Кафеав шеќер (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Исхрана на децата



Порака


profesorica -> Кафеав шеќер (30.9.2009 11:22:21)

Веќе некое време се прашувам, дали да му воведам кафеав шеќер на Дамјан и што е придобивката од тоа?Дали воопшто има придобивка?

Дали на вашите деца им давате кафеав шеќер?




profesorica -> RE: Кафеав шеќер (30.9.2009 11:23:22)

Кафеав или бел шеќер?

Веќе подолго време кај нас кафеавиот шеќер е повеќе на цена отколку белиот. Кога одиме на кафе, угостителите ни ги нудат обата типа. Во продавниците и маркетите ги има и едниот и другиот. Некои го користат кафеавиот шеќер, бидејќи е поздрав од белиот, други поради помодарство, трети ги читаат декларациите на кои е наведена неговата енергетска вредност и состав.

Но, која е вистината? Дали кафеавиот шеќер го оправдува епитетот „поздрав“, во однос на белиот? Според некои доктори, не постои никаква разлика помеѓу овие два типа на шеќер. Кафеавиот има за нијанса повеќе минерали и витамини. Меѓутоа, со оглед колкава дневна количина консумираме, тоа е занемарливо. Докторите сметаат дека ова е само добар маркетинг трик на трговците и производителите за поголем профит.

Од друга страна, според статистиките, секој од нас консумира околу 2 тони шеќер во текот на својот живот, така што не е толку занемарливо што кафеавиот шеќер содржи повеќе витамини и минерали отколку белиот шеќер. Изборот останува на нас, но имаме и една забелешка која се однесува на цената на кафеавиот шеќер. Фактот дека тој е полу-производ, би требало да го направи поевтин од белиот, а не три пати поскап.




daniel -> RE: Кафеав шеќер (3.10.2009 4:36:14)

ne go koristome




anitasp -> RE: Кафеав шеќер (3.10.2009 5:02:15)

кафеавиот шеќер е повкусен од белиот и е поздрав





milijana -> RE: Кафеав шеќер (3.10.2009 8:21:07)

Позз и од мене.Убава тема.јас веке подолго време го користам кафеавиот Шекер.И можеби се залажувам дека ете пијам кафе со здрав шекер.Кој знае?нека пише? И онака ставам на врв на мало лажиче, па се надевам дека е здраво..е сега..кој знае?Мозе да е маркетинг.Сите ние живееме некако во маркетинг.Ама искрено за се не верувам.На пример(само ке споменам) прасок Бонукс-мене не ми пере убаво...а нон-стоп е на реклама.Овој шекер го видов прв пат во продавница за здрава храна..и точно, ме привлече токму пишаното на кутијата.Убаво некој рекол ,,Еееее..се е човечка суета,, поззз




matushka -> RE: Кафеав шеќер (9.12.2009 11:32:40)

nie doma izbegnuvame sekakov seker, ne korisime ni vo kafe ni vo caj. Samo vo griz ili kolaci i toa isklucivo kafeav seker




profesorica -> RE: Кафеав шеќер (9.12.2009 11:34:22)

па почнав со медот и некако го занемарив ова прашање за кафеавиот шекер.има некој кој го користи?и му дава на своето дете???





mami -> RE: Кафеав шеќер (9.12.2009 11:52:13)

јас земав, ама на Лука па ништо не му даваме со шеќер..а и ние ретко го користиме и тоа мм најчесто попара кога си прави, или јас кога правам колачи или  торта, и не гледам некоја разлика од белиот




profesorica -> RE: Кафеав шеќер (9.12.2009 11:54:51)

значи не губам ништо.па дамјан само млекото му го залсадувам и тоа со мед.значи не конзумира шекер.а јас го пијам чајот и млекото без шеќер, кафе ретко пијам и тоа 3 во едно значи нема да имам корист од него.




caciana -> RE: Кафеав шеќер (30.11.2014 20:37:52)

Go koristam doma samo jas...ostanatite koristat obicen seker.




scared RR -> RE: Кафеав шеќер (30.11.2014 20:39:15)

Ние само кафен шеќер користиме. Последно го зедовме оној на Демерара [sm=smiley1.gif]




blond -> RE: Кафеав шеќер (30.11.2014 20:42:43)

Ne sum nesto posebno opteretena so shekerot, sekako retko go koristam vo ishrana, osven vo torti i kolaci. Imam doma, ama ne znam dali od nenaviknatost ne mi e vo sekojdnevna upotreba, stoznam...




Страница: [1]