|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Цртање по ѕидови
3.6.2009 10:55:38   
mami
Сите знаеме дека штом почне малку од малку да подразбира нешто, се фаќа за пенкалото или уште полошо фломастерот и ѕидовите во станот почнуваат да страдаат и добиваат некоја сосема поинаква декорација од она што вие сте го замислилеuser posted image еден пријател, кој има 3 девојчиња викаше- јас се откажав од кречење се додека не пораснат..па не е фер, вели, јас со четката поминувам, а тие позади мене со фломастеротuser posted image user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 10.4.2013 14:20:42 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Цртање по ѕидови
3.6.2009 10:57:15   
mami
како заштита може да се искористат хамери кои ке ги залепите на ѕидот во висина на детето и малку повисоко од него за тоа да може слободно да шара по ѕидот а вас да не ви го кине срцето кога ке видите колку убаво стои срвен фломастер на бел ѕидuser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 10.4.2013 14:21:06 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: цртање по ѕидови
3.6.2009 11:59:39   
Еца
Не мами, не може да се фати ако не му се дадеuser posted image мислам Мартина црташе по хартија, и еднаш се случи да стави линија на ѕид и крај беше.Поголго време не и дозволував да пишува со боички и моливи или тоа го правевме само заедно.Сама никако, и постојано и повторував зошто не и давам сама да пишува.Сега бои сама, и не ми напишала ништо по ѕидовите.user posted image user posted image user posted image Сепак од дете до дете има разлика

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: цртање по ѕидови
3.6.2009 12:13:46   
mami
има разлика и тоа голема..јас на пример сум ја учела сестра ми како да пишува по ѕидuser posted image user posted image user posted image две години е помала и ке сме се скриеле позади врата(да не не видат) и тука шкртај колку сакаш и после тешко нас..и точно се знаеше која каде пишувала- по висината мисламuser posted image тоа е сепак период ама татко ми си знае колку се изнамачи да го обели ѕидот после насuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: цртање по ѕидови
3.6.2009 23:16:07   
mis.
Podobro spreci nego leci.Odnosno podobro spreci go crtanjeto otkolku postojano da bides so cetkata vo race.Decata treba uste od mali noze da naucat sto smeat a sto ne smeat da pravat.Za toa sme nie roditelite zadolzeni pravilno da gi nasocime i vospitame vo zivotot.Sekoj ima nekoj takov period ama so ubav pristap treba da mu se objasni deka toa ne treba da go pravi.Se razbira treba dolgo povtoruvanjeno neli povtoruvaweto e majka na znaeweto.da go naucis deteto na nekoi raboti i ne e lesna rabota.Treba dolga i trpeliva rabota koja na kraj ke vidite ke se isplati.Treba da im se objasni deka zidovite ne sluzat za pisuvawe tuku za toa ima hartija,tetratki boenki.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: цртање по ѕидови
4.6.2009 23:51:16   
Боцко
стефан ми се чини брзо ја надмина таа фаза, или можеби се лажам и уште не е доволно изразена. имено, мојот пристап оди на средина помеѓу веќе споменатите. тоа значи, му објаснив дека ако сака да црта по ѕидови (и на тој начин да изразува креативност) тоа може да го прави, но САМО во својата соба и во ниедна друга. колку што гледам, сега за сега, тоа се почитува.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: цртање по ѕидови
7.10.2009 13:36:32   
big_mama817
еднаш син ми се обиде и веќе не му објаснив дека не треба да шкрта по ѕидови бидејќи има хартија,тетратка,табла каде што може да пишува и да шкрта се сложувам дека се зависи од дететоuser posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Боцко)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 7
   RE: цртање по ѕидови
7.10.2009 13:39:54   
ostoun
Nie ne pisuvame po zidovi zatoa sto sme umniuser posted image i si cuvame se dui i slikovnicite a za crtanje si imame blok boenki i dr.user posted image

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: цртање по ѕидови
7.10.2009 14:17:10   
mami
уште не сме стигнале до таа фаза, сега моментално пробуваме да ги возиме сите колички по ѕид и да ги фрламе топчиеата натаму..а кога ке почне да црта ке видиме како ке се убедиме

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: цртање по ѕидови
17.10.2009 16:32:05   
niki
Нема тука убедување. Убаво вели Еца ако шкрта по ѕид му се одземаат боиците и пенкалата и крај. 
Нас ова веќе ни се случи, еднаш вратата настрада и и ги сокрив боиците, по неколку месеци пак пробавме, настрадаа полиците за книги. Сега цртаме само кога е мама расположена за тоа и будно надгледува, во спротивно боиците стојат во висечките елементи на кујната и од таму само мама може да ги извади. Купивме и водени бои ама со нив цртаме само на тераса на пластичната маса додека мама црта со уљани и така.
А првата слика со водени бои гордо стои закачена на нашиот фрижидер сите да ја видат, ремек дело.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: цртање по ѕидови
27.5.2011 10:58:57   
Maca25
Ние и дадовме еден ѕид од ходникот за да си црта. Но и снема место сега на ѕидот и видов дека направила неколку шкртки по други ѕидови. И ги земав боичките од раце и и реков дека си има нејзин ѕид за цртање. Сега ни останува да го искречиме за Нина повторно да има место за боење.
А, и знае дека само со дрвени боички смее да црта по нејзниот ѕид, не со мрсни.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: цртање по ѕидови
27.5.2011 11:13:10   
skorpijana
kaj mene ne stradaat zidovite tuku tepisot vo deckata lani mu kupivme na sinot tepix vo deckata so riba i zemal mrsni boi i nacrtal covek kako ja love ribata so vadica user posted image user posted image se utepav od struganje da go iscistam toa e samo sto go ima nacrtano kade ne treba a po zidovi ne e crtal

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: цртање по ѕидови
27.5.2011 11:15:57   
Maca25
Ние да го избегнеме тоа скришно цртање по ѕидови и дозволивме да си има свој ѕид. Кога одиме на пр. кај моите не пробува да црта по ѕидовите. Знае дека само на нејзиниот може. Но ете се случува да проба да шкртне и по некој друг ѕид, и тоа најчесто кога ќе ја види рекламата на Пиковит каде што едно девојче црта на ѕидот позади софата user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: цртање по ѕидови
27.5.2011 11:23:28   
anedespo
doma imavme cel ovostarnik so krusi na dzidot. edvaj go iskrecivme zasto "umetnikot" se zanel so alkoholni flomasteri. ama i taa faza pomina.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: цртање по ѕидови
28.5.2011 10:36:11   
Maca25
и јас мислам дека е фаза. пред 2 или 3 месеци кога и дозволивме да црта на ѕид по цел ден стоеше со боичките таму. сега скоро и да не го ни приметува. сега си игра со кукли- таа им е мајка. знае од време на време да зашкртка нешто на ѕид, ама секој ден купуваме блокчиња па и даваме да црта на хартија. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: цртање по ѕидови
2.4.2013 16:11:33   
vezilka RR
Хе,хе нас ѕидовите не ни се предизвик, ама вратите да. Сака по врати да пишува. Има по некоја шкртка user posted image user posted image user posted image .

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: цртање по ѕидови
2.4.2013 19:01:50   
arh_diz
Mamicki ima sega markerna boja vo koja se bojat zidovite i vasite malecki mozat da skrtaat kolku sakaat se brise so obicna krpa. Slicna e na polikor

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: цртање по ѕидови
2.4.2013 19:08:59   
Maca25
ова и кај нас го има? дај цел стан да го поминам со тоа. детево се респлени во својата уметност по сите ѕидови. као не ги приметуваше и само се враќаме со мм еден ден од работа, она зашкртала се - да и покажела на баба и дека знае да црта.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Цртање по ѕидови
10.4.2013 14:19:24   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Ајде мамички,кажете ми дали Вашите дечиња сакаат да шкртаат по ѕид?
Јас како што знаете имам две деца од кои едното има 5 ипол години а другото една ипол година.
Кога поглолемата керка беше на возраста на малава,сакаше да шкрта по ѕидови,почна,ја скаравме и повеќе не се повтори..Е сега,малово дете ЛОМ ги прави ѕидовите.Колку и да ја карам,таа начекува прилика кога не ја гледаме и шкрта,ли шкрта....
Не само ѕидовите,туку и трпезариските столици кои се со крем еко кожа..Истите се ЛОМ... Како Вие се справувате со ова? Шкртаат ли сите деца вака?


ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_06

ДА!!!user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
И да, сите пенкала и моливи и фломастери се надвор од негов дофат ама тој знае да мачка и со чоколадо и било што ќе му се најде при рака.
А лек за тоа не знам. Стварно не знам, сега ми текна на наовите столици што си ги купивме и ми се плаче.



ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Е за мачкањето,фала богу не и текнало да мачка по ѕидови сеуште,ама кога јаде,кога веке не и се јаде залчето што и е во уста,го жвака и го жваљави во раце и ја мачка масата..Е,нема лек за ова...Карај,викај,начека ли прилика -одма уметнички дела...user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_06

А мене знаеш што друго ме плаши? Имаме комшивка има 5 години и мајка и вика дека тек сега престанала да шкрта по ѕидови. Не знаеше кутрата да ми каже како да постапувам со мојов зашто и таа го помина истото.



ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13

Сите наши пријатели дома реновираат кога детето ќе направи 4 4,5 години, така да отприлика сите деца горе доле го прават истото. Еве мојава обожава да бои и демек да ги пишува имињата на најблиските роднини(шкрта без врска не дека детево мое пишува на 2 годиниuser posted image user posted image user posted image user posted image ) на хартија арно ама несака да пишува на маса туку на гарнитурата и ко по обичај секогаш ама баш секогаш има шкртаници од пенкало на гарнитурата, за кои јас најдов лек(вениш).За храна не мачка ама ако види дека бришам маса дотрчува и почнува со рака да поминува после мене и нормално да прави џмараници.


ИЗВОРНА ПОРАКА: temjanuska75

Сега е во фаза кога почнува да шкрта, М почна и порано и тоа со пенкало на вратата и јас го искарав и мислам дека тука го пресеков. Сега сака да му цртаме ние, он на мали ливчиња ми дава негови шкрабаници, и најново додека се спремав за на работа ми ги зема од фиока перлите ( оние за руменило) си извадил една и со неа си направи уметничко дело на гарнитурата која е крем боја еко кожаuser posted image . Среќа одма се извади со влажните марамчиња на Gloss.

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

AmA moevo ima 1 godina i 4 meseci user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13

Баш сега ми текна дека лани летото она отприлика имаше година и 3 месеци и купивме дрвени боици, истата приказна шкртање на сите страни и чат пат и на ѕид, од ѕид се чистат со гума за молив. Ако не сакаш да шкрта тргни и ги сите боици, фломастери пенкала. Дади и една боица кога ќе посака и да бои под надзор, друго решение не гледам зашто тоа им е нешто многу интересно.


< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 10.4.2013 14:20:18 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Цртање по ѕидови
10.4.2013 14:32:09   
Pepelaska *
Кај нас уште се бели ѕидовите , ама затоа радијаторите се лом и тоа ни помалку ни повеќе со креон ,јас искрено да ви кажам не го карам за ова.Така си ја изразува креативноста, ќе најдам начин да избришам, а за ѕидови направете финта некоја со платна до кај што се високи децата па нека чкртаат.
И не купувајте нов мебел user posted image ж
Не се согласувам да се ограничи детето на една боица,како ќе учи бои?
Некогаш од што сакаме се дома да ни е цакум пакум, им го спречуваме развојот на децата.
Миана, купи и од оние таблите големи дај и еден куп бои , и нека ужива детето.

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 10.4.2013 14:34:44 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Цртање по ѕидови
10.4.2013 14:44:30   
vezilka RR
Јас му закачувам на вратата флипчарт хартија, огромна, колку самата врата и го оставам да шкрта. Понекогаш и долу на земја ја ставам хартијата, пола соба ни фаќа, и си цртаме заедно. Идејава ми ја даде шефка, така праеле они кога децата и биле мали, и мене ми се бендиса. Пред да почнам да закачувам хартиј, ишкрта неколку врати, и фрижидерот го напраи лом.му се виде подлогата слична акко таа на таблите и се внесе дете user posted image .

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Цртање по ѕидови
10.4.2013 17:39:52   
temjana
Мене пак многу ми се симпатични ѕидови ишкртани од детски рачиња. Толку се креативни и пријатни за око што едвај чекам да потпорасне и да си имаме дома една галеријаuser posted image Искрено коса многу повеќе ми се крева од лоши слики обесени по ѕидови џоамити некои големи уметнички дела па одозгора и во некои скапи рамки буффф ужасии

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Цртање по ѕидови
10.4.2013 23:47:23   
amateuress
ќе ви постнам слика некој ден од ѕидовите кај нас, ЛОМ се сите!!! ама јас решив да му дозволам на малиот и ич не ми жал... е сега во план е варосување за во мај (или можеби септември, во зависност од обрски) па потоа ќе му доделам еден ѕид за креативно да се искажува, а на другите ќе лепам хамери. така барем си се тешам :))))

инаку, не ми жал воопшто, зашто гледам дека додека црта си раскжува се што видел и што сме правеле во денот, и мислам дека тоа му е многу добро креативно празнење :)))
а па од друга страна треба и да го научам да почитува правила, и да има ред, и тоа е битно...

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: цртање по ѕидови
11.4.2013 0:12:06   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Нема тука убедување. Убаво вели Еца ако шкрта по ѕид му се одземаат боиците и пенкалата и крај. 
Нас ова веќе ни се случи, еднаш вратата настрада и и ги сокрив боиците, по неколку месеци пак пробавме, настрадаа полиците за книги. Сега цртаме само кога е мама расположена за тоа и будно надгледува, во спротивно боиците стојат во висечките елементи на кујната и од таму само мама може да ги извади. Купивме и водени бои ама со нив цртаме само на тераса на пластичната маса додека мама црта со уљани и така.
А првата слика со водени бои гордо стои закачена на нашиот фрижидер сите да ја видат, ремек дело.


ova koga bevme mali i samo skrtavmeuser posted image
arno ama porasnavme i lani me iznenadi so edno slatko zajce na zidot vo nejzinata soba
i togas ja sednav na razgovor, prvo zosto ne prasala dali moze, a potoa posebno i naznaciv toa da ne go pravi kaj nekoja drugarka doma, na skolo ili nadvor na nekoj zid, a doma da se zadrzi samo na zidovite vo nejzinata soba
i taka na zidovite sega imame 2-3 crtezi i eden kup nalepeni listovi so crtezi, a so nejzini crtezi e ukrasena detskata masicka i stolcinja vo nejzinata soba, so ogled na toa deka e toa nejzin prostor ne mi preci neka go ukrasuva kako saka
da zaboraviv i na nejzinata vrata ima list na koj pisuva "Ne vleguvaj bez cukanje"user posted image a taa ocekuva da cukame i koga taa ne e vo svojata sobauser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: цртање по ѕидови
11.4.2013 8:16:43   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki



da zaboraviv i na nejzinata vrata ima list na koj pisuva "Ne vleguvaj bez cukanje"user posted image a taa ocekuva da cukame i koga taa ne e vo svojata sobauser posted image


user posted image user posted image И нема влегување додека ни ви каже слободно. user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?