|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Да се биде тетка....
23.3.2012 14:49:33   
ivance_5
Да се биде тетка за мене е најубавото чувство на светот...барем додека не станам мајка. Бидејќи сега немам свое дете, мојот внук Филипче ми е главна преокупација. Затоа решив да ја отворам оваа тема, да споделиме како е да се биде тетка!

Каква е улогата на тетката во растењето на детето? Дали и вие како мене сте горда тетка?

_____________________________

Тетка му на Филип
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Да се биде тетка....
23.3.2012 15:18:30   
Luci
Јас сум тетка и имам двајца внуци, Лука и Филипuser posted image user posted image Ги обожавам мнооогу, тие ми се после син ми најсаканите ангелчиња

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот ivance_5)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Да се биде тетка....
23.3.2012 15:23:09   
miana
I jas imam edna vnukicka od sestrami i se vika Hana... Prvo ja rodiv kerkami pa posle edna godina se rodi i taa..Ja sakam kako moe dete i bidejki zivee vo druga drzava sekogas so netrpenie cekam da ja vidam.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Да се биде тетка....
23.3.2012 15:53:42   
kikicka
И јас со жив зорт чекам да бидам тетка...вујна сум и мнг си го сакам фраерот мал...ама сакам да бидам и тета и пто поскоро да ми го дадат тоа задоволство уште сега срце ми трепери кога помислувам!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Да се биде тетка....
23.3.2012 17:24:49   
bombica
Имам внуци 13,5 и 8,5 години.Растеа со мене пошто живеевме во заедница со брат ми.Пред да се роди П. они ми беа нешто нај мило, нај свето.Додека се борев со неплодноста многу често си помислував ги имам нив и да не успеам да родам свое дете ќе имам на кого да се радувам.Сега нормално П. ми е се, он ми е смислата за живот, но внуците имаа посебно место во моето срце...ги обожавамuser posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Да се биде тетка....
23.3.2012 18:04:53   
Snowhite RR
Јас едвај чекам да станам тетка, имам внуци од девер ми и поголемата, дека уште од бебе ја гледав како растеше, со мм не0 бевме земени, ама доаѓав често кај него и многу пати ја вардевме, ја шетавме со нас и ептен ја сакав како да е моја и до ден денес ја чувствувам како мое дете и си земам слобода и да ја искарам и да ја советувам. Многу ја сакам и таа мене, кога се зедовме со мм, само залепена до мене беше, не се делеше од мене, и беше страв да не ме земи некој, ако и речеа, ќе си ја земиме стрина ти и плачеше. Сега ми малку криво оти немам многу време за неа, пошто имам мое дете и ретко ја гледам иако сме во иста куќа.
Според ова не можам да препоставам како ќе се чувствувам кога ќе имам внуче од брат ми

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Да се биде тетка....
23.3.2012 19:53:44   
Bogdancanka
jas seuste nemam moe detence no imam cetiri prekrasni vnucinja...na dvete sum im tetka a na dvete cina...gi obozavam site, koga go pominuvam vremeto so niv jas sum presrekna...zatoa mozam da kazam deka sum gorda TETKA i CINA...

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Да се биде тетка....
29.3.2012 13:49:35   
vezilka RR
Да се биде тетка значи да се биде мајка некому кој не ти дете, да се биде другарка и инспирација во нечии очиња, ете така јас се доживувам како тетка. Горда, горда прегорда.. Имам две прекрасни внучиња, Ена(4 години) и Тео(9 месеци), ги обожавам, ги сакам колку и Никола.
Посебно Ена ми е слаба точка, таа кога се роди Никола сеуште го немав и ми беше прво внуче најгалено во светот. Буквално ја израснав и јас сум и најдобра другарка. И јас неа сум и слаба точка и ќефои сум заради тоа.. и јас сум и број еден. Кога сака нешто некому да каже и да сподели со некој кој не е од домашните, прво на тете и се јавува.
Тео сега ни е посебна приказна оти ни е најмало и сите го гњавиме, ептен е мило и мирничко. За него најмногу се бунам ако не му исполнуваат желби оти како најмало често си извисува заради двајцава захтевни индијанци. Ама морам да признаам дека мноооогу ми е криво оти намам толку време да му посветам колку што имав да и посветам на Ена кога беше колку него user posted image . Се надевам дека ќе ми прости и ветувам дека ќе надополнам еден ден.

< Поракaта ја уредил vezilka -- 29.3.2012 13:51:18 >

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Да се биде тетка....
29.3.2012 20:08:40   
Џесика
Везилке, ко да си ми влегла во душата... Тетка станав на 16 години. Постарата внука Стефанија има 13 години, ја израснав, ја шетав по кафиња со другарки, ја носев на факултет за собирање потписи... буквално секаде пошто јас ја чував кога не беше во градинка. Прва внука, мазена, мазена... како тетка бев многу горда, иако беше многу напорна... Е после цели 10 години дојде и втората внука Марија во пакет со Борјан мој. Со разлика од неполни 2 месеци, ги израснавме ко близнаци. И исто ми е криво што Марија не ја израснав и осетив како Стефи. Стефи ја доживувам ко помала сестричка, а Марија ко ќеркичка ми е... Не знам што би правела без нив, а и Борјан многу ги сака, тие ни се се' на светот...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Да се биде тетка....
29.3.2012 23:56:08   
tinush
Поголемиот се роди во втора година средно, спиевме во иста соба, делевме тајни и доручеци, криевме палавштини од домашните . Само тој има право да ме вика тето а ми е поголем брат од брат ми. Сега има 14 ,тој е средно и истите финти му ги пренесува на брат му - 6 години. Помалиот е маче, ама буквално, сака да се гали и влегува под кожа. Не постои работа на светот која нему би му ја одбила. Сега имам наследено и 4 внуци од мм ама не е исто- овие, јас велам домашниве, секогаш знаат повеќе , подобро , по....

_____________________________

Највредниот накит околу мојот врат се рацете на мојот Син

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Да се биде тетка....
1.4.2012 14:44:37   
dzigimigi
Tetka sum na vnuce od brat koe ima 2 godinki i premnogu mi nedostiga sto nemozam sekoj den da ja guskam i da igram so nea bidejki sum daleku,no zatoa sekoj den se slusam i ja gledam na kamera,sekoja nejzina nasmevka mene mi go topi srceto user posted image

(Одговор на членот tinush)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Да се биде тетка....
24.4.2012 15:06:59   
vezilka RR
Пред некој ден во неврзан муабет со сестра ми и расправам дека некогаш толку сакам да го гњавам Никола, а тој дивтарче, ич не ни дава да го бацуваме и гушкаме. И вчера Ена (внука ми) ме гушка и ми вика, тете да те гушнам јас за секој случај ако Николче не сака да се гушка, да не бидеш без гушки денес. Сонце тетино user posted image

(Одговор на членот dzigimigi)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Да се биде тетка....
14.5.2012 19:22:24   
petra27
Da tetka sum....na edno znatno devojce cija sudbina ja ostavi bez majka.....(majka i si ja ostavi)...brat mi i majka mi ja cuvaat,da receme majka mi i e majka.....ja sakam najmnogu na svet,isto kako sto go sakam i sin mi,krivo mi e sto nemozam da i se posvetam poveke zaradi obvrskite,no ke bidam del od nejziniot zivot za da upatam na dobrite raboti vo zivotot......

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Да се биде тетка....
15.5.2012 15:25:22   
Anonimen
Кога дознав дека ќе станам тетка бев пресреќна, незнам какво е чувството и одвај чекам да дојде ноември за да осетам

(Одговор на членот petra27)
  Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Да се биде тетка....
29.5.2012 18:21:49   
babyblue
prvo bev tetka pa posle stanav majka. vnuk mi go sakam najmnogu na cel svet. dodeka bev bremena, se prasuvav dali moeto dete ke go sakam tolku mnogu kolku sto go sakav vnukot. ljubovta e pregolema i za dvete samo e malku porazlicna. moeto vnuce andrij, e sonce. intelegenten e na mene haha, i preubav e. za moeto bebe vika deka mu bilo bratce. otkako se rodi andrij, zivotot mi stana poubav. a koga se rodi sin mi zivotot mi e najubav

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Да се биде тетка....
25.8.2012 15:05:05   
Melanija RR
Среќна тетка ( тете-така ме вика) сум на скоро 2 годишен дечко .Вода стои тој не.Се радував додека го чекавме да се роди,ама од кога се роди го обожавам,Кога се јавувам кај брат ми и снаа ми прво прашувам што прави С,бацни го,штипниго,што ново прави.....Многу сакам да го закачам и гушкам.Секој ден го збориме,слика од него,видеа....а го гледаме редовно и пак ни фали.
Искрено неверувам дека толку го сакам зошто немаме наше.Јас и јавно кажувам тој е мојата најголема љубов.user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот babyblue)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Да се биде тетка....
25.8.2012 15:55:41   
Maria
Тетка сум на 14 месечно девојче кое просто го обожавам,а и таа мене.user posted image Таа е тетино галениче.user posted image Дали дека имам два сина,кога снаа ми остана бремена јас навивав за девојче,а тие сакаа машкоuser posted image кога се роди, блескав од среќа, како јас да сум добила ќерка,а не брат ми и снаа ми user posted image .Кога одиме кај нив, веднаш ми вади шноли и стегачи да и правам фризури и замислете мене ми дава,а на мајка и не.Снаа ми по малку се лути,ама таа знае дека тете обожава да ја чешла и дотерува и да и прави фризури и мама и простува за тоа.Срце тетино.user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Да се биде тетка....
4.10.2012 15:59:17   
babyhope
По што мојата принцеза денес слави 2 роденден и тетка едвај чека да и ги истргне малите ушенца и да пее H-Day... решив да напиашм на темава збор-два и да Ви кажам колку ми недостасува што денес не сум со неа. Поради оддалеченоста нема да можеме да стигнеме денес но самата помисла дека денес дувала свќички и во градинка била „центар пажња“ user posted image ме прави да се чувствувам многу среќна и горда тетка.

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Да се биде тетка....
30.10.2012 20:53:46   
Џесика

Еве поздрав од најгордата тетка на светот user posted image
http://www.youtube.com/watch?v=Ns37nPn44rM&feature=plcp Внукичката моја е во црвената маичка...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Да се биде тетка....
2.12.2014 14:53:44   
caciana
Jas sum najbogatata i najgordata TETKA. Za prv pat stanav tetka na 14 godini i ja dobiv najmilata vnuka . Potoa na 21 god stanav pak tetka i sea na 23 stanav tret pat tetka. Znaci sum bogata da imam 3 prekrasni vnucinja. Ne sakam da ve tupam so muabet i da vi se falam kako sum gorda i srekna stosum tetka. Zatoa sto mozam da pisuvam do utre za moite tri vnucinja , ZA MOITE 3 DECINJA!user posted image user posted image user posted image

http://www.ringeraja.mk/statija/tetka--zasolnishte-za-detskata-dusha_3597.html
TETKATA NE E ZAMENA ZA MAJKATA, TAA E NEJZINO NADOPOLNUVANJE

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Да се биде тетка....
15.7.2015 12:04:49   
vezilka RR
Министерството за труд на Србија ги изедначи тетките со родоителите, со што тие добија право да ги гледаат децаат на своите браќа и сестри.
Со доделувањето на статусот на трет родител, тетките станаа полноправни членки на семејствата кои имаат деца, а за тоа најмногу придонеле нивните изливи на нежност по социјалните мрежи.
Извори од министерството блиски до српските медиуми, велат дека најмногу биле инспирирани од илјадници статуси на Фејсбук на кои тетките ставале фотографии од децата на браќата и сестрите, на кои се покажува неизмерна љубов спрема нив.

Извор: мама365

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Да се биде тетка....
15.7.2015 17:02:18   
lukajana RR
Јас не сум тетка сеуште (иако би сакала да бидам побрзо ама не се прашувам јас user posted image )но гледајки ги моите деца кога се со тетките гледам среќни деца што уживаат во секој момент .
Во тетките гледаат деца што се секогаш спремни да си играат си нив ,ги доживуваат како возрасни деца ,Л најмногу сака да шета со тетките да спие кај нив .
Сестра ми вика дека чувствува дека нема да ги сака сопствените деца колку што го сака Л а гледам дека и со Ј почнаа да се приврзуваат а и она одма почнува со изводење кога ке ги види
Сигурно е убаво да си тетка user posted image

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 15.7.2015 17:03:34 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Да се биде тетка....
16.7.2015 12:08:47   
mommy_angels RR
Ќерка ми секогаш кога е карана за нешто ,плаче по тетка и user posted image Така да,тоа е се што треба да се каже.
А јас станав тетка пред неколку месеци кога научив дека и друго дете можеш да сакаш и го гледаш со очи ,како и сопственото.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Да се биде тетка....
16.7.2015 12:21:34   
LoveableMe RR
И јас сум тетка и од самото нејзино раѓање, на среќава и нема крај, купување подароци како луда, играње, забава, љубов на прв поглед, навистина многу си ја сакам внукатаuser posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Да се биде тетка....
16.7.2015 12:33:36   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana RR


Сестра ми вика дека чувствува дека нема да ги сака сопствените деца колку што го сака Л а гледам дека и со Ј почнаа да се приврзуваат а и она одма почнува со изводење кога ке ги види
Сигурно е убаво да си тетка user posted image


Кога останав бремена со Никола истото постојано го мислев. До тогаш најголема љубов имав за внука ми. Таа ми беше центарот не се. Бевме нераздвојни другарки. И се чудев како ќе го сакам моево дете колку неа, дали ќе можам.

Јас моите внуци ги сметам за мои деца. Нивните болести ги преќивувам исто како болестите на моите деца. На нивните први чекорчиња, на нивните први запчиња, на нивните први зборчиња се радував како на своите деца.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?