|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
29.9.2010 9:51:20   
denim
Draga Merlin, jas se porodiv vo 37 nedela. Decata bea sosema zdravi taka da nemase potreba da bidat vo inkubator. Mene mi bese recisi poveke od pola bremenost preporacano miruvanje, i jas se pridrzuvav kon taa preporaka a i ne bev nesto osobeno mobilna bidejki imav pregolemi otoci. Sledi gi sovetite od lekarite i ne se grizi, se ke bide vo red. Pozdrav

(Одговор на членот Merlin)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
29.9.2010 10:35:44   
Anushka
си давам за слобода да прокоментирам за Деним - колешка ми е, па еве вака јавно ќе ја пофалам каква примерна трудница беше! Толку беше посветена на својата бременост, само здрави работи се хранеше, до последен момент додека можеше доаѓаше на работа, изгледаше ептен згодно (колку тоа може со две бебиња во меше), но најважно од се` беше што беше многу, многу позитивна. Ја сретнав дента пред да оди на закажаниот пороѓај. Толку беше „кул“, како да оди на забар.
Сметам дека само затоа што беше ткава, се` испадна како што треба.
Драги трудни РР, следете го нејзиниот пример!user posted image

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
29.9.2010 11:39:06   
blue_blue
Мерлин,
моите се родени во 38 недела. Немав болки, ништо - докторот така одлучи, рече доста е, постелката старее и не им е веќе удобно внатре, а развиени се убаво, значи на закажан царски се породив. Никогаш не ми рекол да лежам - секогаш ми викаше да се однесувам нормално и да правам се што осечам дека можам.

Другарка ми со близнаци се породи во 40-та недела, значи нема никаква причина за грижа дека ќе се породиш порано.

Пред две недели моја блиска пријателка се породи на крај на 35 недела, и пукна водењакот и бебињата не беа во инкубатор. Така што не се секирај, се ќе си биде како што треба.

Јас исто во 32 недела нешто многу повраќав па се исплашив дека губев на тежина да не нешто не е ОК со децата. Докторот ми рече и сега да се родат толку се убаво развиени нема да има потреба ни инкубатор ни ништо, само малку да кашат на тежина.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Merlin

Mamicki na bliznacinja, me interesira vo koja nedela se porodivte i dali kon kraj vi rekoa da lezite poveke, Bidejki mene postojano mi velat deka postoi opasnost od [redvremeno poroduvanje samo bidejki se dve. Jas sum 30/31  nedela i veke pocnac da se plasam. Dali bliznacinjata ako se rodat vo 36 nedela se pomali i moraat vo inkubator. Ve molam za odgovor.
Pozdrav user posted image


(Одговор на членот Merlin)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
30.9.2010 6:29:50   
Merlin
mnogu vi blagodaram za poddrskata, navistina mi trebase da slusnam vakvo nesto i sega sum posmirena. Inace moze kaj mene taka prevzemaat merki bidejki bremenosta e postignata so IVF pa ne sakaat da ostavat na slucajnost.
Mnogu pozdrav na site user posted image

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
30.9.2010 9:21:01   
blue_blue
Абе и мојата беше со ИВФ, па докторот беше најкул на свет - какви мерки какви глупости, никогаш не ми рече дека имам високо ризишна бременост...Јас на работа бев до 36-та недела, никогаш не лежев дома, само првите 3 месеци одев на работа со пола раб време 4 саати дека немаше кој да ме смени баш во тој момент. И тоа одев така дека бев многу уморна и не успевав да додедам повеќе од 4 саати - ми се гадеше и ми се спиеше. Затоа уживај, не се секирај и се ќе биде во ред.

(Одговор на членот Merlin)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
30.9.2010 10:46:28   
denim
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

си давам за слобода да прокоментирам за Деним - колешка ми е, па еве вака јавно ќе ја пофалам каква примерна трудница беше! Толку беше посветена на својата бременост, само здрави работи се хранеше, до последен момент додека можеше доаѓаше на работа, изгледаше ептен згодно (колку тоа може со две бебиња во меше), но најважно од се` беше што беше многу, многу позитивна. Ја сретнав дента пред да оди на закажаниот пороѓај. Толку беше „кул“, како да оди на забар.
Сметам дека само затоа што беше ткава, се` испадна како што треба.
Драги трудни РР, следете го нејзиниот пример!user posted image


user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
1.10.2010 17:15:04   
mytwins
user posted image здр. на сите, јас сум нова на форумов, иначе сум бремена со близнаци user posted image user posted image во 26та недела и веке последниве две недели ми станува се потешко, и дишењето и движење, зачестени БРЕКСТОН контракции (можеби по 10-тина пати дневно) а и веке ме притискаат на внатрешните органи. Сакам да прашам дали се овие симптоми нормални, дали има место за паника за предвремен пораѓај или е се тоа нормално. Поздрав до сите 

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
1.10.2010 17:27:40   
elle
mytwins јас бев бремена со едно па го чувствував истото user posted image не се плаши таква е бременоста што да правимеuser posted image


_____________________________

Само едно нешто е поубаво од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш МАЈКА

(Одговор на членот mytwins)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
4.10.2010 10:26:02   
mytwins
se nadevam deka e taka i deka ke izdrzam ZENSKI :)
Drugo sakam da gi prasam mamickite na dve ili poveke bebinja pogotovo so IVF, DALI PRIMAVTE VO 30TA NEDELA INEKCIJA ZA ZREENJE NA PLUKATA, dali e zadolzitelno  i dali zavisi od nekoi simptomi, bidejki mene me predupredi d-rot deka ke treba da ja primam.
poz

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
4.10.2010 11:05:54   
denim
ИЗВОРНА ПОРАКА: mytwins

se nadevam deka e taka i deka ke izdrzam ZENSKI :)
Drugo sakam da gi prasam mamickite na dve ili poveke bebinja pogotovo so IVF, DALI PRIMAVTE VO 30TA NEDELA INEKCIJA ZA ZREENJE NA PLUKATA, dali e zadolzitelno  i dali zavisi od nekoi simptomi, bidejki mene me predupredi d-rot deka ke treba da ja primam.
pozmytwins, jas primiv takvi inekcii. Vo mojot slucaj ne bese zadolzitelno, no  bese pozelno.

(Одговор на членот mytwins)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
4.10.2010 11:47:32   
mytwins
ti blagodaram denim, jas se uplasiv da ne zavisi od razvojot na bebinjata. poz

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
11.10.2010 7:34:02   
Merlin
mytwins i jas gi primiv tie inekcii na dva pati ednas vo 28 i ednas vo 30 nedela, sega sum 32. Ne im stetat na bebinjata samo im pomagaat, gi davaat preventivno na site so bliznacinja.

(Одговор на членот mytwins)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
11.10.2010 14:53:24   
mytwins
user posted image ok, fala vi, mi olesna
pozuser posted image

(Одговор на членот Merlin)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
11.10.2010 15:03:42   
nadica
вртејќи низ програмите го пронајдов ОВА семејство мислам дека е интересно да се види како се справуваат со 8 мали деца

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mytwins)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
11.10.2010 15:40:56   
amelbebe
jas ova go sledam na discaveri ,sekoj vikend gi davaat john i  kejt + 8,samo zalno e tatkoto ne mozese da izdrzi veke i se razvedoa,decata si ostanaa so majka im da ziveat,a toj gi gleda od vreme na vreme,a negovata izjava bese deka e premnogu mlad za 8 deca i e NEIZZIVEAN

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
11.10.2010 15:46:29   
nadica
абе и јас на discovery го видов ама незнаев дека се разведуваатuser posted image
мислев дека искуството и организацијата ќе им помогне на нашите мамички на близнаци user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
11.10.2010 16:24:40   
AnnaMolly RR
Јас работам во фирма за телевизиски превод и дел од работата ми беше да ги преведувам и лекторирам Џон и Кејт плус осум. Постојано си ги гледав и многу ми се срцки. Мајката, Кејт, е неверојатен организатор и САМА се справува со осумте деца. Останала бремена со помош на ИВФ и и предложиле селективен абортус, односно да абортира неколку деца по случаен избор. Тие решиле дека не сакаат така, туку ќе се обидат сите да ги задржат. И ете, среќа што сите се родиле здрави и живи :) Јас лично ќе спобудалам со 8 деца user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
12.10.2010 1:42:41   
ananikol
8??? Sekoja cest,jas ne bi mozela..ma nema sansa...Demir Hisar uste raboti??user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
12.10.2010 9:14:34   
mama26
ako mi se padnat 8 sigurno deka ke gi cuvam,ama ke treba sekoj den da sum na apoi [apcinja ]user posted image user posted image inaku sto da ne? a bas tie se razvedoa mm mi kaza deka nekoj nekogo izneveri [ go fatila so drug ] ili obratno,ne go zapamtiv muabetot..

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
12.10.2010 9:17:37   
arh_diz
So eden poteg zavrsena rabota user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
12.10.2010 13:47:51   
blue_blue
Не примав такви инјекции зошто мојот доктор сметаше дека нема никаква потреба од тоа. Значи не се задолжителни и нема потреба да се земаат ако децата се развиваат нормално. Демек тоа било ако се роделе пред време па да им е созреана плуќата. Мене докторот ми објасни дека може пред време да се роди и било кое бебе, т.е. и ако е бременост со едно дете, нешто ќе тргне ко што не треба и ете ти пред време породување, а на никоја од тие мајки не и даваат инјекции (освен во случаи каде е високо ризична бременост и постои голема веројатност од предвремено породување).


ИЗВОРНА ПОРАКА: mytwins

se nadevam deka e taka i deka ke izdrzam ZENSKI :)
Drugo sakam da gi prasam mamickite na dve ili poveke bebinja pogotovo so IVF, DALI PRIMAVTE VO 30TA NEDELA INEKCIJA ZA ZREENJE NA PLUKATA, dali e zadolzitelno  i dali zavisi od nekoi simptomi, bidejki mene me predupredi d-rot deka ke treba da ja primam.
poz


(Одговор на членот mytwins)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
15.10.2010 23:12:51   
mytwins
blue, mene ne me vodat kako visoko rizicna bremenost no se zagriziv i me interesira dali sekoja trudnica mora da gi primi. ok, sega mi e pojasno, gi preporacuvaat preventivno vo slucaj na predvremen poragjaj, no dali se stetni ako gi primis inekciite a ne se porodis predvreme t.e. da si gi nosis do kraj
poz

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
27.10.2010 22:58:31   
mv trojka
здраво mytwins јас ги примив тие тие инекции за зреење на белите дробови во 28 и 30 недела а се породив со тројка во 37 недела и нема ништо штетно за бебушките сега се веке по 7 месеци и се сосема здрави и нормални дечиња,мое мислење е дека е подобро да се примат тие инекции отколку недај боже да прсне водењакот во порана фаза па ке мора бебушките да бидат во инкубатор подолго па ке снема млеко за доење па мајката дома бебушките во инкубатор па нервози и тн.пс.кај мене женското срценце не ни беше во инкубатор а машките беа по 24часа и за 6 дена од порагај си бевме дома ,поздрав до сите се надевам дека моето мислење ке ви помогне да одлучите што и како понатаму.

(Одговор на членот mytwins)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
10.11.2010 13:07:18   
MAMA3
jas ke stanam za brzo majka na bliznaci veke imam eden sin sega mi e vtora bremenost i ke vidime kako ke pomini zasega sum17 nedela i mi e mnogu potesko od prviot pat

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
10.11.2010 22:03:33   
AnnaMolly RR
Нека ти е лесна бременоста, мама3, со лесно да си ги износиш близначињата и да не израдуваш со убави вести.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот MAMA3)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?