|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: цртање по ѕидови
11.4.2013 10:31:09   
miana
Jas i davam i listovi i tetratki za boenje,ama ne,zidovite se pointeresni..Taa ne crta,tuku bukvalno - skrta..Ima samo 15 meseci,pa so ogled na toa - ne znae da crta... A penkalata da gi trgnam nemozam totalno,zosto i pogolemata kerka POSTOJANO pisuva nesto,crta ili popolnuva obrasci ( stari sto sum i gi dala ) i ke se sluci malovo da dokopa penkalo i ete ti - skrtanici..Zidocite i ne se strasni ama za kremastite trpezariski stolici od eko koza mi e mnogu zal..Koga veke sme tuka daj kazete kako da gi iscistam ? Probav so sto ti ne i samo se svrlja penkaloto i beter izgleda user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: цртање по ѕидови
11.4.2013 11:02:26   
vezilka RR
Ќе си купиш пенкала од Офис Плус што се бришат. Имаат како гумичка на нив и се бришат и дома сите пенкала ќе ги замениш со овие бришливите. ЈАс тоа го направив.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: цртање по ѕидови
11.4.2013 11:58:15   
rina13
И мојата спална е од крем еко кожа и секако ишкртана е со пенкало, пробав и јас со се со ацетон, со вениш со влажни марамици само го размачкав ја истенчив кожата ама шкртаницата остана нз со што би се исчистила , ми остана со разрегивач да пробам и или ќе ја уништам или ќе се избришеuser posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: цртање по ѕидови
11.4.2013 12:01:13   
rina13
Додека бев во болница со детево мајка ми ми донесе фломастери од работа што испаруваат да боиме, арно ама не испаријаuser posted image user posted image user posted image среќа беа бели фротирки па со вриење и со вениш се испраа.
Дали некоја мајка имала искуство со овие фломастери што испаруваат(ама стварно испаруваат) и од каде се купуваат????

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: цртање по ѕидови
1.12.2014 17:00:50   
Mila mamicka
И јас сметам дека не треба на децата строго да им се забрани да шкртаат по зидовите, затоа што тие на тој начин ја изразуваат својата креативност. Син ми, досега, само на еден зид има шкртано, и тогаш мм го искара, и оттогаш не пробал да шкрта. Ама јас не се согласувам со мм, и му реков, ако детето проба уште еднаш да црта по зидови, ќе му одредиме едн зид кадешто ќе може слободно да си шкрта. Ама, син ми, оттогаш не пробал да црта по зидови, а има многу мерак да црта по тетратки, блокови и сл.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: цртање по ѕидови
1.12.2014 19:23:03   
Defne90 RR
Pogolemiot vo nekolku navrati ima probano da skrta po zidovi,ama go iskaravme so mm i ne mu se povtori.I jas sum na mislenjeto deka decata treba svojata imaginacija da ja izrazuvaat na listovi a ne po zidovi.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: цртање по ѕидови
1.12.2014 19:37:15   
caciana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila mamicka

И јас сметам дека не треба на децата строго да им се забрани да шкртаат по зидовите, затоа што тие на тој начин ја изразуваат својата креативност. Син ми, досега, само на еден зид има шкртано, и тогаш мм го искара, и оттогаш не пробал да шкрта. Ама јас не се согласувам со мм, и му реков, ако детето проба уште еднаш да црта по зидови, ќе му одредиме едн зид кадешто ќе може слободно да си шкрта. Ама, син ми, оттогаш не пробал да црта по зидови, а има многу мерак да црта по тетратки, блокови и сл.

Bidejki se soglasuvam so tebe Mila Mamicka ke vi predlozam edna ideja kako mozete na deteto da mu go ovozmozite zadovolstvoto da si ckrtka na zid.. Toa na site ni bilo zabavno neli... epa nesto sto nas ni zabranuvale nie mozeme da im go dozvolime na decinjata.
user posted image

Dokolku ne mozete da postavite tabla za crtanje ...togas dovolno e eeden zid da go oboite vo crno i da nabavite kredi user posted image


Inaku DA se nadovrzam na storijava so ckrtanje po zid.Nekni vnuk mi (2g) si ckrtal na zid v salon.Sestra mi koga videla horizontal I linii so zelen flomaster kosata I se krenalauser posted image I dobila brilijantna idea.So korektor so tanko cetce si gi oboila liniite I nisto Ne se poznava.Eve sovet plus za malite umetniciuser posted image



< Поракaта ја уредил Felly RR -- 2.12.2014 12:17:17 >

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: цртање по ѕидови
2.12.2014 10:35:21   
Malecka23
KAj nas doma celata kuka e iscrtana.Umetnik na majka.Na pocetokot mn se nervirav i ja karav no zabelezav deka kolku poveke vikam tolku poveke crta i so mm resivme da ja ostavime da vidime do kaj ke odi.Max eden mesec traese taa faza.Sega ama bas ne i teknuva da sara po zid nego si boi vo boenka.Jas brisev so vl maramica i se vadi ama treba bas nervi koi gi nemam vo momentov i bataliv.OStavivme zimovo nekreceno u slucaj da ne saka nesto da docrta a na prolet pred bebe da se rodi krecime i nema veke crtanje.MIlo mie sto ete ja ostavivme posto ustanovivme deka ona tolku mnogu uziva vo toa crtanje tolu e mirna duri so voodusevuvanje koga ke nacrta nesto.I zatoa smetam deka ne treba kreativnosta na decata da ja rusime na kraj kraeva neka se znae deka vo taa kuka ima deca a ne bubalki utre koga ke porasnat ke gi nema ovie slatki maki
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Цртање по ѕидови
20.11.2015 14:56:43   
Slavce Martinovska
Здраво мајки!
Супер варијанта е да се обои ѕидот со боја специјална за цртање со креди, сега многу се во мода тие ѕидови и одпосле ако сака да цртка да му се дадат креди... е сега нема да остане цртежот нивен доживотно ама па може да се сликне и да му направите супер креативен албум user posted image
Се надевам дека ќе е од корист ова user posted image

Инаку, за идеи интересни, мислам дека странава е баш одлична за инспирација за детски ѕид, цртање на ѕид и муρали
Модеρатоρ: надвоρешни линκови не се дозволени. Посочената стρана побаρајте ја на фб

Имајте убав и слатко креативен ден! user posted image

< Поракaта ја уредил Snowhite RR -- 20.11.2015 21:37:36 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Цртање по ѕидови
28.1.2016 15:47:16   
vezilka RR
Малово е опседнато со фломастери. Пола куќа ни е исцртана. Само шкрта по ѕидови, по кревети и врати, секаде каде ќе досегне УСТВАРИ СЕКАДЕ СМО НЕ НА ЛИСТОВИТЕ ШТО МУ ГИ ДАВАМЕ. Од некаде се вади, А некои ќе ни останат. Му реков дека на едниот дел од ѕидот може да шкрта, ама тој не сака само таму, сака кај што ќе му текне. Дури и по гости шкрта ( не не викајте на гости user posted image ) Ја не се потресувам многу, ама мажле богами срцев ќе го стрефи некој ден мислам. Пред неке време гледав некој филм на ТВ каде детево ги ишкрта ѕидовите 5 минути пред да дојдат важни гости, деловни некои на таткото. И мајкава супер го реши тоа, на шкртаниците на ѕидот им закачи празни рамки и супер изгледаше.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Slavce Martinovska)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Цртање по ѕидови
28.1.2016 17:13:10   
lukajana RR
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Гледаш се снашла жената user posted image ,период некој им е изгледа или ги гледаат поголемите па ајде и они .
Ј кај мене обожава да црта на паркет ,прав уметник е user posted image никој нема како мојот паркет ама се брише ако немаш друга работа можеш цел ден да бришеш пејсажи user posted image

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 28.1.2016 17:14:39 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Цртање по ѕидови
28.1.2016 19:21:20   
mommy_angels RR
Немојте случајно да не сте ја подржале уметничката душа на децата user posted image ,нели родители сте треба да го подржувате нивниот талент user posted image user posted image user posted image
Јас проблем со шкртаници немам,ама со отпечатоци од прсти по ѕидовите ,богами си имам.Се мислам има ли цел кречењето или да почекам да порасне user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: цртање по ѕидови
29.1.2016 13:00:25   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: caciana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila mamicka

И јас сметам дека не треба на децата строго да им се забрани да шкртаат по зидовите, затоа што тие на тој начин ја изразуваат својата креативност. Син ми, досега, само на еден зид има шкртано, и тогаш мм го искара, и оттогаш не пробал да шкрта. Ама јас не се согласувам со мм, и му реков, ако детето проба уште еднаш да црта по зидови, ќе му одредиме едн зид кадешто ќе може слободно да си шкрта. Ама, син ми, оттогаш не пробал да црта по зидови, а има многу мерак да црта по тетратки, блокови и сл.

Bidejki se soglasuvam so tebe Mila Mamicka ke vi predlozam edna ideja kako mozete na deteto da mu go ovozmozite zadovolstvoto da si ckrtka na zid.. Toa na site ni bilo zabavno neli... epa nesto sto nas ni zabranuvale nie mozeme da im go dozvolime na decinjata.
user posted image

Dokolku ne mozete da postavite tabla za crtanje ...togas dovolno e eeden zid da go oboite vo crno i da nabavite kredi user posted image


Inaku DA se nadovrzam na storijava so ckrtanje po zid.Nekni vnuk mi (2g) si ckrtal na zid v salon.Sestra mi koga videla horizontal I linii so zelen flomaster kosata I se krenalauser posted image I dobila brilijantna idea.So korektor so tanko cetce si gi oboila liniite I nisto Ne se poznava.Eve sovet plus za malite umetniciuser posted image



i so mila mamicka se slozuvam i so caciana. citav bas pred n ekoj den literatura za pretskolska pedagogija i psihologija i dojdov do sodrzina deka na decata ne smee da im se zabranat igrite i zelbite za kreativnost i tvorenje.a i ckrtanje na zidovi pa ne e bas vo domen na dozvolenoto zatoa pozelno e da se najde nacin potocno edna sredina kade i decata ke bidat zadovolni a i domot ureden.

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: цртање по ѕидови
29.1.2016 13:12:08   
Hopeful RR
Мислам дека штета е да се забрани или ограничи детската креативност. Памтам јас колку сакав да цртам по ѕидови и колку ме нервираше кога ми бранеа... Планирам да им дозволам да шкртаат по ѕидови, сеедно дали на ограничен простор или каде било, со тоа што би зела маркери што лесно се чистат user posted image Ионака кречиме секое лето, што има врска user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: цртање по ѕидови
29.1.2016 15:11:06   
marchi
pa hopeful taa kreacija moze da si ja pravat vo detskata soba,sigurno nema niz cela kukja da se ckrta,gosti ionaka vo detska ne se cekaat ako na nekomu i toa mu e bitno.na kraj kraeva sekako se kreci vo pravo si

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: цртање по ѕидови
29.1.2016 21:55:57   
AneLav RR
Ако добијат желба за цртање на ѕидови ,фала богу не им текнало до сега лепам хамер на ѕидот и нека пишат ,така ќе го решам проблемотuser posted image

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: цртање по ѕидови
29.1.2016 23:07:54   
Melanija RR
Да да и јас знам камер залепен на ѕид со оние заштитни за ѕид ,дајте боички и нека шкрабаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: цртање по ѕидови
29.1.2016 23:17:24   
Hopeful RR
Добра идеја е хамерот user posted image
А за гости па ич не ми е гајле, ако им пречат шкртаници, ич нека не доаѓаат user posted image

Сега не ме сфаќајте погрешно, не дека ќе им речам, на ви маркери, шкртајте насекаде, ама нема да ги потепам ако најдам во ходник или во спална некој цртеж user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: цртање по ѕидови
30.1.2016 13:40:03   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

Добра идеја е хамерот user posted image
А за гости па ич не ми е гајле, ако им пречат шкртаници, ич нека не доаѓаат user posted image

Сега не ме сфаќајте погрешно, не дека ќе им речам, на ви маркери, шкртајте насекаде, ама нема да ги потепам ако најдам во ходник или во спална некој цртеж user posted image

sosem se slozuvam,gledav bas na internet vakvi situacii pa roditelite namerno im dozvoluvaat na decata vo detskite sobi da e ckrtano,im davaat boi pa so racinjata stavaat otpecatoici na zidovite...samo toa bese vo amerika user posted image demek detski sobi se pa taka im se uredeni

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: цртање по ѕидови
30.1.2016 16:03:18   
sandriana RR
Кај нас Тина се уште има жути минути на инспирација кога црта на позидокот под прозорот од нејзината соба, ама среќе е мал простор и покриен со чаршафче.
До кај 3 години имаше залепен хамер на зид, но го тргнавме кога почна да разбира дека не смее да се црта по зидови.
Малото се уште не дошло до таква брилијантна идеја, шара на хартија.
Не дозволувам шарање наскаде, доволно е едно катче нивно за такви креативности, но заштитето на некој начин - со хамер, или табла за цртање.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: цртање по ѕидови
30.1.2016 23:04:21   
marchi
kaj nas stefan ima ckrtano samo na vrata i toa so kredi ne se osmelil da crta po zidovi a i da crta bi mu dozvolila so meliv ili nesto slicno kako sto kazav ama dosega bara listovi koga saka da crta

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 46
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?