|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку се застапени бабите?
23.2.2010 13:59:59   
Adrijana
I kaj nas dosaduvaat babite, i kolku pomagaat uste poveke odmagaat. Sto me najveke nervira e toa sto se mnogu tvrdoglavi, i zatoa mnogu mnogu ne gi titram. Ako slucajno mi zatreba pomos ke gi viknam, ako ne, a najcesto ne, togas neka si sedat mirni.I se nerviram i koga ke zatufkaat kako nie vrska nemame od deca cuvanje, se greska pravime,demek edno vreme kako ne cuvale oni nas, a eve kolkavi sme.. a ustvari oni vrska nemaat, i se zaboravile sto e za deca, zasto posleden pat deca cuvale pred 25-30 godini, i ne mozam da gi ubedam deka ne me interesira kako porano se cuvale deca.
Taka da babite treba da bidat babi i da se odnesuvaat taka, da dojdat cat pat da si go vidat vnuceto i da si go drzat jazikot za zabite.

_____________________________



(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Колку се застапени бабите?
23.2.2010 14:17:10   
topce
јас сум растена со баби и прабаби и сакам моето дете исто со нив да расте.
ние немаме никакви проблеми со бабите. знае мајка ми да прокоментира, тоа на почеток
ама се навикнаа и двете баби да биде како мама и тато ќе каже. сами и одредивме и режим на јадење и на спиење и на шетање и кога е болно што и како и кои играчки и дали градинка или баба да ја чува, едноставно сакале нејќеле ги прифатија нашите ставови за подигање на дете.
мене лично свекрва ми многу ми се најде не само за дете туку имав јас операција на ногата кога малото беше 4 месеци и морав да лежам дома 3 дена не смеев да се помрднам, после уште 7 дена имав рестрикција на движење. така да жената испадна супер ме гледаше мене за да може мм да се занимава со дете.
може сме едни од ретките кои после работа одат кај бабите за да може да и се порадуваат на Анастасија ама воопшто не ми е тешко. обично е таа недела кога е мм од попладне повеќе да сме кај моите, а кога е од сабајле со неговите. Ама па дете многу им се радува и сакам да се дружат.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Колку се застапени бабите?
23.2.2010 14:27:42   
bibabt
mojata ja cuva svekrva mi jas pocnav na rabota,sedi kaj niv poubo ibilo tamu da ja cuva ja zemam na eden den taka pravev i porano i andrijana taka e vo pravo e za se i kaj mene e taka ama mojata majka e podaleku


(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Колку се застапени бабите?
23.2.2010 14:38:21   
dostickage
Lele ve citam i ne mozam da ne iskomentiram:)

Mene sveki uste sega me brka od doma zasto ne pravime svadba i zasto kje imam violetov fustan a bebeto ste nerodeno vika deka ne sakala da dojde da go vidi zasto koga kje sum se porodela kje sum odela kaj majka mi.
I ajde sega kazete kako da i go dadam da go fati vo raka.

Epa ne mozam koj saka neka me sudi iako sum svesna deka za ljubov an maz mi kje mora da i dadam da go fati vo race user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот bibabt)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Колку се застапени бабите?
23.2.2010 14:52:45   
bibabt
ne znam so da recam duri ne ja imav najdeno stranata se cudev i se nervirav so komentarite ,sega mi se cini stanav pohrabra koga citam tuka , a jas ne vrakam ipak sum kriva ama sega vrakam 

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Колку се застапени бабите?
23.2.2010 14:58:01   
Saturn
Јас ми се чини дека имам среќа кога се однесува до бабите. Со првото дете после пораѓање првите 45 дена бевме кај свекрва ми, многу ми помагаше, бидејќи е акушерка/мед. сестра, но неотидовме поради помагањ кај нив, туку тоа лето (најжешкото во животот, кога гореше цел регион) кај нас дома без клима не се дишеше а кај нив, бидејќи си ја приспособија викендицата во Радишани беше едно 5-7 степени поладно и воздухот беше поинаков. И мајка ми доаќаше таму кога сите беа на работа бидејќи првото дете ми беше мноооогу тешко како бебе, плачење, грчеви, не спиеше, преку ден по 10тина минути спиеше, имаше и блага форма на рефлукс, ни до WC не можеше човек да отиде, јадењето ми беше на „трчање“.
Релативно за кратко време останав трудна со второто, сега се разлика 2,4 год и сега имам бебче, сега мајка ми доаѓа и ми помага, она за среќа отиде во пензија кога требаше малата да ја оставам на некого бидејќи тебаше да одам на работа, а сега сум на породилно и заедно ги чуваме двете деца. Второво за среќа е мирно user posted image
Нормално имало и има ситуации кога и свекрва ми и мајка ми знаеле да ме изнервираат, ама тоа не направи после првите нервози јас да бидам затворена за сите нивни сугестии и совети, бидејќи понекогаш колку и да не нервира кога ќе почнат да советуваат и да коментираат, можеби навистина се во право. Знам дека некогаш баш ти се јавува отпор кога ќе отворат уста да советуваат и првиот импулс што ти доаѓа е да не го направиш тоа и да докажеш дека не се во право, но некогаш навистина се и подобро е да се преиспита советот пред да се отфрли.
Ќерка ми си ги сака и двете баби, во неделата еднаш преспива кај едната, а друг пат кај другата и таму и се целосно посветени со дедовците.
Кажано на кратко: не знам што би правела без бабите user posted image многу ми помагаат и ми олеснуваат, ем за чување на децата, ем и по некој ручек знааат да направат и да ни донесат user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Колку се застапени бабите?
23.2.2010 15:14:16   
delfinka
mislam deka za decata babite se najgolemo bogatstvo,bez razlika dali nie pomladite se soglasuvame so niv
za zal nemam svekrva ja imam samo majkami i se nadevam deka koga ke dojde casot ke bide odlicna babicka:)

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Колку се застапени бабите?
23.2.2010 23:43:36   
Cacko
ИЗВОРНА ПОРАКА: caci20

Nemam pomos od nikoj i iskreno poubavo mi e. Kolku uspevam tolku. Nikoj ne me brza .Toa e ubavinata koga ne zivees vo zaednica.

taka euser posted image

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Колку се застапени бабите?
23.2.2010 23:51:23   
nutelizza
Сега сум моментално сама со син ми, сами живееме и сите работи дома ги завршувам сама. (без проблем)

Ама пошто вртиме бизнис јас имам ПРЕГОЛЕМА потреба и помош од бабите зашто неможам да го носам син ми на шалтер кај што чекам еден сат, неможам да го водам со мене на фризер, депилација.....

Имам среќа што имам супер бабички и тетка (сестра ми) е тука златнаuser posted image

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Колку се застапени бабите?
25.4.2010 10:46:01   
Martins mom
 Јас изгледа сум во најлоша ситуацијаuser posted image user posted image user posted image Живееме во иста куќа, но одделени, на два спрата и нон стоп е кај нас, за да  ми помага...Ај да го капиме заедно до 40 дена, ама таа се заборави малце и ете не можам да ја избркам, а веќе поминаа 2 месеци, па уште си прави планови како ќе го капела кога ќе бил поголем, па вели ќе почнела да го прихранува на 3 месеци со грав, па ми кажува во што да сум го облечела(знае да искоментира-ова блузе не ми се свиѓа облечи му го другото), па ај нели му даваш да цица, оди преслечи го...и наредби до бескрај...воздух не можам да земам...
Најлошото од се и она што ме тера да полудам е тоа што си дозволува да му вика "леле синот мој", "убав на мајка тој" user posted image user posted image user posted image Е молчев, молчев,(да не се спуштам на тоа ниво зашто сепак јас сум интелектуалка, а таа полуписмена) тогаш ми пукна филмот и на ептен прост начин и реков "ти спиеше со син ти и го роди???...ете така сега си му мајкааа"...и му се налути и на мм и мене....Најтрагично е што си продолжува со своите навики....
Па ја викнав да помага(тоа го направив за да ја испочитувам), а не да ми го презема дететоuser posted image user posted image user posted image
Сега не знам дали јас сум многу посесивна или таа претерува????

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Колку се застапени бабите?
25.4.2010 11:14:29   
Палешка РР
Мислам дека и двете сте претерале user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Колку се застапени бабите?
25.4.2010 12:18:43   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Мислам дека и двете сте претерале user posted image


А што мислиш, во што претерувам јас...ете кажи ми ти како некај од страна што гледа објективно...за да знам што да променам

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Колку се застапени бабите?
25.4.2010 12:54:54   
Палешка РР
Претеран е коментарот user posted image Сепак колку и да е жената необразована, таа е мајка.
Извини.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Колку се застапени бабите?
25.4.2010 13:00:21   
mina_m
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

 Јас изгледа сум во најлоша ситуацијаuser posted image user posted image user posted image Живееме во иста куќа, но одделени, на два спрата и нон стоп е кај нас, за да  ми помага...Ај да го капиме заедно до 40 дена, ама таа се заборави малце и ете не можам да ја избркам, а веќе поминаа 2 месеци, па уште си прави планови како ќе го капела кога ќе бил поголем, па вели ќе почнела да го прихранува на 3 месеци со грав, па ми кажува во што да сум го облечела(знае да искоментира-ова блузе не ми се свиѓа облечи му го другото), па ај нели му даваш да цица, оди преслечи го...и наредби до бескрај...воздух не можам да земам...
Најлошото од се и она што ме тера да полудам е тоа што си дозволува да му вика "леле синот мој", "убав на мајка тој" user posted image user posted image user posted image Е молчев, молчев,(да не се спуштам на тоа ниво зашто сепак јас сум интелектуалка, а таа полуписмена) тогаш ми пукна филмот и на ептен прост начин и реков "ти спиеше со син ти и го роди???...ете така сега си му мајкааа"...и му се налути и на мм и мене....Најтрагично е што си продолжува со своите навики....
Па ја викнав да помага(тоа го направив за да ја испочитувам), а не да ми го презема дететоuser posted image user posted image user posted image
Сега не знам дали јас сум многу посесивна или таа претерува????



jaka ti dusa so takva zena...bas e covek da pukne....user posted image user posted image user posted image za toa sto si i go kazala -sama te ima povleceno za jazik,i jas da bev na tvoe mesto isto taka bi i odgovorila,deka stvarno e nenormalna rabota vnuceto da go izvikuva "sinot moj".....a i preterano e loso cuvstvoto koga nekoj postojano ti dise vo vrat....

< Поракaта ја уредил mina_m -- 25.4.2010 13:01:59 >

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Колку се застапени бабите?
25.4.2010 13:22:54   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Мислам дека и двете сте претерале user posted image


А што мислиш, во што претерувам јас...ете кажи ми ти како некај од страна што гледа објективно...за да знам што да променам



Martins mom, svekrvati ne da preterala, na glava ti se kacuva, i preku vnukot dozuvuva vtora mladost, nazalost, kao povtorno da se rodila.
No jas pretpostavuvam deka ne bi izreagirala taka na toj nacin, ako ne ti prekipelo.jas te svakam, no znma deka koga bi se stavioa vo tvoja koza istoto bi go rekla, duri moze i poloso.
E sega tvoja greska e sto posle toj komentar sto si i go posocila na svekrva ti ne si trebala da ja vikas za pomos, mozebi ke izgleda surovo no eve poagajki od sebe znaci kade sto sum pluknala ne bi lizela posle i ne bi barala pomos poveke od takva zena.
Vtora greska e sto ne treba ti da se  raspravas so nea tuku malku spregni go maz ti sepak ona e negova majka a ti za sinot tvoj imas pravo da se bori no ne na takov nacin.Ednostavno koga presekuvas preseci vo koren no zaedno so maz ti.
Dzabe ke ti se site zborovi ako maz ti ne reagira, seto toa ke padne vo voda.
Mozam da zamislam kolku si molcela i si cuvala vo sebe.Ti ne si posesivna ednostavno toa e majcinski instikt.
Nekoj ke rece pa ne mislela svekrvati nisto loso no sepak ne i dolikuva na takov komentar sine moj i sl. sepka toa boli, jas licno najiskreno poloso bi odreagirala.
Samo da napomenam ova e moe mislenje i citajki go tvojot posto samo se staviv vo tvoja koza.Sekoja majka bi bila izludena od komentarite na babite od stilot sine moj i sl. kao od milost toa go kazuvale, ujas imav vakov primer.
I toa so majka mi koga na kerka mi i se svrte i i rece kerko moja, ne da sum i go plesnala vo lice, cekaj bre nemoze ona da ti bide kerka ona ti e vnuka i nisto poveke, tuka zastanuva se, i i rekov togas na majka mi toa da i prv i posleden pat ednostavno, nemoze da i bide kerka niti da ja saka kao ja, posto ima babi sum slusala kao poveke gi sakale vnucite oni, nego samite majki, toa e bolest.
I od togas majka mi prestana a na mm ne mu smetase no na mene da, takvi komentari ne se vo red.No vo sekoj slucaj mm me podrzi vo se.
Zatoa velam deka treba da i dadete do znaenje kade i se granicite na baba i dedo toa morate so maz ti da go resite.Nisto ne ke mozes sama da postignes.
Se nadevam deka ke uspees.user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Колку се застапени бабите?
25.4.2010 13:52:39   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Мислам дека и двете сте претерале user posted image


А што мислиш, во што претерувам јас...ете кажи ми ти како некај од страна што гледа објективно...за да знам што да променам



Martins mom, svekrvati ne da preterala, na glava ti se kacuva, i preku vnukot dozuvuva vtora mladost, nazalost, kao povtorno da se rodila.
No jas pretpostavuvam deka ne bi izreagirala taka na toj nacin, ako ne ti prekipelo.jas te svakam, no znma deka koga bi se stavioa vo tvoja koza istoto bi go rekla, duri moze i poloso.
E sega tvoja greska e sto posle toj komentar sto si i go posocila na svekrva ti ne si trebala da ja vikas za pomos, mozebi ke izgleda surovo no eve poagajki od sebe znaci kade sto sum pluknala ne bi lizela posle i ne bi barala pomos poveke od takva zena.
Vtora greska e sto ne treba ti da se  raspravas so nea tuku malku spregni go maz ti sepak ona e negova majka a ti za sinot tvoj imas pravo da se bori no ne na takov nacin.Ednostavno koga presekuvas preseci vo koren no zaedno so maz ti.
Dzabe ke ti se site zborovi ako maz ti ne reagira, seto toa ke padne vo voda.
Mozam da zamislam kolku si molcela i si cuvala vo sebe.Ti ne si posesivna ednostavno toa e majcinski instikt.
Nekoj ke rece pa ne mislela svekrvati nisto loso no sepak ne i dolikuva na takov komentar sine moj i sl. sepka toa boli, jas licno najiskreno poloso bi odreagirala.
Samo da napomenam ova e moe mislenje i citajki go tvojot posto samo se staviv vo tvoja koza.Sekoja majka bi bila izludena od komentarite na babite od stilot sine moj i sl. kao od milost toa go kazuvale, ujas imav vakov primer.
I toa so majka mi koga na kerka mi i se svrte i i rece kerko moja, ne da sum i go plesnala vo lice, cekaj bre nemoze ona da ti bide kerka ona ti e vnuka i nisto poveke, tuka zastanuva se, i i rekov togas na majka mi toa da i prv i posleden pat ednostavno, nemoze da i bide kerka niti da ja saka kao ja, posto ima babi sum slusala kao poveke gi sakale vnucite oni, nego samite majki, toa e bolest.
I od togas majka mi prestana a na mm ne mu smetase no na mene da, takvi komentari ne se vo red.No vo sekoj slucaj mm me podrzi vo se.
Zatoa velam deka treba da i dadete do znaenje kade i se granicite na baba i dedo toa morate so maz ti da go resite.Nisto ne ke mozes sama da postignes.
Se nadevam deka ke uspees.user posted image user posted image



user posted image user posted image user posted image za postov bebice,i jas potpolno se slagam so se sto si napisala.....

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Колку се застапени бабите?
25.4.2010 13:58:16   
mother 29
јас незнам какви ви се релациите во фамилијата,мегутоа од ова што си го напишала ке дадам и јас коментар.
би тргнала од себе....јас моето дете,многу често го викам маме..значи ај, маме да се банкаме и сл.значи по default тоа се врежува и кај сите околу мене и многу пати свеки во брзање да му каже нешто му е рекла маме....после се поправа!поентата ми е ,значи сум ги осетила зборовите врз сопствениот син од некој кој не му е мајка и не сум се фатила во ситуација дека ми е докривело до толку да објаснувам или пак да навредувам!
а инаку според мене каква и да е жената ,ептен си ја навредила со тие зборови!дури и неубаво ми падна кога го прочитав твојот постuser posted image
п.с.друго е кога ја немаш ситуацијата .
п.с.с.да не заборавиме дека и ние еден ден ке биде свекрви и баби!

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 25.4.2010 13:59:23 >

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Колку се застапени бабите?
25.4.2010 14:08:18   
BEBICA
Tocno deka ke bide i nie svekrvi i babi, no sepak treba da si se znae mestoto sto e baba a sto majka.A ne kako maliot od devermi znae svekrvami da ja rece mama pa kazimi dali e toa vo red, a svekrva mi celata se topi.Toa po mene e nezravo.
Mozebi ja sum mnogu stroga no sepak treba da se izgradi toa dete kako zdrava osoba, babite mozat da pomogna da donekade no ne i da ja zamenat ulogata na majka kako sto e slucajot so Martins mom.
No ima edno nepisano pravilo na Balkanov deka svekrvite mozat se pa duri i da prisvojuvaat ona sto ne e nivno, a snaite da se potcinuvaat.E za toa sum protiv 100%
Znam deka donekade Mortins mom pogresila no sigurno toa ne go kazala bez razlog, a ni taa baba ne e po mene baba ako taka se odnesuva i prezivuva vtora mladost t.e. povtorno se odnesuva kako roditel.
Toa mene ne mi e zdravo.
Sepak sekoj ima pravo na svoe mislenje, a jas samo se staviv vo nejzina koza, mislam na Martins mom.




_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Колку се застапени бабите?
25.4.2010 14:29:06   
mother 29
јас мислам дека зборот мама/сине ,ако некoја свеки или дете по грешка или од милост го рече ...дека не ја прави автоматски МАЈКА/СИН...да не навлегувам ,сите добро знаеме што ја прави мајката -мајка.
друго ,тоа што ја вика детето бабата-мамо ,таа треба да му каже,не сум ти јас мама,внучко ,а не да се топи од среќа.и тоа не оправдувам.нит оправдувам некој да ми го вика стално со намера мојот син-сине!
ама пак и не оправдувам кога некоја ке и каже на свеки дека" легнала" со син и.
добро ја сватив ситуацијата и воопшто не и лесно на Мартин`с мом...можам само да замислам колку и прекипело...ама коментарот нејзин ме ежиuser posted image



(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Колку се застапени бабите?
25.4.2010 14:32:54   
BEBICA
Ja oprajvme rabotata ja i ti mother user posted image user posted image user posted image user posted image
Sepak nevkusno e no jaka i dusa na Maartins mom.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Колку се застапени бабите?
25.4.2010 14:35:25   
mother 29
user posted image

хехеех,па кога сме сами,кога никој не не дружиuser posted image


(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Колку се застапени бабите?
25.4.2010 14:36:30   
mis.
се согласувам со бебица и со тоа дека свекрвати претерува и многу си дозволува самата или некој и дозволува тоа да го прави.Може премногу и дозволуваш да биде мир во куќа па таа нема граници па претерува.Подобро е на почеток да се земе остар став за да не биде дојде до ситуација покасно да не можеш да ја контролираш.Кога ќе избега од контрола покасно тешко се оправува и најчесто се нарушуваат односите.Ти си трпела и веќе ти дошло преку глава и не си бирала ни зборови и логично е да има нарушени односи но нека барем нема да ти додева и не требало да ја молиш.Покажи малку заби кон не а ако тоа не ги влоши односите со мажот се разбира.Мислам дека јасно и гласно треба да и ги покажеш границите бидејќи таа не ги гледа.Во очи кажии дека тоа е твое дете и ти самата одлучуваш за него.Биди доследна во тоа и се надевам ќе се повлече.

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Колку се застапени бабите?
25.4.2010 14:37:18   
BEBICA
Ajde malku ja ke pisam off topic, no ja i ti malku rabota malku net, a ostanative ili rabotat, ili setaat.user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Колку се застапени бабите?
25.4.2010 14:43:30   
mis.
еее некој трпи,трпи,трпи........и на крај до трпува и најчесто тогаш е многу остро.Да тоа не е во ред но некој кога нема граници и не му текнува мораш да го потсетиш.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Колку се застапени бабите?
25.4.2010 14:45:17   
fantom
Martins mom,jas licno mislam deka si preterala so tvojata reakcija.Mozebi ti smeta kako go vika ama ima nacin pa kazi i so ubavo,sedni ja i kazi i slusaj vaka i vaka,mozebi ti ne si svesna ama mene taka mi smeta.Ili kako so nekoj rece pogore,kazi mu na maz ti pa toj neka i kaze deka taka ne treba da vika.Ama nacinot na koj so si i go kazala toa ne nalikuva na nisto.Dali od milost,dali mehanicki,dali ja dozivuva pak svojata mladost so vnuceto ne e bitno.Biten e odnosot,ne dolikuva,barem za mene,a sekoj si ima svoe mislenje.Treba da se trudime sekogas da balansirame so tie luge koi ni se postojano vo nasata blizina,i sekogas nie mladite ke bideme vo pravo za nas a oni postarite ke si bidat vo pravo za niv.Toa e taa razlika vo generacii i ako nema balans nema da ima ni sloga ni zivot.I bidi blagodarna so ti pomaga,oti ima slucaevi kade em ke te nervira em nisto nema da ti pomaga i duri ke ti odmaga.Moe mislenje e deka ti ke pokazes najveke doblest ako sednes so nea i i se izvines za recenoto,deka ne si mislela bas taka ama i deka ne sakas taka da vika na vnuceto.Ova e najdobronameren sovet i moe mislenje,pozzz

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?