|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Нешто неверојатно :)
4.3.2010 10:14:23   
zami
Во рамки на проектот „Големи и мали“ на Здружението „Хуманост“ ПЕНЗИОНЕРИТЕ ОД АЕРОДРОМ СЕ ДРУЖЕА СО ДЕЦАТА ОД ГРАДИНКИТЕ Здружението за унапредување на условите за грижа и сместување стари и изнемоштени лица „Хуманост“, од јануари почна да со реализација на проектот „Големи и мали“, во кој се вклучени и пензионери од Општина Аеродром. Проектот кој е финансиски поддржан од Холандска амбасада, се реализира во детските градинки, односно е наменет за децата од големите групи и лицата над 65 години. Проектот „Големи и мали“ вклучува креативни и тематски работилници, кои се во согласност со планот и програмата за работа на градинките и ги покрива темите од секојдневниот живот на децата и возрасните. Целта на проектот е негување на традиционалните и моралните вредности и зајакнување на социјалните врски меѓу децата и повозрасните лица.user posted image

user posted image
24.2.2010 Општина Аеродром

_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Нешто неверојатно :)
4.3.2010 10:30:44   
Боцко
user posted image user posted image user posted image
одлична идеја! ми се допаѓа!


_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Нешто неверојатно :)
4.3.2010 10:33:42   
majka 79
navistina nesto neverojatno ubavouser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Нешто неверојатно :)
4.3.2010 10:39:52   
mami
Колку убава работа..Браво, прекрасно нешто

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Нешто неверојатно :)
5.3.2010 17:55:47   
BEBICA
  By Allan Hall in Berlin
Published: 11:59AM GMT 05 Mar 2010 Previous 1 of 2 Images Next "Palčić", kako su ga doktori nazvali, uspeo je da preživi iako je rođen u 25. nedelji i težio samo 275 grama.
Pošto je rođen 15 nedelja pre vremena., mališan je 24 sata dnevno bio priključen na aparate za hranjenje, disanje, merenje otkucaja srca, kateter. Lekari su ga priključili na čitavu mrežu uređaja, kako bi otkrili svaki znak koji bi mogao ukazati da postoji rizik po njegovo zdravlje.
Mališan, kojem roditelji još nisu dali ime, pušten je kući kada je u decembru napunio devet meseci i postigao težinu od 3,7 kilograma, što je prosečna težina novorođenčadi u Nemačkoj.
"To je najlakši dečak koji je ikad donet na svet i uspeo da preživi", kažu doktori bolnice u nemačkom gradu Getingenu, gde je dečak rođen.
Oni kažu da su posle provere svih dostupnih podataka o prevremeno rođenim bebama, došli do zaključka da ne postoji dečak lakši od "Palčića".
Što se devojčica tiče, rođene su tri koje su bile lakše, među njima i jedna devojčica iz Amerike koja je na rođenju imala samo 244 grama.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Нешто неверојатно :)
5.3.2010 18:00:00   
BEBICA
user posted image
Eve slika od novorodenceto


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Нешто неверојатно :)
16.4.2010 12:16:28   
mother 29
Жена се породи на сред село во прилепско Дупјачани. Кети Конеска од селото Небрегово добила силни болки и веднаш со возилото заедно со сопругот тргнале кон болницата во Прилеп. Но по пат веќе Кети започнала да се пораѓа, во паника, не знаејќи што да направат, застанале пред првата амбуланта во Дупјачани каде пак надвор лекарите мирно си пиеле кафе. Повикале за помош, а лекарката  Мариче Ѓоргиевска не можејќи ништо повеќе да направи ја породила Кети на задното седиште во возилото. „Самата атмосфера беше малку стресна, малку возбудлива, ова беше мое прво искуство да породувам жена и беше необично, затоа што да се спаси не еден, туку два животи за мене беше предизвик“, кажува Д-р Мариче Ѓорѓиеска, општ лекар.Сопругот пресреќен што добил син видно возбуден раскажува за необичниот настан кој ќе го памети цел живот. „Веднаш се паркиравме пред амбулантата, веќе детето беше на пат, тука и била ете среќата на сопругата, лекарите брзо реагираа, детето излезе здраво и живо и потоа веднап пристигна брзата помош од Прилеп која беше на пат“, со радост раскажува Рубинчо Конески, татко на детето.„Доколку не бевме ние тука сместени со амбуланта можеше целиот настан да заврши трагично бидејќи папочната врвца на детето му беше замотана околу вратот“, вели Д-р Ѓорѓиеска.Детето со мајката сега се сметестени во прилепската болница и се очекува за неколку денови да бидат пуштени дома.

ете сега гледав  на А1 ,се очекува да пристигне министерот Османи ,да и предаде лично ,признание на докторката Мариче Ѓорѓиескаuser posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Нешто неверојатно :)
19.5.2010 21:58:19   
Rossana
7-месечно бебе со неверојатни 20 килограми
Бебето Мершад Камиз, родено во Техеран, при породувањето беше со нормална тежина, а седмиот месец го прослави со неверојатни-20 килограми. user posted image Звучи неверојатно, но е вистина. Мершад дојде на свет со 3 килограми, на возраст од 3 месеци веќе тежеше 11, а на седум месеци веќе има-неверојатно 20 килограми. Родителите на бебето, како што пренесува „еРепортер“, во разговорот на иранската телевизија раскажаа дека причина за неверојатната тежина е доењето што трае и по еден час дневно. Ова бебе во првите шест месеци напредуваше со неверојатна брзина. Девојчињата на таа возраст тежат во просек седум, а момчињата 8 килограми. Колку е неверојатна тежината на Мершад, говори и податокот дека девојчињата и момчињата на возраст од пет години тежат меѓу 13,5 и 26,5 килиграми. Светската здравствена организација секојдневно предупредува дека дебелината кај децата станува се поголем проблем. Лошите навики при исхраната што во најголем дел доаѓаат од семејството, се причина за се поголем број такви деца во светот. Експертите предупредуваат дека дебелите деца јадат многу храна со конзерванси, готови сосови, смрзната храна и секако, разновидни слатки. Иако многумина сметаат дека главен виновник за прекумерна тежина се гените, таквото тврдење се покажа за точно само во еден процент од случаите. За останатите 15 насто, најголемиот виновник е немањето физичка активност и лошата исхрана.  Дебелина, генерално, е еден од најголемите проблеми на денешнината, а предизвикува проблеми на срцето и крвните садови, како и дијабетес.


(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Нешто неверојатно :)
19.5.2010 22:01:47   
Rossana
Текстови од Куранот мистериозно се појавуваат на телото од бебе На телото на едно бебе од Дагестан се појавиле делови од Куранот. Сурите се јавувале секој понеделник и петок секогаш со нови зборови, пренесува elu24.ee Родителите на деветмесечното бебе не кажувале никому за тоа, се’ додека еден ден не се појaвиле зборовите „Покажете им ги на луѓето моите знаци“.
Детето одбивало храна на Рамазан и јадело само во времето предвидено за ифтар, исламската рамазанска вечера во квечерината по целодневниот пост.
На телото од детето по име Али Јакубов од неговото раѓање се појавувале пораки на арапско писмо. Прво се појавувале само букви, а подоцна се испишувале цели делови од текст, пренесува локалниот медиум Вести кој се повикува на искази на родителите.
„Прво забележавме хематом на неговата брада, но по извесно време се појави зборот Алах“, рекла мајката Медина Јакубова, а медиумот донесува фотографија на која наводно се гледа испишаниот текст „Алах е создателот на сите суштества“.
Кај детето веднаш по раѓањето биле дијагностицирани исхемија и детска парализа, но откако почнале на неговото тело да се јавуваат овие знаци, по извршениот лекарски преглед се’ било во ред.
Локалните медиуми пренесувааат дека откако приказната била објавена, во неговата куќа почнале да доаѓаат голем број дагестански верници, па полицијата морала да ги заштитува родителите и да ја чува деноноќно нивната куќа.


(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Нешто неверојатно :)
19.5.2010 22:02:02   
melody
Covece ne mi se veruva ova....sto mleko ke imala negovata majka ,bozeee......user posted image

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Нешто неверојатно :)
20.5.2010 0:46:39   
Maca25
Бебе во замена за две пива

Маж бил толку очаен за пијалак што сакал да го замени своето бебе за две шишиња пиво.
Сега тој се соочува со обвинение дека се обидувал да направи бизнис зделка со својата три месечна ќерка.

Полицијата во Масачусетс, САД, го обвини 24 годишниот Метју Брејс откако вработениот во една бензинска пумпа го пријавил за бизарната понуда. Откако полицијата дошла на местото на настанот го пронашла Брејс како се крие со својата ќерка зад еден контејнер.

Девојчето сега е ставено под заштита на полицијата, а Метју кој е пуштен на слобода треба да излезе пред суд за своето дело.

Извор: МИА
................................

Каков кретен!!! Би го убила

< Поракaта ја уредил Maca25 -- 20.5.2010 0:57:26 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Нешто неверојатно :)
20.5.2010 0:50:12   
Maca25
 Сакала во пензија, а родила близначки

Една 62-годишна Бугарка поднела барање за пензија, а потоа заминала на трудничко боледување бидејќи родила две близначки.

Докторката Красимира Димитрова од градот Русе, психијатар по професија, родила девојчиња, Мери и Жаклин, тешки 500 и 900 грама во болница во градот Плевен.

Претседателката на бугарската Асоцијација за репродуктивно здравје Павлета Табакова изјави дека мајката забременила при вториот обид со „ин витро“, благодарејќи на подарени јајце клетки.

Според неа, оваа метода нема старосно ограничување за разлика од класичното вештачко оплодување, кое во Бугарија е со закон забрането за жени постари од 43 години.

Интересно е што Димитрова на почетокот на бременоста носела три ембриони, но во болницата тие се намалени на два.

Ретка појава во светот е жена со помош на „ин витро“ или вештачко оплодување да се породи во толку одминати години.

Извор: МИА


< Поракaта ја уредил Maca25 -- 20.5.2010 0:57:46 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Нешто неверојатно :)
31.5.2010 15:40:17   
Rossana
Секоја мајка ќе потврди дека секојдневното хранење, преоблекување и задоволување дури и на едно бебе е тешка „борба“.Затоа одвојте минута да помислите на Џени Меш, која има шест бебиња истовремено. Нејзиниот дневен распоред вклучува 38 шишенца со млеко, 18 преоблекувања, вклучување и средување на две машини за перење алишта и менување 50 пелени.Џени пред два месеца со помош на царски рез родила три девојчиња и три момчиња. За време на породувањето таа претрпела престанок на работата на срцето, но сега мајката и бебињата забрзано напредуваат.Сестрите Бејли, Моли и Савана и браќата Блејк, Кол и Грант се само деветта документирана шесторка која преживеала по раѓањето.На прашањето дали планираат уште деца, сопрузите Меш благо пребледуваат и во еден глас одговараат: „Не“.Брајан Меш има закажана вазектомија за следниот месец.
user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Нешто неверојатно :)
31.5.2010 19:13:10   
Bitolcanka
Wow срцки user posted image user posted image user posted image А повеќето "кукаат" од 1 user posted image user posted image user posted image user posted image Порано нашите баби, прабаби по 6-7 деца (и повеќе) одгледуваа, па оф не велеа, сега сме нежнички, плашливи user posted image user posted image user posted image

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Нешто неверојатно :)
31.5.2010 20:46:10   
delfinka
leleeee sto se slatki no tesko na majkata kako ke se snajde,mora da ima ogromna pomos!

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Нешто неверојатно :)
5.6.2010 23:20:25   
pinokio2010
Lele sto se slatkiiiiiii!! No sto pravi kutrata ako edno pocne da place i drugite mu se pridruzat user posted image

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Нешто неверојатно :)
27.10.2010 12:44:01   
majka 79
Дали знаете зошто вереничкиот прстен се носи на четвртиот прст (до малото прсте)? Кинеската легенда тоа го објаснува мошне едноставно и уверливо.

Нема да ви се верува крајот.
  • Палците ги претставуваат родителите.
  • Показалците се браќата и сестрите.
  • Средниот прст си ти.
  • Четвртиот прст е твојот пар (партнер).
  • Малиот прст се децата.

Сега склопи ги дланките и средните прсти постави ги како што  е прикажано на сликата.

1. Обиди се да ги раздвоиш палците (родителите), се раздвојуваат затоа што не треба да живеат со тебе вечно. Повторно спои ги.
2. Обиди се да ги раздвоиш показалците  (браќата, сестрите и пријателите), се отвораат затоа што сите имаат свои животни патишта и заминуваат.
3. Обиди се да ги раздвоиш малите прсти (твоите деца) – се отвораат затоа што децата растат и си заминуваат. Повторно спои ги.
4. Конечно, обиди се да ги раздвоиш прстите наменети за вереничкиот прстен и ќе се изненадиш. Тоа е невозможно. Судбински сте поврзани и затоа венчалниот прстен е носи токму на овој прст.

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Нешто неверојатно :)
27.10.2010 12:54:04   
merema
wow mama79 nesto neverojatno a voedno i interesno

_____________________________

STO BILO-POMINALO,STO KE BIDE -KE POMINE

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Нешто неверојатно :)
27.10.2010 13:11:28   
majka 79
http://www.crnobelo.com/zabava/evergrini/4607
ne mozev slikata da ja iskopiram zatoa vi go pustam linkot za da ja vidite postavenosta na prstite

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Нешто неверојатно :)
27.10.2010 13:17:13   
Џесика
е вака е веќе нешто друго, вака навистина не можат да се одвојат user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Нешто неверојатно :)
27.10.2010 13:26:46   
ben10
user posted image user posted image user posted image user posted image
BRAVO

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Нешто неверојатно :)
27.10.2010 22:07:42   
baby mama
Пред некој месец и мене ми се случи нешто неверојатноuser posted image . На Фејсбук си ја најдов другарката што се допишувавме во шесто, седмо и осмо одделение. Порано така стигнуваа писма во училиштето и беа адресирани до непознато другарче, а беа  означени со бројот во дневникот. На пр. јас бев бр.19 и таа беше бр.19. Сеуште ги чувам писмата и си ги читам некогаш. Никогаш не се запознавме лично, туку си праќавме слики. Девојчето беше од Кавадарци, а сега е сопруга и мајка на две дечиња и живее во Шведска. За мене беше неверојатно што ја најдов на Фејс после 15 години. Се надевам и дека ќе се видиме, кога ќе дојде во МКД. Веќе не сме деца.


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот ben10)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Нешто неверојатно :)
27.10.2010 22:27:58   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: majka 79

http://www.crnobelo.com/zabava/evergrini/4607
ne mozev slikata da ja iskopiram zatoa vi go pustam linkot za da ja vidite postavenosta na prstite

  majka 79 navistina nemozam da gi odvojam prstite kadesto stoi verenickiot prsten...se koncentrirav gi odvoiv ama milimetar samo...nema vrska so drugite prsti koi poveke se otvorijauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image interesno


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Нешто неверојатно :)
27.10.2010 22:28:12   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: majka 79

http://www.crnobelo.com/zabava/evergrini/4607
ne mozev slikata da ja iskopiram zatoa vi go pustam linkot za da ja vidite postavenosta na prstite



_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Нешто неверојатно :)
27.10.2010 22:49:04   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: baby mama

Пред некој месец и мене ми се случи нешто неверојатноuser posted image . На Фејсбук си ја најдов другарката што се допишувавме во шесто, седмо и осмо одделение. Порано така стигнуваа писма во училиштето и беа адресирани до непознато другарче, а беа  означени со бројот во дневникот. На пр. јас бев бр.19 и таа беше бр.19. Сеуште ги чувам писмата и си ги читам некогаш. Никогаш не се запознавме лично, туку си праќавме слики. Девојчето беше од Кавадарци, а сега е сопруга и мајка на две дечиња и живее во Шведска. За мене беше неверојатно што ја најдов на Фејс после 15 години. Се надевам и дека ќе се видиме, кога ќе дојде во МКД. Веќе не сме деца.



многу убаво, се надевам дека се лично запознате еден ден

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?