|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Бременост со близнаци!
4.10.2010 10:32:08   
mytwins
zdr. na site, sakam da gi prasam mamickite na dve bebinja pogotovo so IVF, DALI PRIMAVTE VO 30TA NEDELA INEKCIJA ZA ZREENJE NA PLUKATA, dali e zadolzitelno  i dali zavisi od nekoi simptomi dali gi imas ili ne, bidejki mene me predupredi d-rot deka ke treba da ja primam.
poz

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Бременост со близнаци!
18.7.2011 13:03:08   
bile_r
nesto slabo se aktivni duplite mamicki a bas me
interesira da pisat veke porodenite vo koja nedela se porodija
pozdravce

(Одговор на членот mytwins)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Бременост со близнаци!
21.7.2011 16:52:42   
arh_diz
Ajde mamicki bremeni so bliznacinja , podlete se kako pominuva bremenosta

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот bile_r)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Бременост со близнаци!
7.8.2011 22:17:35   
mamadise
Zdravo na site, ja sum nova mamicka na forumot koja ocekuva bliznacinja, ama nekako sum mnogu uplasena za bremenosta. Ova mi e vtora bremenost i so prvoto dete nemav nikakva maka,a sega mnogu tsko pominuvam, sega sum 13 nedela pa se nadevam deka poleka poleka se ke si dojde na mesto.
Pozdrav do site dupli mami, pa se nadevam deka ke spodeluvame iskustva vo vrska so bremenosta.user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Бременост со близнаци!
16.8.2011 16:24:03   
zmej1
I mene mi e krivo sto na ovoj forum nikoj ne pisuva.jas sum vo 25-ta nedela bremena so dve devojcinja,preku IVF, sega za sega mi odi super ,daj mamicki pisete nesto spodelete iskustvo

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Бременост со близнаци!
16.8.2011 17:52:26   
skorpijana
vie prasajte sto ve interesira nie ke odgovorime pozdrav

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот zmej1)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Бременост со близнаци!
16.8.2011 23:42:52   
Tacci
Zdravo na site mamicki.

Jas sum nova na forumot, bremena sum so bliznacinja 14 nedela(medicinski). Denes bev na pregled kaj Dimcev vo Sistina za nuhinalna tranlucencija i doktorot mi rece deka rezultatite se vo red i nema potreba za dopolnitelni ispituvanja od tipot na amniocinteza. Iako imam 39 godini toj smeta deka nema potreba za amniocinteza, no pobara od mene sama da odlucam.
Ve molam za sovet...
Sto se odnesuva do drugi ispituvanja, mene me vodi D-r Lazarevski od Sistina i dosega osven vaginalno eho sekoj mesec, ne mi preporacal nikakvi ispituvanja, nitu brisevi, nitu laboratorija. Duri mi e cudno. Ve molam dajte mi sovet koi brisevi da gi napravam, dali treba PAP da pravam, laboratorija-posebno nesto se ispituva ili klasicna krvna slika??? Sto drugo???

Golem pozdrav,

user posted image
user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Бременост со близнаци!
17.8.2011 17:46:54   
skorpijana
tacci imav bremenosta bez problemi i ne sum pravela nikakvi posebni ispituvanja bidejki mojot doktor smetase deka ne e potrebno mi zemaa samo vrisevi no sekoj e razlicen i ti najdobro zanes kako se custvuvas i sovetite od lekarot se tuka pa ti posakuvam najdobro
uzivaj vo bremenosta pozdrav

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот Tacci)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Бременост со близнаци!
18.8.2011 11:29:31   
Maca25
Таци, најпрво да ти честитам на бременоста!!! И добредојде на Рингераја!
Сигурна сум дека твојот дотор знае најдобро што е за тебе, за тоа кои испитувања треба да ги направиш, Но сепак ти мила прочитај си овде (каде што имаме разговарано за испитувања во бременоста) и на следниот преглед прашај го твој гин. дали да ги направиш испитувањата за кои си прочитала или не.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Tacci)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Бременост со близнаци!
18.8.2011 11:54:23   
Tacci
Фала ти Маца на информациите

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Бременост со близнаци!
18.8.2011 11:56:39   
blue_blue
Tacci, И јас имам близначки (ќе полнат 3 години во понеделник) и не правев никакви испитувања посебни, освен она штое стандардно и редовно за било која бременост. Еднаш месечно ехо, во 12 недела испитување за хухален набор и во 21 недела посебно ехо за можни абнормалии на фетусите (срце, органи, итд). Инаку имаш посебна тема за амниоцинтеза па прочитај таму мислења - мојот став е дека треба да се прави. И мене докторот ми рече дека не треба (имав 35 години) и PRISCA тест правев (се прави преку крв и после се земаат праметри - како години на трудницата, и сл. и се гледа колкава е веројатноста дека плодот ќе има хромозомски нарушувања) во кој веројтноста дека ќе имам деца со хромозомски нарушувања беше 1:1000000, ама јас си инсистирав на амнио цинтеза. Докторот фино ти кажал дека ти треба да одлучиш, имаш уште време па размисли (амнио се прави меѓу 17 и 20 недела). Јас знаев дека дете со малформации не би сакала да имам т.е. дека ќе ја прекинам брменоста ако знам дека детето (едното, или двете) ќе имаат било какво хромозомско нарушување. Тоа е само мој став, како и за се, така и за амнио ќе најдеш за и против, на тебе е да се информираш, да размислиш и да одлучиш. Имај лесна бременост, па пишувај ни за прогресот

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Бременост со близнаци!
18.8.2011 12:01:43   
blue_blue
змеј1, па немам ништо посебно да споделам за бременоста оти ми беше како по кинга. Многу пати сум пишала на разни теми дека од моментот кога се потврди дека сум бремена до породување со ништо немав проблеми, освен што прокрварев ептен малку во некоја 7-8 недела....Друго се беше ко по книга, одев на работа до 35-36 недела, нормално бев активна, шетав, уживав едино што не јадев, односно повраќав до крај (сосе двете последни повраќања во операциона сала) и за цела бременост успеав да се здебелам цели 8 кг! За одгледување на близнаци сум пишувала во темата мама на две, три, четири односно сум споделила искуство за доење, хранење, спиење...Секогаш кога можам тука сум, што те интересира слободно прашај со задоволство ќе одговорам

ИЗВОРНА ПОРАКА: zmej1

I mene mi e krivo sto na ovoj forum nikoj ne pisuva.jas sum vo 25-ta nedela bremena so dve devojcinja,preku IVF, sega za sega mi odi super ,daj mamicki pisete nesto spodelete iskustvo

(Одговор на членот zmej1)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Бременост со близнаци!
23.8.2011 15:21:05   
zmej1
Fala ti blue blue, vo koja nedela se porodi?

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Бременост со близнаци!
23.8.2011 15:24:46   
zmej1
Zdarvo Taci,
I mene me vodese dr.Lazarevski do 16 nedela koga go pravev serklazot ,od togas sum kaj Dr.Petrovska isto vo Sistina.Kaj Dr.Lazarevski i mene vo 12 nedela mi kaza deka nema potreba od amniocinteza ni ehoto ni godinite ne ukazuvaat na toa -33 god a za prisca rece ne ti ja preporacuvam ,zosto toa e test koj moze da te izavdi od pamet pa da odis na amniocinteza pa da cekas dolgo vreme rezultati i da si non stop pod stres, sepak na tebe e da odlucis dali ke pravis ili ne, jas ne napraviv .Inaku brisevi mi zemase vo 16-ta nedela .
se nadevam deka malku ti pomognav >pozdrav

(Одговор на членот Tacci)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Бременост со близнаци!
24.8.2011 16:31:26   
simona811
zdravo na site!na mene vo 5nedela od bremenosta mi kazaa deka nosam bliznacinja no vcera bev na pregled sega sum 8nedela i ednoto bebe super napreduva se slusa i srce no drugoto nemoze ubavo da se vide se gleda deka postoi i drug embrion no doktorot nemozese da vidi dali napreduva ili nesto se slucilo so drugoto bepce pa za 3 4 nedeli pak ke odam na pregled pa da vidime sto bidnalo dali se krie ili pak ne napreduva!dali imal nekooj od vas rr imal takvo iskustvo i sto se slucilo ponatamu inaku mi kazaa deka se dvojajceni i nisto da ne se slusi so drugotot ednoto si napreduva i ne e zavisno od drgoto nema nisto da me stetilo mnogu sum zbuneta????

(Одговор на членот mytwins)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Бременост со близнаци!
24.8.2011 16:43:58   
@Mila@
Mene mi se sluci istoto veke vo 5 nedela bev na pregled i bea dva tocki mng mali bebushi i doktorot ushte togash primeti deka ednoto e pomalecko (isto taka dvojajcani) mi dade utrogestan da koristam vaginaletki folna kiselina i vit c i za edna nedela mi kaza na pregled me prasha isto dali sum imala krvaranje i do 9 nedela odev sekoja nedela za da se ustanovi deka samo edno bebence e ostanato user posted image   a drugoto se apsorbiralo (taka e medicinskiot termin)- i jas bev togash vo najgolema panika i bunilo zs prv pat slushnav za takvo neshto i se mi pominuvashe niz glava..a za bliznaci na net ima samo opshti podatoci nishto detalno a doktoro mi izgledash mng opushten no podocna so razgovori svativ deka i kaj drugi se slucuvaat takvi raboti i deka ne e opasno samo treba da se sledi.

(Одговор на членот simona811)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Бременост со близнаци!
25.8.2011 13:06:07   
simona811
TI BLAGODARAM MILA ZA ISKUSTVO STO GO PODELI SO MENE I SO SITE NAS TOCNO E DEKA IMA MNOHU MALKU INFORMACII ZA BLIZNACKA BREMENOST I JAS ISTO JA PRIMAMA TAA TERAPIJA KAKO TEBE I MENE DOKTOROT ISTOTO MI GO KAZA DEKA MOZE I TOA DA SE SLUCI NO NISTO NE BILO STRASNO NO JAS SEPAK PAK SUM ZAGRIZENA I NA KRAJ KAJ TEBE STO SE SLUSI EDNO user posted image LI OSTANA ILI???POZDRAV MNOGU

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Бременост со близнаци!
25.8.2011 13:12:07   
@Mila@
Ednicko user posted image  i do sega se e normalno.Nemoj da se grizish odi redovno na pregled samo zemaj ja terapijata i uzivaj...se ke bide oki
Pozz

(Одговор на членот simona811)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Бременост со близнаци!
25.8.2011 13:19:33   
simona811
FALA TI MNOGU ZA BRZIOT ODGOVOR ME UTESI I ME OSPOKOI MALKU MNOGU SUM ZAGRIZENA SE NADEVAM KE BIDE SE VO NAJDOBAR RED!IMAJ SI I TI LESNA BREMENOST SE NAJUBAVO!POZDRAVCE

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Бременост со близнаци!
7.9.2011 14:56:37   
mamadise
Imam edno prasanje do duplite mamicki, vo koja nedela bevte na 4D eho, i kade ako moze da mi kazete, koj doktor bi mi go preporacale, zosto ja kaj da e bi trebalo da odam zosto od denes sme veke 18 nedela...

(Одговор на членот simona811)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Бременост со близнаци!
9.9.2011 13:57:14   
bile_r
Jas bev vo 20 nedela si zakazav vo drzavna bolnica na klinika vo Skopje kaj dr.Daniela Jovanova i dobro pominav i ne cekav mnogu a plativ 150 denari super pominav

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Бременост со близнаци!
27.9.2011 11:47:58   
zmej1
Zdravo segasni i idni majki na bliznacinja,
Sakam da ve prasam dali nekoja ima iskustvo zo Chipolino kolicka za bliznaci i kade mozat da se najdat ovie kolicki?
Ili da mi predlozite nekoja druga marka.
fala odnapred

(Одговор на членот bile_r)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Бременост со близнаци!
9.11.2011 17:48:31   
mamadise
Бевме на 4Д во Систина, кај др, Димчев, и со бебинјата е се супер, одлицно се развиваат, а ја константно имам некои чудни болки во долниот дел на стомакот, и затоа ми рекоа да си се држам до креветот, бидејки леженјето било најдобар начин да се задржи бременоста и да се теа до крај, па ке видиме како ке биде, иначе сега сум 26 полни недели, ја тераме 27 недела.

(Одговор на членот zmej1)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Бременост со близнаци!
10.11.2011 14:34:40   
Andrijanaa1
Zdravo. I jas sum bremena so bliznaci 30 nedela. Me interesira dali vie sto ste bremeni so bliznaci primivte ijnekcija za zreenje na belite drobovi,dali gi davaat na site ili samo na nekoi slucai. Jas primiv dve ijnekcii flosteron mislam deka se vikaa vo 28 nedela.

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Бременост со близнаци!
10.11.2011 17:56:41   
bile_r
jas flosteronot ja primiv denes i utre uste dve a sum vo 31 nedela i moite beninja se 1500 so 1700 sega za sega .Sto se odnesuva do bolkite vo dolniot del vo stomakot i jas gi imam uste od 26 nedela samo nekoi denovi poveke nekoi pomalku eve denes zatoa sto se dvizev poveke mislam deka racete ke gi podadat no koga lezes e podobro se razbira mene mi rekoa sega ovie tri nedeli kolku sto mozam poveke da lezam za da izdrzime kolku sto moze poveke zatoa sto postelkata mi e veke 2/3 stadium
ve pozdravuvam

(Одговор на членот Andrijanaa1)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?