|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  70 71 [72] 73 74   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Инсеминација II
16.7.2015 21:55:34   
Hopeful RR
pepapa, со среќа и дај боже за две недели да частиш за user posted image user posted image

За пешачењето ич да не се замараш, башка ако за тебе е голема дистанца од Гак до Гтц, ќе те карам, мора да подобриш кондиција user posted image Еве да те охрабрам - јас за ниедна инсеминација не мирував, и се фати баш таа после која се качував на Водно, па сега ти види. Ајде мисли позитивно и со среќа user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1776
   RE: Инсеминација II
17.7.2015 1:03:13   
pepapa
Ne mi e problem da pesacam redovno toa go pravam samo mislev deka posle inseminacija pa da ne e preci. C
Fala vi i da se nadevame na user posted image user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1777
   RE: Инсеминација II
17.7.2015 10:52:48   
trnoruska15
ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR
trnoruska15, добредојде и ти посакуваме оваа да ти биде последна инсеминација и успешнаuser posted image . Примаше ли терапија? Не се секирај, продолжи со нормални активности, ајде со лесноuser posted image

Благодарам loveableme RR user posted image примав кломифен 3x1, естрофем 3x1 прегназон, аспирин, а сега примам утрогестан 2x1 , прегназон, аспирин, витамин ц и тоа :)

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 23.7.2015 9:55:11 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1778
   RE: Инсеминација II
17.7.2015 10:55:12   
trnoruska15
Pepapa можеш ли да ми кажеш како иди постапката на Гак за инсеминација? Те следи матичната и после идеш само дента отвараш историја и толку? Не треба пред тоа консултација со нивни доктор....што ви бараа на тебе и на маж ти од испитувања? те прашувам тебе оти гледам ти најтазе си правела...си викам за недај боже ако ми треба пак на гак да идам многу е скапо во ремедика....

(Одговор на членот trnoruska15)
Непосредна врска до пораките: 1779
   RE: Инсеминација II
17.7.2015 12:01:44   
pepapa
Jas pred nekolku meseci bev na pregled kaj dr.Trajkovski i on mi kaza deka treba da pocneme so inseminacija i mi rece neka te gleda tvojata maticna na eho i koga ona misli deka imas dobri folikuli pravo na gak na inseminacija, i taka i napraviv, najiskreno mislam deka skapo e po privatnite, megutoa i na gak ako nemas vrski ke ti pravi inseminacija bilo koj doktor a ne toj sto te vodi

(Одговор на членот trnoruska15)
Непосредна врска до пораките: 1780
   RE: Инсеминација II
17.7.2015 12:08:39   
trnoruska15
а ви бараа хив хепатитис б и ц за мажот ти? за тебе брисеви нешто друго?
значи само упат се зима од матичниот идеш на шалтер се пријавуваш и толку после на оддел за стерилитет остава маж ти примерок и за два саати е жената...не било многу комплицирано јас мислев повише е

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1781
   RE: Инсеминација II
17.7.2015 12:09:02   
pepapa
Maticnata mi dade bolnicki upat i otidov prvo vo kol centar da mi proverat osiguruvanje, potoa vo 29 ambulanta da mi otvorat istorija, ambulantski den i bese na dr. Trajanova i ona se fino me isprasa i mi objasni i otidovme na 3 kat da ostavi mm materijal, ostavi i ni rekoa da se vratime za dva casa, se vrativme go zemavme materijalot i mi ja napravi inseminacijata Trajanova, mi kaza polezam 15 min i tolku, za dve nedeli se zima istorijata i se plaka

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1782
   RE: Инсеминација II
17.7.2015 12:10:12   
pepapa
Samo hiv za mm ni pobaraa ne postar od 6 meseci i nisto drugo

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1783
   RE: Инсеминација II
17.7.2015 15:07:55   
pepapa
Кaжете ми нoрмaлнo ли е дa се имa бoлки вo стoмaкoт и мaлку кaфеaв исцедoк пoсле инсеминaцијa иaкo не бев сo стимулaцијa

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1784
   RE: Инсеминација II
17.7.2015 19:49:46   
malecko 87
pepapa
Isto i jas imav bolki tapi vo dolniot del od stomakot a i imav malku krv koga se vrativ od insedminacija i odma prestana toa bilo od samata inseminacija bas i jas prasuvav

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 1785
   RE: Инсеминација II
19.7.2015 11:57:04   
trnoruska15
имав дома еден тест и го направив денес на 10 ден од инсеминација и една цртка , знам дека рано е можеби ама неможев да издржам user posted image а и читав тука по темиве дека уште на 12 ден правеле тест им искочило пизитивна бета или тие преку крв поосетливи се? ту бре бар мислев лажен позитивен ке искочи од прегнилот да се порадував малце, зар толку брзо прегнилот искача од организмот? user posted image

(Одговор на членот malecko 87)
Непосредна врска до пораките: 1786
   RE: Инсеминација II
20.7.2015 9:42:21   
trnoruska15
Многу ми е тешко сама си ја барав белјата читав по некои странски форуми им покажувало позитивен тест уште на 10-11 ден а еве мене ништо не ми покажа user posted image

(Одговор на членот trnoruska15)
Непосредна врска до пораките: 1787
   RE: Инсеминација II
20.7.2015 10:41:46   
LoveableMe RR
trnoruska15, навистина е рано, почекај до тесто за бременост, со инсеминациите е поинаку и најдобро ти е тестирање преку крв, ајде пред време не тагувај.user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот trnoruska15)
Непосредна врска до пораките: 1788
   RE: Инсеминација II
20.7.2015 10:48:30   
trnoruska15
јас што читав ова преска инсеминаци што правеле жени во америка и на 10-11 ден на домашен тест веќе имале бледа цртка user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1789
   RE: Инсеминација II
20.7.2015 11:14:22   
scared RR
Trnoruska15 и јас мислам дека е многу рано, инаку јас за минатата иуи ги читав тие Американски форуми, и се чудев како е можно толку рано да им покажуваше.
Туку јас мислам викендов да направам домашен тест ако има бременост треба да покаже така? Мака ми е да одам да ме боцкаат, а најголем стрес ми е чекањето на резултатот неколку саати user posted image

(Одговор на членот trnoruska15)
Непосредна врска до пораките: 1790
   RE: Инсеминација II
20.7.2015 11:18:03   
Kvisko
Девојки има тестови со различно ниво на осетливост на ХЦГ. Некои детекритаат и многу мали количини, а некои детектираат дури кога ХЦГ ќе прејде преку 50. Мислам дека и кај нас ијма еден тест кој е сензитивен прилично и детектира ниски количини. На нив обично пишува дека може да се употребуваат 7 дена по овулација. На тие што пишува дека може да се користат дури на првиот ден од каснење на ментруацијата не може да им се верува порано.
Затоа најдобро ви е да чекате баш до денот за добивање и ако не добиете потоа да правите тест. Секако најсигурно е преку крв и тоа квантитативните тестови.
Со среќа на двете.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1791
   RE: Инсеминација II
20.7.2015 11:21:51   
scared RR
Kvisko мене ми рекоа на 16 ден од инсеминација да направам, баш тогаш и го завршувам утрогестанот, ако има бременост сигурно ќе треба да продолжам да го ставам. Да чекам да ми закасни бар во мојов случај не е изводливо, не знам ни кога ми доаѓа user posted image
Е сега кој да го сметам прв ден, денот на инсеминацијата или наредниот?

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1792
   RE: Инсеминација II
20.7.2015 11:25:53   
Libra88
jas mislam deka denot na inseminacija e prv den, bidejki folikulot togas ili puknuva ili e veke puknat, taka da bitrebalo da e toj prv den.

Mojata inseminacija bese vo sredata okolu 12h, a folikulot veke bese puknat od vecerta... neznam kako moze so pregnil da pukne pred 36 casa.
Kako i da e utre- zadutre treba da NE DOBIJAM, a simptomi nemam nikakvi ni za dobivanje ni za bremenost. user posted image

< Поракaта ја уредил Libra88 -- 20.7.2015 11:28:19 >

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1793
   RE: Инсеминација II
20.7.2015 11:39:21   
Bea

ИЗВОРНА ПОРАКА: scared RR

Kvisko мене ми рекоа на 16 ден од инсеминација да направам, баш тогаш и го завршувам утрогестанот, ако има бременост сигурно ќе треба да продолжам да го ставам. Да чекам да ми закасни бар во мојов случај не е изводливо, не знам ни кога ми доаѓа user posted image
Е сега кој да го сметам прв ден, денот на инсеминацијата или наредниот?


Scared, ако примаше прегнил број 36 часа од примањето на прегнилот.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1794
   RE: Инсеминација II
20.7.2015 15:26:26   
trnoruska15

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

Девојки има тестови со различно ниво на осетливост на ХЦГ. Некои детекритаат и многу мали количини, а некои детектираат дури кога ХЦГ ќе прејде преку 50. Мислам дека и кај нас ијма еден тест кој е сензитивен прилично и детектира ниски количини. На нив обично пишува дека може да се употребуваат 7 дена по овулација. На тие што пишува дека може да се користат дури на првиот ден од каснење на ментруацијата не може да им се верува порано.
Затоа најдобро ви е да чекате баш до денот за добивање и ако не добиете потоа да правите тест. Секако најсигурно е преку крв и тоа квантитативните тестови.
Со среќа на двете.

епа јас направив шур чек тој го имав дома, на кутијата пишува ден по задоцнувањето, а овој за кој збориш изгледа е self clear накај 200 денари е, таков ако не ќе земам и мене не ми се иде на боцкање ич малце се плашам од игли хихи user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1795
   RE: Инсеминација II
21.7.2015 14:03:39   
lilika9
Da self clear e, pisuva na nego deka e po 5 dena od zacnuvanjeto. Ima i nekoj turski se zaboraviv kako se vikaa, i tie bea okolu 200den 5 dena posle zabremenuvanje pokazuvaat. Stiskam palci da ti pokazi user posted image

(Одговор на членот trnoruska15)
Непосредна врска до пораките: 1796
   RE: Инсеминација II
21.7.2015 16:19:54   
scared RR
Додека се става утрогестан не може да се добие така? Некако со истекот на вагиналетата ко едно делче да беше портокалово-кафено не знам како да иде циклус ми се причини, и мирисот беше ко на крв user posted image
Ако не биднало зар може да добијам толку рано и плус со утрогестан. user posted image

(Одговор на членот lilika9)
Непосредна врска до пораките: 1797
   RE: Инсеминација II
21.7.2015 16:36:32   
Hopeful RR
Поголема е веројатноста да е имплантациско крварење отколку циклус, тешко да добиеш додека си на прогестеронска терапија - баш се дава да спречи крварење. По престанокот на користење утрогестан/кринон, се добива тек после 3-4 дена. Ајде со среќа user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1798
   RE: Инсеминација II
22.7.2015 7:07:39   
Libra88
I vtorata inseminacija neuspesna :(
Pristigna gospozata utrovo :(

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1799
   RE: Инсеминација II
22.7.2015 8:19:49   
Bea
Libra88, баш ми е жал, одмори сега и собирај сили за понатаму.

Scared и мене ми личи на имплантациско. Инаку јас сум добила 2 пати под утрогестан кога правев инесминации, со тоа што ми доцнеше циклусот по 4-5 дена, па потоа добивав. Ајде уште малку остана до тест, ти посакувам user posted image user posted image

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 1800
Страница:   <<   < Претходна страница  70 71 [72] 73 74   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  70 71 [72] 73 74   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?