|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: страшно
3.12.2009 0:17:31   
Mila na mama
Страшно е ама отвара и многу прашања. Во која недела била трудницата дали било премало бебето па затоа починало или се работи за нешто друго, дали навреме била донесена на клиника, каква бременост имала, како била третирана претходно во нејзиниот град и колку овде чекале да ја стабилизираат состојбата со срцето за да преминат на царски. Колку и да е жално некогаш треба да се прави тежок избор меѓу животот на мајката и на детето, а лекарите се тие што треба да ги одмерат шансите, за жал во случајов и двата животи се изгубени.
Сочуство до семејството.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: страшно
3.12.2009 0:18:12   
delfinka
sto da kazam osven edno golemo ARAM DA IM E na naseto zdravstvo komplet so ministerstvoto za zdravstvo
ke kazam edno golemo zalam za site pogore navedeni slucai i ke vi ja napisam mojata licna tragedija
tatkomi,koj nikogas vo zivotot nemase otideno na doktor,bese zdrav,nepusac,nitu alkohol nemase probano edna kapka,planinar i sportist ,eden den otide kaj negoviot berber od pamtivek
covekot kako fin berber,deka tatkomi mu bese stalen musterija mu rekol tolku vreme si mi musterija denes nemam guzva ke te castam edno bricenje(inace tatkomi doma sam si se bricese)

po nekoja slucajnost berberot mu ja izbrical i bemkata na tatkomi
taa pocna da krvari,sekojdnevno no tatkomi odbivase da odi na lekar so obrazlozenie deka ke pomine
i taka posle 1mesec go nakanivme i otidovme direktno na klinika
tamu doktor specijalist mu rece deka ne e nisto strasno i taka tatkomi  gordo ni se obrati deka samo trcame nepotrebno
da bide ironijata pogolema
posle 2-3meseca situacijata so bemkata stanuvase se postrasna i pobolna a tatkomi tonese
na prasanjeto sto sakam da mi kupi za mojozt rodenden mu kazav deka sakam pak da odi na kontrola za bemkata,i morase da mi ja ispolni zelbata
otide i istiot den go zdrzaa-na mojot rodenden
drugiot den mu pravea operacija koja traese 3casa i po izleguvanjeto od operaciona sala na istiot doktor ,negovata izjava mi go srusi zivotot-predocna ste dosle
rabotata ne e dobra-rak!!!
eeeee,istito toj ni rece deka ne e strasno a sega kazuva deka e docna!
ok,posle toa sledea uste 2operacii,tatkomi se borese dodeka mozese i se sami plakavmedo igli i infuzii
brzapomos ne doagase da go nosi vo klinika so obrazlozenie deka nemame lift vo zgradata.....
toa bese za mene mizerija.
potoa drugo sto me zaprepasti koga tatkomi(bidejki poslednata godina bese pusten od rabota kako tehnoloski visok do penzija)otide na komisija za penzija so dijagnoza cancer i hemoterapija i od tamu bese odbien so naznaka deka lekuvanjetoe vo tek ne e strasno
eeeeee mili moi mnogu dobro gi razbiram familiite na site pogore objaveni po vesnici i tv
pominavme niz pekolot
pocina tatkomi,bez nieden denar pomos od drzavata
zatoa ke kazam povtorno-aram da ime
mizerija se
pa uste vo evropska unija baraat
alcni za pari se bogatat na tugite maki
imam cueno deka na komisii za penzii dodeluvaat penzii na zdravi ama za pari
zatoa luge zivejte dodeka mozete,se razbolevme li spas nema od ovaa drzava
prostet so ve zamarav so moi privatni istorii
no mi lezese ova da go kazam za da znaete sto se se slucuva!

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: страшно
3.12.2009 0:24:09   
mami
Делфинка ова што ни го раскажа е страшно, но за жал вистинито, многу вистинито, и се почесто кај нас...
Јас само се прашувам- Како тие лекари одат да спијат ноќе?

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: страшно
3.12.2009 1:06:29   
Еца
Делфинка страшно, трагедија, срам за нашето здравство... само тешко на семсјтвата user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: страшно
6.12.2009 19:13:10   
arh_diz
Дали знаете што се случи со жената и детето кои поцинаа пред некој ден на гинекологија

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: страшно
6.12.2009 19:13:31   
arh_diz
Го најдоа ли виновникот

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: страшно
6.12.2009 20:08:23   
Еца
уште никој ништо не кажа кои се резултатите од обдукцијата. Пак ќе се заташка, како и секогаш кај нас.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: страшно
7.12.2009 1:03:43   
Bogdancanka
Делфинка страшно за тоа што ни разкажа ми навреа солзи во очитеuser posted image тоа ни е здраството ,али што мислат нашиве доктори до кога вака?И како можат мирно да спијат?

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: страшно
9.12.2009 19:17:22   
karla
Razbravte li za rodilkata sto pocinala vo PP? Rrodila zdravo masko dete i posle nekoe vreme pocinala, navodno kacila visoka temperatura, a doktorite ne i dal nistouser posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: страшно
9.12.2009 19:21:45   
mami
ајдеееее. до кај отидоа докториве...и нормално сето тоа ке го заташкаат и ке заборави

(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: страшно
9.12.2009 19:23:32   
karla
Pa da, sega gledav na vesti i doktorite "nemaat komentar"

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: страшно
9.12.2009 19:24:02   
Палешка РР
Починала од сепса, 5 дена по царскиот рез. user posted image  user posted image  user posted image
Повеќе не слушам вести...сето е црна хроника user posted image  user posted image  user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: страшно
9.12.2009 19:27:37   
ananikol
Eeeeeeee vo denesno vreme......

                                                katastrofa user posted image user posted image user posted image
                                               

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: страшно
9.12.2009 19:34:01   
mis.
Леле страшна работа
Делфинка само да кажам дека и јас се чуствувам исто како тебе.Во истата ситуација се најдов и јас со мајка ми.Со години ја лечат од кожна болест бидејќи имаше црвенило на дланката и пликови по телото како испукани капилари без никој да се сети дека се тоа основни симптоми на цироза.Потоа 2 год ја лечеа од чир на желудник дека крвареше се додека не дојде до ситуација на умирање и откријаа дека е цироза Страшно.Имаше уште 1 год до пензија да оди со години но вака порано да земе инвалидска но не и одобрија бидејќи била способна за работа а таа пред 1 месец крвареше дури повраќање крв.Мака ми е кога мислам на тоа.После една година со 62 год доби пензија но за жал парите за 8 дена не ги дочека си почина.user posted image Колку работи и се случија...........Страшно и трагично

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: страшно
9.12.2009 19:35:32   
mami
мис user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: страшно
21.12.2009 14:44:53   
arh_diz
Според пишувањето на Чајна Дејли, една млада брачна двојка го продала своето едномесечно бебе за 366 долари, од кои пари си купиле нов мобилен телефон.

Бебето е спасено минатата недела од трговец со луѓе, кој сакал да продаде за 1.464 долари.

Таткото на бебето, 21-годишниот Ли кој работи како имигрантски работник, рече дека неговата 19-годишна девојка неодамна родила, но дека немале пари да го издржуваат детето, па се одлучиле да го продадат.

“Кога ги добив 366 долари за бебето помислив дека би можел да си го купам мобилниот телефон кој отсекогаш го сакав“, рече неодговорниот родител.



_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: страшно
21.12.2009 14:51:40   
nadica
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: страшно
21.12.2009 20:25:31   
Anushka
ех, арх_диз, па јас знам родители кои и ден денес и тука за добар мобилен си ги оставаат децата да одат во стари алишта, да јадат нездрава храна и да ги легнуваат во осум само за да ги остават на раат со новиот  мобилен или компјутер, на пр. 

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: страшно
21.12.2009 20:42:57   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

ех, арх_диз, па јас знам родители кои и ден денес и тука за добар мобилен си ги оставаат децата да одат во стари алишта, да јадат нездрава храна и да ги легнуваат во осум само за да ги остават на раат со новиот  мобилен или компјутер, на пр. 


I jas znam majki koi gi izrasnuvaat svoite deca vo pozajmena obleka ama zato da gi vidis majkite kapka se obleceni,nov trend,vo ton....

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: страшно
21.12.2009 22:48:23   
Bogdancanka
Stasno strasno strasno nekoi placat za deca a nekoi sto pravat ufffffffff sto nema na ovoj svet ............. 

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: страшно
21.12.2009 23:03:36   
ripce
Грешка на природата... знае да биде немилосредна кон оние кои вистински посакуваат дечиња, а дарежлива кон оние кои не заслужуваат. Катастрофаuser posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: страшно
24.12.2009 21:39:52   
Еца
Дваесет месечно женско бебе во Франција преживеа пад во 80 метри длабок амбис, откако претходно мајката  заедно со нeго скокнала во бездната.

Спасувачите го пронашле бебето живо во подножјето на амбисот во францускиот крајбрежен град Етретат.

Според досегашната истрага, мајката на бебето, 25 годишната Французинка била во тешка состојба на депресија и очигледно одлучила да си го одземе сопствениот живот и со себе да го повлече и своето дете. 

Девојчето при падот се здобило со неколку скршеници на коските и повеќе модринки. Спасувачите велат дека најверојатно мајчиното тело го ублажило ударот на бебето од земјата и на тој начин тоа успеало да преживее.

Затоа според мене подобро е мајката по породувањето да се меша со луѓе, да дозволува помош, ако може и побрзо да се врати на работа, бидејќи постпородилната депресија многу често знае да се јави и нешто подоцна после 3 или 4 месец.user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: страшно
13.1.2010 11:32:29   
pacuvce
.Неколку илјади мртви во силен земјотрес на Хаити


Земјотрес со јачина од седум степени според Рихтеровата скала во среда наутро го погоди Хаити.

Се работи за најразорен земјотрес во оваа островска држава во последните 200 години.

Главниот град Порт-о-Пренс е речиси разрушен, а се очекува биланс од неколку илјади мртви.

Постои дополнително стравување за појава на цунами во карипскиот регион.
--------------------------------------------------------------------------

Далеку од нас,ама сепак страшно...Каква трагедија...

< Поракaта ја уредил pacuvce -- 13.1.2010 11:34:17 >


_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: страшно
15.2.2010 12:08:22   
pacuvce
Еве го резултатот од состојбата во нашето здравство...Жалосно...
-----------------------------------------------------------------------------


Почина пациентот што не го примаа на клиниките

Почина пациентот кој викендов беше одбиван да биде примен од повеќе клиники, пред неговата хоспитализација на Клиниката за урологија во Скопје.
Четириесет и седумгодишниот Душко Мамучевски не успеал да ги преживее тешките рани од инфекцијата и гангрената, иако лекарите ги санирале раните.

Министерот за здравство Бујар Османи вчера најави истрага за случајот, откако Мамучевски најпрво беше одбиен да биде примен во Ургентниот центар, потоа и на Клиниката за токсикологија, за подоцна, поради медиумскиот притисок, да биде примен на Клиниката за урологија.


_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: страшно
15.2.2010 12:12:15   
nadica
жалосно user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
нека почива во мир
а за нашиот здравствен систем уа срамота до кога вака user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Dali vasiot maz vi pomaga okolu decata?
Sandra Petrusevska



Da,no poretko (43%)

Da,sekako (35%)

Voopsto ne saka da go pravi toa (7%)

Celata rabota ja prevzema toj (2%)

Samo koga sum epten premorena (8%)

Mi plakja pomosnicka (6%)


Број на сите гласови: 89

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!