|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дали заборавате работи?
19.11.2009 12:37:25   
profesorica
Со бадеми против заборавеност

Покрај тоа што се вкусни и богати со Е витамин, бадемите се многу корисни во борбата против заборавеноста.

Според најновите истражувања, влакната кои ги содржат бадемите ја блокираат апсорпцијата на маснотиите.

Докажано е дека после грицкањето бадеми во стомакот долго се задржува чувството на задоволство и ситост, што без сомнение ќе допринесе следниот оброк да биде помал.
user posted image
Треба да се користат свежи или бланширани, а да се избегнуваат солените, зачинети и пржени во масло бадеми.

Дневната доза која се препорачува се 30 грама бадеми, или приближно 26 зрна. Оваа количина содржи 163 kcal, 6 грама протеини и 14 грама маснотии.

26-те зрна бадеми значат и задоволување на дневните потреби од витаминот Е, кој е моќен антиоксиданс, одличен во превенцијата од Алцхајмеровата болест.



_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Дали заборавате работи?
19.11.2009 14:31:22   
Bogdancanka
хм мора да почнам да јадам почесто бадемиuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Дали заборавате работи?
19.11.2009 14:34:19   
STRUMFETA
profesorise,ako ti si zadolzena ,moze li isporaka barem  2 toni bademi???user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Дали заборавате работи?
19.11.2009 14:37:48   
profesorica
јас многу ги сакам, леле ептен, лешници и бадени со мм стално купуваме и јадеме по домаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Дали заборавате работи?
19.11.2009 19:33:21   
HristinAntonio
of of jas sakam i soleni bademiuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Дали заборавате работи?
20.11.2009 9:53:02   
m@gic
ZABORAVAM VO POSLEDNO VREME SUM MNOOOOOOGU RASEANA

(Одговор на членот HristinAntonio)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Дали заборавате работи?
12.12.2009 11:58:52   
mother 29
стандард се мислам дали ја исклучив пеглата,и сега пак му ја мислам!?user posted image

(Одговор на членот m@gic)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Дали заборавате работи?
12.12.2009 11:59:53   
profesorica
лелеее, опа секое сабајле ли пеглаш?????

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Дали заборавате работи?
12.12.2009 12:01:19   
Еца
леле во последно врее премногу заборавам. Дури страв почна да ме фаќаuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Дали заборавате работи?
12.12.2009 12:02:59   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

стандард се мислам дали ја исклучив пеглата,и сега пак му ја мислам!?user posted image


леле и јас сум таква кај и да одам мора да ја мислам пеглата дали сум ја исклучилаuser posted image user posted image user posted image во последно време на мм му велам памти пеглата е исклучена ако те прашам да ми кажешuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Дали заборавате работи?
12.12.2009 12:03:24   
Iva
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

леле во последно врее премногу заборавам. Дури страв почна да ме фаќаuser posted image

И мене ова почна да ми се случува

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Дали заборавате работи?
12.12.2009 12:05:16   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

лелеее, опа секое сабајле ли пеглаш?????


па и не мора да значи!ама кога пеглам ,тоа си го помислувам засигурно!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Дали заборавате работи?
12.12.2009 12:05:20   
profesorica
за пеглата нема шанси да ми се случи пошто ја шетам даската на сред соба пеглам и потоа мм ја враќа во спална зошто Дамјан ќе ја преврти и знам дека сум ја исклучила.

а за да не заборавам увек имам некој список, тоа е карактеристично за мене,.имам едно светкаво тевтерче обавезно го носам секаде со мене и имам таму список за во тинекс, список на обавези, список на теми за ррuser posted image user posted image user posted image и секакви списоци.смешки сумuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Дали заборавате работи?
12.12.2009 12:07:31   
mother 29
 ova so spisokot so temi ZA RR ti e ZAKON!user posted image  

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Дали заборавате работи?
12.12.2009 12:08:55   
profesorica
user posted image user posted image user posted image ми текнуваат во секој момент и само си запишувам, да не заборавамuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Дали заборавате работи?
30.12.2009 9:13:48   
profesorica
Стресот причина за слабо помнење

Заборавате каде сте ги оставиле клучевите? Тргнувате по нешто во кујна, а патем заборавате што ви требало? Ова се знаци дека помнењето не ви е во најдобра форма и тоа благодарение на стресот.


  Од човекот денес се очекува да помни многу работи, а стресот е еден од најголемите причини за слабото помнење. Најновите истражувања покажуваат дека луѓето со високо ниво на кортизон имаат слаби резултати на тестовите за помнење.


Луѓето кои постојано се изложени на стрес во период од три до пет години сигурно ќе имаат проблеми со помнењето. Сепак, добра вест е дека помнењето може да се врати.

Научниците советуваат луѓето да го стимулираат мозокот со тоа што ќе почнат да учат нови работи. На тој начин се зголемува мозочната активност и му помага на помнењето. Препорачано е пред тоа малку да се опуштите, бидејќи под стрес ништо од тоа нема да биде научено.



_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Дали заборавате работи?
30.12.2009 9:24:59   
vezilka RR
уф, не да заборавам, туку ептен заборавам..ако не запишам, готово отиде..и  да ми е жив и здрав потсетникот на телефонот..

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Дали заборавате работи?
30.12.2009 9:34:18   
arh_diz
Se slucuva da zaboravam ponekogas nesto no ne praktikuvam da zapisuvam

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Дали заборавате работи?
7.12.2013 20:15:17   
Mihaela 2010
Mnooooogu retko zaboravam,epten epten ako nesto mi se sluci..no skoro nikogas
ne zaboravam duri ni koga imam enkoja obvrka,bilo da e za utre denta ili za edna nedela,principielna sum okolu tie raboti
amaaa zatoa mm e dosta zaboraven,se nesto si zaborava,de doma de na rabota ama ete tuka sum neli jas da go potsetamuser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Дали заборавате работи?
7.12.2013 23:42:26   
Snowhite RR
Јас последно време многу почнав да заборавам и дури ме загрижува тоа, додуша заборавам работи во моментот на пример, на работа се спремам да си одам и си прибирам работиве и колку пати ќе ми се случи си ставам се во сефот и го заклучувам, а клучот го заборавам на сеф. Исто и еднаш, стои телефонот на биро и си мислам да го облечам палтово и в џеб ќе го ставам телефонот и го облекувам и си заминувам, па после се враќав по телефонот, или седнувам на компјутер да проверам нешто и отворам и заборавам што требаше. Ете такви работи заборавам, како да се губам, инаку во врска со работата памтам и бројки и се што треба, дури и колегиве ми се чудат како сум запамтила колку била фискалната на пример, прометот од пред една недела и слични работи. А да, на два пати ми се случи да заборавам, да не отидам, еднаш на фризер, еднаш на депилација, среќа за децава не заборавам ги носам кај што треба и вакцини и ортопед и систематски, тоа не ми бега

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Дали заборавате работи?
8.12.2013 13:29:48   
Hunny
И мене во последно време често ми се случува да заборавам нешто. Ама мислам дека тоа е од премногу обврски и на работа и дома.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Дали заборавате работи?
7.6.2014 1:08:03   
Defne90 RR
Во последно време навистина доста често ми се случува да заборавам работи.И највеќе мислам дека тоа се случува поради фактот што постојано брзам некаде и дури некогаш немам време ни мислите да си ги средам.user posted image Пред две недели така отидов до продавница да купам леб и се вратив и баба ми нешто ме викана на тераса и јас сосе лебот и после цело време се чудев каде сум го оставила.И пребарав се,и кога на крајот се откажав видов дека сум го оставила на детските плахари одозгора кога сум излегла на тераса,тие таму стојат близу до терасата.Вчера пак маж ми ми го даде мобилниот да му го ставам на полнач и јас си помислив прво до продавница ќе одам па после ќе го ставам.И се враќам и после пола саат ми текнува дека требаше да го ставам мобилниот на полнач.И го барав,го барав и никако да го најдам.И си помислив да не сум го изгубила додека сум одела до продавница.И после кога отидов да се облечам во пиџами како ја соблекував тренерката ми испадна од џеб.user posted image Цело време си бил со мене а јас се отепав барајќи го.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Дали заборавате работи?
7.6.2014 8:51:40   
AneLav RR
Откога ми се родија близнаците,а од тогаш има 2 години хронично заборам... Имам премногу обврски и заборавам и ситници и крупни работи,затоа све запишувам и лепам на фрижидер. Ако не запишам во моментот отиде толкуuser posted image

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Дали заборавате работи?
7.6.2014 9:22:16   
princessa
И јас многу заборавам веќе, на пример ако одам во продавница и немам список и без разлика што имам 2-3 работи за купување нешто ќе ми испари. Ама нормално е кога дете ќе ти закенка внатре и наместо со леб ќе излезеш од продавница со киндер јајце или влажни марамициuser posted image . Некогаш со некого правам муабет и после да ме праша некој што сме зборувале на пола нема да се сеќавам, зашто јас у меѓувремено го забавувам user posted image и ломотам со гост. Мултитаск сумuser posted image ама затоа после мм грешки ми наоѓа. А не бев таква кога не беше родено второто. Се памтев што ме зезаше мм и на која дата знаев што се случилоuser posted image

_____________________________

All of us have our own beliefs, opinions. These inner assumptions rule and govern our lives. A suggestion has no power in and of itself. its power arises from the fact that you accept it mentally!

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Дали заборавате работи?
8.6.2014 1:04:29   
Snowhite RR
И јас во последно време заборавам, тргнувам по нешто во другата соба и кога ќе дојдам таму се думам зошто сум дошла и се враќам назад и тогаш ќе видам нешто што ќе ме потсети што требало да земам и пак се враќам назад

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?