|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дукан диета
26.9.2014 13:52:37   
AneLav RR
Инспирирана од килограмите кои си ги добив за време на бременоста а воедно и тоа што никако не можам да ги симнам веќе две години ја отварам оваа тема со цел да ве мотивирам , а и самата себе заедно да си помогнеме во симнувањето на килограмите. Обично не сум по диетите а посебно сум голем противник на брзи диети. Оваа диета како што ќе видите подлу е сведена воглавно на протеинска исхрана има дозволени и забранети намирници па би ни било од корист доколку споделиме некоја рецепта или нешто што сме го пробале и да споделиме искуства доколку некој ја држел истата. Јас сум веќе петти ден во диетава и засега добро се држам. Диетата изгледа вака:
ДУКАН ДИЕТА
Дукановата диета содржи 4 фази:
1.ФАЗА НАПАД исхрана со чисти протеини
Пред започнување на Дукан диетата треба да си ја одредите вашата идеална тежина според неа да ја спроведувате оваа фаза. Таа трае во зависност од тоа колку килограми сакате да изгубите:
до 4,5 кг - 2 дена
до 9 кг - 3 дена
до 18 кг - 5 дена
18 кг повеќе - 7 дена, максимум 10 дена
Оваа фаза се држи максимум 10 дена
Пресметување на Вашата идеална тежина може да ја направите ТУКА воедно и која фаза колку дена треба да ја држите
Во текот на фазата на НАПАД можат да се користат 11 категории на храна и додатоци, секогаш ќе посакате и колку што сакате без никакви ограничувања и меѓусобни комбинации:
• месо со малку маснотии: телешко, говедско месо, коњско месо, скара или печено без маснотии
• Сите видови на месо од живина: пилешко, мисирка, освен гуски и патки, но без кожа
• Сите видови на риби: сина и бела, свежа, замрзната и од конзерва но без масло (најдобро е да ја приготвувате без додавање на маституку со лимон и зачини за печење, на пареа или печење во фолија
• Сите видови на морска храна; рак, шкампи, јастог, шкампи, школки, остриги
• Изнутрици: телешки, говедски, од живина, бубрезите и црниот дроб, и само врвот на говедскиот и телешкиот јазик
• посна шунка, мисиркини и пилешки нарезци
• нискомаслени млечни производи
• Јајца (варени, омлети, на око но без масло или путер) се препорачува консумирање на три или четири жолчки од јајца неделно , а белки без ограничување
• растителни белковини (кои доаѓаат од соја и пченица, тофу, Шејтанот)
• Пецива од овесни трици или една и пол лажица овесни трици во млеко или јогурт
•Минимум литар и половина вода на ден изворска, лесно газирана

Додатоци: чај, кафе, оцет, мешан зачин, лимон, кисели краставички, сол и сенф во дозирани количества
Задолжително: 20 минутно пешачење на ден
Совети за исхрана во ФАЗА НА НАПАД: јадете кога сакате и колку сакате, не прескокнувајте оброци и јадете пред да се појави глад. Пијте течност за време на секој оброк и погрижете се секогаш да митате на располагање доволно од дозволените намирници.
Никако не смеете да ги прескокнете 1,5 лажица овесни снегулки во јогурт или млеко и 2о минутно пешачење.
Во првите два дена можна е појава слаб замор па потребно е да се избегнува некој потежок напор, но навиките како лесна гимнастика, пливање или џогирање не треба да се прекинуваат.
По третиот ден заморот исчезнува. За да го ублажите малку посилниот непријатен здив и чувството на сувост на устата,потребно е да се пијат повеќе течности. Пијте повеќе вода која што е одговорна за уринирањето, а исто така ја омекнува столицата и позитивно влијае на варењето на храната.
Во случај на изотанок на столицата, додадете една лажичка пченични трици во пецивата од овесните трици или во млечните производи, или на крајот од оброкот, земете по една лажица на парафинско масло.

2. ФАЗА НА КРСТОСУВАЊЕ протеинска исхрана + зеленчук
Оваа фаза е и фаза на вистинската тежина, онаа која сакате да ја постигнете.
Оваа фаза се состои од две диети, кои се разменуваат на следниов начин: протеинска исхрана + зеленчук, па протеини исхрана и така се додека не се постигне посакуваната тежина.
Ова е најсилната фаза и е од највисоко стратешко значење за време на губењето на тежината. Ритамот на промена на овие две диети не се униформа, но се препорачува размена на еден ден на чисти протеин, а наредниот протеини со зеленчук.
Значи во Дукан диетата, потребно е да се задржат сите протеински намирници од првата фаза и да додадете суров или варен зеленчук, без ограничување на количината и на времето на внесување на било која комбинација.
Дозволени намирници во Дукан диетата се: домати, краставици, ротквици, спанаќ, аспарагус, праз, боранија, зелка, целер, анасон, сите видови на зелена салата, блитва,ендивија, модар патлиџан, тиквички, пиперка, морков, цвекло, печурки.
Забранети намирници се: компири, ориз, пченка, грашок, наут, грав, леќа, грав, авокадо.
Дозволената храна е најдобра јаде сирова или варена во вода или на пареа за да се зачуваат многу витамини. Покрај тоа, таа може да се подготви во рерна во сос од месо или риба, но не сос ови со масло.
Совети за Фаза навигација: менувајте еден ден фаза на чист протеини па нареднот ден протеини со зеленчук. Јадете кога сакате, во комбинација која сакате и како ви одговара.
Со ваквата измена доаѓа до намалено темпо на губење на тежината, но не грижете се, бидејќи со тоа ќе се намали телесната тежина постепено, таа ќе паѓа во деновите со чист протеин, а ќе стагнира во деновите со зеленчук и на крајот ќе ја доведе посакуваната тежина.
Задолжително пешачете 30 минути, а во деновите на стагнација надминете и 60 минути пешачење во тек на четири дена со цел да се подобри стагнацијата.
Во фазата на навигација треба да се консумирараат овесни трици во дози од две лажици дневно.
Со оваа фаза не завршува диетата бидејќи постојат уште две фази кои ќе се обезбеди одржување на тежината.
3. ФАЗА НА КОНСОЛИДАЦИЈА НА ПОСТИГНАТА ТЕЖИНА
Времетраењето на фаза на консолидација во Дукан диетата се пресметува врз основа на изгубените килограми 10 дена за секој изгубен килограм.
Така, бројот на изгубените килограми, помножете ги со 10 и ќе го добиете бројот на денови кои ќе мора да ги поминете низ оваа фаза.
Се продолжува со досегашното внесување на протеини и зеленчук без ограничување на времето и количеството во комбинација која вам ви одговара, меѓутоа во оваа ваза ќе бидат внесени и нови намирници .За време на фазата на консолидација е дозволено да се земе:
• Белковини од фазата на напад
• Зеленчук од фазата на крстосување
• 1 чинија овошје на ден (да се избегнуваат банани, грозје, цреши, ореви и суво овошје)
• 2 парчиња на црн леб секојдневно
• 40 г. нискомаслено сирење; Гауда, Tilzit, Edamec
• Јагнешки бут и свински бифтек два пати неделно
• Две порции на скроб неделно; тестенини, ориз, палента, компири, леќата, но да се избегнува додавање на масло за готвење
• 2 лажици овесни снегулки
• 25 минутно на пешачење на ден
• 2 наградни оброци неделно, кога можете да консумираат било каква храна, особено онаа која најмногу ви недостасува во диетата. Но никогаш не консумираат иста храна два пати и наградните оброци еден по друг. Два оброка вклучуваат поединечно едно предјадење, еден десерт или една чаша вино, аперитив, сирење, но само еднаш.
Кога јадете, мислете на она што го јадете, јадете полека и концентрирајте се на она што го имате во вашата уста, бидејќи ова јадење има за цел да ви овозможи доза на задоволство во храна, без да чувствува грижа на совест.
Задолжителен и неизбежен е еден ден во неделата на чисти протеини (фаза на напад), најдобро тоа да е Четврток!
4.ФАЗА НА СТАБИЛИЗАЦИЈА
За спроведување на оваа фаза доволно е да се усвојат навиките на јадењеод фазата на консолидација.
Се навраќате на нормалниот начин на исхрана и јадете се што сакате 6 од 7 дена во неделата, при што ја користите како база фазата на консолидација (јадете секакви протеини, многу зеленчук, една порција овошје дневно, две парчиња леб од интегрално брашно, 40 гр сирење, две порции на скробни производи неделно , пијте 2 литри вода дневно , имајте два наградни оброци неделно и пешачете 25 минути на ден).
• Задолжителен еден протеински ден неделно (четврток)
• Лифтовите за вас повеќе не постојат
• Конзумирајте три лажици овесни снегулки на ден
Ова фаза има за цел да ја одржи тежината. Авторот на оваа дите ветува дека иако можете да јадете се што сакате нема да ги вратите килограмите ако барем еднаш неделно имате само протеински ден, ако конзумирате по три лажици овесни снегулки дневно и секој ден пешачите по 20 мин.
Времетраењето на оваа фаза е цел живот.
За тоа кои познати личности ја имаат држено ваа диета можете да погледнете во следнава СТАТИЈА
П.С. Целиот текст е превод и комбинација од текстови што ги најдов на интернет ако има некој нешто да додаде или било каква забелешка нека си напише ќе ни помогне на сите.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дукан диета
26.9.2014 14:11:53   
AnnaMolly RR
Дуканова диета е одлична. Сестра ми цел живот држи диети и ниедна не и делувала, а со Дукан ослабе за нецели 3 месеци 10 кила. Одлична диета.
Само ако некој сака да ја почне, советувам прво и најважно во обем да се измерите, па после и тежина.
Сестра ми за 3 недели од прилика се слизна во обем, а килажата и тапкаше во место. После почна и килажа да симнува.
И јас ќе ја почнам :) Ќе се дружиме Ане лав :)

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дукан диета
13.11.2014 11:29:02   
AneLav RR
Женски гледам никој не ми пишува во темата , веројатно само јас сум дебела на форумов.... user posted image Мојот напредок е од крајот на септември па до сега имам изгубено 7 кг. Иако имав денови во кои минимално ја прекршував диетата со намирници со малку поголема масленост од дозволеното сепак сум задоволна. Продолжувам понатаму за барем уште 7 кг да симнам...user posted image Ајде нека ми се придружи некој...

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дукан диета
13.11.2014 14:24:42   
Melanija RR
ХМ ќе разгледам па може ќе се приклучам од некој понеделникuser posted image јас имам вишок од 20кгuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дукан диета
14.11.2014 9:09:38   
AneLav RR
Меланија, тешко е само првите 2-3 дена до недела после влагаш у шемата само треба да се решиш. Јас треба 18 кг да изгубам значи некаде на помалку од пола сум. Ајде нека почне некој јас и мои рецепти си измислив. Ќе се дружимеuser posted image

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дукан диета
20.11.2014 10:02:07   
Aleksx2Leon
Модератор:Aleksx2Leon мислам дека е подобро оваа диета да биде во друга тема па да пишуваме искуства и од неа затоа пораката и постот ќе ги префрлам ТУКА. Затоа што сепак се работи за друга диета, а исто така многу популарнаuser posted image

< Поракaта ја уредил AneLav RR -- 20.11.2014 16:34:52 >

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 6
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?