|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување - II дел
12.12.2010 21:57:07   
adabejb
Se slozuvam so tebe Olivija samo opusteno i ke bide se vo red:)jas samo sakav da go spodelam moeto iskustvo i ako mozam da pomognam:)
Pozdrav mila:)

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Вештачко оплодување - II дел
12.12.2010 22:34:34   
Bogdancanka
инаку јас да ви кажам мое искуство бев со преполна бешика докторот рече дека одлично се гледа,ама јас искрено едвај издржав после трнасфер затоа мислам за нареден пат да прашам дали може со празна бешикаuser posted image тешко издржувам да лежам едед час со полна бешикаuser posted image

ајде Марето со среќа и не се секирајuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот adabejb)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Вештачко оплодување - II дел
12.12.2010 22:38:40   
Olivia
Moze Bogdancanka so prazna da odis eve jas taka bev i doktorot mi rece da nemam gajle da ne se macam ic, pa oni kako i kolku sakaa mi napolnija pa po transferot pak mi ja ispraznia besikata,,po
ps. Falese denes vo Mechos


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Вештачко оплодување - II дел
12.12.2010 22:47:43   
Bogdancanka
јас за првите три инвитра секогаш бев со празна бешика и немав проблем,али сега кога правев навистина ми беше тешко со полна бешика затоа за нареден пат си знам обавезно ќе барам со празна бешика па они нека ме наполнат колку сакаат а потоа нека ме празнатuser posted image

user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Вештачко оплодување - II дел
12.12.2010 22:56:20   
diti
Dobredojde Verica imaj prijatna druzba na rr i ti posakuvam golem uspeh na narednoto ivf i potoa user posted image uzivanje.
Mareto i Jana mnogu sreka na punkcijata i za dve nedeli da si viditeuser posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Вештачко оплодување - II дел
12.12.2010 22:59:20   
Olivia
Diti daj boze site da si docekame samo uspeh do celta ti kako si , do kade si so procedurata..pozz

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот diti)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.12.2010 9:41:34   
bozin
Samo sto se ukluciv i ete ubava vest - Kik@ ti posakuvam lesna i ubava bremenost, navistina mi e milo.
Denes mi e 10 den od ET i koj ke izdrzi do Petok, no ete utrovo merev BT i mi bese padnata, do vcera bese 37, a utrovo 36,9 i se razocarav sega sum epten downuser posted image .
Dragi rr dali nekoja od vas merela BT dodeka cekala za Beta HcG?

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.12.2010 9:57:07   
Eli2010
Draga Mareto,jas piev 1,5 l voda pred 2 casa pred transfer,a posle transfer uste 20 min. ne trebase da odam vo toalet.Poln mi bese stomakot,no ne vidov so toa nekoja maka.
Ti drzam sreeeeka utre,bidi bez griza neka bidi kako kaj mene,uspesen transfer i posle da vidis user posted image na testot


(Одговор на членот mareto)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.12.2010 10:00:37   
mareto
zdr
i jas za prviot transfer bev so polna besika i od dvaj izdrzav zato mi bese prasanjeto dali pak treba so polna besika.jas i ko pojdov kaj doktorot mi vika lele ama kako ti se odi vo wc prepolna ti e besikata.nemozev da izdrzam.a sega koga mozelo i so prazna ke go prasam dali mozi.pozz i se nadevam na uspeh.

(Одговор на членот bozin)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.12.2010 10:06:10   
Eli2010
Draga bozin
mislam deka ako ja zemas temperaturata kako pokazatel za bremenost,treba taa metoda da si ja koristela poveke pati,vo tek na poveke ciklusi da si merela ,da znaes kako ti se kreva,do kade i tn.Mislam deka nema potreba da se trevozis ,nemalo potreba ni da meris prethodno.Sega namesto da ti olesni,tebe ti stvori nemir merenjeto na temperaturata,a ne si sigurna sto znaci.Vo edna prilika dr.Tase koga go prasav za merenje na temperatura,verojatno zaradi poveke pricini ,mi rece:ostavi ja taa rabota.Ne se zamaraj nepotrebno,ima sega mnogu podobri nacini za utvrduvanje na sostojbata so plodnosta.Smiri se mila Bozin i obidi se da se raspolozisuser posted image POz.i ti drzam sreka za user posted image

(Одговор на членот bozin)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.12.2010 10:11:30   
Zmej
Draga Verica,i jas se spremam za in vitro i  me zainteresira tvojot tekst.I jas imam praveno konizacija pred 5 godini,pa me fati strav.Mozebi prasanjevo e glupavo no jas prv pat slusam -Ti spomna nekoj serklaz koj trebal da go napravi maticniot -sto e toa serklaz i koga treba da se napravi?Pozdrav i ti posakuvam uspeh pri narednoto iVF.

(Одговор на членот verica p)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.12.2010 11:22:42   
bozin
Ti blagodaram Eli2010, jas voobicaeno meram BT, taka sto od dosegasno iskustvo, 3 dena pred user posted image  mi bila 36.9, naredniot den 36.7, pa 36.6 i denta na m.se spustala na 36.4 ili 36.5. I ete denovite se poklopuvaat, daj boze da nema vrska!!! No kako e dvizenjeto na BT pri IVF, za toa nemam podatoci. I mojata dr. mi veli voopsto da ne probuvam da meram BT, no jas skoro sekoj mesec istoto go pravam i ...
Draga Mareto, jas 2 casa pred transfer ispiv 500 ml mleko (taka i mi rekoa od Remedika-500 ml tecnost), i dve casi voda, besikata mi bese prepolna, ne mozev da izdrzam (po priroda sum "mocka"imam mala besika i cesto mokram), vednas po ET so kateter mi ja ispraznija besikata, jas postojano lezev uste 2 casa i potoa normalno doma prodolziv so lezenje.

(Одговор на членот Eli2010)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.12.2010 14:56:49   
Zmej
Epa dragi moi ,prvo na vas vi kazuvam , se javiv kaj Dr.Ljubica ,dobiv potvrden odgovor od Fondot YEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE sega ke ja cekam potvrdata po posta i treba da odlucam kade  da odam dali vo Sistina,Lazarevski ili Remedika ,Petanovski.
Pozdrav do site i ubav den

(Одговор на членот bozin)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.12.2010 16:08:10   
verica p
Draga Zmej serklaz se pravi vo ranata bremenost, se zakrpuva grloto na matkata so 3 konci za da ne dojde do negovo prerano otvaranje. Kaj mene bese uste poloso zatoa sto podlaboko mi e napravena konizacijata taka sto mi e skraten cerviksot. dr. Tase  mi rece cim ke ostanam bremena pravo da napravam serklaz i ke mora samo edno da nosam zatoa sto sega dveckite mi prave pregolem pritisok na grloto.
So sreka neka ti e i ti preporacuvam samo opusteno i bez stresovi pa vo najskoro vreme da ni ja kazes  najubavata vest.

(Одговор на членот bozin)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.12.2010 16:39:20   
Zmej
Verica, fala ti na odgovorot,ke go imam vo predvid serklazot koga ke ostanam bremenauser posted image ,se nadevam deka ke bide mnogu skoro.Pozdrav.

(Одговор на членот verica p)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.12.2010 17:15:45   
Olivia
Zmej so sreka i so lesno vo celata postapka, cekame ovde da gi spodelis momentite i da ne izraduvas pobrzo da siuser posted image , izborot na doktorot ke dojde lesno ama samo so verba i nasmevka,poz

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Zmej)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.12.2010 17:24:13   
Bogdancanka
Честитки Змеј за позитивниот одговор од фондот сега ти посакувам во најбрзо време да ни се пофалиш соuser posted image со среќа милаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.12.2010 17:51:39   
jana81
zmej so sreka vo celata postapka,bozin od tebe cekame za vikendov da ni se pofalis so user posted image da se izraduvame site zaedno a ja sum utre na punkcija, vo cetvrtok ili petok na ET i ke pocnat pekolnite 2 nedeli vo cekanje no se nadevam ovoj 3 pat ke zavrsi radosno so user posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.12.2010 17:52:58   
jana81
Bogdancanka ti kolku pati pravis IVF i kaj koj doktor

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.12.2010 18:01:55   
agnes77
Змеј со срека во протапка и да побрзо дочекаш user posted image  или user posted image

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.12.2010 18:03:37   
agnes77
Јана81 ти посакувам успешна пункција и трансерот и да брзо помине време до user posted image  или user posted image

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.12.2010 18:32:12   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: jana81

Bogdancanka ti kolku pati pravis IVF i kaj koj doktor


Јана јас имав три неуспешни инвитра правени во белград и едно во систина кај др.Лазаревски
трите ми беа пред едно 6 год а едното ми беше оваа година за жал немавме успех но како и да е одиме понатаму нема одкажување ќе се бориме до крајuser posted image

Јана ти посакувам успешна пункција со многу здрели јајце клетки и здравје за две недели да си ги дочекашuser posted image многу среќа за тебе и за сите кои се во подготовки за инвитро или во исчекување наuser posted image СРЕЌАНО!!!
само опуштено со позитивни мисли ќе биде се во ред ќе си ги дочекаме сите посакуванитеuser posted image


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.12.2010 19:58:30   
dezdemona
Zdravo na site novi rr i prijatna druzba
Olivija me interesira ti pravese ifv so zamrznati embrioni, kazi mi ja postapkata koga s e odi, sto da nosis( od ispituvanjata), koga e transferot. Mene sestrata i rece posle 2 menstruacii.
pozdravce

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.12.2010 20:10:47   
stanka
Jana 81 jas pravev punkcija  vo nedelata edna zaradi prevencija od hiperstimulacija estradiolot mi bese5760 Pod anestezija mi ja ispraznija ednata strana  izvadija samo tecnost  i ne broeja jajni kletki Denes ja pravev vtorata punkcija Izvadeni se 13 jajni kletki I dvete anestezii  i punkcii gi  pominav dobro Sega osekam mala napnatost  vo dolniot del na jajnicite Go prasav dr tase zosto dve punkcii toj mi kaza deka ova eden od nacinite da se izbegne hiperstimulacija koja e mnogu opasna  ili da se pravi odlozuvanje na stimulacijata koga ke padni estradiolot da primam  pregnil ili  kompletno da go odlozime ciklusot Jas mu rekov ostavam na vas toj odluci za ovaa varijanta,Nisto ne e strasno iako bea dve punkcii zatoa jana ne se sekiraj

(Одговор на членот adabejb)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.12.2010 20:12:27   
stanka
cece 81 cestitam  za vaucerot so sreka i kade izbra da odis na ivf?
siki 1 ajde veke vreme e i ti da si na listata za ivf i da ne user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот stanka)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?