|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Кафеав шеќер
30.9.2009 11:22:21   
profesorica
Веќе некое време се прашувам, дали да му воведам кафеав шеќер на Дамјан и што е придобивката од тоа?Дали воопшто има придобивка?

Дали на вашите деца им давате кафеав шеќер?


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Кафеав шеќер
30.9.2009 11:23:22   
profesorica
Кафеав или бел шеќер?

Веќе подолго време кај нас кафеавиот шеќер е повеќе на цена отколку белиот. Кога одиме на кафе, угостителите ни ги нудат обата типа. Во продавниците и маркетите ги има и едниот и другиот. Некои го користат кафеавиот шеќер, бидејќи е поздрав од белиот, други поради помодарство, трети ги читаат декларациите на кои е наведена неговата енергетска вредност и состав.

Но, која е вистината? Дали кафеавиот шеќер го оправдува епитетот „поздрав“, во однос на белиот? Според некои доктори, не постои никаква разлика помеѓу овие два типа на шеќер. Кафеавиот има за нијанса повеќе минерали и витамини. Меѓутоа, со оглед колкава дневна количина консумираме, тоа е занемарливо. Докторите сметаат дека ова е само добар маркетинг трик на трговците и производителите за поголем профит.

Од друга страна, според статистиките, секој од нас консумира околу 2 тони шеќер во текот на својот живот, така што не е толку занемарливо што кафеавиот шеќер содржи повеќе витамини и минерали отколку белиот шеќер. Изборот останува на нас, но имаме и една забелешка која се однесува на цената на кафеавиот шеќер. Фактот дека тој е полу-производ, би требало да го направи поевтин од белиот, а не три пати поскап.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Кафеав шеќер
3.10.2009 4:36:14   
daniel
ne go koristome

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Кафеав шеќер
3.10.2009 5:02:15   
anitasp
кафеавиот шеќер е повкусен од белиот и е поздрав


(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Кафеав шеќер
3.10.2009 8:21:07   
milijana
Позз и од мене.Убава тема.јас веке подолго време го користам кафеавиот Шекер.И можеби се залажувам дека ете пијам кафе со здрав шекер.Кој знае?нека пише? И онака ставам на врв на мало лажиче, па се надевам дека е здраво..е сега..кој знае?Мозе да е маркетинг.Сите ние живееме некако во маркетинг.Ама искрено за се не верувам.На пример(само ке споменам) прасок Бонукс-мене не ми пере убаво...а нон-стоп е на реклама.Овој шекер го видов прв пат во продавница за здрава храна..и точно, ме привлече токму пишаното на кутијата.Убаво некој рекол ,,Еееее..се е човечка суета,, поззз

(Одговор на членот anitasp)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Кафеав шеќер
9.12.2009 11:32:40   
matushka
nie doma izbegnuvame sekakov seker, ne korisime ni vo kafe ni vo caj. Samo vo griz ili kolaci i toa isklucivo kafeav seker

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Кафеав шеќер
9.12.2009 11:34:22   
profesorica
па почнав со медот и некако го занемарив ова прашање за кафеавиот шекер.има некој кој го користи?и му дава на своето дете???



_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Кафеав шеќер
9.12.2009 11:52:13   
mami
јас земав, ама на Лука па ништо не му даваме со шеќер..а и ние ретко го користиме и тоа мм најчесто попара кога си прави, или јас кога правам колачи или  торта, и не гледам некоја разлика од белиот

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Кафеав шеќер
9.12.2009 11:54:51   
profesorica
значи не губам ништо.па дамјан само млекото му го залсадувам и тоа со мед.значи не конзумира шекер.а јас го пијам чајот и млекото без шеќер, кафе ретко пијам и тоа 3 во едно значи нема да имам корист од него.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Кафеав шеќер
30.11.2014 20:37:52   
caciana
Go koristam doma samo jas...ostanatite koristat obicen seker.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Кафеав шеќер
30.11.2014 20:39:15   
scared RR
Ние само кафен шеќер користиме. Последно го зедовме оној на Демерара user posted image

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Кафеав шеќер
30.11.2014 20:42:43   
blond
Ne sum nesto posebno opteretena so shekerot, sekako retko go koristam vo ishrana, osven vo torti i kolaci. Imam doma, ama ne znam dali od nenaviknatost ne mi e vo sekojdnevna upotreba, stoznam...

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 12
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?