|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кратка или долга коса?
17.12.2009 9:36:43   
profesorica
еника многу ми се допаѓа кога ти била до рамења косата.гледам на фејсбук.

инаку јас имам долга скоро до половина ми доаѓа отпозади а од напред до гради.и стварно треба време за негување и башка густа ми е мнохгу но не би ја мењала за ништоuser posted image user posted image user posted image си ја кратам по еден сантим еднаш месечно и не ми оштетена.

права коса се витка но виткана тешко се исправува без да ја оштетиш.

така што ако сакам да бидам ин секогаш можам да ја навиткам.обично ја виткам со витлери, крпчиња, фигаро, плетенки...има повеќе можности.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Кратка или долга коса?
17.12.2009 9:40:48   
arh_diz
Правата коса изгледа одлично кога е измиена, исчешлана, кога свети како сатен. Секогаш употребувајте шампон и регенератор за права коса, пробајте со оној на Pantene, Elseve или Nivea.

За косата да изгледа неколку сантиметри подолга, ставете балсам за мазнење и исправување на косата од Avon. Стиснете малку серум во дланките, намачкајте го како крема и поминете со прстите низ косата, од коренот до врвовите.

За да добиете на волумен, употребувајте специјален серум за подигнување на косата од коренот. Истиот ефект можете да го постигнете и со пена. Сами одлучете што повеќе ви одговара и што помалку ќе ви ја измрси косата. Серумот можете да го најдете во Avon, а пената на Taft е проверено добра.

За да добиете природен изглед и да избегнете косата да личи како прилепена за главата, издувајте ја со фен. Ако е подзасушена, дувајте со фенот во коренот (фенот вклучен на медиум). Уште еднаш измазнете ја поминувајќи со четката.

Најчест проблем со правата коса е електрицитетот. За тоа одговорен може да биде и вашиот фризер. Косата во степени е повеќе изложена на електрицитет за разлика од рамната. Кратете ја косата на секои 6 месеци, бидејќи двоењето на врвовите е причина плус за електрицитетот.

Додека косата е водена, со крпата одземете ја водата од прамените. Исчешлајте ги со чешел и по можност оставете природно да се исушат. Нанесете серум против електрицитет, и тој ќе го најдете во Avon. За крај најдобро е прамените да ги помнете со преса од тефлон, така најдобро ќе се смират.


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Кратка или долга коса?
17.12.2009 9:43:33   
profesorica
одличен пост арх_диз, можам да кажам дека целосно применувам се што е напишано.баш како јас да сум пишувала.user posted image user posted image user posted image

на мокра коса обавезно нанесете балзам кој не с еплакне за мазнење и расчешлување.и прочешклајте со голема четка.јас имам нова четка од авон многу е добра.а сетумот за коса од авон е закон.user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Кратка или долга коса?
17.12.2009 9:46:29   
mami
си ја скратив косата за побрзо да помине остатокот од Ладната, но еве во некои преговори со фризерката решив за Нова година да си ја навиткам пак..баш слатко изгледа малку понастрана патецот и шноличка на едниот крај..ммм...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Кратка или долга коса?
13.1.2010 15:21:42   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Матеа

Јас имам долга коса и ја растам многу долго време, а сега со немам многу време за косава па си имам маки. Ве молам ако знаете нешто за полесно одржување да кажите, затоа што не сакам да ја скратувам оти одвај ја пораснав


ИЗВОРНА ПОРАКА: STRUMFETA



Традиционална нега на коса user posted image Чешлањето на косата додека е водена предизвикува кршење на влакното Со оглед на тоа што денес постојат навистина многу производи за нега на косата, некогашниот принцип на миење со шампон и вода се смени. Миењето на косата стана доста сложена процедура. СОВРЕМЕНА НЕГА ЗА КОСА: Нанесување специјален шампон соодветен за типот на коса.Нанесување регенератор.Нанесување серум на врвовите.Прскање на косата со спреј за сјај.Нанесување серум за подигнување на косата од коренот.Еднаш во неделата нанесување на маска.Обликување на фризурата со лак или гел.Еднаш месечно нанесување ампула за коса.Пена за виткање на косата. Ова отприлика се производите со кои денес располагаме. Дали можеби се премногу за косата? Дали тие се причината што денес многу девојки имаат проблем со опаѓање на косата? Едно е сигурно - косите станаа нежни и кршливи, ретко која девојка располага со квалитетна коса. Но тоа не е случај со девојките од муслиманска вероисповед, тие се уште можат да се пофалат со своите долги и квалитетни коси. Можеби имаат некоја тајна што не ја откриваат, но сепак традиционалната нега и производите на природна база се нивното најголемо оружје. ЧИСТЕЊЕ НА ЧЕТКИТЕ ЗА КОСА
Четките и чешелите најдобро ќе ги исчистите ако претходно ги натопите во вода во која сте ставиле малку амоњак. Оставете ги да стојат во растворот неколку минути, а потоа исплакнете ги со вода. ТРАДИЦИОНАЛНА НЕГА ЗА КОСА - СОВЕТИ: Традиционалната нега на косата подразбира миење на косата со шампон, два пати во неделата, и редовно чешлање. Маските, што се исклучиво на природна база, се користат само кога ќе се појави проблем. Најмногу внимание се обрнува на водата што ја користите за плакнење на косата. Ако водата со која ја миете косата е тврда, а и сами знаете дека е, во последната вода за миење ставете една лажичка боракс. Последното плакнење на косата правете го со млака вода. Колку е поладна водата толку косата ќе биде посјајна. Внимавајте само на едно, да не настинете. Првутот на косата се отстранува со миење со вода во која сте додале малку оцет. Истото можете да го сторите и со рицинусово масло. Косата пред миење секогаш чешлајте ја за да не ви се плетка. Косата плакнете ја се додека водата не стане бистра. Никогаш не сушете ја косата со фен. Четките за коса редовно чистете ги од влакна, а повремено чистете ги со алкохол. ТРЕТМАН НА КОСАТА СО РИЦИНУС
Масирајте го коренот на влакното и кожата на главата со маслото од рицинус. Исчеткајте ја косата и врзете ја во кок, оставете ја така да стои цела ноќ. Следниот ден косата измијте ја со млака дестилирана вода. при последното плакнење додајте во водата малку готварска сол. Рициново масло можете да најдете во секоја аптека, чини околу 50-60 денари.
user posted image Гледате збунето во рафтовите со шампони, едни ви велат тој е добар, други велат дека за ништо не го бидува...и сега како вие да знаете кој е добриот избор? При одбирањето на шампонот треба да се водите според неколку показатели: ТИП НА КОСА...вашата коса е сува, мрсна, нормална. ШТО САКАТЕ ДА ПОСТИГНЕТЕ...волумен, да ги дефинирате кадриците, да ја исправите косата. ДАЛИ КОСАТА Е ПРИРОДНА...доколку имате екстензии или практикувате да ја фарбате, тогаш пожелно е да користите специјални шампони за таа намена. Скап v.s евтин шампон! Дали навистина цената е одраз на квалитетот? Одговорот е и ДА и НЕ. Евтините шампони се на база на сода и може да ја исушат косата, тоа е добро за оние со мрсна коса но, не и за веќе оштетеното влакно од сонцето или фарбите. Најдобар показател е тестот. Што значи морате да пробате да користите некој шампон, без оглед на цената, само така ќе дојдете до соодветниот за вашата коса. Се е до вистинските состојки... Не се залажувајте по пакувањето или по познатото име на шампонот. Неговиот квалитет зависи од состојките, токму на нив треба да пазите. Земете неколку различни шапони и направете споредба на состојките. Нормално дека оној што содржи поголем процент на некоја природна состојка е подобар избор. ПРИМЕР: Шампонот што содржи sodium laureth sulphate, е полесен за разлика од оној во кој има ammonium lauryl sulphate.

Како настанува првутот?


user posted image Проблемот со првутот не треба да ве загрижува со оглед на тоа што секој втор човек на планетата има или имал првут. Што предизвикува појава на првут? Кожата на целото тело, вклучувајќи ја и главата, се првути. Тоа се всушност мртви клетки што се појавуваат на дневна база. Во рок од 28 дена целата кожа се обновува секојдневно ослободувајќи се од слојот мртви клетки, но тоа е процес кој никој не го забележува. Скалпот на главата е место каде што живеат карактеристични фунги. Тоа се бактерии што се хранат со природната маст што се излачува од косата на главата. Понекогаш, од сé уште непознати причини, бактериите предизвикуваат иритација на скалпот со што се забрзува ослободувањето на мртвите клетки. Тие во комбинација со маслото што го ослободуваат фоликулите на косата создаваат првут. Проблемот со првутот е навистина непријатен, особено кога сте излезени во друштво, а на вашите рамена има куп снегулки од првут. Колку и да се трудите, не ќе можете да спречите ако бактериите решиле да го нападнат вашиот скалп. Но, со соодветна нега можете да го минимализирате проблемот и да го контролирате првутот. Првутот некогаш знае да биде тврдоглав и не секогаш миењето со обичен шампон ќе го реши ваквиот проблем. Ако гледате дека првутот нема намера да се повлече, ќе мора да преминете на употреба на шампон против првут. месечно Менувајте ја марката еднаш месечно бидејќи скалпот со текот на времето ќе создаде имунитет. Без разлика на изборот на шампонот, практикувајте да ја миете косата двапати. Првиот пат ќе ја исчистите косата од ѓубрето и маснотиите, а вториот пат ќе дозволите хемикалиите да дејствуваат и да навлезат во скалпот. Постои и еден стар рецепт за соочување со првутот. Измешајте две кафени лажици вински оцет со шест лажици вода. Втријте ја течноста во скалпот пред спиење. Вишокот избришете го со мека крпа. Утрото повторете ја постапката и исплакнете ја косата со вода. Не грижете се за мирисот бидејќи брзо ветрее.

  TAJNATA NA MASKATA ZA KOSA
user posted image Кога купувате маска за коса, купете ја поради конкретна намена. Не ставајте на косата сé и сешто. Генерално, маските се хранливи за косата, но и тие се поделени според типот на косата. За максимално да ги искористите хранливите состојки на маската, мора да почитувате неколку основни правила. Ќе ве потсетиме кои се тие: Купете маска за вашиот проблем. Имате проблем со расчешлувањето, имате суви врвови, сакате поголем сјај, потребна ви е дополнителна нега за бојосаната коса... постојат маски што ги покриваат сите овие проблеми. Не употребувајте маска и регенератор во исто време. Истријте ја косата со шампон и исплакнете. Прескокнете го регенераторот и ставете само од маската. Заборавете на регенераторот сé додека не ја потрошите маската. Ако ставате и маска и регенератор, косата ќе ви се измрси за еден ден. Не секоја маска се става на целата коса. Почитувајте го упатството за употреба. Најчесто маските се наменети за врвовите, но има и такви што се нанесуваат и на коренот. Некои се плакнат, некои не. На вас е изборот, но и обврската правилно да ги користите. Ако имате оштетена коса, ставајте ја маската на целата коса и почесто. Не скратувајте го времето за дејствување. Ако практикувате да ставате маска еднаш неделно, тогаш бидете трпеливи и оставете ја да стои на косата подолго време. 3 до 5 минути не се многу, но прават чуда. За побрзи резултати, свиткајте ја косата со крпа. Под дејство на топлината, маската ќе дејствува поефикасно. Измијте ја убаво со топла вода. Многу е важно маската темелно да ја исплакнете. На добрата маска ѝ треба повеќе време да падне за разлика од шампонот или регенераторот. Плакнењето завршете го со поладна вода. Многу девојки употребуваат и домашни маски за коса. За да задоволиме сечија потреба, ќе ви понудиме неколку рецепти и плус неколку готови производи. Маски наменети за секој тип коса... Маска од банана. Истолчете една банана, додадете едно јајце, 3 супени лажици мед, 3 супени лажици млеко и 5 супени лажици маслиново масло. Внимавајте смесата убаво да се соедини и нанесете ја на косата. Оставете да дејствува 10 до 15 минути и измијте ја со лесен шампон. Маска од јогурт. Со миксер, изматете една белка од јајце. Во текот на матењето додајте 6 лажици јогурт. Смесата нанесете ја од коренот до врвовите. Убаво масирајте и оставете да дејствува 30-ина минути. Измијте ја косата со благ шампон.Jas bi ja preporacala user posted image

GarnierДејствува за една минута. Наменета за сува коса.

user posted image
Avon - Advance TechniquesРегенеративна маска за бојадисана коса.

Ovie gi koristam i sum mnogu zadovolna.Istoto vazi i za samponite.Kapkite za osteteni i suvi vrvovi na Avon von

user posted image




ИЗВОРНА ПОРАКА: Bogdancanka

А тука можам да кажам дека Штумфета има прекрасна долга коса и цел живот и е таква убава.Кажи користиш нешто посебно или?Искрено и се восхитувам на нејзината коса.


ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

драга матеа јас имам исто долга коса и навистина треба многу внимание, пазење, негување и редовно потстрижување за да ти биде косата како од свила





ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

во овој контекст ќе кажам и јас дека Штрумфета навистина има прекрасна црна коса






_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Кратка или долга коса?
13.1.2010 15:27:29   
profesorica
а како ја носите најчето косата ако ви е долга=фатена, пеглана, виткана?

јас стално правам некои комбинации и варијацииuser posted image user posted image user posted image мешам разни фризури за поинтересно и пофпечатливоuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Кратка или долга коса?
13.1.2010 15:29:01   
Bogdancanka
mojata e se fatena retko mi e pustena imam vitkana i mi bega ni site strani zatoa pod kazna ke bide fatenauser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Кратка или долга коса?
13.1.2010 15:29:27   
penelopa
Најчесто права, пеглана или ко коњско опавче собрана во реп...виткана не сум пробалаuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Кратка или долга коса?
13.1.2010 15:41:15   
m@gic
јас моментално имам коса до рамена смеѓа, а сум била и црна.ретко се пеглам обично ја виткам со фигаро или во локни се фенирам на фризер.

_____________________________

живеј од денес за утре

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Кратка или долга коса?
13.1.2010 15:44:29   
arh_diz
i jas imam sega kosa do ramena ne sum farbana. Ne ja peglema zatoa sto mi e prirodno plava. Ja nosam sobrana ili pustena

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот m@gic)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Кратка или долга коса?
13.1.2010 17:00:40   
STRUMFETA
Sin mi e kako voskauser posted image user posted image user posted image ,postojano saka da si igra so mojata kosa i mnogu se raduva koga ke me dofati  pa zatoa po doma mi e najcesto sobrana ,a bidejki ne mi se prekrsuva koga ja pustam mi izgleda kako stotuku ispeglana.
Mnogu vi blagodaram na komplimentite.Navistina mojata kosa izgleda super i ne bara nekoj poseben tretman.Koristam veke gore navedenoto, redovno ja kratam po nekoj santim ,ne koristam kojznae kolku cesto presa zosto i nemam potreba.I onaka mi e skroz prava.Koga ja vitkam,znae da drzi i po nekolku dena bez pritoa da stavam toni lak.
Navistina mi e ednostavno za odrzuvanje.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Кратка или долга коса?
13.1.2010 17:06:23   
ripce
долга... отсекогаш сум имала долга коса и не можам да се замислам со кратка, а и знам дека не ми стои кратка коса. Моментално ми е до половината и на таа должина и ја одржувам, кога малку ќе ми потпорасне ја скратувам малку за да се обнови и така. Инаку косата не ми е проблематична, права ми е немам потреба од пеглање, ја мијам со шампон, нанесувам маска или регенератор, ја расчешлувам, ја сушам со фен и нанесувам силиконски капки... најчесто ја носам пуштена, ретко по дома ја собирам за да не ми смета.

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Кратка или долга коса?
13.1.2010 20:22:23   
tereza
јас имам средна должина на косата и кркми на странаuser posted image инаку ја фарбам косата црна бидејќи така најмногу си се бендисувамuser posted image а косата ми е испрекршена (нити виткана нити права)и ако не ја средам со преса не ја бидува никако.искрено веќе ми здосади да ја пеглам цело време и сега повеќе ја фаќам со штипка.а кога би бирала сакам долга права црна косаuser posted image  

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Кратка или долга коса?
13.1.2010 20:34:14   
Maria
Mene mi e obicno do ramenici i nikogas ne sum ja farbala,smega mi e i imam zdrava kosa,pa nesakam da ja ostetuvam.user posted image Zdravje koga ke se pojavat beli vlakna,ke nemam izboruser posted image ,no zasega ne prlaniram da eksperimentiram.Ja peglam samo za nekoja posebna prigoda,bidejki mnogu e diva i se perci na site strani,ni feniranje nemoze da ja skroti.user posted image

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Кратка или долга коса?
11.2.2010 18:48:26   
penelopa
Косата е едно од првите нешта што го забележуваме кај луѓето кога ги гледаме за прв пат. Тоа особено важи за жените. Убавата сјајна коса секогаш привлекува погледи и остава добар впечаток, но истото не може да се каже и за оштетената коса. Дури ни најдобрата фризура не може да ја прикрие запоставената оштетена коса. Негата на косата не се состои само во купување на убав шампон и регенератор и редовно миење. За да имате здрава, цврста и сјајна коса, потребно е да знаете како да се грижите за вашата коса секојдневно.
  • Потстрижувајте ја редовно. Разделените краеви на косата ѝ даваат несреден изглед. Тврдењето дека потстрижувањето ќе го забрза растот на косата е само мит, но тоа не значи дека пострижувањето нема никаков ефект. Редовното потстрижување ќе ви помогне да ѝ дадете сјај и блесок на косата по целата должина. Посетувајте фризер на секои 4-6 недели.
  • Употребувајте соодветен шампон. Многу е важно да користите шампон наменет за вашиот тип на коса. Ако немате никаков проблем (мрсна, сува коса), тогаш најдобро е да користите нежен бебешки шампон. Бебешките шампони не содржат силни хемикалии кои можат да му наштетат на скалпот или на влакното.
  • Масирајте го скалпот. Додека имате шампон на косата, со врвовите на прстите масирајте го скалпот со кружни движења. Така ќе ја подобрите циркулацијата.
  • Користете регенератор. Употребата на регенераторот ја прави косата помека и полесна за чешлање. Ако страдате од проблемот сува коса, не ја избегнувајте употребата на регенератор. Додека косата е со регенераторот, нежно поминете со прстите низ неа. Тогаш полесно ќе ја расплетете.
  • Внимавајте колку и како ја чешлате. Погрешно е да си мислите дека редовното чешлање неколку пати во денот ќе ви помогне да имате сјајна и здрава коса. Со прекумерно чешлање можете само да го оштетите влакното. Користете голем број на мали кратки движења со чешелот, наместо да го поминувате целиот прамен со едно движење. Започнете со чешлање од краевите и постепено движете се нагоре. Ако имате виткана или брановидна коса, користете чешел со малку запци, затоа што четките со ситни запци ќе ги растурат оформените локни.
  • Никогаш не ја чешлајте косата додека е влажна. Пред да влезете да се туширате, исчешлајте ја косата. Така ќе ја отстраните нечистотијата што се наоѓа врз неа и ќе ја расплетете. Кога косата е влажна таа е посклона кон кинење. Тргањето со чешелот лесно го кине влакното. Никогаш не си легнувајте со влажна коса, затоа што во спиењето косата се трие и тоа ќе предизвика оштетување.
  • Внимавајте на заштитата во лето. Избегнувајте директно и долго време да ја изложувате косата под сончевите зраци. Носете капа за да го спречите оштетувањето. Пливањето во базен исто така може негативно да влијае на изгледот на вашата коса, поради големото количество хлор. Носете капа за пливање или не ја воденете косата додека сте во базен.
  • Внесувајте доволно витамини и минерали. Храната што ја консумирате има огромно влијание врз изгледот на косата. Недостатокот на некои витамини и минерали води до оштетување и дури до опаѓање на косата. Недостатокот на железо може да предизвика опаѓање на косата. Жените кои имаат пообилна менструација се изложени на поголем ризик од недостиг на железо.
  • Внимавајте што ставате во устата. Најдобрите храни за здрава и цврста коса се: јајцата, млекото и млечните продукти, рибата, јаткастите плодови, морковите, темнозелените листести зеленчуци, мешунките и зрнестите храни.
  • Избегнувајте екстремно слабеење. Екстремното слабеење во краток период му создава многу стрес на вашето тело. Како што вие слабеете, така слабее и вашата коса. Диетите во кои не се вклучени доволно протеини и железо или пак препорачуваат многу протеини, а малку зеленчук и овошје (како Аткинсовата диета), може да доведат до значително опаѓање и слабеење на косата. Хранете се балансирано.
  • Намалете го стресот. Стресот влијае како на вашето психичко, така и на вашето физичко здравје. Косата не е исклучок. Цврстината и густината на косата во голема мера зависи од стресот.
  • Избегнувајте ја употребата на фен, преса или фигаро. Кога и да имате можност да ја избегнете употребата на фен, направете го тоа. Оставете ја косата да се исуши природно. Ако морате да искористите фен, држете го подалеку од косата. Пресата за коса и фигарото директно влијаат со својата топлина. Користете ги што поретко. Доколку не можете да ги избегнете, пред да започнете со стилизирање на косата, врз неа нанесете силиконски капки или сличен продукт, кој барем малку ќе ја заштити косата од силната топлина.
  • Бојадисувањето сведете го на минимум. Користете боја за коса колку што можете поретко. Бојадисаната коса полесно се суши и ѝ е потребна дополнителна нега. Секогаш користете шампон наменет за бојадисана коса или нежен бебешки шампон.
  • Ставајте си маска за коса. Маските за коса ѝ ја враќаат природната влажност на косата.
    • Јајце. Наједноставната и најкорисната маска за коса е изматено јајце. Едноставно нанесете го јајцето на косата и оставете го најмалку 15 минути. Измијте ја косата со нежен шампон и млака вода.
    • Оцет. Додека ја миете косата, нанесете оцет или во леген ставете ¼ чаша оцет и дополнетe го со вода. Во него потопете ја косата. Оцетот помага косата да добие убав сјај.
    • Авокадо. Авокадото може да биде одличен третман за косата. Тоа содржи многу витамини, масни киселини и минерали кои ќе го вратат блесокот во вашата коса. Нанесете испасирано авокадо врз косата и оставете го да делува 20 минути. Измијте ја косата со млака вода.

  • Негувајте го скалпот. Освен со масажа, скалпот можете да го негувате и со масло двапати неделно. Изберете масло од бадеми, кокос или екстра девствено маслиново масло. Нанесете го на памучен тампон и намачкајте го скалпот. Оставете го да делува 30-45 минути. Потоа исплакнете со топла вода. Резултатот ќе биде помека и понежна коса. Косата расте во просек по 1 сантиметар месечно. Ако сте под стрес, страдате од недостаток на витамини и минерали или не спиете доволно, сето тоа ќе придонесе за лош изглед на косата и за побавно растење. За да проверите дали вашата коса е доволно цврста, земете едно влакно и обидете се да го растегнете. Ако имате здрава коса, тоа ќе се растегне со 30% од својата должина пред да се скине. Доколку кај вас не е така, треба дополнително да внимавате на негата. Правилната и редовна грижа за косата ќе резултира со здрава, цврста и сјајна коса, а тоа ќе придонесе да бидете пошармантни и женствени.

  • Извор: фемина.мк

    _____________________________

    "When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

    (Одговор на членот Maria)
  • Непосредна врска до пораките: 40
       RE: Кратка или долга коса?
    1.3.2010 20:50:04   
    baby mama
    И јас имам долга коса, кафена и се фарбам. Додуша и  природно сум смеѓа. Ама сега сакам да ја скратам некаде до раменици, многу ми паѓа изгледа дека дојам.


    _____________________________

    Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

    (Одговор на членот penelopa)
    Непосредна врска до пораките: 41
       RE: Кратка или долга коса?
    1.3.2010 21:09:40   
    Cacko
    i toa i toauser posted image cel zivot si pravam promeni so kosata,nema dolzina i boja sto sum ja nemala.baska sakam nagli promeni.posledna nagla promena so ja napraviv bese od dolga plava ja skrativ koga bev trudna maski kratko i ja ofarbav crvena,pa u 9 mesec posakav pa da sum plava,eve sea duri i ja pustamuser posted image so bi rekol mm si pravam da mi e interesno

    (Одговор на членот baby mama)
    Непосредна врска до пораките: 42
       RE: Кратка или долга коса?
    1.3.2010 21:15:52   
    karla
    Cel zivot nosev dolga kosa, no sega dodeka dojam strasno mnogu mi pagja pa morav da ja skratam do ramenici i zamislete mngogu mi se dopadnauser posted image pa sega razmisluvam povtorno da se sisam uste pokratkouser posted image Site velat koga ednas ke pocnes nema zapiranje, non stop ke ja menuvas.

    (Одговор на членот Cacko)
    Непосредна врска до пораките: 43
       RE: Кратка или долга коса?
    16.3.2010 12:57:35   
    majka 79
    cel zivot nosev dolga kosa bidejki mi e prirodno vitkana i od vreme na vreme ja nijansirav.
    no koga se rodija decata bidejki nemav vreme da si pravam frizuri ja nosev samo vrzana, a takva nemozev da se gledam vo ogledalo.
    za da napravam promena malku ja skrativ i ja farbav plava. mnogu mi bese ubava no mi se osteti od blansot i ako ne ja fenirav na covek ne licev. znaci pak problem itoa pogolem od onoj so vrzanata kosa.

    zatoa ja istriziv skros kratka 1-2sm. i ja satiram a potoa so siv ehoton i sega sum navistina zadovolna .
    si ja otkriv idealnata frizura , a cel zivot nemav hrabrost da ja istrizam kratka.
    lesna za odrzuvanje, negubis vreme ni pari za frizer a sekogas kosata ti e super sredena.
    ednas mesecno na frizer a sekogas si top,ama pod uslov da si ubavo strizen i da ti stoi kratka kosa

    (Одговор на членот karla)
    Непосредна врска до пораките: 44
       RE: Кратка или долга коса?
    16.3.2010 13:04:31   
    matushka
    jas sum za majka priroda.. nie zenite sme takvi:ako imame vitkana sakame prava kosa i obratno..
    Inaku ne ja farbam, ni peglem, ni ladna ni topla.. Ili ja nosam pustena oblikuvana so nekoe sredstvo, ili vo pundzicka

    (Одговор на членот majka 79)
    Непосредна врска до пораките: 45
       RE: Кратка или долга коса?
    16.3.2010 13:17:14   
    BEBICA
    Ja se mislam dali da ja skratam mojava kosa.Ima kosa dolga do gazot, ubava e koga ke ja isfeniram se ubavo no so mojava kerkicka nema sanski poveke od 10 min pustena da mi bide i se raduva i odma racete kaj mene  vo kosa.pa me kube bre pa kao me cesla i taka non stop fatena mi e.
    Nekogas ja obozavam no nekogas mi doaga nozicite i sama da ja skratam.
    A mnogu mi e teska em oretcena sto da vi kazam em glava me boli od nea.
    No mislam deka ke ja sisam do ramena.A ke se slikam pre sisanje cisto ete da imam uspomen od dolgata kosa.


    _____________________________

    Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

    (Одговор на членот matushka)
    Непосредна врска до пораките: 46
       RE: Кратка или долга коса?
    16.3.2010 13:47:41   
    dostickage
    Posle site eksperimenti so formi i dolzini sega sum so sredna dolzina do vrat prirodno crna,vitkana i neofarbana so tendencija da ja pustam.
    Sum naviknala na feniranje i bez toa na nisto ne licamuser posted image
    Koga sum isfenirana mi drzi nedela dena i voopsto ne mi se masti.

    Koga kje otidam na frizer site vikaat sto bi dale za mojaa kosa ama ne znam jas ne si ja sakam vitkana ili pak ne znam da si ja napravam user posted image

    Inace mnogu bi sakala da smenam nekoja nijansa ama ne se osuduvam bidejki imam strasno tezok pigment.
    Se si vikam ajde koga kej bidam na porodilno :)


    (Одговор на членот BEBICA)
    Непосредна врска до пораките: 47
       RE: Кратка или долга коса?
    16.3.2010 13:54:10   
    penelopa
    Време ми е за промени, утре имам закажано на фризер па ке ја скратам косата...уште не знам колку ама ќе видиме што ке ми предложатuser posted image

    _____________________________

    "When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

    (Одговор на членот dostickage)
    Непосредна врска до пораките: 48
       RE: Кратка или долга коса?
    16.3.2010 22:29:36   
    ananikol
    Imam dolga valovita plava kosa do duuser posted image pe.
    Samo ednas vo zivotot sum imala kratka kosa,posle neustesen mini val i nikogas poveke,stalno sum so dolga kosa.
    Sum gi smenala site boi osven crna.Mm ne saka crnkiuser posted image
    A ne bi mozela so kratka kosa-sigurno.Pa jas sum navikanata da si menuvam sekojdnevno frizuri...
    Doduse sega vo user posted image  ne taka cesto bidejki sum si doma,a i  za farbanje sum bidejki samo ednas vo 4-ti mesec se isfarbav pa sega vo 8-ot uste ednas planiram do poragaj a potoa pak redovno.

    (Одговор на членот penelopa)
    Непосредна врска до пораките: 49
       RE: Кратка или долга коса?
    17.3.2010 8:27:37   
    viksa
    јас имам права коса некаде до раменици и е без волумен (многу ми е тенко влакното на косата). Но деновиве донесов конечна одлука дека треба да направам некаква промена. Жртва на оваа моја желба за промена ќе биде кратење на косатаuser posted image .

    _____________________________

    Насмевката е единствена крива линија која исправа многу работи.

    (Одговор на членот ananikol)
    Непосредна врска до пораките: 50
    Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
    Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
    Оди на:






    Анкета

    Носот.
    пеперутка16

    Како го чистите носот на малите деца?