|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
22.1.2013 9:42:45   
Andriance
Ништо, ама баш ништо нема да ме натера, при убав ден надвор и ја слободна, место да излезам со дете на воздух, да игра, да трча да се дружи...ја да земам крпа и да бришам..не фала...

Апсолутно не велам дека куќата треба да ја оставам да прооди..не познавам некој што сака да седи у прљаво..ама тоа битно се разликува од растурено..и да...не еднаш, туку и два пати неделно со мм јадеме суво, затоа што манџа јас во 18h не јадам, мм па ич..
за дете, секогаш има спремно здрава храна..ама секогаш.

Јас сепак мислам дека се е до организацијата...јас во најголем дел чистам одкако ќе го заспијам бебе..за да ја пребришам дневна и да ја средам од растурени играчки заедно со WC ми треба маxимум 1h. Секако, кога може мм е тука да помогне со џогерот.


Имав на ФБ една многу убава слика, се убив барајќи да ја постирам тука ама безуспешно, ама нешто вака беше:

ИМАТЕ ЦЕЛ ЖИВОТ ДА ГО МИНЕТЕ РАБОТЕЈЌИ, АМА ВАШИТЕ ДЕЦА СЕ МАЛИ САМО ЕДНАШ!!!

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 22.1.2013 9:45:19 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот talisman)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
22.1.2013 10:05:27   
Ikana
Се сложувам со Андрианче. Потполно. И јас покрај оние техничките работи, уште не сум го искусила родителството во однос на воспитување и насочување, освен нели во домен на безбедност.
Ама сепак мислам дека не би трошела време на тривијални работи како чистење и готвење (за бебето се разбира секогаш има здрава храна спремна), на сметка на време и внимание за бебето.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
22.1.2013 10:10:29   
miana
Неделата има 7 дена
Чистам еднаш неделно ( реков)
Останатите 6 дена освен што одам на работа - се нивни...
Се разбира дека работам и тековни работи во работните денови,но мене ми се тие два дена ( сабота и недела ) денови за чистење и за ПОГОЛЕМА посветеност на децата..Не ги оставам кај бабаите - туку средувам со нив. Не мислам дека тие 2 - 3 часа кои што поминуваат во чистење им одземаат многу на децата. Децата не се страдни,не живеат со некој друг па оние денови кога сум јас дома-јас чистам.. И не мислам дека децата чувствуваат запоставенос додека јас чистам - баш им е забавно user posted image Па и јас не сум робот ниту па нивна играчка и постојано да ги забављам.Се си има граница нели?

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
22.1.2013 10:15:00   
AnnaMolly RR
ТО БЕ АНДРИЈАНЧЕ!
А јас викам излегов недомаќинка :)
Јас не можам да чистам додека спие Филип затоа што спалната и дневната ни се споени, нема ѕид помеѓу нив. Кујната ја делиме со свеки сега за сега, а таа е во нивната куќа (во ист двор живееме) и секако дека не можам додека спие да готвам. Така да, се снаоѓам како што знам и умеам user posted image

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 22.1.2013 10:16:36 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
22.1.2013 10:16:46   
Ikana
Мианке, кај нас се чисти 3 пати неделноuser posted image
Еднаш доаѓа жена и прави генералка и 2 пати чистам јас (усисавам, бришам прашина), и тоа го правам пред М. Муабетот беше дека тоа не е поважно од детето, демек по секоја цена да биде средено и да има ручек ко што некој пиша. Големо чудо ако еден ден се јаде суво или се одложи чистење.user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
22.1.2013 10:20:48   
AnnaMolly RR
Значи темава малку забега, не сме тука да се докажуваме кој колку чисти. Јас под чистење подразбирам генералка за која требаат и повеќе од 2-3 часа. А за бришење прашина и поминување соправосмукалка се потребни дваесетина минути, а ова го правам секој втор ден затоа што со мало дете СЕКОГАШ има трошки од смоки или нешто што јадел, а на прашина сум алергична и не можам да дозволам да не бришам прашина најмалку секој втор ден. За бришење прашина и поминување со правосмукалка секако дека не го носам кај баба му, ама богами за генералка да.
Офтопик сме веќе, темава не е чистење туку улогата на родител, а бидејќи веќе стана натпревар кој е поголема и поснаодлива домаќинка, никогаш нема да има крај на разговоров.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
22.1.2013 10:32:38   
vezilka RR
Ама муабетот ми беше дека не забегал сега муабетот со докажување во домаќинлкот, туку така и почнал уште на прва страна. НА тема со наслов како се снајдовте како родител од прва страна, од прв пост се распуцале за домаќинлкот. Или насловот не е погододен или јас не ја разбирам улогата на родителот.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
22.1.2013 10:37:00   
Ikana
Така е Анамоли, секогаш ќе се најде некој кој ќе те осуди демек како можеш така, а всушност сите забушаваат. Еве конкретно, јас секогаш гледам прво М да е изнаиграна, најадена, средена, па после седнувам на нет или било што. Значи имам приоритети. Впрочем сите се снаоѓаме како знаеме, ама да му речеш на некој ау како можеш така за нешто толку субјективно и тривијално ми е смешно.
Некогаш па и мене ми е лошо, сакам да се одморам, тогаш тука се моите - па ја занимаваат.

Кај ќе ни беше крајот ако изигрававме супер домаќинки и топ родители цело време?! Ми текнува некој на друга тема кажа демек и треба секогаш да сме средени за сопрузите, па и стриптиз да играме?! Мислам ај одморете малку и јавете ми се кога ќе ви доделат награда за најдобар родител и сопружник на планетатаuser posted image

П.С Така е Везилке, муабетот е отиден уште од насловот user posted image

< Поракaта ја уредил Ikana RR -- 22.1.2013 10:39:19 >

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
22.1.2013 10:47:51   
niki
a balans?
vprocem denot ima 24 casa i ako e potrebano sekoj den cas dva za rucek i cistenje sto pravite so ostanatite 22 casa ili malku se za deteto pa treba da go prodolzime denot slucajno za princovite i princezite da dobijat dovolno vreme so roditelite, i toa kvalitetno vreme
i sto e kvalitetno vreme samo prosetki po ubav soncev den, samo ucenje po edukativni programi?
za mene ne e samo toa kvalitetno vreme i te kako smetam kvalitetno potroseno vreme so deteto koga go ucis da si go izbrise gazot, i koga go ucis da si go izbrise nosot e kvalitetno potroseno vreme, i koga go ucis isturenata casa voda samo da si ja izbrise e kvalitetno potroseno vreme, koga zaedno diplite alista e isto kvalitetno potroseno vreme, koga deteto go ucis da pomaga kako sto mu se pomaga e isto kvalitetno potroseno vreme i koga go ucis da si gi sobira igrackite e kvalitetno potroseno vreme i tn..
cistenjeto ne e povazno od deteto, no i deteto ne e povazno od cistenjeto, se sto treba da se sraboti treba da se sraboti, ne moze postojano da se ceka od nekoj drug, ne moze sekoj da plati cistacka, ne moze sekoj da zivee so svekrva/majka i od nea da ocekuva sekoj pat da bide na raspolaganje
ako si dorasnal da bides roditel ti si odgovoren i obvrzan za se okolu deteto vklucuvajki go tuka i relativno cistiot dom i domasniot rucek, i isprani alista i se po red, koj kolku cesto go pravi toa e nebitno, problem e dali i kolku deteto ucestvuva ili e postedeno bezpotrebno, no kako sto gledam pogolemiot broj ne se postedeni samo kako se prezentira situacijata e problem



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
22.1.2013 10:59:05   
niki
temata bese otvorena pred 4 godini vo vreme koga clenkite od prvite postovi imaa bebinja i deca do 2 godini max, na taa vozrast za vospituvanje mozete samo da sonuvate a roditelstvoto na taa vozrast se sveduva na toa peri cisti sobiraj po dete/bebe koe non stop samo i edinstveno valka i rastura, i vnimanieto so bilo koja edukativna aktivnost mozes da mu go drzis 5 minuti maksimum
a se sekavam deka temata bese inspirirana od edna druga kade se pisuvase kolku se plasele majkite da si gi banjaat sami sopstvenite novorodeni bebinja i deka se pocesto se ocekuva pomos od strana za se vo domot pa da ima mesto i onie koi ne ocekuvaat pomos kade da si pisatuser posted image
vo sustina ima bas sekakvi roditeli i site se snaogame na razlicni nacini


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
22.1.2013 11:00:28   
Ikana
Јас не сум совршен родител, но знам дека совршено го сакам моето бебе. На никој не му требаат странци да му кажуваат кои манири треба да му ги всади или дали треба ручек да има секој ден дома.
Мудрите совети задржете си ги и применувајте си ги кај себе. Моето дете јас го родив и јас ќе го воспитам на оние вредности кои јас сметам дека треба да ги поседува.
За вакви совети имам свекрва, фала многу.
Да не бегаме од темата, ако сите се супер родители и функционираат на 100% цело време, извинете, ама ќе се изнасмеам, бидејќи со мало дете, колку и да чистиш ти е џабе, колку и да готвиш ручекот неизеден ќе остане барем 2 дена во неделата, тоа е се дел од нешто што се вика живот, кој треба да се живее на крајот од краиштата.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
22.1.2013 11:02:44   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

a balans?
vprocem denot ima 24 casa i ako e potrebano sekoj den cas dva za rucek i cistenje sto pravite so ostanatite 22 casa ili malku se za deteto pa treba da go prodolzime denot slucajno za princovite i princezite da dobijat dovolno vreme so roditelite, i toa kvalitetno vreme
i sto e kvalitetno vreme samo prosetki po ubav soncev den, samo ucenje po edukativni programi?
za mene ne e samo toa kvalitetno vreme i te kako smetam kvalitetno potroseno vreme so deteto koga go ucis da si go izbrise gazot, i koga go ucis da si go izbrise nosot e kvalitetno potroseno vreme, i koga go ucis isturenata casa voda samo da si ja izbrise e kvalitetno potroseno vreme, koga zaedno diplite alista e isto kvalitetno potroseno vreme, koga deteto go ucis da pomaga kako sto mu se pomaga e isto kvalitetno potroseno vreme i koga go ucis da si gi sobira igrackite e kvalitetno potroseno vreme i tn..
cistenjeto ne e povazno od deteto, no i deteto ne e povazno od cistenjeto, se sto treba da se sraboti treba da se sraboti, ne moze postojano da se ceka od nekoj drug, ne moze sekoj da plati cistacka, ne moze sekoj da zivee so svekrva/majka i od nea da ocekuva sekoj pat da bide na raspolaganje
ako si dorasnal da bides roditel ti si odgovoren i obvrzan za se okolu deteto vklucuvajki go tuka i relativno cistiot dom i domasniot rucek, i isprani alista i se po red, koj kolku cesto go pravi toa e nebitno, problem e dali i kolku deteto ucestvuva ili e postedeno bezpotrebno, no kako sto gledam pogolemiot broj ne se postedeni samo kako se prezentira situacijata e problem



Redno bese jas i ti da se slozime za nesto user posted image
I jas go mislam ova i go kazuvam ova celo vreme..
Znaci ne pravime muabet koj kakva domakinka e ,tuku ulogata na roditel.Jas gi navedov moite obvrski kako roditel i vo nitu eden slucaj ne sakav da kazam deka jas samo cistam vo zivotot.Mislam deka bev mnogu jasna a i poveke od jasna. Eve go muabetot sto i jas go mislam ( Niki )
Imam dete od 5 godini i dete od godina i mesec dena..Mislam deka za 5 godisnito e taman vreme da pocna da se uci na red i mislam deka moja obvrska e da ja naucam ( sigurno nema nekoj drug da ja uci namesto mene) Ako bas ve interesira kerkami uziva vo cistenjeto so mene.Za n.godina na dedo mraz mu poraca - Djoger i go dobi user posted image
Sega zaedno cistime user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
22.1.2013 11:10:49   
rina13
Ддвдетево мое има 2 години хиперактивно е впрочем како и секое дете на тааа вораст, чистам кога ќе ми се чисти кога не нечистам, дали пред дете или кога спие не правам разлика битно да ми дојде момент за чистење. Да си играм со детето но не и го посветувм неа сето свое слободно време, и јас сум човек, другарка,сопруга, нечива ќерка.Постојат и други луќе на кои сакам да им посветам внимание. не начи дека ако сум мајка дека се друго треба да баталам и да си играм по цел ден со детоо. За се човек треба да си најде време ако нема да го измисли треба. Воопшто не се сметам себе за супер мајка и домаќинка која чисти и чисти и гледа дете ли глда. Прифаќам помош од баби не се чукам во гради дека сум мултипрактик има денови кога едноставно неможам енергијата не да ми е нула туку под нула. Единствено што сакам е детето да го научам на добри ведности и да му се најдам тогаш кога треба.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
22.1.2013 11:20:13   
vezilka RR
8 часа за спиење, 2 часа за превоз, 8 часа на работа, 1 час за јадење, 1 час за други активности..и колку време ми останува за детето, математички остануваат 4 часа..хм. Можеби се доволно, можеби не..јас се чувствувам дека ми фали уште малку време. Неисе муабетот ми беше дека како одговор од типот супер се снајдов, се сама праам и ми успева, не ми е одговор на темата. Моѓеби некој се сам прави оти мора, некој оти сака, некој можеби има помош, ама ниту едното, ниту другото само по себе не значи дека добро си се снашол во улогата на родител. А никој не спори дека во улога на родител спаѓа и тоа да си го научиш детето на одговорности и задолженија, ама тоа не значи дека единствен начин да го сторам тоа е да го ставам детето да ме гледа додека чистам или готвам.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
22.1.2013 11:20:42   
niki
se slozuvame miana i na drugi temi ne si zabelezalauser posted image

inaku da kazam deka nikogo sovresen ne smetam i najmalku sovrseni roditeli veruvam deka ima,
deka imame razlicni prioriteti toa da
isto taka ne gi smetam decata najvaznoto nesto vo bilo cij zivot, stom sme gi stvorile tie se tuka i treba da si gi gledame a ne da merime od sto se povazni od sto ne se

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
22.1.2013 11:31:24   
arh_diz
Daleku od toa deka sum se snasla vo ulogata roditel, sin mi e seuste mal 2,5 godini. Koga ke se osamostali ( zavrsi skolo se vraboti) mozam togas da odgovoram na ova prasanje. Sega zasega sme mozebi na dobar pat.Obvrskite gi zavrsuvame zaedno .
Koga jas cistam toj si gi sobira negovite igracki si gi mesti kako sto saka , jas mu ukazuvam ako toa ne e vo red. Koga pravam rucel nekogas e so mene a nekogas spie. Koga e so mene mu kazuvam koi produkti gi stavam vo rucekot , i baram toj da mi kaze nareden pat koe sto e. Se trudam sekoj den da izleguvame nadvor . Pred da izlezeme nadvor mu kazuvam kako treba da se odnesuva sp decata sto smee i sto nesmee da pravi. Sto treba da napravi ako slucajno udri nekoe drugarce.Zaedno odime na pazaruvanje , proizvodi koi gi kipuvame postojano kako leb mleko toj sam gi zema od raft , za ostanatite jas mu kazuvam sto se .Edvaj se ubedivme ako ima guzva na kasa deka treba da se ceka:).

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
22.1.2013 11:32:09   
Mihaela 2010
Tocno taka deka denot ima 24h,no jas kako vrabotena i kako i povekjeto tuka denot mi pocnuva od 7 h a zavrsuva vo 22,od koi do 17h sum na rabota...pa doagam doma rucam ,mijam sadovi bidejki nemam masina za sadovi,stavam vo megjuvreme na sporet rucek za utredenta,i se povlekuvam vo dnevna da se vidam so deteto i soprugot...
Taka da mi ostanuvaat nekoi 3 h so deteto sto e malku za mene,i zatoa i gledam ubavo da go pominam so nego,a ne mi pagja na pamet da zemam da cistam,se znae koga se cisti ,sabota ili nedela,i toa eden den.
E sega bidejki povekjeto doma mi se plocki,koga ke zaspie M so djoger i sredstvo gi pominuvam ako ima potreba...prvo jas ne se osekjam sposobna preku nedela da cistam

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
22.1.2013 11:42:56   
Bethany
Како се снајдов-може и подобро. Има денови кога ми дојде да избегам на пуст остров и со никого муабет да не правам и никого да не гледам, а има и убави и лесни денови.
Сами живееме, обврските околу чистењето, готвењето итн. се воглавном мои, ама и мм знае да помогне. Тој е повеќе вклучен околу син ни, го изнесе во прошетка, со него е додека сум надвор итн.
Тешко е, не дека не е, се треба да подредуваш под тоа мало створење. Најбитно како на секоја мајка ми е да сите потреби физички на детето бидат подмирени, поминуваме заедно време во игра, ама не секогаш. Некогаш му кажувам: Оди и сам играј се. Јас сакам да го научам и сам да може да се заигра со нешто, додека јас зготвам нешто, перем садови или било што друго.
Чистам со него, тој трчакара натаму- наваму, па и тој се обидува да брише и му дозволувам и гледам дека мал е ама веќе сака работите да стојат на место. Ако влажни марамици стојат на едно место, после користење, тој веднаш ги носи таму каде што инаку стојат. И убаво е тоа и сам да учи да биде ред. Играчките се уште собирам јас, и тој да, ама ако се рачуна тоа дека во корпа за играчки стави две играчки, па види нешто друго, па извади други три. user posted image И така.
А инаку, кога е подмирен со сите физички потреби, и кога се игра сам, јас си седнам за лаптоп, јас си шминкам, или правам било што друго за себеси, па со него сум нон-стоп, таман работа да не се одвојувам од него, ќе пукнам.
А гледам дека како што е тој постар, се некако полесно ми доаѓа со него да правам се, ко со другарче, домашни обрвски заедно извршуваме, порано како бебе ништо не можев да направам. сега и на него му е тоа интересно да гледа, да пипне. Е сега ќе видиме резултат за некое време што се однесува до воспитување, тој сигурно нема да биде безобразно дете, и да ништо не го учиш детето копира своите родители и прави исто. Ако јас имам основни ред на култура, ќе има и тој без ишто да му кажам. Не кажувам дека на детето ништо не треба да кажуваш, ама примерот е најбитен, џаба и да зборуваш ако ти не го правиш тоа. Баш неќни прочитав во една статија, ако не ви се допаѓа однесување на детето, промените нешто во вашето однесување. user posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
22.1.2013 11:55:32   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

8 часа за спиење, 2 часа за превоз, 8 часа на работа, 1 час за јадење, 1 час за други активности..и колку време ми останува за детето, математички остануваат 4 часа..хм. Можеби се доволно, можеби не..јас се чувствувам дека ми фали уште малку време. Неисе муабетот ми беше дека како одговор од типот супер се снајдов, се сама праам и ми успева, не ми е одговор на темата. Моѓеби некој се сам прави оти мора, некој оти сака, некој можеби има помош, ама ниту едното, ниту другото само по себе не значи дека добро си се снашол во улогата на родител. А никој не спори дека во улога на родител спаѓа и тоа да си го научиш детето на одговорности и задолженија, ама тоа не значи дека единствен начин да го сторам тоа е да го ставам детето да ме гледа додека чистам или готвам.


za vikend imas mnogu poveke vreme od 4 casauser posted image

a sto pokazuva kako se snasol roditelot vo svojata uloga ako ne negoviot licen vpecatok deka dobro mu odi i mu uspeva?
jas ne znam zosto ti ili nekoj drug ne e siguren vo svojata uloga, no za sebe znam deka pravam najdobro sto mozam vo uslovite koi gi imam i kako proizvod imam prvo i pred se srekno i nasmeano dete koe uziva vo najgolemiot del od aktivnosti koi gi ima na raspolaganje sto mi e dovolno da veruvam deka sega za sega sum na dobar pat
dali moram, ne moram, biram e nevazno, ako smetam deka funkcionira, a smetam
edinstven nacin nema vo toa mozeme da se slozime

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
22.1.2013 12:01:46   
Bethany
Е да, единствен показател дека ми оди добро е кога го гледам син ми дека е среќен и задоволен, па дали додека чистиме, или надвор додека шетаме, или додека се играме заедно или сам, ако се смее и очиња му зрачат значи се е добро, ако не е така, тогаш менуваме. Со деца си барем на чисто со нивните чувства.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
22.1.2013 12:15:54   
anaana
zosto site gi borite casovite i presmetuvate kolku casa vi ostanuvaat. pa ako nekoj kaze 3h vednas ima komentar e kako se 3h imas vikend kade se 12h. toa mene mi e glupost.
vo denesno vreme koga e se dinamicno koga se poveke i poveke ostanuvame na rabota malku e tesko da se presmeta kolku h vo denot imas slobodni. ulogata na roditel ne e 24h da e so deteto. edna od obvrskite na roditelot e da mu ovozmozi udoben zivot na deteto, hrana obleka krevet za spienje i pokriv nad glava. za toa treba da odi na rabota, znaci da rizikuva od vremeto koe moze da go pomine so deteto.
uloga na roditel e da go nauci deteto na vrednostite vo zivotot, da go ceni toa sto go ima, da go nauci da raboti vo zivotot i deka nisto samo ne doagja treba da se potrudi za da ima. i da go ceni toa sto negovite roditeli go postignale bidejki zrtvuvale mnogu. :)
cistenjeto e sosema drug problem i pravenjeto rucek.
jas koga mi se cisti cistam i toa ne me pravi nitu dobar nitu los roditel. ima bvikendi koga i jas ne se osekjam dobro pa cisti mm. deteto e na prvo mesto sekogas ama i jas kako negova majka imam nekogas nekoi potrebi, na primer da se odmoram. toa ne go smetam za sebicno. ednostavno i jas sum covek.
mm pomaga vo se nemam ic problem ne se zalam.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
22.1.2013 13:06:38   
niki
zosto ova e forum anaanauser posted image i frcat pausalni izjavi od broenje casovi do ne cistam ako e deteto nezadovolno, pa srekata na deteto e najvazna i taka slicni
toa se izjavi koi moze da se primenat samo na odredeni momenti vo mnogu konkretni situacii nikako ne se opis na kompletnoto nase sekojdnevie, posebno ne se primenlivi na seto vreme koe decata ke go pominat vo rastenje duri ne stanat samostojni
se moze da se odlozi, no za kratok rok, ako ne se sraboti denes ke mora utre ili eventualno zadutre a deteto pak e tuka i glej moze i utre a i zadutre nema da mu se dopaga sto mama i tato moraat nesto da srabotat sto ne znaci deka nema da bide sraboteno




_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
22.1.2013 14:00:52   
deluxe
interesna temauser posted image eve moe iskustvo:pred 8 god.stanav roditel,najubav period vo mojot zivot,no isto taka pocnaa i makiteuser posted image .ziveam vo zaednica sto e mnogu tesko koga e vo prasanje avtoritet da postavis nad deteto,vednas se pojavuva rame za placenje baba ili dedo,i ajde zamina po voda se sto si kazuval i sto si pravel.druga rabota obvrskite vo kukata kade ima mnogu luge ne ti davaat dovolno vreme za deteto ,kolku i da se trudis da bides so nego samiot nered te nervira i vednas stanuvas nervozen roditel(barem kaj mene taka deluva koga ima haos okolu mene)i taka da eve sega so user posted image i pogolemko detence seuste ne mozam da recam deka sum se s nasla vo celata situacija .seuste pravam propusti:pisuvamdomasna zadaca so pogolemoto ,menuvam peleni so drugoto ,eden kup alista i ciniiuser posted image so eden zbor ludiloo!!! ama izdrzuvam ke najdam pola saat da si gi pomiluvam decinjata iako sveki rzii zs nema rucek ili ne sum usisavala ama ic veke ne me maci sovesta za cistotata ,pocnuva da me maci sovesta za moeto roditelsko pravo koe mi se odzema blagodarenie na obvrskite,i sto sekoj zad sebe si ostava kup alista i casi i cinii a samo eden cistac vo situacijava t.e jas . zatoa posle 8 god.duri sega nauciv deka se se cisti,i brise i pere ama ova vreme ne se vraka nikogasuser posted image

< Поракaта ја уредил deluxe -- 22.1.2013 14:01:22 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
22.1.2013 14:25:07   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe

interesna temauser posted image eve moe iskustvo:pred 8 god.stanav roditel,najubav period vo mojot zivot,no isto taka pocnaa i makiteuser posted image .ziveam vo zaednica sto e mnogu tesko koga e vo prasanje avtoritet da postavis nad deteto,vednas se pojavuva rame za placenje baba ili dedo,i ajde zamina po voda se sto si kazuval i sto si pravel.druga rabota obvrskite vo kukata kade ima mnogu luge ne ti davaat dovolno vreme za deteto ,kolku i da se trudis da bides so nego samiot nered te nervira i vednas stanuvas nervozen roditel(barem kaj mene taka deluva koga ima haos okolu mene)i taka da eve sega so user posted image i pogolemko detence seuste ne mozam da recam deka sum se s nasla vo celata situacija .seuste pravam propusti:pisuvamdomasna zadaca so pogolemoto ,menuvam peleni so drugoto ,eden kup alista i ciniiuser posted image so eden zbor ludiloo!!! ama izdrzuvam ke najdam pola saat da si gi pomiluvam decinjata iako sveki rzii zs nema rucek ili ne sum usisavala ama ic veke ne me maci sovesta za cistotata ,pocnuva da me maci sovesta za moeto roditelsko pravo koe mi se odzema blagodarenie na obvrskite,i sto sekoj zad sebe si ostava kup alista i casi i cinii a samo eden cistac vo situacijava t.e jas . zatoa posle 8 god.duri sega nauciv deka se se cisti,i brise i pere ama ova vreme ne se vraka nikogasuser posted image


Ете за што зборував и јас user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
23.1.2013 10:15:19   
niki
bidejki temava sega trgnuva vo nasoka da svekrvata ja obvinime sto mora da cistime i sto sme ne dovolno dobri roditeli, ke moram eden detalen opis i popis da dadam za cistenjeto i rastenjeto deca
jas nikogas ne sum cistela bidejki svekrva mi ocekuvala da cistam, barala se ljutela ili ne znam sto, nitu sum cistela od sram od komsiite
cistam zatoa sto deteto od 6 mesecna vozrast pa do den denesen 6 godini, omileno mesto za igra go ima podot, a toj se valka
cistam isto taka zatoa sto od tri godini projavi interes da si igra so plastelin, da secka so nozicki, da boi so vodeni boicki, da lepi
bidejki edna prolet trebase da gi peram site tepisi od plastelin doma vovedovme pravilo plastelinot da go igrame vo topli soncevi denovi na terasa
bidejki i moeto dete e dete kako i sekoe drugo na tri godini imase obicaj da nacrta nekolku crtezi so vodeni boici vo kujna i da gi ostavi da se susat rasposlani po cela masa, pa da prejde vo dnevna da secka hartieni kukli i da im secka hartiena obleka i po polovina cas da otide vo svojata soba i tamu da gi isturi site kutii so igracki barajki nesto, neredot i necistotijata koja bese vo sostojba za samo 2 casa da gi ostavi zad sebe ne mozea da cekaat sabota i nedela, nitu cistacka da gi iscisti, nie vo domot mora nekako da funkciunirame sekojdnevno, taka se javuva i potrebata sekojdnevno da se cisti i toa poveke pati na den
no bidejki si se smetam snaodliv roditel i gorda sum si na toa, a fala bogu ne se smetam nicij rob pa najmalku rob na deteto vovedov novi pravila, se sobira se od aktivnosta koja se zavrsila vo momentot pa duri otkako zaedno ke sredime preogame na nova aktivnost
ova go imame kako pravilo od nejzini 4 godini, i mnogupati se obiduvala da mi zabusava, no jas sum uporna i sekojpat koga ke mi servira nered ja prekinuvam vo bilo koja aktivnost i ja vrakam da sobere, solzi i placki ne rabotat po ova prasanje, griza na sovest deka ja unesrekuvam, nemam bidejki ko sto veli miana jas ne sluzam doma za zabava na deteto, moja funkcija ne e da bidam dvorska budala ili klovn, roditel sum postavuvam pravila i ocekuvam da bidat izvrseni, vo sprotivno sledi kazna, nikogas fizicka no so uskratuvanje na privilegii koi deteto moe gi ima poprilicno
cistenjeto po doma i moe i nejzino ne ne sprecuva da imame dobar odnos, da se sakame, da pravime nesto zaedno, da setame, da se smeeme
nitu pak bilo koga me sprecilo da propustam bilo sto od nejzinoto rastenje, gi imam slusnato prvite zborovi, sum gi vodela i prvite razgovori, sum gi videla prvite cekori, prvata mocka i kaka vo noksir potoa vo solja, ja imam nauceno mnogu raboti a najmnogu sum gorda na toa sto jas ja nauciv da pliva, doma sme pravele se i sesto, crta so boicki, so flomasteri, so mrsni boi, so vodeni, so temperi duri i nekolku sliki na platno so uljani boi imame napraveno zaedno...
ovozmozuvam se sto i e vo interes i sto i e zelba, no ne gi zanemaruvam ni odgovornostite sto tie aktivnosti gi nosat
se snaogam, pravam greski, gi popravam, nikogo ne obvinuvam za sopstvenite greski kako roditel i smetam deka sum dobar roditel do sega ne postoi nesto vo koe ne sum se snasala ovaka ili onaka i da uste ednas za kraj i cistam i peram i gotvam sekogas koga e potrebno, a ako sum mnogu umorna togas za da se odmoram si legnuvam i vo 9 casot navecer zaedno so kerka mi, do sedum nautro sum kukurek
i voopsto ne smetam deka kako roditel zabusavam zatoa sto ke sednam na net, ili ke procitam nesto, ili ke se vidam so prijateli, ako se organiziras za se vo zivotot ke si najdes vreme
a ako mislite deka dobri roditeli proizveduvaat natprirodni deca mnogu se lazete, no ima vreme ke vidite
ete taka, morav da si kazam iako nikogo mozebi i ne go interesirauser posted image


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?