|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
5.12.2010 0:57:40   
bebence1
Jas sum vo 23 nedela so bliznaci mi rece doktorot deka vo 29 ili 30 nedela ke treba da se primi nekoja inekcija da ne dojde do predvremeno poroduvanje,dali imate vie nesto takvo primano i uste edno prasanje dali ima nekoja od vas praveno cirklaz kako sto mi kaza eden doktor od bolnica za bliznaci bilo zadolzitelno a maticniot mi veli nema potreba a i vo Sistina ne mi ni spomnaa cirklaz pa ve molam ako ima nekoj so takvo iskustvo da mi pise.Inaku bebinjata se dobri se razvivaat dobro maski dve srcenca bev i na 4d minatata nedela super se.Pozdrav!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
5.12.2010 1:00:20   
Twins
za cirklaz mene nikoj ne mi spomna a za inekciite se dexason oi pomagaat za pobrzo sozrvanje  na plukjata i takvi i jas primiv nekade 30-32 nedela ne se sekjavam tocno. 

(Одговор на членот bebence1)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
8.12.2010 13:13:10   
mila81
Twins kolku inekcii primi  dextametason? jas sum vo 30 nedela , i dr nedela(polna 30) treba da gi primam inekciite po 12mg  dve dozi na 24 casa.
i  kako gi primi muskulno li ?
vo koja nedela se porodi ti? i kade?
jas sum od vnatresnosta a sakam da se porodam na klinika pa koga bi  trebalo da otidam da se smestam

(Одговор на членот Twins)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
24.12.2010 9:41:31   
fila
sega sme vo faza na  pravenje bebe  i mnoooogu posakuvam da bidat 2 odednas neznam zosto ama odsekogas sum se voodusevuvala na bliznaci  so prvata bremenost ne mi se ispolni   a imam predispozicii za bliznaci

(Одговор на членот n i twins)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
24.12.2010 9:46:31   
denim
Jas gi primiv Diprophos (betametazon) od proizvoditel Schering- Plough. Se primaat po dve ampuli od po 7 ml muskulno i uste dve po 24 casa.

(Одговор на членот mila81)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
28.12.2010 1:29:53   
mamicka 010
Jas gi primiv inekciite duri 35 nedela pred poragaj , a sirklaz me praveja 16 nedela za da gi iznosam do kraj bliznacite.
Za bliznaci kraen termin e 37 nedela.

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
28.12.2010 6:14:22   
Twins
ИЗВОРНА ПОРАКА: mila81

Twins kolku inekcii primi  dextametason? jas sum vo 30 nedela , i dr nedela(polna 30) treba da gi primam inekciite po 12mg  dve dozi na 24 casa.
i  kako gi primi muskulno li ?
vo koja nedela se porodi ti? i kade?
jas sum od vnatresnosta a sakam da se porodam na klinika pa koga bi  trebalo da otidam da se smestam



izvini mnogu jas sega duri vidov deka ima prasanje za mene .IZVINIuser posted image

Primiv 2 inekcii mislam , nekade okolu 30-32 nedela .Se porodiv so polni 34 i samo eden den vo 35ta nedela.Jas ne otidov i ne se pribrav so vreme tamu , ednostavno taka ispadna pred vreme, ne mu se sedese poveke na edniot bliznak pa si izlegoa dvata  t.e dveteuser posted image

< Поракaта ја уредил Twins -- 28.12.2010 6:15:13 >

(Одговор на членот mila81)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
21.2.2011 9:42:09   
daniva
zdravo na site od uste edna mama na bliznaci - bratce i sestrice od 21 mesec ! gi citam vasive postovi i se navracam na periodot koga moite macinja dojdoa na svet ! user posted image zacnati so IVF, na svet dojdoa vo 34 nedela od bremenosta zatoa sto malata djavolka pobrza da izleze!dodeka navrsija 3 meseci bukvalno ne znaev kako se vikam, no se se zaborava! sega se pravi mali despoti ! uzivajte vo bremenosta, zatoa sto posle doadja poteskiot del user posted image ! no nisto ne e tesko koga se saka ! pozdrav !      

(Одговор на членот Twins)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
21.2.2011 11:39:04   
skorpijana
mene me interesira nesto tie inekcii gi primat site so bliznacka bremenost ili samo so IVF
oti jas nisto ne sum primala zatoa

a deka bliznacite se ragaat porano ne mora da znaci jas se porodiv vo 40 nedela

(Одговор на членот daniva)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
3.3.2011 11:11:33   
denim
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Zdravo denim,

Prvo da ti se izvinam sto ti odgovram so 1 mesec zadocnuvanje - rab. ovrski, bliznackite i trista drugi cuda pa nemav bas vreme da bidam na forumov.

Zaspivanje: od prv den gi stavavme vo krevetce. Do 4 meseci bea vo isto krevetce, a posle toa sekoja si dobi svoe krevetce. Skoro nikogas ne spiele so nas vo krevet, soven ednas-dva pati koga bea nesto bolni (i toa edna vecer radi mene poveke za da ja pratam temperaturata - taka mi bese polesno). Duri i vo retkite nekolku pati koga ednata od niv ke placese pa ke morav vo race da ja zaspijam vednas stom cvrsto ke zapsiese ja vrakav vo nezino krevetce. I jas i mazot mi sme cvrsti pobornici na nespienje na deca vo nasiot krevet, prvo zatoa sto nema mesto i nie ne mozeme da spieme (a treba da sme naspani), vtoro zatoa sto se sto imam procitano za detska psihologija veli deka od den eden deteto treba da se uci da bide samostojno, a ne vrzano za mama kako etiketa.

Noke doenje: im davav da ciaat samo edans navecer, so toa sto jas namerno gi legnuvav dosta docna (megu 22:00 i 23:00).  Edans vo nokta okolu 3:00 cicaa i posle dobivaa sisence so dohrana, za sreka skoro nikogas ne se sluci da se budat vo isto vreme, toa valjda posto ednata bese izbanjata i nacicana/najaden okolu 22:00, a drugata okolu 23:00. Ova so kasnovo legnuvanje go procitav vo edna kniga, inaku i jas gi legnuvav vo pocetok okolu 20:00 - 21:00, ama taka mi se budea dva pati vo nokta - ednas okolu 1:00 i ednas okolu 4:30, sto bese mnogu macno za mene posto jas prakctino cela nok ne spiev.

Sto se odnesuva do doenjeto mene pedijatarot od Remedika kade sto se porodiv mi kaza taka da pravam - doenje, pa sisence. Ne se odbija voopsto (sami se odbija koga imaa 9 meseci - ama togas i jas veke ne sakav da gi dojam). Mozebi imase vlijanie toa sto cicaa preku silikonska bradavica pa isto im bese dali sise, dali silikon - i ednoto i drugoto e guma. Toa silikonskata bradavica bese vistinski spas posto nemav nikakov problem so ranicki i ispukani bradavici. Inaku ja vovvedovme zatoa sto imav vovleceni bradavici pa morase vaka ili nikako. Toa e na pocetok potesko za deteto posto mora posilno da vlece, ama ako mozea moite so 2 kg i 800 gr da izvleacat mleko - sigurno moze sekoe dete. Pedijatarot mi kaza deka koga davam vestacko mleko mora da pominat min. 3 saati od edno do drugo davanje, pa zatoa i jas ne gi doev tolku cesto. Megu edno i drugo jadenje pominuvaa od 3.5 do 4 saati, a malku koga stanaa pogolemi i 4.5 - 5 saati. Ova e vistinsko olesnuvanje za majkata - imas dobri 3 saati vreme bez obvrska da dois.

Knigata sto ja koristev e Svako dijete može naučiti spavati, (avtori: Anette Kast-Zahn, Hartmut Morgenroth) izdadena od Alinea, Zagreb, 2000.

Kaj nas mislam deka ja nema, mi ja isprati eden prijatel od Hrvatska. Na mnogu majki metodite opisani im se nehumani, ama jas veruvam deka toa ne e tocno - deteto treba da nauci samo da zaspiva, za nego e nehumano da se "dumka" vo race so saati, da se prefrla od race na krevet, da zaspie na race/cicka, a da se razbudi na drugo mesto (logicno deka ke se izvadi od pamet kade se naoga i zosto ne e na mestoto kade sto zaspalo). Isto taka i ne mislam deka slepo treba da se koristi knigata, tuku ideite da se zemat i da se prilagodat na deteto. Znam samo deka e mozno dete sosema samo da zaspie vo krevetce i deka ne e do deteto nego deka e do "obukata". Isto kako i so noksir - samo nema da se nauci, ako ti ne go naucis vecito ke bide vo peleni. Imam ziveeno vo stranstvo i ti tvrdam deka samo vo MK decata se zaspivaat so lulanje vo race, samo vo MK koga deteto ke zaplace trcaat 2 babi i 5 tetki da go podignat pa posle vikame - moeto dete ne moze na drug nacin, ska vo race. Pa i jas ke sakam vo race ako nekoj me lula i me seat. Vo cel svet decata zapsivaat sami od rana vozrast (od 6 mesei, ako ne i porano), samo kaj nas "takvi" ni se pogodeni, a niedna kniga od iskustava i detska psihologija ne sme procitale tuku gi slusame babite koi odgleduvale deca pred 40 godini.

Ako treba uste nesto, pisi so zadovolstvo ke spodelam iskustva





ИЗВОРНА ПОРАКА: denim

Zdravo blue_blue.
Tvoeto pishuvanje mnogu mi se dopadna. Jas sum isto bremena so dve bliznacinja (imam i kerka od 7 god) i 22 nedela sum. Imam prasanje okolu zaspivanjeto: dali od samoto ragjanje gi stavashe vo krevetche i dali im davashe nokni podoi ili samo cucla? I ako se razbudat (vo tekot na nokta) sto im davashe? So mojata postara kerka imavme maka prvite 3 mess. i toa beshe totalno nespienje za mene (po 1-2 chasa na den) no potoa sama si zaspivashe i cela nok do sabajle spiese. Isto taka spomena nekoja kniga za zaspivanje ako ja imash da mi dadesh ime ili avtor. I ushte okoli dohranata... kolku shto te svstiv si gi doela i + adaptirano mleko. Na koj nachin im ja davashe dohranata, zashto jas pravev takva kombinacija so kerka mi (so shishe) i togash sama se odbi. Sum chitala deka im se dava so lazhichka ili sl...

Pozdrav



слична книга со слична програма имав и јас! Ми ја подари еден лекар Американец, и ја спроведував колку што можев. И супер беше, се беше со план, нормално ќе изместиш нешто ако треба, ама јас избегнував затоа што е многу тешко да вратиш се потоа во нормала. Инаку децата мои од 1 ден си спиеја во креветче. Ептен ретко ги клацкав, ама ако е време за спиење за спиење е. Без проблем спиеја во градинка како поголемки и без проблем јадеа кога требаше, затоа што ги прилагодував доручекот, ручекот и вечерата!



Jas kniga nemam (na tolku spremanjer i osmisluvanje strategii) i bez kniga funkcioniravme do sega PU, PU - odlicno od prv den. Nesto od iskustvo so prvata kerka, nesto po logika, nesto po nekoe pisuvanje... No, poslednava nedela ne znam sto se deshavauser posted image . Jas ocekuvam da se normalizirame a oni G-data sve pomalku i pomalku spijat. Pokasno gi legnuvam (okolu 22:00h) i pocnaa da se budat  mnogu rano ( 05:00, 05:30). Sabajle sme stanati vo 04:30h. user posted image user posted image user posted image  Namesto da go prodolzuvame spijenjeto, tie go skratuvaat. Mislam deka samata ja uprskav rabotata; Imeno 2-3 dena za pobrzo da zaspijat (neli se neshto imam rabota) zaklati gi u kolichka. Porano koristevme cucla za zaspivanje, sega ni sluzi za se: za razonoda i igranje, ali za primarnata nejzina namena, ne. Kazete nekoe trikche, vaka so ladni glavi user posted image zoshto mojata user posted image .

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
3.3.2011 16:00:19   
blue_blue
Denim, посебен трик немам освен дека не попуштам никогаш кога се работи за заспивање во свое креветче. Може да дојдат да се погалат да седат кај мене во скут пред спиење и тд, ама будни си легнуваат во свој кревет. Имало вецери и кога сум ги оставала да вриштат и не сум им дозволувала да дојдат кај мене во кревет зошто така им дувнало - правилото е - секој во свој кревет спие. Види дали можеби ти спијат повеќе од вообичаентот преку ден па затоа ти се будат порано. Ако е така, колку и да ти е тешко кога денски ќе сакаат да запсијат порано (и да спијат повеќе) не ги оставај. Или разбуди ги во одредено време или не им давај да запиајт до одредено време. Друга работа што ми паќа на ум е да не им треба сега повеќе количина на јадење (млеко и кашички) па можеби порано се будат дека се ненајдени. Пробај зголеми количина на млеко, особено на ночниот оброк

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
3.3.2011 16:02:44   
blue_blue
Нема врска како се зачнати близнаците. Поентата е дека поради тоа што се два или повеќе плода може да дојде до прерано пораѓње бидјеќи нема веќе место во матката или од прерано пунање на водењакот. Мислам дека имам некаде пишано, јас никогаш не ги примав инјекциите ниту докторот ми рече дека треба да ги примам, а мојата бременост беше со ИВФ

ИЗВОРНА ПОРАКА: skorpijana

mene me interesira nesto tie inekcii gi primat site so bliznacka bremenost ili samo so IVF
oti jas nisto ne sum primala zatoa

a deka bliznacite se ragaat porano ne mora da znaci jas se porodiv vo 40 nedela

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
3.3.2011 16:04:08   
blue_blue
Jas na kraj na 38. I toa ne morav da se poragam, nemav ni bolki nitu puknat vodenjak, ednostavno doktorot rece deka e dosta :) odnosno deka decata se perfetno golemi i razvieni i nema veke potreba da sedat kaj majka im

a deka bliznacite se ragaat porano ne mora da znaci jas se porodiv vo 40 nedela
[/quote]

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
6.4.2011 9:42:16   
@Mila@
zdravo,

vcera bev na pregled bidejki mi kasneshe 10 dena i napraviv test na koj se pojavi bleda linija,i otidov da proveram...koga vlegov kaj doktorot pred da me pregleda toj pocna da mi objasnuva kako parot pred mene se shokirale od toa deka imaat bliznaci i mi ja pokaza slikickata od ehoto,i ajs legnuvam da me pregleda celata takva vesela i ushte go zezam mu vikam aj doktore sega i kaj mene bliznaci ahahha vi trgna denes.Doktorov se shokira vika lelele i tuka ima bliznaci a ni jas ni mm nemame bliznaci vo familija.Inaku sum 5 nedela i mi dade lekovi koi da gi zemam i za edna nedela nak na eho bidejki ednoto bilo pomalo,no rece deka ushte e rano za bilo sto da se kazuva.Se ushte sum vo shok i sum mnggggggg isplashena.Se nadevam se ke bide oki

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
6.4.2011 10:04:53   
Maca25
Мила, ти честитам! 2 цуциња user posted image user posted image !! Да не известиш како си поминала на следниот преглед!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
6.4.2011 10:15:37   
mama26
se ke bide ok mila ,moras da se opustis i da uzivas vo tvojata bremenost user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
6.4.2011 12:20:39   
fila
mila uzivaj vo bremenosta i jas cekam dve crtki i se nadevam deka ke bidat user posted image user posted image  mnogu sakam bliznaci iako veke imam edno since

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
6.4.2011 12:44:27   
denim
Mila i jas kako tebe otidov na Dr. otkako testot mi pokaza pozitiven rezultat i koga Dr. mi rece deka se bliznaci ne mi se veruvase. I na uste nekolku pregledi odev so rezerva, mislejki deka e sepak greska user posted image  . Uzivaj vo bremenosta i  samo slusaj gi sovetite na Dr. i se ke bide OK.

_____________________________

ПО 100 ГОДИНИ ...НЕМА ДА БИДЕ ВАЖНО КОЛКАВА БЕШЕ МОЈАТА СМЕТКА ВО БАНКА, КАКВА БЕШЕ КУЌАТА ВО КОЈАШТО ЖИВЕЕВ, ИЛИ КАКОВ АВТОМОБИЛ ВОЗЕВ. ...НО СВЕТОТ МОЖЕ ДА БИДЕ ПОИНАКОВ ЗАТОА ШТО ЈАС БЕВ БИТЕН ВО ЖИВОТОТ НА ЕДНО ДЕТЕ!

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
6.4.2011 14:41:18   
skorpijana
da mila istoto mi se sluci i na mene kako i na denim ne mozev da poveruvam deka se bliznaci iako imam bliznaci vo familijata
uzivaj vo bremenosta i ne se sekiraj ke bide se vo red iako sekoja bremenost e nepredvidliva osobeno so bliznaci neli denim?user posted image user posted image sepak uzivaaaaaaaaaaaaaaj
uste ednas cetitiki za user posted image user posted image

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
7.4.2011 9:12:04   
@Mila@
Fala vi na site za podrshkata .... jas samo se nadevam i posakuvam se da bide oki.

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
14.4.2011 10:19:23   
@Mila@
eve me mene pak,bev na pregled vcera i za zal nema poveke bliznacinja... :( ednoto bebence se apsorbirali i sega imam samo edno user posted image  koe e super.Bas sum tazna bidejki taman se naviknav na pomislata deka ke si imame dve bebenca .....taznooooo.Uffff se nadevam samo deka se ke bide okiiiii

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
29.4.2011 10:03:55   
petra27
ИЗВОРНА ПОРАКА: @Mila@

eve me mene pak,bev na pregled vcera i za zal nema poveke bliznacinja... :( ednoto bebence se apsorbirali i sega imam samo edno user posted image  koe e super.Bas sum tazna bidejki taman se naviknav na pomislata deka ke si imame dve bebenca .....taznooooo.Uffff se nadevam samo deka se ke bide okiiiii

Zal mi e mnogu sto ednoto bliznace ne uspealo...no sepak raduvaj mu se na bebeto sto ostanalo kaj mamicka,bidi pozitivna,srekna,vesela i se ke bide vo red...imaj ubava bremenost bidejki toa e nesto najubavo,sekako dodeka ne go vidis koga konecno ke dojde na ovoj svet...

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
7.8.2011 23:16:26   
mamadise
Ja sum vo 13 nedela so bliznacinja, ama veke ednas prokrvarev vo 9 nedela i sega sum nonstop pod stres sto i kako ke bide,pa me interesira dali i nekoja druga mamicka na bliznacinja go doziveala istoto  i kako prodolzila so bremenosta, inace do see primav Dabroston, za zadrska na plodovite, ama sega mi rekoa se e vo red i nema potreba veke od apcinja, samo da vnimavam i poveke da odmaram.

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
7.8.2011 23:18:39   
mamadise
majki na bliznacinja dali ima nekoja od vas koja gi ima rodeno bebcinjata po priroden pat, i kako pominavte dokolku ve ima?
Ja mnogu sakam da gi rodam prirodno, ma da poveketo mi vikaat deka e dosta golem rizik, kakvi se vasite soznanija za ova.

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
8.8.2011 8:45:58   
blue_blue
Нема потреба од стрес. Јас исто прокрварев во 7 или 8 недела (не се сеќавам точно) и се извадив од памет. Тоа е сосема нормална работа - так ами објаснија докторите - особено до 12 недела и особено ако се случува во време кога би требала да добиеш циклус (ако не си бремена нели). Имав бременост по книга - никакви проблеми, до 36 недела одев на работа, ништо не ме болеше, едино што не можев баш да јадам и повраќав, ама тоа супер ми дојде оти се здебелив само 8 кила. Девојчињата ми се родени во 38 недела целосно развиени, здрави, прави и еве ги сега ќе полнат 3 години. Така да не се секирај, стресот не му правид обро никому - ни на тебе, ни на бебињата.

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?