|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Како се снаoѓате со обврските околу домот...
24.1.2013 14:20:08   
niki
pomos e dobredojdena ako doaga od srce i so zelba da se pomogne
ako nekoj ti pomaga za emocionalno da te iscrpuva i uslovuva, neka fala, navistina mozam sama i polesno mi e sama da si napravam rezim otkolku da sluguvam pod tug rezim
sloboda na izbor, a cenata si ja plakame i vaka i onaka, vo pari ili vo naturauser posted image

< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 24.1.2013 14:50:42 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Како се снаoѓате со обврските околу домот...
25.1.2013 15:36:53   
Beatris
Ако имате што паметно да напишете на темава, пишете. Ако ви служи за тепање време и описно прикажување и објаснување на тоа кој на кого е адвокат, кој има поголем брат па го брани, кој како се жали кај учителката и сл, воздржете се.

Сметам дека сме возрасни луѓе, и мислам дека не треба да се забегува со некои коментари кои се сосема непотребни. Факт е дека на некои членови (не ги исклучувам ни модераторите ни администраторите) во одреден момент раката им оди побрзо од паметот па после не мислев вака или така. 

Мислам дека е крајно време да сфатите дека ова е ФОРУМ, не пиеме пиво пред коперација или кафе у комшии! Секој чита како што сака! И доста веќе со тие глупости, кланови не знам што. Мислите дека пост што е офтопик ќе стои тука само за да некој не окаректизира некого како дел од клан? Тешко богами. Се што е офтопик и не е во согласност со правилата ќе се брише. Ова не е пазар!

На крајот на краиштата свесно сте дел од РР, не плукајте таму каде што црпите совети и си ги искажувате маките кога е потребно!

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Како се снаoѓате со обврските околу домот...
25.1.2013 16:04:31   
Calypso
Ќе одговорам конкретно на поставениот наслов/прашање - се снаоѓам како што знам и умеам, и мислам дека прилично добро сум се снашла, со оглед на тоа што работи на кои им посветував премногу време, сега ги завршувам во рекорден рок. Односно, научив подобро да си го организирам времето. Дома секогаш има работа, ако ништо друго, барем ручек да се прави.
Бидејќи сум дома, детето е со мене. Со него правам се. Кога сме кај моите, малку сум порелаксирана, се грижам главно за малиот и неговите потреби, иако секогаш помагам и во домашните работи, без разлика што таму веќе не ми е дома.
А дома, кога ќе посакаат свекор ми и свекрва ми да го земат малиот да поседи кај нив, тоа време го искористувам да завршам нешто што не би можела во присуство на син ми (како на пример, сега, пишувањево на РР user posted image ). Ама да барам специјално да го почуваат за да завршам нешто, не. Не ги молам, не го оставам нарочно таму, само по нивна желба. Не сакам после тоа чување да ми биде низ нос извадено.
Сметам дека добро се снаоѓам, иако има денови кога навистина од се ми е дојдено преку глава и сакам да се откажам. Најчесто нема врска со секојдневните обврски и грижата за детето. Повеќе е поврзано со фактот што животот си го ставив на стенд бај пред некое време (жртва за подобар живот). Се повеќе и повеќе ми се чини дека залудно го направив тоа, и знае некогаш да ме мавне на психа. Не сум совршена, сметам дека може и подобро, ама ова што го правам, не е малку.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Како се снаoѓате со обврските околу домот...
25.1.2013 18:34:03   
Cipi Ripi
И јас ќе одговорам на насловот, се снаоѓам доста добро, дури не сум ни замуслувала дека волку добро ќе се уходам во се. Дури самата си се изненадувам колку имам повеќе за перење, чистење и плус дете секогаш изиграно, уморено, најадено. Веќе сум кажала дека немам помош. Се научив и не си викам на себе така морам, туку така сакам, па со ќеиф полесно ми оди се.
Нормално доаѓа денот кога од се ми е преку глава, одам вечерта во кафанче со другарките и од утредента пак со своите обврските си уживам со мојот син и мм.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Како се снаoѓате со обврските околу домот...
27.1.2013 14:59:21   
miana
Еве да ви пишам како ми помина вчерашниот ден..Успеав да ги изнагушкам утрото..Да одиме да правиме снешко, ( ке ви ставам слика - имаме многу снег ) да направам ручек за сите ( пастрмајлии ) и ручек за бебето ( компир,тиквица,ориз и пилешко месо)да го исчистам домот,да пуштам три машини за перење и сушење,да ги средам сите тие алишта,да сменам постелнини и слични обврски околу домот.Да си играме,читаме приказни и на крај да направам палачинки за сите..Преубав ден ....Вчера беше и мм дома и тој ми помогна со чувањето додека јас чистев..А кога правев пастрмајлии мојата 5 годишна керка месеше со мене user posted image а бебулето спиеше...Вака поминиваат викендите..денешниот ден е цел за нив..Доручкувавме,си игравме,си игравме и си играме..Моментално големата керка ми прави фризури веке 1 час додека седам на РР а малото спие..После одиме заеднички на еден ручек надвор од дома со моите. Преку недела веке ви пишав како се снаоѓам...

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Како се снаoѓате со обврските околу домот...
28.1.2013 8:42:14   
Mihaela 2010
Еве да ви пишам како ми помина вчерашниот ден..Успеав да ги изнагушкам утрото..Да одиме да правиме снешко, ( ке ви ставам слика - имаме многу снег ) да направам ручек за сите ( пастрмајлии ) и ручек за бебето ( компир,тиквица,ориз и пилешко месо)да го исчистам домот,да пуштам три машини за перење и сушење,да ги средам сите тие алишта,да сменам постелнини и слични обврски околу домот.Да си играме,читаме приказни и на крај да направам палачинки за сите..Преубав ден ....Вчера беше и мм дома и тој ми помогна со чувањето додека јас чистев..А кога правев пастрмајлии мојата 5 годишна керка месеше со мене а бебулето спиеше...Вака поминиваат викендите..денешниот ден е цел за нив..Доручкувавме,си игравме,си игравме и си играме..Моментално големата керка ми прави фризури веке 1 час додека седам на РР а малото спие..После одиме заеднички на еден ручек надвор од дома со моите. Преку недела веке ви пишав како се снаоѓам...


Ete bidejki si kazav deka preku nedela ne cistam,samo ako e naj potrebno,znaci najgolemite obvrski okolu domot e preku vikend...
sabotata bese programirana za setkanje,a vcera ete vaka mi pomina denot:
Pustiv tri masini,dodeka M i mm si igraa na snegot vo dvor jas so pravosmukalka ja srediv cela kukja..( ova bese posle dorucekot neli)
Si igravme doma,boevme so vodeni boici,ova sega ni e aktuelno,pa pravev proja,pa se druzevme so komsikata i so kerka i...pa mm ja uspa..
Se fativ da pravam rucek,gi pruziv alistata,stana M rucavme...
Pak iskocivme nadvor da prosetame,pa si igravme so plastelin...pa im pravev kuglov kolac...
Okolu 18.30 ja banjav,sreduvanje posle toa...gledanje crtani...sreduvanje na kujnata
Ja zaspavme pa izdjogirav i si legnavuser posted image

E vcerasniot den mi bese strvano turbo..obicno ne gotvam u eden den tolku ama posto imav dobieno mi dojde nekoja sila i energijauser posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Како се снаoѓате со обврските околу домот...
29.1.2013 0:34:23   
elenak

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Еве да ви пишам како ми помина вчерашниот ден..Успеав да ги изнагушкам утрото..Да одиме да правиме снешко, ( ке ви ставам слика - имаме многу снег ) да направам ручек за сите ( пастрмајлии ) и ручек за бебето ( компир,тиквица,ориз и пилешко месо)да го исчистам домот,да пуштам три машини за перење и сушење,да ги средам сите тие алишта,да сменам постелнини и слични обврски околу домот.Да си играме,читаме приказни и на крај да направам палачинки за сите..Преубав ден ....Вчера беше и мм дома и тој ми помогна со чувањето додека јас чистев..А кога правев пастрмајлии мојата 5 годишна керка месеше со мене а бебулето спиеше...Вака поминиваат викендите..денешниот ден е цел за нив..Доручкувавме,си игравме,си игравме и си играме..Моментално големата керка ми прави фризури веке 1 час додека седам на РР а малото спие..После одиме заеднички на еден ручек надвор од дома со моите. Преку недела веке ви пишав како се снаоѓам...


Ete bidejki si kazav deka preku nedela ne cistam,samo ako e naj potrebno,znaci najgolemite obvrski okolu domot e preku vikend...
sabotata bese programirana za setkanje,a vcera ete vaka mi pomina denot:
Pustiv tri masini,dodeka M i mm si igraa na snegot vo dvor jas so pravosmukalka ja srediv cela kukja..( ova bese posle dorucekot neli)
Si igravme doma,boevme so vodeni boici,ova sega ni e aktuelno,pa pravev proja,pa se druzevme so komsikata i so kerka i...pa mm ja uspa..
Se fativ da pravam rucek,gi pruziv alistata,stana M rucavme...
Pak iskocivme nadvor da prosetame,pa si igravme so plastelin...pa im pravev kuglov kolac...
Okolu 18.30 ja banjav,sreduvanje posle toa...gledanje crtani...sreduvanje na kujnata
Ja zaspavme pa izdjogirav i si legnavuser posted image

E vcerasniot dn mi bese strvano turbo..obicno ne gotvam u eden den tolku ama posto imav dobieno mi dojde nekoja sila i energijauser posted image

Mislam deka imame druga tema za ova - Sto pravevte denes?


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Како се снаoѓате со обврските околу домот...
29.1.2013 17:56:03   
JanaMarija
Da ne se zareknam odlicno ni odi :))))

No sekako zaslugite gi imauser posted image .Luge tolku e mirna,umna i poslusna-neznaete....vakvo bebe da zamisluvav deka ke imam, nemase da imam. Od mala ja naucivme sama da se zanimava i da si zaspiva i nema galje. Koga moram niz doma nesto(rucek,cistenje,peglanje) si sedi sama so igrackite i se zanimava...nekni bas pravevme generalka so mm i ona cel den so igrackite, glas ne pusti.

Jas mislev deka nema da postignam i nea da ja sredam i da i posvetam vnimanie i rucekot da e gotov i se da e cakum pakum, ama ete mozelo, no pak ke recam blagodarenie na user posted image moja

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Како се снаoѓате со обврските околу домот...
14.6.2013 22:15:25   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: rici

eve jas poradi decata denje nemam vreme za nisto, samo se vlecam po niv kreni go ova , namesti go ona , pa sakalo da jade , pa drugoto da cica ,..... i mi ostanuva nokta da sredam nesto i da napravam jadenje za utre,,, i nautro koga treba da stanam nemozam oci da otvoram ,a tie pred mene stanuvaat....


ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi

user posted image za temava :) jas sum mlada majka baska toa sto sm taze porodena :) 24/7 sum so bebeto,a za drugo pa ic i nemam vreme,dodeka se svrtam ogladnelo zaspalo i se razbudilo,i jas saam nekako da mozam da si go organiziram vremeto,dali za deteto dali za doma ili za sebe pa iskreno tesko se postignuva.


(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Како се снаoѓате со обврските околу домот...
15.6.2013 0:36:40   
Snowhite RR
Околу обврските во домот се снаоѓам сама, ама и помош не одбивам ни од свекрва, ни од мајка ми или тетка ми кога иде понекогаш на гости (од Ск е). НИз дома работам заедно со децата, значи не ги праќам некој да ги варди додека јас работам низ дома. Не велам дека нон стоп ми е цакум пакум и дека секој ден имам ручек, ама 90% да. Кога е убаво времето избирам да излеземе, наместо да работам низ дома, а кога ќе доработам тогаш седнувам со нив да се занимавам, во меѓувреме му најдувам занимација. Е сега со бебето не е така, зашто ако плачи нормално дека ќе ги задоволам прво нејзините потреби.
Не се согласувам со тоа дека треба да ја оставам куќата да „прооди“ за да им го посветам целото време нив, зашто на крајот на краиштата, за нив чистам, за нив готвам, за нив перам...
Што се однесува за воспитувањето доправа следи, до сега мислам дека го имам воспитано на основни правила и принципи, иако не можам да се пофалам со совршено послушно и мирно дете

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Како се снаoѓате со обврските околу домот...
15.6.2013 10:04:10   
AneLav RR
Со оглед на тоа што вообичаено сум сама по цел ден и имам две бебиња, домашните обврски ги вршам пртежно навечер до касно. Тогаш перам пеглам чистам, а ручекот за децата и за нас го правам преку ден додека спијат или додека се во столчиња. Свеки понекогаш доаѓа по саат два е тогаш ако имам нешто за пеглање пеглам за да си намалам од работата навечер (и мисли кој зае колку ми помогнала). Немам никаква помош, моите живеат у Ск а јас овде, па мајка ми кога доаѓа понекогаш за викенд ми ја чисти цела куќа у два дена(тоа се случува многу ретко еднаш месечно)во главно правам се сама се раскостив веќе. Некои обврски ми заостануваат по неколку дена ама тоа е не е како што било некогаш ниту пак ќе биде. Обрски колку сакаш секој ден се повеќе и повеќе.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Како се снаoѓате со обврските околу домот...
15.6.2013 11:28:18   
Martins mom
Ни јас самата не знам како ми успева, само знам дека ова темпо е ѕверско. Без помош од никој и маж што премногу валка, не фаќа ништо низ дома, незаинтересиран за пазарење или било каква обврска низ домот и дете ко дете, ете се останува на мене. На ова ќе го додадам моето работно време во смени, секој ден, освен недела и тоа не седам во канцеларија, туку сум нон стоп на нозе, а сега и user posted image . Тешко е, ама колку побрзо се помириш со судбината и си ги прифатиш обврските со насмевка-толку полесно ќе ти биде.user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Како се снаoѓате со обврските околу домот...
15.6.2013 14:34:46   
AnnaMolly RR
Се подобро и подобро. Филип е веќе голем, си игра сам. Јас си готвам, си чистам, тој помага или се вртка околу мене. Со големо дете лесно било :) Сега си викам кога ќе треба пак од ново со бебе да почнувам, богами тешко ќе биде и се си одложувам си викам ај уште 2-3 години :)

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Како се снаoѓате со обврските околу домот...
16.6.2013 3:17:05   
denim

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR

Ни јас самата не знам како ми успева, само знам дека ова темпо е ѕверско. Без помош од никој и маж што премногу валка, не фаќа ништо низ дома, незаинтересиран за пазарење или било каква обврска низ домот и дете ко дете, ете се останува на мене. На ова ќе го додадам моето работно време во смени, секој ден, освен недела и тоа не седам во канцеларија, туку сум нон стоп на нозе, а сега и user posted image . Тешко е, ама колку побрзо се помириш со судбината и си ги прифатиш обврските со насмевка-толку полесно ќе ти биде.user posted image

Razlikata e samo sto jas ne rabotam vo smeni i vo toa styo imam 3 deca od koi 2 bliznaci od nepolni 3 god.... i se si vikam aj uste malku ,ke pocnat da svakaat

user posted image

_____________________________

ПО 100 ГОДИНИ ...НЕМА ДА БИДЕ ВАЖНО КОЛКАВА БЕШЕ МОЈАТА СМЕТКА ВО БАНКА, КАКВА БЕШЕ КУЌАТА ВО КОЈАШТО ЖИВЕЕВ, ИЛИ КАКОВ АВТОМОБИЛ ВОЗЕВ. ...НО СВЕТОТ МОЖЕ ДА БИДЕ ПОИНАКОВ ЗАТОА ШТО ЈАС БЕВ БИТЕН ВО ЖИВОТОТ НА ЕДНО ДЕТЕ!

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Како се снаoѓате со обврските околу домот...
17.6.2013 13:20:03   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Се подобро и подобро. Филип е веќе голем, си игра сам. Јас си готвам, си чистам, тој помага или се вртка околу мене. Со големо дете лесно било :) Сега си викам кога ќе треба пак од ново со бебе да почнувам, богами тешко ќе биде и се си одложувам си викам ај уште 2-3 години :)

Isto i kaj mene e vaka...
znae da si se zaigra dodeka jas nesto rabotam,eve sega sum sama uste ovaa nedela i vcera komsiskoto dete bese si se zaigraa u dvorce,jas se fativ za cistenje si srediv na raat...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Како се снаoѓате со обврските околу домот...
17.6.2013 13:58:26   
Felly RR
Знае да се заигра, ама многу почесто ме бара до неа да бидам. Па така обврските околу домот само кога не е тука М - или заедно со неа. Малку ми е проблем што е алергична на прашина - па не смеам во нејзинот присуство да чистам, а инаку за друго се си работиме заедно.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Како се снаoѓате со обврските околу домот...
17.6.2013 14:05:53   
temjanuska75
И мене сега ми е полесно кога М има 2 ипол години, разбира, знае да си заигра, па да можам дома нешто да фатам. Инаку кога беше бебе имав голема помош од мајками која доаѓаше секој ден по неколку саати. Мм помага доста ама кога е дома, нема работно време и знае да е на работа за викенди. Така да поголемиот дел од домашните обврски се моиuser posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Како се снаoѓате со обврските околу домот...
17.6.2013 14:07:50   
deluxe
До пред една година бев супер уиграна со обврските околу домот+едно дете,ама сега со дете и бебе ми е малку покомплицирано.бебушко е цело време в раце ,така да чекам момент да заспие,па да чистам,готвам,перам,или играм со поголемкото.Значи сума сумарум -сеуште не сум фатила ред со две децаuser posted image user posted image ,ги задоволувам нивните потреби пред се а осттокот од поимот ДОМ може да почека кога сите спијат user posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Како се снаoѓате со обврските околу домот...
17.6.2013 15:39:35   
vezilka RR
Е јас не можам со дете ништо да работам. Тој не знае сам да се заигра. Јас ќе земам да готвам, тој сака топка да игра на пример, со мене, нормално, топка не се игра сам, и шутира во кујна, не дај боже у тенџере да мавне, се попаривме. Со друго не игра. Можам да сработам нешто само ако се загледа цртан, ама тоа ретко му се случува.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Како се снаoѓате со обврските околу домот...
17.6.2013 16:25:50   
Bethany
Добро се снаоѓам, сега ми е супер откога порасна малиот. Се што сакам можам да направам, не прави проблем оде заигра се со нешто друго, или ми помага и така. Супер ни е сега.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Како се снаoѓате со обврските околу домот...
17.6.2013 22:03:34   
moni teo
e ovde nemozam da se pozalam koga treba da se cisti go cuvaat baba i dedo nekogas i tato a za gotvenje e zadolzena svekrvata, peglam koga spie maliot navecer taman i eftina struja a pereme nekogas jas nekogas svekrvata voglamno nemam maka user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Како се снаoѓате со обврските околу домот...
6.1.2016 11:07:33   
marchi
jas da se nadovrzam na komentar za naslovot.ne e kojznae kolku tesko ama pomos sekogas treba.jas porano imav pomos sega sum robot.domasni obvrski,obvrski okolu deteto obvrski okolu sebe,cinstenje gotvenje.... maz mi uopste ne mi pomaga pa moram i drva da si nosam sama user posted image tanjiri ne mi se mieni ni po 2 dena zasto deteto bara da vozime kolicinja zasto bara vnimanie bara razgovori mu treba vospituvanje razgovaranje razmenuvan je misli..... da e ziva sestra mi koga ke si dojde od fakultet za vikendi mozam i malku da povekje da si odmoram.toa e.

(Одговор на членот moni teo)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Како се снаoѓате со обврските околу домот...
7.4.2016 12:12:36   
lolla RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

nemm nikakva ppmos ni pola sta da go pricuva nekoj odvaj jadenje mu pravam a treba posle da izmijam i blenderi mi trebat pak neznam mnogu mi e tesko user posted image i me grize sovesta sedum godini go cekav i zosto si vikam sega placam koga go imam vo race pa nekogas na nervozata znam i da mu podviknam pa samo place saka vrace nestoi ni pampers da mu smenam odvaj go kapam pocnav da pijam persen malku da se olabavm ne se izdruzuva pa ce pocne da se patkame pa ova ona neznam panika me faka trie ocinata ce goi stavam vkrevetce se vrti kenka se raspistuva ce go zemam da go nisam vrace ne saka se nervira lele sto ce pravam navecer spie ama ima noki i koga ne tesko ce zaspie i do sabajle nervite go fakat i ce kenka vamu mu se spie vamu ne spieuser posted image


(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 123
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?