|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Матични клетки од папочната врвца
29.8.2010 1:28:13   
Petar 1
Zdravo na site ...

Sakam da ve prasam dali nekoj ima slusnato deka i vo drzavna bolnica postoi moznost za zemanje na maticni kletki, koj podocna se cuvaat vo Germanija.

Dokolku nekoj ima info, super ke bide da go spodeli.

Pozdrav

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Матични клетки од папочната врвца
29.8.2010 21:03:05   
Mamicka32
Petar, dogovorot si go sklucuvas so soodvetno pretstavnistvo na banka za maticni kletki, gi ima nabroeno koi se tie vo prethodnite postovi. Ako si odberes banka koja e so sediste vo Germanija, ke si sklucis dogovor ke si dobies set za zemanje maticni ketki i ke go dades na ginekologot vo Drzavna, toa e celata procedura. Samo ne znam dali ima banka so sediste vo Germanija, toa rasprasaj se.

(Одговор на членот Petar 1)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Матични клетки од папочната врвца
30.8.2010 8:55:22   
molivce
decki jas ne gledam postovi so nabrojani banki. ke mi pomogne li nekoj? 

(Одговор на членот Mamicka32)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Матични клетки од папочната врвца
30.8.2010 11:04:09   
blue_blue
Моливче,

Јас ти ги пратив во приватна порака бидјеќи правилата на сајотв не дозволувале да се ставаат телефони на форумов. Логирај се и оди во МОЈА РИНГЕРАЈА (горе лево во зелн правоаголник ти е), ќе видиш има едно писменце ќе ти трепка.

Пиши дал си ги отворила пораките, ако не ќе пробам на емаил да ти ги пратам


ИЗВОРНА ПОРАКА: molivce

decki jas ne gledam postovi so nabrojani banki. ke mi pomogne li nekoj? 

(Одговор на членот molivce)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Матични клетки од папочната врвца
30.8.2010 11:09:12   
blue_blue
Петар 1,

Во сите болници земаат матични клетки, тоа нема врска со банката каде ќе се чуваат. Компанијата со која ќе склучиш договор ти дава посебен стерилен контејнер кој ти го носиш во болница и му кажуваш на докторот дека сакаш да ти земат матични клетки. Лекарите знаат како се прави тоа. Веднаш по породувањето се јавуваш во фирмава кај што имаш склучено договор, кажуваш во која болница и кој лекар го извршил породувањето и они доаѓаат и го земаат контејнерот.

За банка во Германија нема слушнато, можно е да има некоја нова фирма во Македонија што ги застапува.

Инаку во златна книга (и на нивниот сајт) ги има контактите од сите фирми во МК кои се бават со зачувување на матични клетки



ИЗВОРНА ПОРАКА: Petar 1

Zdravo na site ...

Sakam da ve prasam dali nekoj ima slusnato deka i vo drzavna bolnica postoi moznost za zemanje na maticni kletki, koj podocna se cuvaat vo Germanija.

Dokolku nekoj ima info, super ke bide da go spodeli.

Pozdrav

(Одговор на членот Petar 1)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Матични клетки од папочната врвца
30.8.2010 14:41:19   
molivce
Blue_blue,

Eve i javno da ti se zablagodaram za informacijata.
Ke se javam po pretstavnishtvata i ke ve informiram shto sme odlucile. Pozdrav do site

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Матични клетки од папочната врвца
11.9.2010 12:48:58   
zvezdicki
Zdravo

Eve jas sum nova na sajtot i bi sakala i mene da mi go ispratite spisokot so firmi  vo MK koi se zanimavaat so cuvanje na maticni kletki.

(Одговор на членот molivce)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Матични клетки од папочната врвца
13.9.2010 11:53:13   
molivce
Nie gi proverivme bukvalno site firmi , i se odlucivme za Genoma, t.e Krio Institut bidejki dogovorot se potpisuva direktno so bankata. I Bi mek bea OK pretstavnicite , ama so dogovorot se ograduvaat od mnogu raboti i malce toa ja razdrma nasata odluka.  

(Одговор на членот zvezdicki)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Матични клетки од папочната врвца
13.9.2010 12:05:53   
blue_blue
Ти го пратив списокот во приватна порака. Кога ќе се пријавиш на РР, горе во левиот агол имаш „МОЈА РИНГЕРАЈА“, таму ќе ти трепка едно писменце, кликни на него и ќе ја видиш пораката

ИЗВОРНА ПОРАКА: zvezdicki

Zdravo

Eve jas sum nova na sajtot i bi sakala i mene da mi go ispratite spisokot so firmi  vo MK koi se zanimavaat so cuvanje na maticni kletki.


(Одговор на членот zvezdicki)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Матични клетки од папочната врвца
24.9.2010 23:10:00   
mamica 30
Zdravo

Dali moze i mene da mi ja ispratis porakata so lista na firmi kaj nas sto sorabotuvaat so banki za cuvanje maticni kletki.

Blagodaramuser posted image

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Матични клетки од папочната врвца
31.10.2010 18:34:29   
DanielaAna
Еве и јас да се вклучам во дискусијата...и ние до 27 ноември треба да добиеме бебе значи за неполн месец и се одлучивме дека ке ги зачуваме матичните клетки од папочната врвца бидејки нема ништо поважно од здравјето на нашите најмили...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Матични клетки од папочната врвца
17.11.2010 16:35:04   
Bex
јас сум причично нова на форумов, но да ве прашам, дали некој зачувал клетки во Cryo Save во Бимек? Би сакала да слушнам исклуства?
Фала однапред.

(Одговор на членот DanielaAna)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Матични клетки од папочната врвца
18.11.2010 8:33:30   
arh_diz
Jas zacuvav vo Cryo Save

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Bex)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Матични клетки од папочната врвца
18.11.2010 9:19:03   
kikicka
isto i nie i mng sme zadovolni od pristapot na vrabotenite

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Матични клетки од папочната врвца
18.11.2010 16:27:35   
Bex
Благодарам многу за одговорите user posted image Дали можете да ми кажете нешто повеќе за постапката? Благодарам

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Матични клетки од папочната врвца
18.11.2010 18:07:03   
kikicka
epa nisto ke otides vo edna od kancelariite na bi mek i ke ti kazat se za maticnite kletki i najbitno so e moze i na rati da se plaka.jas bev vo sistina vo taa kancelarija posto i tamu se porodiv i fino lepo si napraviv muabet se dogovoriv i koga me primija vo bolnica go dadov listot deka imam dogovor za maticni kletki i prodolzuva procedurata ili si go zemas ti paketot i si go nosis vo bolnica ili ako se poragas vo sistina tie go nabavuvaat i ti ne se zamaras.najubavo odi vo kancelarijata i se ke ti objasnat. pozzzz

(Одговор на членот Bex)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Матични клетки од папочната врвца
18.11.2010 18:08:34   
kikicka
inaku ima dva paketi ili samo mat.kletko od papocna vrvca ili maticni kletki od krv na papocna vrvca i del od papocna vrvca, prviot mislam deka e 1500e a drugata 2000e

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Матични клетки од папочната врвца
22.11.2010 23:36:13   
Bex
Фала Кикичка многу за информациите. Ке Ве известам кога ке го направиме и тој чекор user posted image
Се радувам бидејки веке закажав средба со лекар од Би-МЕК.  Ке си зачуваме клетки и ќе се чуствуваме посигурни за не дај боже.
поззз

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Матични клетки од папочната врвца
6.12.2010 1:21:01   
pavcule
I nie resivme da zacuvame maticni kletki,i sklucivme dogovor.Jas mnogu barav na internet i se interesirav,a dali ja donesovme pravata odluka- se nadevam.
Ima povece firmi zastapnici od makedeonija.Jas kolku sto se informirav dve grcki(se misli se cuvaat kletkite vo grcija),cena( 1400 so 1750 evra),edna holandsko-belgiska - se cuvaat na dve mesta,cena(1600 so 2200),edna ungarska( 1600evra) i angliska (1650 so 2150), i moze ima bugarska ama ne sum sigurna.Cenite se tuka nekade moze da promasam 100 evra.
Kaj nas vo nasiot grad nemaa skluceno dogovor so angliskata,ama mislam ako se zainteresiravme i ce se sklucese.Site zemaat primerok od krv i del od papocna vrvca,osven edna (grcka) koja zema od krv i od placenta.
Jas so site so kontaktirav se fini i dovolno objasnuvaat, e sega cenite variraat no i moznostite so gi nudat za placanje.

(Одговор на членот Bex)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Матични клетки од папочната врвца
12.12.2010 19:28:37   
Bex
Јас да се пофалам дека и ние зачувавме! user posted image сега чекаме уште да се породам и дај боже се да биде во ред user posted image . Ние ги избравме Cryo Save, односно Би МЕК во Македонија. Ни се видоа најпрофесионални и договорот е двојазичен и прецизен. Имаме пријатели и во Куманово и тие ни кажаа дека зачувале преку нив, тие се достапни секаде. Ние сме презадоволни и на сите идни мајки со задоволство би ги препорачала, доколку се одлучат да зачуваат!
поздравчиња засега user posted image

(Одговор на членот pavcule)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Матични клетки од папочната врвца
14.2.2011 20:19:50   
crvce
Navistina se dvoumamuser posted image sto da pravam,aj kazete mi osven BI MEK I GENOMA koi drugi banki postojat kaj nas i koja banka nudi najdobri uslovi spored vas,,,,pozdrav

(Одговор на членот Bex)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Матични клетки од папочната врвца
16.2.2011 15:32:16   
kind
nesto najdobro,se kaam sto ne zacuvavuser posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Матични клетки од папочната врвца
2.3.2011 15:08:28   
bika
Zdravo na site.
Zdravo na site. Jas sum nova na ovoj forum i milo mi e sto citam deka mnogu roditeli gi zacuvuvaat maticnite kletki od svoeto detence. Nie toa go naravivme vo Future Health, angliskata banka i sme mnogu zadovolni. Jas se porodiv vo sistina, a moi rodnini od Bitola isto taka gi zacuvaa maticnite kletki tamu(taka i ja dobivme informacijata).
Ni dadoa moznost da plakame na mnogu rati bez kamata, sto bese super. sto se odnesuva do cenata bese ista kako kaj site drugi banki.
Pozz


(Одговор на членот crvce)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Матични клетки од папочната врвца
10.3.2011 23:03:39   
humana
A kolku e razviena medicinata za maticni kletki od osmica zabuser posted image user posted image ?Toa bas bi sakala da znam,ama nemozam da najdam na forumov

(Одговор на членот bika)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Матични клетки од папочната врвца
26.3.2011 22:34:55   
crvce
Nie se odlucivme i napravivme dogovor so BI mek,,,se nadevam deka napravivme vistinki izbor,,,,

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?