е право на секој човек кое не не засега нас лично, не ги ограничува нашите права на избор и затоа е неумесно така лесно да се осудуваат или да се оцрнуваат. Секој од нив си има свои причини за таа одлука, на некој тоа може да не му се допаѓа, ама тоа сепак не значи дека секогаш станува збор за себични луѓе. Имам кажано, сум видела многу посебични мајки, полни со разно-разни фрустрации...

(Одговор на членот kuklica)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
21.7.2011 17:24:20   
Bibe 14
Bas pred nekoj den sedime so edni prijateli i padnavme na muabet za deca. Odednas prijatelkata mi vika "Jas ne sakam da imam deca nikogas vo zivotot". Jas se iznenadiv i mi padna duri nezgono, ne znaev sto da kazam. I posle mi vika deka ne ja saka odgovornosta i deka si kupile kucence pa ne im treba deteuser posted image
Ja pocituvam nivnata odluka, sekoj ima pravo da si go kroi zivotot kako saka, no mislam deka gresat.
Ne ja gledam smislata vo zivotot bez dete, za kogo ke zivees cel zivot, za kogo ke sozdavas i stedis???I koga ke ostaris ke sfatis kakva greska si napravil i kolku ti bil prazen zivotot sto nema da ima koj da te poseti, koj da te gusne ili koj da ti pomogne koga nema da mozes samuser posted image
Za mene decata se svetlina i tie ti ja davaat smislata na zivotot. Seuste nemam deca no znam deka ke imam i nikogas nema da se otkazam od toj bozji dar.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
14.2.2012 10:54:04   
JovanaJ
Ne mislam nisto ednostavno ja pocituvam nivnata odluka. Dali navistina ne sakaat deca ili ima nekoja pozadina da bidam iskrena ne me interesira. Imam bliska licnost koja ima stav deka ne saka da se mazi i ne saka da ima deca. Go pocituvam toa, i ja pocituvam i taa licnost. Ne navleguvam voopsto vo toa od kade poteknuvaat tie stavovi. Sekoj go zivee zivotot onaka kako sto misli deka treba. Ona sto za mene e pravilno ne znaci deka e pravilno i za site.

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
14.2.2012 11:05:07   
Mihaela 2010
Nikogas ne sum razmisluvala na ovaa tema,i nemozam ednostavno da sfatam koi se tie luge koi sakaat da go minat zivototo bez deca..Vo red mi e koga nekoj ke kaze,se zemavme ama ke pouzivame vo brakot nekolku godini bez deca,no posle toa normalno najgolemata ubavina se decata.Nemam takvi luge vo okolinata koi ne sakaat deca,no imam luge koi nemozat da imaat deca pa se borat so site sili ako nisto drugo bar da posvojat..Bravo za takvite hrabri

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
22.1.2013 9:26:13   
Ikana
Нормално ми е, ако некој не сака да има деца тоа е негово право и негов избор. Јас откога имам дете гледам дека ми се отворил нов свет, дека имам нова причина за живеење. Но ете, некои луѓе не сакаат да си го прошират светот и сакаат да си останат онаму кај што им е убаво, во својата комфорт зона. Едноставно не веруваат во фамилија и тоа е тоа. Драго ми е што не сум една од тие луѓе.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
22.1.2013 10:47:08   
vezilka RR
Да не сакаш да имаш деца е исто толку легитимен избор, како и да сакаш. Секогаш треба сами да си одредиме како сакаме да ни изгледа животот. За мене тие не се ниту кутри и несреќни, ниту себични оти мислат дека така ќе им биде поубав животот, едноставно така си одредиле за себе. И кога кажувам дека тоа е во ред, не ги ставам во контекст со мене или некој друг кој одлучил да има деца, туку, пак, едноставно во ред е за нив самите..а тоа автоматски значи дека мора да биде во ред и за нас.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
22.1.2013 11:52:17   
Bethany
Некои не сакаат да се мажат/женат, па им е убаво, некои не сакаат деца, па им е убаво. Ако така си одлучиле и замислиле да им изгледа живот тоа е нивниот избор и право.
НИ јас ни мм не сакавме веднаш деца штом се земавме, па за некои беше чудно, па после дојде време и си посакавме и дете, некој можеби воопшто не ни добијат таа желба.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
22.1.2013 12:09:22   
niki
nemam sto da mislam za nekoj drug, tie si smislile i si pravat i imaat poddrska od mene potpolna
inaku jas imam 1 dete i iako znam kolku e ubavo, prekrasno, iako uzivam vo deteto, ne sakam da imam uste edno, i ako i mi se pojavi zelba za vtoro nikako ne sakam da imam tri pa ete ispaga i jas ne sakam deca i sto sega, mi fali nesto ili popametna sum od nekogo
da basuser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
22.1.2013 23:37:05   
Anci 84
Sekoj ima pravo na svoj izbor i kako saka da go zivee zivotot....ali definitivno neznaat sto propustaat vo zivotot.Za mene nema poubavo utro ,pa makar i bila nenaspana da me razbudat racinjata na kerka mi zapletkani vo mojata kosa.Velat ne moze da ti nedostasuva ona sto nikogas ne si go ni imal.I toa e tolku tocno,jas mnogu sakav da imam dete(koga podolg period ne mozes da imas)no ne znaev kakvo e custvoto da se ima svoe dete.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
10.6.2013 12:05:57   
bucko mal
nishto ne mislam,najnormalno mi e isto kako nie shto skame nekoj ne saka

(Одговор на членот Anci 84)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
10.6.2013 12:07:45   
miana
Niven problem - sekoj si ima pravo na izbor

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
12.6.2013 14:51:36   
eleonorastrumica
Не мислам ништо,секој треба да си го живее живот како сака,зошто прво не ни знам што и како им е во животот

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
12.6.2013 15:55:12   
elenak
Не можам да ги разберам. За мене се тоа себични луѓе. Можеби некој ќе се најде навреден во постов ама тоа е мое мислење.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот eleonorastrumica)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
12.6.2013 15:58:04   
temjanuska75
Секој со својот избор во животот. Сигурно имаат добра причина за тоа, а и да немаат пак ќе речам нивна одлука.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
12.6.2013 15:58:29   
JovanaJ
Ne mislam nisto, ednostavno toa e nivna odluka. Nemora toa sto za mene e ubavo da bide za sekoj. Jas ja gledam smislata na zivotot so deca. No sosema e normalno nekoj da ne go gleda toa taka. I ne mislam deka se sebicni.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
12.6.2013 15:59:59   
Calypso
Нивно право, нивен избор, се разбира, ако нема друга причина за тоа.
Ама не сфаќам, не знам... не им е празно? Јес да си се имаат двајцата еден со друг... ама среќа каква што може дете да донесе во домот, не се споредува со ништо.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Што мислите за тие што не сакаат да имаат...
12.6.2013 16:03:13   
virgo
Ne mislam nishto posebno sepak toa e pravo na izbor, no sepak na kraj posle nekoe odredeno vreme se pojavuva zelbata za user posted image .

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?