|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Бактерии кај децата
23.11.2011 9:24:45   
miana
tebe ti nema dadeno nekogas vakvi kapki so aloe mesavina???

(Одговор на членот Marija_L)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Бактерии кај децата
23.11.2011 9:37:42   
Marija_L
Sega gi zemame tie se obnovuvanje na sluzta vo noseto, toa se kapki so aloe first od forever living i fizioloski rastvor koklku sto mi kaza farmcefkata vo aptekata i se nekade 350 denariuser posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Бактерии кај децата
23.11.2011 9:41:25   
Maca25
Адриалаб има во Тафталиџе кај Ѓорѓи Димитров и во Кисела Вода.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Marija_L)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Бактерии кај децата
23.11.2011 9:50:43   
Marija_L
Да само во тафталиџе работат до 16, а во кисела вода до 19 часот , исто праќаат резултати по маил.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Бактерии кај децата
23.11.2011 9:50:57   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Marija_L

Sega gi zemame tie se obnovuvanje na sluzta vo noseto, toa se kapki so aloe first od forever living i fizioloski rastvor koklku sto mi kaza farmcefkata vo aptekata i se nekade 350 denariuser posted image

Da da taa e doktorkata...E kako raboti so plavi kartoni ,neli e penzioner??? Ili ima kerka ili vnuka pa na nejzino ime raboti?Aj daj te molam vo PP prati mi kontakt broj i kade se naoga vo karpos tocno???


(Одговор на членот Marija_L)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Бактерии кај децата
23.11.2011 9:51:28   
Sandric
Mediko Marija se naoga kaj policiskata stanica vo Karpos 1, vo kulata i vistina sekogas ima guzva kaj nea. Od sabajle si ima opst doktor koj raboti so kartoni a Hristova doaga popladne. Mislam deka ako si maticen kaj doktorkata od sabajle i Hristova te pregleduva bez pari a ako ne si se naplaka pregledot provatno( za ova ne sum sigurna).
I koga ke odite kaj Hristova povelete vo stomatoloskata ordinacija od karsiuser posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Бактерии кај децата
23.11.2011 9:58:17   
miana
daj te mi kontakt ke se rasprasam...

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Бактерии кај децата
23.11.2011 10:10:58   
Marija_L
во Чаир се наоѓа над Верото, отпозади во зградата е влезот тел. 2611 128
а во карпош некаде кај полициската станица после тоа user posted image никад не се снаоѓам во тоа едноансочните уличкиuser posted image 3071626user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Бактерии кај децата
23.11.2011 10:19:08   
Octavia

ИЗВОРНА ПОРАКА: Marija_L

Има во МК јас го најдов во аптека во Карпош спроти медико марија

Мод: Телефонскиот број е избришан. Пратете го по приватна порака (ПП)
Спрејот е 1020 денари. не иде на рецепт само приватно. Би ти препорачала да се јавиш во аптеките на ДЕметра мислам дека само ги има во КУманово но лекарствата им се по доста пониска цена, на пр. маслото од оригано јас го земав 895 а кај нив е 789 денари + вршат испорака. Ова не е реклама user posted image
,


Спрејот го има и во Зегин, 900 ден е.

(Одговор на членот Marija_L)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Бактерии кај децата
23.11.2011 10:38:37   
Marija_L
Девојчиња ај сега помош само што добив резултати од крв за лука и има покачено :
- седиментација на еритроцити 14 а реф. вредност е <10
-MCHC 34,2 реф.вредност 26.0-34.0
- monociti 7,4 ref.vrednost 1.0-6.0
i vo urinata pokaceno
- eritrociti (sediment) 3-4 ref.vrednost 0-1
-leukociti (urina) 16-18 ref.vrednost 3-10

Prevod na ova? sto znaci? a bas e vesel i ne pokazuva nikakvi znaci?user posted image

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Бактерии кај децата
23.11.2011 11:06:47   
miana
marija eve tuka ima tema

http://www.ringeraja.mk/forum/analiza-na-krv--tolkuvanje-na-rezultatite/m_59635/mpage_1/tm.htm

(Одговор на членот Marija_L)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Бактерии кај децата
23.11.2011 11:17:58   
Marija_L
Fala Mianauser posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Бактерии кај децата
23.11.2011 11:21:10   
kikicka
Еве, кикицка е во Хрватска па ако може нек се распраша, а јас ќе ја прашам нашава докторка за ова и кога ќе одам следниот месец во Загреб ќе гледам да отидам до продавницава па да се распрашам убаво што е како е, па може и да земам од спрејов и ќе пишам искуства.






Ајде баш ќе прашам и ќе ви пишам. Инаку за муабетот ОК е ,уствари не дека се согласувам да му се дава дијазепам на дете кое е кенкаво поради заб и хиперактивно,баш јас цело време тоа се чудев зошто му даваат,некој педијатар така му кажал (алал нека му е ) ,затоа и прашав според вас дали имате искуство и сл.

< Поракaта ја уредил kikicka -- 23.11.2011 11:25:32 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Бактерии кај децата
23.11.2011 11:43:08   
Marija_L
Тоа за дијазепамот решение соломонскоuser posted image моено дете како штоо е хиперактивно значи секојдневно треба барем по три дијазепами да пиеuser posted image алал да му е на лекарот што дал дијазепам на дете, за глупост.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Бактерии кај децата
23.11.2011 16:33:54   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Marija_L

Девојчиња ај сега помош само што добив резултати од крв за лука и има покачено :
- седиментација на еритроцити 14 а реф. вредност е <10
-MCHC 34,2 реф.вредност 26.0-34.0
- monociti 7,4 ref.vrednost 1.0-6.0
i vo urinata pokaceno
- eritrociti (sediment) 3-4 ref.vrednost 0-1
-leukociti (urina) 16-18 ref.vrednost 3-10

Prevod na ova? sto znaci? a bas e vesel i ne pokazuva nikakvi znaci?user posted image



Marija_L, твоето прашање го префрив тука, каде што можеш да добиеш стручен одговор.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Marija_L)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Бактерии кај децата
24.11.2011 11:56:58   
Yummy Mammy
Majki, vcera mi bese doktorkata na gosti, mi gi pregleda decava (3g i 1m) i dvete se bolni, i jas sum bolna, i eve sto mi kaza:
Ova sto sega kosi po gradov e viroza i nema koj ja nema, klinikite se polni i so vozrasni i so deca. Toa e eden tip na crna kaslica (postoele 100tina tipovi, a kaj nas se vakcinira samo od eden tip) i trae, zamislete, 6 nedeli! Ni preporaca da ne trcame odma po brisevi i lekovi, tuku "lekot da go barame doma", t.e.:
- topla banja, 20tina minuti
- kapki aqua maris i majcino mleko (za tie sto dojat)
- topla hrana (toplo cokolado, puding, salep, testenini (zatoa sto testoto ostanuvalo toplo i po vnesuvanjeto vo organizmot i od vnatre gi topli i gi otvara disnite patista za da iskoci sekretot))
- inhalacii so fizioloski rastvor
- drenaza na grpceto za da izleguva slaemot
- set_anje vo bilo koe vreme za da se susi sekretot i da ne se sliva nadolu (vcera koga dr bese kaj mene imase magla i jas vikam, nie ne iskocivme zaradi maglava, a ona vika sega ke se krene i odma nadvor i da ne se priberete do vecer dodeka ne zaspijat)

Inace na doktorkava epten i veruvam zatoa sto ne e od onie panicari sto odma prepisuvaat lekovi "za sekoj slucaj", a ne raboti so pacienti tuku na malku povisoko nivo, pravi obuki za patronaznite sestri, i onie na vakcinacija, razni obuki za gradinkite, go ima proset_ano svetov na sekakvi doktorski seminari i konvencii i zatoa sekogas e mnogu dobro zapoznaena so celokupnata sostojba so bolestite kaj decava. Jas za se ja slusam i fala bogu golemata kerka mi e mnogu zdrava.


< Поракaта ја уредил Yummy Mammy -- 24.11.2011 12:03:16 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Бактерии кај децата
24.11.2011 11:59:37   
miana
sto e drenaza na grpceto???

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Бактерии кај децата
24.11.2011 12:05:58   
Yummy Mammy
Deteto legnato na mese, malku nadolu so glavceto, go potcuknuvas so rakata po grpceto, malku podzavitkana dlankata kako vakum da napravi, 10-15 min, za da izleguva slaemot. Treba ili da go plukne/povrati ili da go goltne. Najefikasno e posle inhalacija zasto toa go omeknuva sekretot.
p.s. Miana postov mi bese bas za tebe napisan zasto ti se prasuvase sto se slucuva so Mia. user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Бактерии кај децата
24.11.2011 12:09:35   
miana
hmm....srcka si ti...Znaci drenaza bilo Tapkanje..
Inaku mia uste e malce zatnata i sekoe izleguvanje nadvor beter se zatnuva...Treba doma da ja cuvam izgleda....Osobeno navecer e stoi da vi kazuvam..45 dena e veke bolna user posted image I seg ake zemam nekoi kapki so aloe sto se i so tie ke probam..Utre ja nosam kaj drugava doktorka na kontorla..Dodeka celosno ne ja izvlecam od ovaa "bolest " ne ja nosam kaj nejzinata zosto ic ne sum zadovolna kako ja lesece ovoj pat user posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Бактерии кај децата
24.11.2011 12:37:09   
Marija_L
Miana znaci Dr. Marija Hristova ti kazav deka nie maticna, t.e kako maticen na deteto se stava nekoj od lekarite -opsti koi rabotat kaj nea vo oridnacija, a decata isklucivo gi prima ona. Ova e napraveno za da mozes lekarstva , upati da mozes da gi koristis na tovar na fondot. Vo 1630 odi i zemi si odma brojce, nie bevme vcera da ni gi procita rezultatite (fala bogu se e vo red, atoa vo mokracata sto ima pokaceni vrednosti zatoa sto ne mu e skoz otvoreno kureto na Luka i mu se zadrzuva mokracata malce,poradi toa se pokaceni vrednostie) i brzo zavrsivme. Epten e ok dokotrkata ke ti objasni se sto te interesira, ke ti dade sovet... I bas pisi mi kako si pominala na pregled i slucajno ako ti prepise rifogal pisi mi ke ti pratam da ne kupuvas+tesko se naogaat kaj nas. Pozdravce i pobrzo da ozdraviteuser posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Бактерии кај децата
24.11.2011 12:41:54   
miana
Marija sto e toa rifogal???

(Одговор на членот Marija_L)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Бактерии кај децата
24.11.2011 12:45:51   
Marija_L
kapsuli koi se rastvaraat i kako takov rastvorot se nanesuva direktno na krajnici, ama sepak da ne bide bosh mubet pojdi si na pregled videte kako ke pominte vo slucaj da ti treba mozam da ti dadam posto mene celo kutivce od srbija ni pratija,kaj nas se deficitarni inaku replek i alkaloid gi proizveduvale, a za rastvorot se potrebni samo dve kapsuli, koi ako gi nabavile vo apteka ke ti gi prodavaat po basnoslovna cena e celo kutivce cini 3 eur.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Бактерии кај децата
24.11.2011 12:50:17   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Majki, vcera mi bese doktorkata na gosti, mi gi pregleda decava (3g i 1m) i dvete se bolni, i jas sum bolna, i eve sto mi kaza:
Ova sto sega kosi po gradov e viroza i nema koj ja nema, klinikite se polni i so vozrasni i so deca. Toa e eden tip na crna kaslica (postoele 100tina tipovi, a kaj nas se vakcinira samo od eden tip) i trae, zamislete, 6 nedeli! Ni preporaca da ne trcame odma po brisevi i lekovi, tuku "lekot da go barame doma", t.e.:
- topla banja, 20tina minuti
- kapki aqua maris i majcino mleko (za tie sto dojat)
- topla hrana (toplo cokolado, puding, salep, testenini (zatoa sto testoto ostanuvalo toplo i po vnesuvanjeto vo organizmot i od vnatre gi topli i gi otvara disnite patista za da iskoci sekretot))
- inhalacii so fizioloski rastvor
- drenaza na grpceto za da izleguva slaemot
- set_anje vo bilo koe vreme za da se susi sekretot i da ne se sliva nadolu (vcera koga dr bese kaj mene imase magla i jas vikam, nie ne iskocivme zaradi maglava, a ona vika sega ke se krene i odma nadvor i da ne se priberete do vecer dodeka ne zaspijat)

Inace na doktorkava epten i veruvam zatoa sto ne e od onie panicari sto odma prepisuvaat lekovi "za sekoj slucaj", a ne raboti so pacienti tuku na malku povisoko nivo, pravi obuki za patronaznite sestri, i onie na vakcinacija, razni obuki za gradinkite, go ima proset_ano svetov na sekakvi doktorski seminari i konvencii i zatoa sekogas e mnogu dobro zapoznaena so celokupnata sostojba so bolestite kaj decava. Jas za se ja slusam i fala bogu golemata kerka mi e mnogu zdrava.



Za koja doktorka stanuva zbor ako en e tajna?Me bendisuva macinot na razmisluvanje,respectuser posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Бактерии кај децата
24.11.2011 13:29:38   
blue_blue
Marija_L, кажи ми каков е спрејот за користење пошто читав на некои хрватски форуми дека печело кога се прска во нос и децата не го сакале баш. И дали ова ти го има препорачно педијатар или по препорака на некој друг. Исто видов дека има вакво и Acidosalus baby што е во форма на течност и се дава за подобрување на имунитет, па не знам баш што да правам.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Marija_L

Здраво Blue_blue јас со малиот моментално го користам ацидосалусот за затнато носе од бактерија и е ептен ефикасен истиот може да се користи и ако има батерија во грло. Ова го користиме заедно во кобинација со масло од диво оригано за инхалации кое можам да кажам е екстра ефикасно за 30 сек. отпушува нос и детето одма го исфрла шлајмот, и дивото оригано е за појачување на имунитет како и за спречување на инфекции, исто така е и за esherihija coli. Единствена мана на маслото му е што е прилично скапо некаде околу 900 ден., меѓутоа споро се троши, значи во пола литро вода, една капкаuser posted image

(Одговор на членот Marija_L)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Бактерии кај децата
24.11.2011 14:37:31   
Marija_L
Luka se zali deka go pece malce noseto, za vo grloto nema problemi. Ne e nesto tragicno i neizdrzlivo, pominuva za nekolku sekudni pecenjeto, jas i na sebe go isprobav, t.e se sto mu davaat na Luka ja prvo go probuvam na sebe:)) ja sum ti belo gluvce :) Nekolku sekundi pecenje ne e nisto vo sporedba da e zdrav i da ima podobar imunitet, imajki vo predvid deka e bolezliv, a tret mesec ide vo gradinka bez nekoi golemi prekini, sto mene mi e olaksica epten. Inaku do septemvri zena go cuvase.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?