|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  95 96 97 98 [99]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување - II дел
18.12.2011 14:34:17   
bebabeba
Iviv,cekame ubavi vesto od tebe utre mila ,i ne se razocaruvaj i ne se opteretuvaj so misli , dovolno e edno jajce veli mojot doktor:-),se ke bide mila samo ebez negativni misli,nervite odat samo protiv nashata zelba,jas te uvruvam deka se ke bide vo red,no i da ne e nema solzi,naredniot mesec zgolemena terapija i ke se dobie toa shto treba.Samo trpenie i site nie ke si drzime bebence eden den vo race...nekoi i 2 odednash za toa sme potencijalni:-)))user posted image
Kissce

(Одговор на членот iviv)
Непосредна врска до пораките: 2451
   RE: Вештачко оплодување - II дел
19.12.2011 17:42:12   
iviv
Eve me denska vakauser posted image
Pocnale da rastat folrkulite vo sreda uste ednas na kontrola i vo petok po se izgleda punkcija gi ima pet sega eden e pogolem i pobrzo se razviva doktorot rece deka i drugite cetri se dobri samo da gi izgurame po 13 mm a toj edniot e 15 mm mi rece deka toj e siguren samo uste dr da gi sredime .Malku se opustiv i deneska nekako podobro se osekam i po pozitivno fala vi na podrsakata za se naredno ke vi pisam

I da site eden den ke bideme srekni mamicki samo sto ete gospod rekol po poteskiot pat deka treba da ideme , mozebi i sakal ppo hrabri da ne napravi za da bideme spremni na sekakvi predizvici user posted image user posted image user posted image

Ajde devojki site da si drzime po user posted image ili user posted image user posted image

Pozdrvceuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот bebabeba)
Непосредна врска до пораките: 2452
   RE: Вештачко оплодување - II дел
19.12.2011 19:22:39   
bella80
user posted image user posted image user posted image IVIV!!!!!!!!Epten me sraduvauser posted image user posted image Se ke bide vo red,samo pozitivno:))))Ovaa Nova godina Dedo Mraz ke ti donese najubav podarok!Te cekame so novi ubavi vesti...user posted image user posted image

(Одговор на членот iviv)
Непосредна врска до пораките: 2453
   RE: Вештачко оплодување - II дел
19.12.2011 21:41:37   
bebabeba
Iviv srce superrrr
user posted image
samo pozitivni misli i se ke bide veruvaj,nas gospod ne stava vo pogolemi iskushenija ama zatoa nagradata ke ni e pogolema mozebi i duplauser posted image user posted image ......user posted image .
Pishi mila i izraduvaj ne so novogodishna cestitka site...kisce ti prakame site srekai da znaesh deka sme so tebe mila.

(Одговор на членот iviv)
Непосредна врска до пораките: 2454
   RE: Вештачко оплодување - II дел
20.12.2011 9:34:26   
Oli17
Eve me i mene, se prasuvam sto e postrasno, dali toa da imas 1-2 dobri folikuli ili kako na mene da se sluci hiper stimulacija. Vo vtornikot na poslednata folikulometrija imav vkupno nad 30 folikuli od po 15mm, a estradiolot mi bese 1700, ke poludev od bolki, a doktorot prodolzi so stimulacija uste dva dena.
Vo Petokot pravev punkcija, mi izvadija 19 kletki od koi 10 se oplodija super, delbata zapocna odlicno i site 10 se rangirani vo prva kategorija (spored zborovite na embriologot, na najvisoko nivo), no sto vredi, sega se veke zamrznati i cekaat pogoden moment da bidat vrateni.

Od hiper stimulacijata (koja se sostoese od 3 puregoni na den znaci vkupno 25 za celiot tretman) mi se narusi funkcijata na bubrezite i stomakot mi se napolni so voda. Pa sega od zdrava licnost, treba da se lecam.....neznam sto da kazam poveke. Pokraj celata moja pozitivnost i prisebnost, mesto denes da imav transfer jas sum povtorno na moeto rabotno mesto, a moite bebenca scekaat podobri vreminja....No sto da se pravi, zivotot odi ponatamu, se nadevam deka za nekoj mesec ke se sredi mojata sostojba i se ke bide vo najdobar red.

Iviv, nemoj da se grizis i edna jajce kletka da ima, a se drugo da e vo red uspesnosta e neizbezna...Vo momentov e najvazno tvoeto zdravje.....nemoj da se razocaruvas pa ti si mlada, gledaj samo sto mi se slucuva na mene so moite 36 godini......bioloskiot casovnik ne ceka, vremeto se skratuva....no sto e tuka e....sto ke dojde ke pomine......

Na nas ni ostanuva da se nadevame i da ostaneme pozitivni do kraj....

Pozdrav do site i izvinete za mojata opsirnost, no ne bi sakala nitu edna od vas da pomine niz moeto iskustvo....sledete si go teloto, reagirajte na sekoja bolka...ne ostavajte nisto na slucajnost.......

(Одговор на членот bebabeba)
Непосредна врска до пораките: 2455
   RE: Вештачко оплодување - II дел
20.12.2011 12:27:41   
Olivia
Oli17 jas velam grizata treba da prestane najbitnoto e zavrseno odlicni emrioni se zamrznati, pojavata na hiperstimulacija e cesta pojava , jas veruvam deka si silna licnost i ke go nadmines oporavuvanjeto mnogu brzo, veruvaj doktorot ke sozdade odlicni uslovi na matkata za transfer koga e vreme i najpogodno, nema mesto za ocajuvanje, ostani pozitivna i prisebna kako sto znaes da bides sega si samo ceor poblisku do celtauser posted image

Iviv ti posakuvam so lesno da si pomines na punkcijata do krajot na nedelava,gledam deka sostojbata so folekulite progresirala i se badevam na mnogu oplodeni j.k.
veruvam deka razmisluvas i na opcijata zamrznuvanje j.k. dokolku neli se oplodatat poveke od tri.

Ve cekame so seto srce da ni bidete nasite prvi trudnici vo 2012user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Oli17)
Непосредна врска до пораките: 2456
   RE: Вештачко оплодување - II дел
20.12.2011 12:41:56   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: iviv

Eve me denska vakauser posted image
Pocnale da rastat folrkulite vo sreda uste ednas na kontrola i vo petok po se izgleda punkcija gi ima pet sega eden e pogolem i pobrzo se razviva doktorot rece deka i drugite cetri se dobri samo da gi izgurame po 13 mm a toj edniot e 15 mm mi rece deka toj e siguren samo uste dr da gi sredime .Malku se opustiv i deneska nekako podobro se osekam i po pozitivno fala vi na podrsakata za se naredno ke vi pisam

I da site eden den ke bideme srekni mamicki samo sto ete gospod rekol po poteskiot pat deka treba da ideme , mozebi i sakal ppo hrabri da ne napravi za da bideme spremni na sekakvi predizvici user posted image user posted image user posted image

Ajde devojki site da si drzime po user posted image ili user posted image user posted image

Pozdrvceuser posted image user posted image user posted image



user posted image user posted image user posted image user posted image iviv..Стискам палци за тебе и за сите други што чекаат. Гушки..

(Одговор на членот iviv)
Непосредна врска до пораките: 2457
   RE: Вештачко оплодување - II дел
20.12.2011 12:59:25   
Oli17
Olivia RR, ti blagodaram za podrskata...vo momentov toa mi e najpotrebno.
Mene ova mi e prvo in-vitro i ne bev zapoznaena so site nagativnosti sto gi nosi postapkata, dodeka site zboruvaat za pozitivniot del, negativnostite gi premolcuvaat. Jas ocekuvav se, no so ogled na mojata zdravstvena fizicka i psihicka sostojba, nitu vo eden moment ne pomisliv deka jas ke bidam pricinata za da izostane transferot ovoj mesec.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2458
   RE: Вештачко оплодување - II дел
20.12.2011 22:14:13   
bebabeba
Milicka ne se sekiraj,bidi smirena i taka ke se sredi pobrzo tvojata sostojba.Loshoto pomina sega nema poveke apcinja,gledaj da se relaksirash da si se vratish vo prvobitna sostojba porano i potoa te ceka najubaviot period i moment.:-).Nashata zelba ne stava vo situacija ete kako so kaza nikogash da ne razmisluvame za nasheto zdrvaje.Seto ova shto ni se slucuva stres, nervoza toa vlijae mnogu na nasheto zdravje opshto,milion pati sum se prashala oti tolku teshko stigame do toa shto go sakame tolku mnogu,mislam deka gospod znae oti ne stava na vakov tezok pat,no i deka ke ne nagradi za seto ova.Nie ja znaeme vistinskata vrednost na deteto i kako se stiga do toa dete...koga ke sl;ushnam kako moite drugarki zboruvaat:mi idi da go drecnam bebeto koga mi placi na um mie samo mislata deka taa ne e svesna kolku e srekna so toa dete...nie placime za bebence a tia placart deka ne spijat.
Loshoto pomina dusho ostavigo zad sebe sega samo misli da se sredi se oti tvojot zivot e pred se mila pa i pred toa posakuvano bebence.Bidi hrabra mila i nie sme tuka za bilo kakva podrshka.Kissce

(Одговор на членот Oli17)
Непосредна врска до пораките: 2459
   RE: Вештачко оплодување - II дел
20.12.2011 23:46:49   
Oli17
Bebabeba neizmerno ti blagodaram za podrskata i zborovite za ohrabruvanje, vo momentov toa najmnogu mi e potrebno.
Sto e nase ke si dojde......a sto se odnesuva do onie koi po najlesen pat si dobile bebinja, navistina neznaat da go cenat toa. Jas se prasuvam dali tie voopsto znaat kolku e slozeno zabrmenuvanjeto. Mnogu me iritira koga ke slusnam deka nekoj ke kaze "najlesno e dete da napravis", vsusnost taa licnost nisto neznae.
No gospod nas ne odredil da go mineme poteskiot pat, no samo najhrabrite ke go pominat, a toa sme site nie koi ovde sme kako edno semejstvo, polni so razbiranje i podrska.....

_____________________________

Единствено храбрите луѓе одат по тешкиот пат,а само упорните успеваат да го поминат !

(Одговор на членот bebabeba)
Непосредна врска до пораките: 2460
   RE: Вештачко оплодување - II дел
21.12.2011 17:13:51   
pinokio2010
Oli17 , ne se sekiraj mila, veruvaj mi kaj tebe najteskoto pomina. Ova so hiperstimulacijata ke se sredi, bez griza, najvazno e sto imas od 10 oplodeni, 10 embrioni so odlicen kvalitet. Kvalitetot na embrionite e najvaznoto nesto dali ke uspee IVF ili ne. Zamisli kako izgleda koga jas so prvoto IVF od 19 oplodeni jk na krajot imav samo 3 za transfer, koe razocaruvanje i strav e toa. Zatoa misli pozitivno i ti posakuvam Novata Godina da ti donese dve prekrasni bliznacinja. So sreka i raduvaj se! user posted image

_____________________________

4 x IUI =0
1.ICSI (02/2011) -:(
2.ICSI (07/2011) -:(
3.ICSI prir.ciklus + FET - :(

(Одговор на членот Oli17)
Непосредна врска до пораките: 2461
   RE: Вештачко оплодување - II дел
22.12.2011 1:21:58   
iviv
Leleeeeee devojki pa kako da vi se zablagodaram za ovaa golema podrska fala fala fala user posted image

Jas vecerva vo 23:30 ja go primiv pregnilot i vo petok mi zakazaa punkcija pa so Gopod Napred ke vi pisam odma kako sum pominala user posted image

Samo edno prasanje zaboraviv deneska toa da prasam kaj doktorot ,kazete mi odma dodeka ja vrsi puncijata ke se znae kolku jajce kletki imam ??? Odma ti kazuvaat ??

Backa i goleeeemaaaauser posted image user posted image

Ke vi pisam vo oetok kako sum pominala

Daj boze da si se izraduvame site vo narednite user posted image meseci ......

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2462
   RE: Вештачко оплодување - II дел
22.12.2011 14:34:48   
iviv
Devojki i uste edno prasanje doktorot mi rece deka zakonski najmnogu moze tri da stavi no mene ke mi stavel dve ......a tuka citam deka kaj vas vi vrakaat po tri ili gresno sum razbrala ????

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 2463
   RE: Вештачко оплодување - II дел
22.12.2011 15:30:14   
brankovic
mila, mene pak doktorot mi rece deka zakonski najmnogu 2 mozel da stavi.... taka da ne se sekiraj ako bilo pisano i 10 da stavi edno da se fati ne e vazno, vazno e da se ima sam pozitivna misla i da se nadevas na najdobroto. pozdrav i so srecauser posted image

(Одговор на членот iviv)
Непосредна врска до пораките: 2464
   RE: Вештачко оплодување - II дел
22.12.2011 15:34:13   
Oli17
Iviv, so sreka i so lesno na punkcijata.....vednas stom ke se osvestis od anestezijata ke dojde embriologot i ke ti kaze kolku jajcekletki ti izvadile i kolku se sozreani za oploduvanje.
Jas minatiot petok pravev punkcija, mi izvadija 19 jajce kletki od koi 12 bea zreli, a dve trebase da sozreat, posle oploduvanjeto mi se javija i mi kazaa deka 10 se oplodeni i delbata im pocnala odlicno, znaci site 10 bea rangirani vo prva klasa.
Sto se odnesuva do vrakanjeto na embrionite....zakonski nesmeat da vratat poveke od 3 embrioni, no sepak doktorot ke odluci kolku ke vrati, sekako ako insistiras na tri toj ke ti vrati tri.
Te molam pisi mi vo koja bolnica odis i kaj koj doktor.

Uste ednas so sreka ........ user posted image user posted image

_____________________________

Единствено храбрите луѓе одат по тешкиот пат,а само упорните успеваат да го поминат !

(Одговор на членот iviv)
Непосредна врска до пораките: 2465
   RE: Вештачко оплодување - II дел
22.12.2011 15:45:55   
Oli17
Pinokio2010 ti blagodaram mnogu za podrskata, sto e tuka e, ke go izdrzam i toa na ovoj trnliv pat.....sigurna sum deka se isplati....ne uspeal samo onoj koj se otkazal, a nie sme silni i nama da se otkazeme, neli......
Site nie na razlicen nacin pominuvame niz tezok period, samo edno ni e zaednicko ...... zelbata da dobieme user posted image user posted image
Ve molam dokolku nekoj znae neka mi pise od koja pricina se slucuva hiper stimulacijata, dali jas sum pricinata ili e sepak doktorska greska.......zatoa sto hiperstimulacija dobivaat samo 3-5% od zenite koi se stimuliraat za IVF.

Pozdravce za site ......

_____________________________

Единствено храбрите луѓе одат по тешкиот пат,а само упорните успеваат да го поминат !

(Одговор на членот Oli17)
Непосредна врска до пораките: 2466
   RE: Вештачко оплодување - II дел
22.12.2011 16:29:24   
Bogdancanka
искуствата со вештачко оплодување ќе го споделуваме во новата тема тука


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Oli17)
Непосредна врска до пораките: 2467
Страница:   <<   < Претходна страница  95 96 97 98 [99]
Страница: <<   < Претходна страница  95 96 97 98 [99]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?