|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку се застапени бабите?
25.4.2010 15:52:59   
pericka
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Колку се застапени бабите?
25.4.2010 15:53:52   
pericka
user posted image user posted image

(Одговор на членот pericka)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Колку се застапени бабите?
25.4.2010 16:07:53   
mother 29
перичка,нема веке фрее смс,не мора дасе трудишuser posted image

(Одговор на членот pericka)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Колку се застапени бабите?
25.4.2010 20:21:37   
Martins mom
Јас признавам дека кажав неубави зборови и тие се случија во присуство на мм кој е на моја страна и ме подржува целосно и исто така се лути на односот на неговата мајка со мене...Ова се случи после доооолги разговори и неуспешни обиди од моја страна да и објаснам како се чувствувам...Па јас цело време пазев да не ја повредам и ја вклучував во сите активности иако не ми била потребна помош...ама ја знаете онаа изрека даваш прст, а ти земаат цела рака...
Ве молам луѓе...па како би се чувствувале вие да не сте единствените кои го нарекуваат своето најмило "мамо", а нели една е мајка на светот...
Не сакам ова да има влијание на психата на мојот син...сепак е збунувачки две мајки???

(Одговор на членот fantom)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Колку се застапени бабите?
25.4.2010 20:37:15   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Претеран е коментарот user posted image Сепак колку и да е жената необразована, таа е мајка.
Извини.



Во ред...значи тебе не ти пречи твоето дете да вика мама и тебе и на свекрва ти и да ти го грабне детето и да го пресоблече во тоа што нејзе и одговара(а ти си го дотерала да ти биде најубаво) и да одлучува некој друг дали да го прихраниш твоето дете, да ти зборува дека млекото ти е слабо, а тоа крева по килограм за две недели....
И зошто тогаш постои зборот внук user posted image user posted image user posted image user posted image Најверојатно за дедовцитеuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Колку се застапени бабите?
25.4.2010 22:06:00   
Палешка РР
Велиш дека жената е полуписмена, а ти интелектуалка. Тебе не ти доликуваат како на интелектуалка такви ТЕШКИ зборови.



_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Колку се застапени бабите?
25.4.2010 22:46:31   
Cacko
potpolno te podrzuvam devojce,i ja sum ko tebe toleriram toleriram do kraj,ali koa ke mi prsne film begaj zosto ne odgovaram za sto sve ke kazamuser posted image i mislam deka nema vrska toa koj e intelektualec i kako se izrazuva koga ke mu pukne film,i naj golemite intelektualci mislam deka se 'izoblicuvaat"vo izrazuvanje koga ke im zgaznes na zuljuser posted image
teraj si po svoe,super so mt e na tvoja strana.


_____________________________

Think Pink

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Колку се застапени бабите?
26.4.2010 11:03:16   
Martins mom
Фала на сите што ме подржувате (па и на таа што ме осудува)...сега сум со поголема самодоверба и знам дека нема да дозволам повеќе да ме газат и да ми го трујат детето за кое толку многу се изнамачив...
А со мм се договоривме на есен купуваме стан и се тргаме од оваа штетна околинаuser posted image user posted image user posted image ...тогаш ќе бидеме на јасно кој на кој е тетка, кој мајка, кој баба, а кој жабаааuser posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Колку се застапени бабите?
26.4.2010 14:05:01   
ikipp
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Фала на сите што ме подржувате (па и на таа што ме осудува)...сега сум со поголема самодоверба и знам дека нема да дозволам повеќе да ме газат и да ми го трујат детето за кое толку многу се изнамачив...
А со мм се договоривме на есен купуваме стан и се тргаме од оваа штетна околинаuser posted image user posted image user posted image ...тогаш ќе бидеме на јасно кој на кој е тетка, кој мајка, кој баба, а кој жабаааuser posted image user posted image

najubavo e sami da ste,super stan so ke kupuvateuser posted image

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Колку се застапени бабите?
26.4.2010 15:01:54   
big_mama817
ок е може не си трбала на тој начин да и кажеш но и подобро некако да и дадеш до знење него никако сепак ти си мајка и ти одлучуваш за тоа дете и сама кажуваш дека со голема мака сте го дочекале па која е сепак таа да ти кажува како да се однесуваш со твоето дете за мене се тоа искомплексирани луѓе кој сака да го живеат сето она што не го проживеале со своите деца и супер што ќе барате стан user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Колку се застапени бабите?
26.4.2010 15:14:34   
Mila na mama
Јас ќе речам само дека до тука дошло зашто не си држела дистанца од старт. Ако од почеток си и кажала дека што се однесува до подигањето и воспитувањето ( па и облекување, хранење и какање) на твоето дете ти си Лео Меси а она седи на клупа за резерви немало да има потреба да се карате. Сум пишала и во други постови ќути трпи не е корисна опција.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Колку се застапени бабите?
26.4.2010 15:19:27   
nadica
ти си Лео Меси а она седи на клупа за резерви


user posted image user posted image user posted image споредбата ти е јака нема што user posted image user posted image user posted image
а сега и јас да си кажам мислење дека секоја ситуација е различна и дека бабите понекогаш претеруваат да ама...
...добро е што можете да си дозволите да одите од таа куќа а да неможевте ќе требаше да најдете заеднички јазик без разлика дали ти се допаѓа или не

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Колку се застапени бабите?
26.4.2010 15:24:23   
ripce
Луѓе нема корист од карање... многу работи почнувам да сфаќам... најубаво е да се седне да се каже човечки, ако не бидува и така, најдобро на дистанца, најлошо е да се нервираш, а уште полошо да се нервираш во себе и се да собираш. А границите секако дека треба да се постават уште во старт, да знае кој до каде може да оди, и мене мојата свекрва се обидуваше во се да ми се меша, сега е поинаку, ме прашува скоро за се, што е поврзано со син ми, а хранењето, капењето, менувањето пелена е САМО МОЈА должност/задоволство... таа не го прави тоа, и така и треба да биде според мене. Ама како велат треба ли на некој да му се стемни, за на другиот да му осамне/ раздени... значи треба да мислиме што како правиме, за да не биде предоцнаuser posted image

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Колку се застапени бабите?
26.4.2010 16:01:21   
Калина28
Ве читам и некако сите сте ми во право....  прекипува верувам.. знам...Некогаш човек незнае како да рече, па афектот сам по себе излегува... Верувам мартинс мом штом го постираш ова ем ти е тешко од неа ем длабоко чувствуваш дека може малце грубо си кажала..битно си свесна... којзнае свеки твоја дали дебатира на ваков начин барајки опции каде можеби некој ке и рече во право си...чисто се сомневам...ама не грижи се...се се решава ... луѓе сме сите грешиме..битно е да не грешиме постојано...user posted image  за станот... ја допрв ке се породам и којзнае шо ме чека...свеки ми е фина и кул, ама свеко е тежок и уште немаме свој спрат.... Ве поздравуваммм

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Колку се застапени бабите?
26.4.2010 17:08:45   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

Јас ќе речам само дека до тука дошло зашто не си држела дистанца од старт. Ако од почеток си и кажала дека што се однесува до подигањето и воспитувањето ( па и облекување, хранење и какање) на твоето дете ти си Лео Меси а она седи на клупа за резерви немало да има потреба да се карате. Сум пишала и во други постови ќути трпи не е корисна опција.


Драга Мила на мама тешко е кога објаснуваш со сите сили ама нема кој да те разбереuser posted image user posted image Ние воопшто не се каравме, јас си молчев постојано за да се зачува мирот во куќата и токму тоа ќути и трпи ме донесе до ова едноставно да експлодирам, ама што да правам...сега се работи за она што најмногу ме боли...
Мм се нервира, не зборува со неа повеќе, покажува агресивност и пак јас во незавидна положба го молам да се контролира да не ја повреди...Не уништи сите...добра мајка!!!


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Колку се застапени бабите?
26.4.2010 17:18:37   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Фала на сите што ме подржувате (па и на таа што ме осудува)...сега сум со поголема самодоверба и знам дека нема да дозволам повеќе да ме газат и да ми го трујат детето за кое толку многу се изнамачив...
А со мм се договоривме на есен купуваме стан и се тргаме од оваа штетна околинаuser posted image user posted image user posted image ...тогаш ќе бидеме на јасно кој на кој е тетка, кој мајка, кој баба, а кој жабаааuser posted image user posted image



Draga moja jas nema da se povtoruvam, mojte postovi se na prethodnata strana.jas potpolno te razbiram, i uste ednas samo hrabro za svoj krov na glava i spokojstvo na tvoeto semejstvo koe e sostaveno od maz ti sinceto i ti.
Milo mi e sto maz ti te podrzuva i sto imate razbiranje.Samo napred draga mojauser posted image
I nemoj poveke da trpis poveke poradi mir vo kuka.Jas se slozuvam so Mila na mama, opcijata kuti trpi e najlosa.
No samo pozitivno i napred.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Колку се застапени бабите?
26.4.2010 18:48:53   
Glück90
Procitav koj sto pisal i stvarno se naogam vo nekoi komentari zatoa sto iako nemam deca gledam kako svekrvami se odnesuva kon decata od zolvami i kako gi vospituva i znam sto me ceka i mene bidejki ona uste od sega na potaze pokazuva zabi a kamoli togas koga decata ke i bidat vo kukata i od sinot.Ama na moja golema sreka mm pocna da sfaka kakva e majkamu koga on ne e doma

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Колку се застапени бабите?
27.4.2010 9:30:52   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: Glück90

Procitav koj sto pisal i stvarno se naogam vo nekoi komentari zatoa sto iako nemam deca gledam kako svekrvami se odnesuva kon decata od zolvami i kako gi vospituva i znam sto me ceka i mene bidejki ona uste od sega na potaze pokazuva zabi a kamoli togas koga decata ke i bidat vo kukata i od sinot.Ama na moja golema sreka mm pocna da sfaka kakva e majkamu koga on ne e doma


podobro e uste od sega dodeka e rano da se reagira, oti posle e poloso, posledicite se pogolemi


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Glück90)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Колку се застапени бабите?
27.4.2010 9:37:47   
Glück90

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom


podobro e uste od sega dodeka e rano da se reagira, oti posle e poloso, posledicite se pogolemi


Znam draga Martins mom koi se posledicite ama takva me skroile neznam da recam ne i kraj sekogas ublazuvam samo za na kraj da ne ispadne pak jas da bidam kriva za se(i pak kriva).

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Колку се застапени бабите?
27.4.2010 9:38:44   
Viktori
кај нас ич не се застапени бабите. Јас сум малку почуден табиет, па кога се породив не ги викнав првиот ден. Вториот. Да знаат дека семејство сме јас, мм и децата. Они семејство да, ама пошироко,  од втор ред user posted image
Никогаш не сум оставила простор за мешање, никогаш не сум побарала ни совет ни помош, а дома имав бебе од 13 месеци и бебе од 12 саати....
Не ни сакав да ми се мотаат по дома, мои, негови, па не ги ни викав.
Еве и сега, децата пораснаа, во училиште, навака, натака, кај бабите еднаш во 2 недели одиме.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Колку се застапени бабите?
27.4.2010 9:41:44   
mami
кога се породив не ги викнав првиот ден. Вториот. Да знаат дека семејство сме јас, мм и децата. Они семејство да, ама пошироко, од втор ред user posted image


колку убаво...ова здравје за второто го планирам..ќе си дојдам дома и првиот ден закам да си бидеме ние сами, да си се порадуваме онака сами, во наша семејна атмосфера, а сите останати од следниот ден...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Колку се застапени бабите?
27.4.2010 9:43:07   
mina_m
ИЗВОРНА ПОРАКА: Glück90


ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom


podobro e uste od sega dodeka e rano da se reagira, oti posle e poloso, posledicite se pogolemi


Znam draga Martins mom koi se posledicite ama takva me skroile neznam da recam ne i kraj sekogas ublazuvam samo za na kraj da ne ispadne pak jas da bidam kriva za se(i pak kriva).

pa znaci teraj si po tvoe i vaka i taka sekogas si neli dezuren krivec,a koga svojot stav ke si go kazes pak ke bides ti kriva (za niv)ama tebe polesno ke ti euser posted image

< Поракaта ја уредил mina_m -- 27.4.2010 9:44:17 >

(Одговор на членот Glück90)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Колку се застапени бабите?
27.4.2010 9:50:47   
mother 29
тоа како ке се поставиш на почеток ,така ке те третираат, до дека не пукне тиквата,па да се ептен испокарате.
јас сум некој терсене табиет,рипам и се карам ,па ако треба и тепам хехех..па ме имаат проценето и свеки и мајка ми,па затоа и не ме дираат..дури секогаш си прашуваат се` што треба околу детето да направатuser posted image

и мој совет е на почеток  да се покажат заби и средат  работите,односите и релациите во куката,за потоа да нема главоболки!

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Колку се застапени бабите?
27.4.2010 9:52:34   
Anabanana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Јас изгледа сум во најлоша ситуацијаuser posted image user posted image user posted image Живееме во иста куќа, но одделени, на два спрата и нон стоп е кај нас, за да  ми помага...Ај да го капиме заедно до 40 дена, ама таа се заборави малце и ете не можам да ја избркам, а веќе поминаа 2 месеци, па уште си прави планови како ќе го капела кога ќе бил поголем, па вели ќе почнела да го прихранува на 3 месеци со грав, па ми кажува во што да сум го облечела(знае да искоментира-ова блузе не ми се свиѓа облечи му го другото), па ај нели му даваш да цица, оди преслечи го...и наредби до бескрај...воздух не можам да земам...
Најлошото од се и она што ме тера да полудам е тоа што си дозволува да му вика "леле синот мој", "убав на мајка тој" user posted image user posted image user posted image Е молчев, молчев,(да не се спуштам на тоа ниво зашто сепак јас сум интелектуалка, а таа полуписмена) тогаш ми пукна филмот и на ептен прост начин и реков "ти спиеше со син ти и го роди???...ете така сега си му мајкааа"...и му се налути и на мм и мене....Најтрагично е што си продолжува со своите навики....
Па ја викнав да помага(тоа го направив за да ја испочитувам), а не да ми го презема дететоuser posted image user posted image user posted image
Сега не знам дали јас сум многу посесивна или таа претерува????




kako jas da go pisuvav ova....draga i jas go imam ovoj problem kaj mene. I jas pravev se za da ja ispocituvam i dozvoliv duri 6 meseci da go banja Marko ali kako so vikas ke im dades eden prst, oni ti zemaat cela raka. Presekov draga moja! Se ispokaravme tolku mnogu sto morase da zamine od doma nekolku dena da se smiri ( ma da mislam deka jas trebse da go napravam toa, zosto mi iznakaza tolku teski zborovi sto mislam deka i na najgolemiot dushman jas ne bi gi kazala )
No, toa e .... milo mi e samo sto mm ja sfati kakva e i konecno e na moja strana. No sega me ocekuva uste eden tezok period ( ocekuvam vtoro) ma da mislam deka znaejki sto se mi napravi so Marko, ovojpat ke secam od start. Pozdrav i pravi samo tebe kako ti e najubavo i najdobro za mazot i deteto

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Колку се застапени бабите?
27.4.2010 9:58:04   
Adrijana
Mrtins mom, jas ke ti kazam samo da ne ja stavas ni nauser posted image , ignoriraj ja do maksimum, ne se nervirajte ni ti ni mm ti. Terajte si po svoe, ne i davaj da ti se mesa, ama pravi si zafrkancii od toa, ne i dozvoluvaj da ti laze po nervi, cuvaj si go zdravjeto, i begajte od tamu sto e mozno poskoro.I normalno uzivaj si so Martin, i nisto od strana da ne slusas.

A za toa so si i go kazala, taka i i treba koga ne znae da si postave granici, i toa ne za toa sto mu rekla na deteto deka i e sin ili ona mu e majka( i mama i sveki se ispustaat ponekogas, ama toa e od milost i vo brzina za da mu iskazat ljubov na deteto), tuku za toa so ti popuva nad glava.

_____________________________



(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?