|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Информации за остварување на правото за И...
10.4.2013 15:08:05   
lindicka
skopjance, ne te razbrav ubavo, upatot za markeri za hepatit B i C, i Hiv e od maticen ginekolog, ili opst maticen lekar? Za infektivna,

P.S Dali moz ena klinicka biohemija da se ispita ova? Neli kaj niv e labaratorija i se ispituvaat :)
Koga bev za hormoni, imase eden kup lugje se ispituvaa.

Fala

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Информации за остварување на правото за И...
10.4.2013 15:48:56   
kapina
lindicka upati za bilo kade i da e koga spremas dokumenti za ivf preku fondot ti dava maticniot ginekolog

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Информации за остварување на правото за И...
10.4.2013 17:01:58   
Lina*
Nie koga ispituvavme hepatit,hpv bevme so upat od opstiot maticen a za spermokultura ne prosetaa kvalitetno.Najprvin so upat od opst maticen do urolog pa od kaj nego so nekakov izvestaj pak kaj opstiot po upat do mikrobiologija.Od kaj ginekologot zemav upat za brisovite.
Tuku sega i jas nesto da prasam:)za podnesuvanje za vtor pat za ifv kakov dokument treba da se dostavi deka prvoto bilo neuspesno????Jas ja nemam semata po koja gi primav ineksiite

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Информации за остварување на правото за И...
10.4.2013 17:50:02   
cacisk
Lina mislam deka za 2 pat treba da go dostavis izvestajot od 1 IVF kaj sto pisuva sto-kako bilo vo tekot na procedurata, i mislam deka treba negativen rezultat od betata.
Ako nekoj znae povise neka pise

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Информации за остварување на правото за И...
10.4.2013 19:46:26   
Nate76
Lina srcko pa ti neli sega pravese ivf, ne ti treba spored mene dokaz, zarem baraat dokaz deka e neuspesno, da pominalo vreme godina , dve od prvoto podnesuvanje pa da baraat , ama tebe ako ti odobrile pred 5-6 meseci a sega podnesuvas pak nema teoretski sansi vo toj period da si isterala cela bremenost i da si rodila dete pa da podnesuvas za vtoro , kako i da e ti posakuvam od se srce ova da ti e POSLEDNO podnesuvanje dokumenti i da rezultira so dupla sreka user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Nate76 -- 10.4.2013 19:47:53 >

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Информации за остварување на правото за И...
10.4.2013 20:36:56   
Lina*
Mene rano mi e za da gi podnesam dokumentite,no sakam ponesto sto mozam da sreduvam pa vo septemvri da gi podnesam.Rezultat od beta nemam bidejki kaj mene bese spontan so kiretaza i ne proveruvav togas beta a drugite od predhodno neli se pozitivni.Ke moram da se javam na telefon pa ubavo se da si isprasam,epten mi e nejasno.

(Одговор на членот Nate76)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Информации за остварување на правото за И...
10.4.2013 21:55:28   
skopjance
Za vtoro IVF gi prakas istite dokumenti plus site dokumenti sto ne treba da se postari od edna godina i go prakas izvestajot sto ti go davaat posle transfer nema potreba od beta zatoa sto jas posledniot ne ni uspeav da pravam dobiv pred toa. Procedurata e ista kako i za prv pat.

Z Hepatit i za HIV jas sekogas nosev upat od opst maticen zatoa sto mi e vo komsii i kikogas ne mi pravele problem, za IVF nema potreba od spermokultura treba samo spermogram ako nedaj boze ima nesto ke pokaze na izvestajot i togas se pravi spermokultura. Mm sekogas praves na Institut za Histologija i tamu baraat upat od opst maticen i se zakazuva se ceka nekolku dena i mnogu se dobri.

Lina za tebe mozebi ke treba da podneses i dokument za kiretazata tamu pisuva se vo izvestajot za pricinata.

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Информации за остварување на правото за И...
12.4.2013 9:54:54   
virgo

ИЗВОРНА ПОРАКА: lindicka

skopjance, ne te razbrav ubavo, upatot za markeri za hepatit B i C, i Hiv e od maticen ginekolog, ili opst maticen lekar? Za infektivna,

P.S Dali moz ena klinicka biohemija da se ispita ova? Neli kaj niv e labaratorija i se ispituvaat :)
Koga bev za hormoni, imase eden kup lugje se ispituvaa.

Fala


lindicka
Upatot e za na infektivna i ti go dava maticniot ginekolog a rezultatite ti se gotovi za okolu 5 dena i participacija plakash koga ke si gi zemesh rezultatite (okolu 300den).
Na biohemija ne prakaaat nikogash samo na mikrobiologija za klamidija i dr.

Se nadevam deka ovaa informacija ke ti koristi.

Matichniot opsht lekar moze samo da ti dade upat za na histologija i embriologija za spermogram, a ako treba spermokultura za toa e matichnot ginekolog.


_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.4.2013 18:25:43   
Anonimen
zdravo,na site koi se borat zauser posted image im posakuvam sto pobrgu da si gi vidat i jas sum edna od vas sto se bori za bebe imam edno prasanje dokolku mi pomognete ke bidam blagodarna imam eden kanal ostranet i napraveno proodnost na kanali i utvrdeno e deka i dr kanal mi e zatnat spremam dokumenti za IVF dali ke mi odobrat samo so rengen snimki ili ne pozzz

(Одговор на членот virgo)
  Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Информации за остварување на правото за И...
15.4.2013 18:30:45   
Melanija RR
anonimen колку што разбрав имаш направено лапараскопија и ти е отстранет едниот канал а после тоа на ХСГ се покажало дека и другиот е непрооден?
Ако е така ,зависи која е дијагнозата за другиов канал зошто може да е пречка па подобро е и тој да се отстрани.Затоа најдобро може да ти каже гинеколог ,се зависи од дијагнозата.
Ти посакувам среќа и што поскоро user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Информации за остварување на правото за И...
18.4.2013 19:06:07   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Tajci_pp

Dragi RR eve me mene pak so novi rezultati od prolaktinot padnat mi e na 20 vcera go proveriv verovatno minatiot rezultat bil od stres i rezultatite od mikrobiologija mi pristignaa i tie se vo red pa konecno ke mozeme da gi podneseme dokumentite vo fondot.E sega me buni uste edna rabota imame eden star spermogram praven e lani vo april i eden nov koj e praven pred dve nedeli na gak dali moze za ova da ni napravat problem no jas si vikam ne bi trebalo bidejki ne e maski faktor i dvata sprermogrami se uredni.Dokolku nekoj znae ke ve zamolam da mi odgovorite.


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Информации за остварување на правото за И...
18.4.2013 20:18:00   
skopjance
Maz mi pravi spermogram ednas godisno i sekogas koga podnesuvavme dokumenti za vo fondot za IVF davavme eden nov spermogram i drugi stari 1-3 godini. Nikogas ne ni pravele problemi. Na pocetokot pravevme vo GAK a potoa pravevme se vo Institut na Histologija znaci ne se od razlicni mesta i razlika od mesec i se bese vo red. Mozes slobodno da go dades lanskiot zaedno so noviot .

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Информации за остварување на правото за И...
19.4.2013 14:30:46   
virgo
Dragi RR,
Denes so mm gi podnesovme dokumentite vo fondot. Od edna strana sum presrekna a od druga strana strav mi e da ne mi odobrat IVF so donator poradi azoospermijata na mm. No kako i da e za mesec dena ke doznaeme, samo mnoguuuu sakam da ne bide so donator.

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Информации за остварување на правото за И...
19.4.2013 16:37:58   
Didi80


ИЗВОРНА ПОРАКА: Tajci_pp

Dragi RR eve me mene pak so novi rezultati od prolaktinot padnat mi e na 20 vcera go proveriv verovatno minatiot rezultat bil od stres i rezultatite od mikrobiologija mi pristignaa i tie se vo red pa konecno ke mozeme da gi podneseme dokumentite vo fondot.E sega me buni uste edna rabota imame eden star spermogram praven e lani vo april i eden nov koj e praven pred dve nedeli na gak dali moze za ova da ni napravat problem no jas si vikam ne bi trebalo bidejki ne e maski faktor i dvata sprermogrami se uredni.Dokolku nekoj znae ke ve zamolam da mi odgovorite.



Tajci,nie pred eden mesec pustivme dokumenti preku fond,treba da imate 2 spermogrami ne postari od 6 meseci ama da bidat praveni na razlicni mesta i ako imate postari spermogrami do 3 godini mozete i niv da gi pustite.


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 19.4.2013 22:27:36 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Информации за остварување на правото за И...
19.4.2013 17:53:54   
@bebe
devojki treba li spermokultura da napravime, eve nie denes go zemavme spermogramot i e super, i nie se spremame za 2 ivf, dali da go napravime ova ispituvanje

(Одговор на членот Didi80)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Информации за остварување на правото за И...
19.4.2013 19:47:27   
Lina*
Spermokultura mislam deka ne e zadolzitelna za vo fondot ama e ubavo da se napravi oti mozi da bidi neuspesno invitroto samo poradi nekoja bakterija a vaka ako ima nesto navreme ke mozite da go sredite.

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Информации за остварување на правото за И...
19.4.2013 23:03:18   
virgo
@bebe Ako ima potreba da se napravi spermokultura toa go pishuva vo spermogramot i matichniot ginekolog treba da vi kaze i da vi dade upat. Bash mi e milo shto spermogramot vi izlegol super.

Tajci_pp zatarenosta na spermogramite ne e bitna odnosno ne e so ogranichuvanje kako kaj dokumentite za nas zenite bez razlika dali e mashki faktor ili ne.
Normalno posledniot da ne e napraven pred edna godina no bitno e razlikata pomegu spermogramite da ne epomala od 1 mesec zatoa shto razliki na podobruvanje ili ne daj Boze vloshuvanje se primetlivi samo posle podolg period.

Kako i da e neka vi e so sreka user posted image

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Информации за остварување на правото за И...
20.4.2013 20:21:37   
skopjance
Ako ima bakterija ke pisuva na spermogramot i togas se pravi spermokultura za da se vidi koja bakterija e . A za fondot ne se bara spermokultura

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Информации за остварување на правото за И...
21.4.2013 14:48:38   
Tajci_pp
Eve konecno gi kompletiravme dokumentite pa nedelava zdravje boze ke gi poddademe vo fondot ke dostavime eden spermogram od lani i eden nov sega e praven pred tri nedeli jas se javiv vo fondot i mi rekoa ako e ednoit star bitno da imame eden nov napraveno pa ke vidime so ke bide.Sakam uste nesto da ve prasam dali vi imaat odobreno in vitro a prethodno ste imale spontani abortusi jas imam tri i posto rezultatot od laparoskopija e zapuseni kanali ni predlozija ivf.Ke ve molam dokolku nekoj od vas moze da mi odgovori.

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Информации за остварување на правото за И...
23.4.2013 18:54:44   
skopjance
Tajci_pp stom imas zapuseni kanali odobruvaat od fondot , samo moze da ti baraat mislenje ili nekoe ispituvanje za pricinata za spontanite
So sreka user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Tajci_pp)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Информации за остварување на правото за И...
25.4.2013 16:58:34   
Tajci_pp
Skopjance fala za odgovorot jas gi poddadov dokumentite vo sredata pa sega ke cekame,za kolku vreme ke imame odgovor od fondot? Se nadevam na pozitiven odgovor.Pozz pa ke ve izvestam za odgovorot.Cao

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Информации за остварување на правото за И...
23.5.2013 11:47:31   
menada
Devojki vo iscekuvanje sum na odgovor od fondot, me interesira dali dokolku ne mi odobrat(ne daj boze) ke se javat porano ili procedurata e ista eden mesec cekas za odgovor,

(Одговор на членот Tajci_pp)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Информации за остварување на правото за И...
23.5.2013 15:58:03   
skopjance
menada da boze da dobies pozitiven odgovor od fondot inaku cekanjeto na odgovorot e ist i za da i za ne mnogu zavisi koga ke se sostane komisijata

(Одговор на членот menada)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Информации за остварување на правото за И...
23.5.2013 16:00:27   
kapina
menada jas prviot pat cekav 3 nedeli vtoriot 1mesec i pol

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Информации за остварување на правото за И...
23.5.2013 21:54:28   
@bebe
devojki, jas sum skroz gotova, se napraviv i zdravje vo sreda ke odam da gi podnesam, sakav da ve prasam dali treba i spermokultura da napravime podnesuvam za 2 ivf ili nema potreba, a na spermogramot ne pisuva nisto osven toa deka e normalen i slicno

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?