|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Матични клетки од папочната врвца
21.6.2011 12:57:11   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Sto mislite za maticnite kletki i dali bi se odlucile za nesto vakvo? Jas se odluciv i najdov najpovolna cena :) 


ИЗВОРНА ПОРАКА: srekna_mama

Миана за која фирма се одлучи? еве и ние деновиве со тоа се замараме, која фирма, колку пари, итн..


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот crvce)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Матични клетки од папочната врвца
21.6.2011 15:59:37   
miana
Se odluciv za BIOGENEA se naogaat kaj soborna crkva,potocno vo trgovskoto kaj avtobuskata ...Baraj na net ke gi najdes..Naj skapata varijanta so krv od dvata roditeli e 1450 evra ...Provereni se i naj najeftini od site...Javi im se vidi sto nudat ke se iznenadis...
Gi molam site sto "ripnaa" za temava sto sum ja otvorila da ne ripaat mislam deka ne e strasno za nekoj nov da zgresi..IZVINETE user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Матични клетки од папочната врвца
21.6.2011 16:05:29   
blue_blue
Може ли да ми објасниш што е тоа “крв од двата родители“, пошто малку ми е нејасно ова кога збориме за зачувување на матични клетки. Јас колку што разбирам зборуваме за зачувување на матични клетки кои се наоѓаат во папочна врвца, па не ми е баш јасно каква врска има крвта на двата родители со ова. Може прашањево е скроз глупо, ама стварно не ми е јасно и ме интересира.

Инаку не верувам дека некој “рипал“ за темата, туку коментарите се да биде се на едно место за да не се губат информации кои се однесуваат на иста тема, и нема врска тоа со нов стра член. И најстар член да си не може да ги знаеш сите теми што ги има, па ќе ти се случи да отвориш нова, а истата веќе ја имало

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Se odluciv za BIOGENEA se naogaat kaj soborna crkva,potocno vo trgovskoto kaj avtobuskata ...Baraj na net ke gi najdes..Naj skapata varijanta so krv od dvata roditeli e 1450 evra ...Provereni se i naj najeftini od site...Javi im se vidi sto nudat ke se iznenadis...
Gi molam site sto "ripnaa" za temava sto sum ja otvorila da ne ripaat mislam deka ne e strasno za nekoj nov da zgresi..IZVINETE user posted image user posted image user posted image


(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Матични клетки од папочната врвца
21.6.2011 16:17:44   
miana
I jas nemav poima ama koga bev na bebe saem mi objasnija....Najeftinata  varijanta sto kaj site e (nad 1300-1400 evra-a vo Biogenea 1100) e zemanje na primerok od papocna vrvka..Ovoj e za lekuvanje na bolesti povrzani so krvta ( leukemii i sl)  Vtorata varijanta e krv od papocna vrvka i e mnogu poskapo i so ovoj primerok se lekuvaat i poveke bolesti i ovie kletki kaj dvata slucaja se za bebeto od koe se i za bratce ili sestrice ( za ne daj boze) i vo ovie slucaevi kompatibilnosta e najgolema samo za decata.A najskapata varijanta sto sekade e nad 2000 evra ( mozete da se rasprasate vo bilo koja firma sto nudi vakva usluga ) e varijanta ( koja ne ja razbiram bas) no se raboti za krv od dvata roditela da mozat od tie maticni kletki da se lekuvaat i roditelite ( ne samo decata) odnosno kompatibilnosta da e pogolema i kaj roditelite. Te molam za da ti stane pojasno rasprasaj vo bilo koja firma za ovie tri paketa i ke ti objasnat i ke ti kazat i kolku cini seto toa za koe sto jas ke platam 1400 evra za tretava varijanta..Jas bev na saemot i bukvalno za toa i otidov i se rasprasav ubavo na sekoj stand i gi najdov BIOGENEA i se zaprepastiv od cenata...se konsultirav so Genoma,cryosave,biostem i koi se ne i se bese izb\gor..Bio genea nudat da platis 150 evra 10 tina dena pred poragaj i posle poragaj ako zacuvvanjeto e uspesno pocnuvas da plakas na rati i toa na kolku sakas...Go prasavme zosto se tolku eftini i ni rekoa deka rabotat na toa da mozat site roditeli da si gi dozvlat ovie uslugi..Sega veke i kaj mojot ginekolog vidov flaeri od istite,.Imaat i web sajt, a maticnata banka im e vo Grcija. Vo cenata ti e vkluceno cuvanje za 20 godini i transport za nedaj boze na kletkite do bilo kade i da zatrebaat..Te molam rasprasaj i na drugo mesto pa vidi i kaj niv - ke se iznenadis..Pozdrav 

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Матични клетки од папочната врвца
21.6.2011 16:25:51   
miana
Videte si site i informirajte se:) se nadevam deka pomognav :) i milo mi e ...Ne frlajte mnogu pari koga moze pomalku


Admin: Porakata e koregirana poradi sodrzenje na link koj nasocuva na marketinska cel.


< Поракaта ја уредил Admin -- 21.6.2011 17:51:01 >

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Матични клетки од папочната врвца
22.6.2011 11:11:26   
miana
Bidejki administratorot ne dozvolil da se vidi linkot - napisete na google - biogenea mk i ke vi go izvadi web sajtot

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Матични клетки од папочната врвца
29.6.2011 14:06:42   
jana81
nie uste razmisluvame ama poveke sme ZA zacuvuvanje na na maticnite kletki od poapocnata vrvca
problemot e sto ne sme od sk a i jas moram da miruvam pa nemozeme da otideme do pretstavnistvata na poveketo firmi koi se zanimavaat so ovaa dejnost i da se informirame dovolno pred da odlucime so koja firma ke sorabotuvame
Ve molam dragi rr da mi prenesete vasi iskustva vo odnos na izborot na firmata nivnite uslugi cenite i sl.
pozd

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Матични клетки од папочната врвца
1.7.2011 13:23:58   
Yummy Mammy
Dali zacuvuvate maticni kletki od papocna vrvca od site deca ili samo od edno?

Nie so prvoto napravivme dogovor i imame zacuvano. Sega, posle 3 godini planirame i za vtoroto, no nesto me navede na razmisluvanje:
- kompatibilnosta od toj primerot sto veke go imame bi trebalo da e najgolema kaj bratce ili sestrice
- sekako sakame i planirame i treto dete, pa bi mozele togas povtorno da zacuvame maticni kletki
- dogovorite se sekako na 20 godini, so sto ako imame i treto dete, uste naredni 20-25 godini imame maticni kletki za ne daj boze
- verojatnosta dve ili poveke deca da obolat od seriozna bolest i da im bidat potrebni maticni kletki vo isto vreme e mnooogu mala (se nadevam)

No, od druga strana gledano, mozebi 2000 evra se cinat mnogu vo momentot koga imas najmnogu trosoci, no ako zemes vo predvid deka toa e eden vid na osiguruvanje za 20 godini, toa mu doaga po 100 evra godisno, sto e nikakov trosok, sekoj moze tolku da oddeli za zdravje...

Samo me interesira dali ima rezon istata postapka da se pravi za sekoe dete... Iskustva???

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Матични клетки од папочната врвца
18.7.2011 12:23:46   
miana
Jas za prvoto nemam a sega za vtoroto potpisav dogovor..Ja zemame najubavata varijanta i mislam deka moze za dvete deca i ako za sekoe posebno e posigurno 

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Матични клетки од папочната врвца
18.7.2011 17:52:32   
srekna_mama
Еве и ние потпишавме договор со фирмата Future Health кои ги чуваат матичните клетки во банка во Англија. Откако прошетавме по сите фирми се одлучивме за нив затоа што ни изгледаа доста спремни и најпрофесионални..

Ова е навистина паметна инвестиција само не дај Боже да ни затребаат!

< Поракaта ја уредил srekna_mama -- 18.7.2011 17:53:43 >

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Матични клетки од папочната врвца
4.8.2011 18:26:12   
Anastar
Здраво на сите.
Многу ми е мило што се одлучив да ги зачувам матичните клетки од мојот син, душата ми е посмирена...
Се надевам дека никогаш нема да треба да ги искористам. За среќа се одлучивме за вистинската фирма, Би Мек...
Ги читав вашите постови и ми е драго што гледам дека родителите се све повеќе информирани за оваа тема.
Најдобронамерно ги советувам сите читатели и идни родители темелно да истражат со која фирма склучуваат договор за матични клетки...Наидов на шокантни сознанија...
Пребарувајќи по интернет за фирмите, претставништва на различни банки, дојдов најслучајно до неколку прилози од наши познати медиуми во кои се споменува името на соопственикот на едно од претставништвата со којшто и лично разговаравме јас и маж ми на бебе саемот и сум запрепастена какви луѓе можат да дојдат до вакви позиции...

Ова име беше на визит картата којашто ја добивме на саемот на штандот на фирмата Генома.
LInkot e otstranet
Бидете внимателни со вашиот избор и детално истражувајте ги вашите опции.

< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 5.8.2011 8:26:09 >

(Одговор на членот srekna_mama)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Матични клетки од папочната врвца
13.8.2011 12:46:37   
mila28
Анастар те молам доколку не ти е проблем појасни ја пораката, што сакаш да кажеш дека биогенома не работат професионално или пак што?? Те прашувам бидејќи  ми се ближи терминит полекапа сме во потрага преку која банка. читав дека биогенома е најефтина а ги добиваш истите услуги како другите...меѓутоа сега ти ме замислиuser posted image

(Одговор на членот Anastar)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Матични клетки од папочната врвца
15.8.2011 8:35:43   
miana
Mila 28 si gi pomesala iminjata..Genoma e edno a BIOGENEA edrugo...Ne postoi Biogenoma...Sepak ne e loso ubavo da se proveri  kaj site sto nudat pred da se potpise dogovorot. Jas potpisav so Biogenea a vidov i flaer kaj mojot matocen ginekolog sto mislam deka ako ne se sigurni ne bi gi imalo kaj nego..Neznam ama vo sekoj slucaj kako i da e mislam deka ne treba da se igra so vakvi raboti.Pari se vo prasanja a najvazno od se e zdravjeto na nasite najmili.Dajboze nikogas da ne ni zatrebaat tie kletki.

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Матични клетки од папочната врвца
15.8.2011 9:22:50   
mila28
Да во право си..ги помешавuser posted image Ти благодарам во секој случај, и јас бев заинтересирана за Biogenea,  бидејќи исто и кај мојот матичен има флаери од нив, можеби имаме исте матичен.user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Матични клетки од папочната врвца
15.8.2011 9:28:29   
miana
mmmmmm moze user posted image Jas so niv si potpisav na saem,mi bese cudno zosto se tolku efftini,i bas vidov deka i od drugive firmi prasuvaa sto e rabotata a devojkite bea mnogu ljubezni za da objasnat.Si potpisav na saem i dobiv 15% popust a mislam deka i sega davaat tolku popust ako stanes clen A maticen mi e Stamboliev.

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Матични клетки од папочната врвца
15.8.2011 9:51:09   
mila28
Да истиот матичен user posted image , и мене ми е Стамболиев. Ме интересира уште нешто...кога најкасно пред термин пожелно е да се потпише тој договор? 1 месец, 2 -3 дена, бидејќи никој незнае кога точно ке се породи ??

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Матични клетки од папочната врвца
15.8.2011 10:03:48   
Junona
Koga jas bev trudna i normalno citav za bremenotsa maticnite kletki bea bash bi si zela pravo da kazam moderni, pa se trudev da citam i da se obrazuvam pa na krajot odluciv deka so sigurnost kje zemam bidejki se investicija vo zdravjeto koja treba da im ja obezbedam, se odlucivme za kompanija koja zacuvuva maticni kletki i vo Belgija i vo Holandija, a kje si zemam za pravo da kazam i edna od poserioznite kompanii vo odnos na sertifikatite, prevodite zashtite, no... Edno golemo no... plativme mnogu okolu 3200 evra za dvete deca, dobivme odgovor deka se ispitani i zemanjeto uspeshno ... Bidejki ete pishav deka imame problem so ednotot detence i momentalniot pohod vo zivotot mi e kako da iznajdam nacin da go oporavam nego. Vo svetot edinstvena opcija za problemite na moeto dete (cerebralna paraliza, i epilepsija) se maticnite kletki, i vo nashite krugovi navistina vlevaat mnogu nadez, iako od ovaa gledna tocna nema da se osudam ushte da interveniram bidejki seushte e mlada nauka pa kje pocekam da se podrazvie uste nekoja godina. Jas bev mnogu srekjna shto sum odlucila da zacuvam maticni kletki bidejki ete, sum donela pravilna odluka i sme se nashle vo takva situacija kade kje mu pomognam na moeto dete. Ova istrazuvanje mi e vo tek, a najmnogu go vodi vo drzavava dr.Milan Ristevski,koj e i licno zasegnat pa na negovi preporaki kontaktirav nekolku kliniki koi se szanimavaat so ovaa problematika vo Amerika, Germanija i Kina. SITE DO EDNA MI ODGOVORIJA: DEKA TOA SHTO IMAM MATICNI KLETKI OD PAPOCNA VRVCA NISHTO NE MI VREDI BIDEJKI TRETIRANJETO NA PONATAMOSHNITE PROBLEMI SO BILO KOJ METOD KOJ VKlUCUVA MATICNI KLETKI, SE KORISTAT MNOGU POPoTENTNI KLETKI KOI SE EKSTRAHIRAAT NAJCESTO OD RSKAVICATA OD NOSOT. MATICNITE KOI JAS GI IMAM VO BANKA KE IM POSLUZAT NA MOITE DECA DOKOLKU EDEN DEN KJE SAKAAT DA GI ISPEGLAAT BRCKITE NA LICETO, BIDEJKI KAKO SE PRODLABOCUVAAT ISTRAZUVANJATA OVIE MATICNI KLETKI SE NA NIVO NA KOZMETOLOGIJA. Se javiv vo kompanijata kade imame zacuvano kletki i pobarav da me spojat so bolnici koi vrshat operacii pri epilepsii tretmani i sl, takvi nemaat, i ne samo oni tuku NIEDNA druga KOMPANIJA.Ne se lutam bidejki ovaa nauka e tolku mlada nova i vo podem da togash koga jas zacuvuvav pred 5 godini ne ni znaele deka poocnite maticni kletki nemaat potetnost.Taka da iako znam deka vo drzavava e nekako bad luck da se misli na situaciji shto ako ima vakva ili takva bolest ,no od deneshen aspekt jas nikogash ne bi stavila, toa shto imam stvaeno i ekstrakcijata e uspeshna vo momentov mi e svedena samo na pepmere koe kje si go cuvam do krajot na zivotot a kje nema svrha i 3500 evra koi mozelo da gi iskoristam za mnogu popametni raboti.


_____________________________

„Не стануваме попаметни од она што сме го чуле,туку од она што сме го доживеале“.

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Матични клетки од папочната врвца
15.8.2011 10:14:42   
miana
Maticnite kletki kako sto znam i kako sto sum citala se koristat najmnogu za bolesti povrzani so krvta kako ( leukemija i sl bolesti na krvta) ..Mila mene mi rekoa deka e treba da odam koga sakam da si go zemam paketot za papocnata vrvca.Milslam deka se uplakaat mesec dena pred poragaj 150 evra kako depozit..koga ke dobies bolki im se javuvas da gi izvestis deka e momentot dojden i kade ke se poragas..Paketceto go nosis so sebe i im go davas na akuserite sto ke te poragaat ..otkako ke se porodis se akuserite go zemaat materijalot ( a od firmata veke se poristignati vo blnicata - ili ke pristignat ) i go zemaat materijalot..Posle ispituvanjata ti kazuvaat dali zacucvuvanjeto bilo uspesno i se dogovaras kako ke plakas...Dokolku ne e uspesno ( sto e retkost) tie 150 evra probagaat za trosocite nivni ( za paketceto ,za prevozot do bankata i sl) a dokolku e uspesno pocnuvas da si plakas na kolku rati sakas i na koj nacin sakas ( rati,karticka,diners i sl) taka mene mi objasnija vo firmata..e sega podobro e da si odis sto porano zosto neznaes koga ke dojde momenot..Jas sum sega 22 ra nedela i kaj i da e denovive ke odam da si go zemam paketceto i da se dogovoram za se..Koga ke sklucis dogovor toa e tvoj izbor..e sega nekoi od kompaniive nudea popust za rano sklucuvanje dogovor ama neznam koi bea..Vidi rasprasaj se

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Матични клетки од папочната врвца
23.8.2011 12:29:07   
vanessa30
Aj i jas da pisam moe mislenje na temava, ne deka sum mnogu strucna, mozebi poveketo od vas i ne bi se slozile so mene.
Zacuvuvanjeto na maticni kletki e dosta aktuelna rabota, i dosta istrazuvanja se pravat vo nasoka kako tie bi mozele da pomognat ponatamu vo lecenje na nekoi bolesti. Imam poznanici koi napravile vakvo presaduvawe so maticni kletki za lecenje na rak, pa ne im pomognalo, taka da ova mozbi ke bide ili ne ke bide medicina na idninata.
Mene sto ova mi mati voda, e deka denes se poveke se razviva genetskiot inzinering, pocnuvajki od hranata, pa dobitok, pa posle stana zbor za organi itn, deka ovie maticni kletki sto se sobiraat po bankive utre zadutre ke bidat iskoristeni (so znaenje ili bez znaenje na sopstvenicite) za kloniranje ili nekoi takvi vidovi na eksperimenti. Mozbi ova e dosta paranoicno od moja strana, ama mislam deka i toa treba da se ima vo obzir.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Матични клетки од папочната врвца
23.8.2011 13:04:31   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

Aj i jas da pisam moe mislenje na temava, ne deka sum mnogu strucna, mozebi poveketo od vas i ne bi se slozile so mene.
Zacuvuvanjeto na maticni kletki e dosta aktuelna rabota, i dosta istrazuvanja se pravat vo nasoka kako tie bi mozele da pomognat ponatamu vo lecenje na nekoi bolesti. Imam poznanici koi napravile vakvo presaduvawe so maticni kletki za lecenje na rak, pa ne im pomognalo, taka da ova mozbi ke bide ili ne ke bide medicina na idninata.
Mene sto ova mi mati voda, e deka denes se poveke se razviva genetskiot inzinering, pocnuvajki od hranata, pa dobitok, pa posle stana zbor za organi itn, deka ovie maticni kletki sto se sobiraat po bankive utre zadutre ke bidat iskoristeni (so znaenje ili bez znaenje na sopstvenicite) za kloniranje ili nekoi takvi vidovi na eksperimenti. Mozbi ova e dosta paranoicno od moja strana, ama mislam deka i toa treba da se ima vo obzir.


Ванеса ова како јас да сум го напишала. Многу ми е страв од тој генетски инженеринг, и од клонирање на органи. Некако ми е помодарство станато. Да има државни банки за матични клетки ДА, ама приватни некако user posted image
Баш низ форумиве читав една мајка која што живее во Грција кажуваше дека таму воопшто немале доверба во приватните банки за чување на матични клетки и ги давале во државни банки каде не се чуваат за себе туку како донирање за било кој.

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Матични клетки од папочната врвца
24.8.2011 14:30:16   
Yummy Mammy
Nie pred tri godini zacuvavme maticni kletki od kerkata. Ova so genetskiot inzenjering i kloniranjeto (ili iskoristuvanjeto na kletkite za nekoi drugi nameni bez znaenje na sopstvenicite) bese edno od moite prasanja za vreme na razgovorot so odgovornoto lice od edna od kompaniite. I maz mi i devojkata mi se iznasmejaa. Prvo devojkata bese zbuneta zatoa sto nikoj prethodno ne i go postavil ova prasanje, a posle razvrza muabet deka sepak se raboti za delovna etika, deka so dogovorot bankata se obvrzuva na korektnost i bilo kakva druga aktivnost ke se smeta za kriminal. Teoretski, toa e taka, no vo praksa sto se slucuva nikoj ne znae. Kompaniite sto gi imame kaj nas se samo posrednici i iskreno poima nemaat sto rabotat. Nie majkite poveke od niv znaeme sto se slucuva po svetov od sedenje na internet i razni forumi.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Матични клетки од папочната врвца
7.9.2011 21:06:24   
Ljubovce
Leleee momentalno nesto sto najmnogu me maci e ova prasanje so maticnite kletki...dali da gi zacuvam,ne sum pametna sto da pravam...od toa mi zavisi i dali ke se porodam vo drzavna ili na privatna klinika,nedelite mi minuvaat i veke treba da odlucam a jas nemam poim sto da pravam..........aj nekoe postucno lice neka ni ja kaze vistinata za tie maticni kletki,vo koja banka i da prasas normalno ke ti kazat deka treba da se zacuvaat toa ime rabota,a kako li e vistinata nemame poim...
Backi do site mamici ....

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Матични клетки од папочната врвца
9.9.2011 0:39:51   
Isabella
Ние матичните клетки од папочната врвца на Изабела ги дониравме во државна банка за мат.клетки во Виена. Така сме сигурни дека ако на некого му затребаат ке бидат правилно искористени... А Недај Боже и ако нас ни затребаат пак некој друг ќе ни помогне

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Матични клетки од папочната врвца
9.9.2011 6:57:28   
Ljubovce
Isabella a dali toj nacin isto se tretira kako i ova kaj nas???dalii ti plakas vo slucajot sto gi doniras ili ako ne daj Boze ti pritrebaat togas gi plakas??zasto vakov nacin za kaj nas vo Makedonija uste ne sum slusnala,znam samo deka moze da ti gi cuvaat tvoite,preku koja banka doniravte?
fala ti mnogu...

(Одговор на членот Isabella)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Матични клетки од папочната врвца
4.10.2011 9:40:50   
mila28
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Leleee momentalno nesto sto najmnogu me maci e ova prasanje so maticnite kletki...dali da gi zacuvam,ne sum pametna sto da pravam...od toa mi zavisi i dali ke se porodam vo drzavna ili na privatna klinika,nedelite mi minuvaat i veke treba da odlucam a jas nemam poim sto da pravam..........aj nekoe postucno lice neka ni ja kaze vistinata za tie maticni kletki,vo koja banka i da prasas normalno ke ti kazat deka treba da se zacuvaat toa ime rabota,a kako li e vistinata nemame poim...
Backi do site mamici ....
Ljubovce  те молам пиши ни сто одлуч и ..и доколку си одлучила да сочуваш преку која банка?  ( и јас сум во истат дилема како тебе) Незнам ни кој ти е терминот..можеби и веќе си породена??

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?