Бактерии кај децата (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> ДецаПорака


vesna_kr -> Бактерии кај децата (10.3.2009 16:50:32)

Знае ли некој за бактерија стрептокока во носето што предизвикува...?

[img]http://text.glitter-graphics.net/disco/m.gif[/img][img]http://text.glitter-graphics.net/disco/i.gif[/img][img]http://text.glitter-graphics.net/disco/l.gif[/img][img]http://text.glitter-graphics.net/disco/a.gif[/img]
mamicka -> RE: Бактерии кај децата (12.3.2009 23:17:36)

zdravo jas sum nova i moeto dete ima streptokoka pnevmoni
inaku mnogu losa bakterija koga ke se aktivira znaci koga tece noseto losoto e to se sleva slajm vo pluka barem kaj moeto dete
vesna_kr -> RE: Бактерии кај децата (13.3.2009 9:50:59)

Istata bakterija vo nmoseto ja imase i mojata kerka, i odvaj ja iscistivme.Ama denes ke pravime pak mikrobiologija da vidime da ne ja ima povtorno,zasto pred 6 meseci bese posleden pat koga proverivme.
Moze li da se povtori?
mamicka -> RE: Бактерии кај децата (13.3.2009 23:19:39)

kaj nas dve godini veke se povtoruva eden bris ja nema sledniot pak ja ima stvarno dosadna bakterija ke bide taka dur porasnat ama toa ni e 
mis. -> RE: Бактерии кај децата (23.3.2009 17:34:38)


Објавувања: 5
Член од: 12.3.2009
Место: skopje
Статус: отсутен kaj nas dve godini veke se povtoruva eden bris ja nema sledniot pak ja ima stvarno dosadna bakterija ke bide taka dur porasnat ama toa ni e

(Одговор на членот vesna_kr)

Pobaraj krvata da ja ispitaat mikrobioloski da vidat dali bakterijata ja ima vo krvta ili e lokalno.ako ja ima sansite da se povtori se golemi.
Martin imase bakterija vo nosot i mu pravea i mikrobiolosko ispituvanje na krv.Vo nosot imase bakterija a krvta mu bese super.Ni kazaa deka e lokalno.Mu dadoa citeral kapki za nos i pomina.
vesna_kr -> RE: Бактерии кај децата (26.3.2009 11:32:21)

Napravivme pak bris i ja nema i ovoj pat.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
Еца -> RE: Бактерии кај децата (26.3.2009 12:12:48)

супер весна сигурно сега ти е полесно на душата [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
Еца -> RE: Бактерии кај децата (19.6.2009 15:25:07)

Еве не можеме ние да поминеме без да не има во некоја тема[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Денес ги земавме резултатите од брис од нос и грло на Мартина, грлото нема никакви патогени бактерии, но затоа во носето имаме Стафилококус ауреус и добивме антибиотик Цефалексин. Дали некој веќе имал искуство со оваа бактерија.Премногу сум уморна и покасно ќе најдам повеќе податоци па ке напишам[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image] Веќе сум уморна од болници[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley29.gif[/image]
Еца -> RE: Бактерии кај децата (19.6.2009 22:23:58)

Се распрашав, прочитав и дознав дека оваа бактерија не е многу опасна, но мора да се лекува со антибиотик.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]И така уште една доза антибиотик[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
anee -> RE: Бактерии кај децата (7.9.2009 13:08:02)

zdravo!!!jas sum nova na forumov.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] imam detence 1god i 2 meseci i od 5 meseci se macime da ja izlecime bakterijata streptocokus pneumonie.gi isprobavme site mozni lekarstva i nisto pak mu se pojavuva napravivme i pneumoslide ama rezultatite se se negativni a bakterijata ja ima i samo vo noseto mu e. ako nekoj ima pominato so ovaa bakterija neka mi kaze ... :( pozz do site :D
Еца -> RE: Бактерии кај децата (7.9.2009 13:31:41)

еве  не сум ви пишала, но Мартина не оди во градинка бидејќи резултатите од брис покажаа дека повотрно ја има Стафилококус ауреус, но бидејќи е здрава докторката не и даде антибиотик туку ја лечиме со маст хлорамфеникол 10 дена.Не е опасна ниту за неа, ниту за околината(мислам за други деца)но сепак треба да се излечи.Докторката кога виде само рече, леле досадна бактерија, уседелица[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]епа тоа е...
Еца -> RE: Бактерии кај децата (18.9.2009 10:17:51)

Вчера ги земавме резултатите од микробиологија, пак ја има бактеријата, леле детето не може во градинка да тргне[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]што досадна бактерија[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]
mami -> RE: Бактерии кај децата (18.9.2009 10:25:06)

леле бог да чува...па ако е толку честа и ја има секаде зошто прават проблем?не ми се јасни..ајде ке ја излечите вие[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
srekna mama -> RE: Бактерии кај децата (18.9.2009 10:25:53)

и ние имаме стафилокок во носеточземаме локална терапија,ама 2 дена без резултат.Носето му тече веке 1 месец.

mis. -> RE: Бактерии кај децата (18.9.2009 10:28:43)

И на нас носевите ни течат и кај двете деца бевме за брис и денес треба да ги земеме резултатите па ќе видам како ќе бидат а и двајцата синоќа ми качија температура 39.Неможеме да се отргнеме од таа температура што ни бидна периодов.
Еца -> RE: Бактерии кај децата (18.9.2009 10:30:03)

среќна мама со што ја лечите, ние ја лечевме 10 дена со хлорамфеникол, но ете безуспешно[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] 
mother 29 -> RE: Бактерии кај децата (18.9.2009 10:37:09)

DALI STE PROBALE SO OPERIL P za deca_vnatre rastvoreni gentamicin i deksazon.
nie taka pedijatorot gi prepisuva,posto se so antibiotik i vo apteka mi gi mesaat.gi stavame 5 dena  3x1 kapka i kraj.pominuva .veli dr. taka lokalno so antib.se deluva ,a ne so sirupi da se troveme.(koga ne e rabotata za sirup,neli?!)

i spec za otorinolaringologija mi gi ima davano.
mis. -> RE: Бактерии кај децата (18.9.2009 10:43:18)

На нас педијатарот ни има дадено солени капки во кои има гентамицин но во тој случај не немаше пратено на микробиологија но помина носето.незнам колку е гентамицинот соодветен за оваа бактерија која ја имаат Мартина и кај детенцето на среќна мама.
Еца -> RE: Бактерии кај децата (18.9.2009 11:24:30)

Па во резултатот пишува дека се лечи со:
-Метицилин
-Хлорамфеникол
-Сулфометоксазол
-Цефалексин
-Сефаклор (алфацет)
-Цефиксиме (Панцеф)
-Еритромицин
-Гентамицин

mis. -> RE: Бактерии кај децата (18.9.2009 11:37:54)

Елена па и гентамицинот е решение за бактеријата само битно е бројчето кое стои до името на лекот ако стои 3 значи дека има голем ефект кај бактеријата.Консултирај се со педијатарот.
Мислам дека и сируп цефалксин е добро решение бидејќи локално кај вас не ја убива бактеријата.
Еца -> RE: Бактерии кај децата (18.9.2009 11:40:13)

Искрено не планирам да и давам сируп, здрава е нема опасност од бактеријата и др, рече не скам да и давам антибиотик. Искрено веќе смачено ми еот тие сирупи[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
big_mama817 -> RE: Бактерии кај децата (18.9.2009 12:06:36)

elena jas ti preporacuvam da i stavas od masta -Хлорамфеникол isata ni ja prepisa za sin mi sepak nema da i davas sirup i e efikasna toa ti e moja preporaka a ti kako sakas [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
Еца -> RE: Бактерии кај децата (18.9.2009 12:11:50)

да да дефинитвно продолжувам со хлорамфеникол
mis. -> RE: Бактерии кај децата (18.9.2009 14:41:04)

Леле не ми се верува.Го земав резултатот од брисот и кај Мартин во носот ја најдоа истата бактерија што ја има Мартина на Елена.Извештајот ги даде истите лекови исто кај Мартина но кај нас хлорамфениколот беше резистентен.Ни дадоа цефалексин сируп бидејќи Мартин има и температура.Кај Стефан во носот најдоа бактерија но саввим друга не знам како се вика извештејот остана во картонот но во суштина беа истите лекарстава па и тој има цефалексин.
mis. -> RE: Бактерии кај децата (18.9.2009 14:42:10)

Елена не знам како ви дале хрорамфеникол кога кај нас имаше р значи резистентен не соодветен за таа бектерија.???


Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>