Да се биде тетка.... (Целосна верзија)

Форум >> [Партнерство] >> Семејство и партнерски односи



Порака


ivance_5 -> Да се биде тетка.... (23.3.2012 14:49:33)

Да се биде тетка за мене е најубавото чувство на светот...барем додека не станам мајка. Бидејќи сега немам свое дете, мојот внук Филипче ми е главна преокупација. Затоа решив да ја отворам оваа тема, да споделиме како е да се биде тетка!

Каква е улогата на тетката во растењето на детето? Дали и вие како мене сте горда тетка?




Luci -> RE: Да се биде тетка.... (23.3.2012 15:18:30)

Јас сум тетка и имам двајца внуци, Лука и Филип[sm=smiley27.gif][sm=smiley27.gif]Ги обожавам мнооогу, тие ми се после син ми најсаканите ангелчиња




miana -> RE: Да се биде тетка.... (23.3.2012 15:23:09)

I jas imam edna vnukicka od sestrami i se vika Hana... Prvo ja rodiv kerkami pa posle edna godina se rodi i taa..Ja sakam kako moe dete i bidejki zivee vo druga drzava sekogas so netrpenie cekam da ja vidam.




kikicka -> RE: Да се биде тетка.... (23.3.2012 15:53:42)

И јас со жив зорт чекам да бидам тетка...вујна сум и мнг си го сакам фраерот мал...ама сакам да бидам и тета и пто поскоро да ми го дадат тоа задоволство уште сега срце ми трепери кога помислувам!




bombica -> RE: Да се биде тетка.... (23.3.2012 17:24:49)

Имам внуци 13,5 и 8,5 години.Растеа со мене пошто живеевме во заедница со брат ми.Пред да се роди П. они ми беа нешто нај мило, нај свето.Додека се борев со неплодноста многу често си помислував ги имам нив и да не успеам да родам свое дете ќе имам на кого да се радувам.Сега нормално П. ми е се, он ми е смислата за живот, но внуците имаа посебно место во моето срце...ги обожавам[sm=smiley27.gif]




Snowhite RR -> RE: Да се биде тетка.... (23.3.2012 18:04:53)

Јас едвај чекам да станам тетка, имам внуци од девер ми и поголемата, дека уште од бебе ја гледав како растеше, со мм не0 бевме земени, ама доаѓав често кај него и многу пати ја вардевме, ја шетавме со нас и ептен ја сакав како да е моја и до ден денес ја чувствувам како мое дете и си земам слобода и да ја искарам и да ја советувам. Многу ја сакам и таа мене, кога се зедовме со мм, само залепена до мене беше, не се делеше од мене, и беше страв да не ме земи некој, ако и речеа, ќе си ја земиме стрина ти и плачеше. Сега ми малку криво оти немам многу време за неа, пошто имам мое дете и ретко ја гледам иако сме во иста куќа.
Според ова не можам да препоставам како ќе се чувствувам кога ќе имам внуче од брат ми




Bogdancanka -> RE: Да се биде тетка.... (23.3.2012 19:53:44)

jas seuste nemam moe detence no imam cetiri prekrasni vnucinja...na dvete sum im tetka a na dvete cina...gi obozavam site, koga go pominuvam vremeto so niv jas sum presrekna...zatoa mozam da kazam deka sum gorda TETKA i CINA...




vezilka RR -> RE: Да се биде тетка.... (29.3.2012 13:49:35)

Да се биде тетка значи да се биде мајка некому кој не ти дете, да се биде другарка и инспирација во нечии очиња, ете така јас се доживувам како тетка. Горда, горда прегорда.. Имам две прекрасни внучиња, Ена(4 години) и Тео(9 месеци), ги обожавам, ги сакам колку и Никола.
Посебно Ена ми е слаба точка, таа кога се роди Никола сеуште го немав и ми беше прво внуче најгалено во светот. Буквално ја израснав и јас сум и најдобра другарка. И јас неа сум и слаба точка и ќефои сум заради тоа.. и јас сум и број еден. Кога сака нешто некому да каже и да сподели со некој кој не е од домашните, прво на тете и се јавува.
Тео сега ни е посебна приказна оти ни е најмало и сите го гњавиме, ептен е мило и мирничко. За него најмногу се бунам ако не му исполнуваат желби оти како најмало често си извисува заради двајцава захтевни индијанци. Ама морам да признаам дека мноооогу ми е криво оти намам толку време да му посветам колку што имав да и посветам на Ена кога беше колку него [sm=smiley13.gif]. Се надевам дека ќе ми прости и ветувам дека ќе надополнам еден ден.




Џесика -> RE: Да се биде тетка.... (29.3.2012 20:08:40)

Везилке, ко да си ми влегла во душата... Тетка станав на 16 години. Постарата внука Стефанија има 13 години, ја израснав, ја шетав по кафиња со другарки, ја носев на факултет за собирање потписи... буквално секаде пошто јас ја чував кога не беше во градинка. Прва внука, мазена, мазена... како тетка бев многу горда, иако беше многу напорна... Е после цели 10 години дојде и втората внука Марија во пакет со Борјан мој. Со разлика од неполни 2 месеци, ги израснавме ко близнаци. И исто ми е криво што Марија не ја израснав и осетив како Стефи. Стефи ја доживувам ко помала сестричка, а Марија ко ќеркичка ми е... Не знам што би правела без нив, а и Борјан многу ги сака, тие ни се се' на светот...




tinush -> RE: Да се биде тетка.... (29.3.2012 23:56:08)

Поголемиот се роди во втора година средно, спиевме во иста соба, делевме тајни и доручеци, криевме палавштини од домашните . Само тој има право да ме вика тето а ми е поголем брат од брат ми. Сега има 14 ,тој е средно и истите финти му ги пренесува на брат му - 6 години. Помалиот е маче, ама буквално, сака да се гали и влегува под кожа. Не постои работа на светот која нему би му ја одбила. Сега имам наследено и 4 внуци од мм ама не е исто- овие, јас велам домашниве, секогаш знаат повеќе , подобро , по....




dzigimigi -> RE: Да се биде тетка.... (1.4.2012 14:44:37)

Tetka sum na vnuce od brat koe ima 2 godinki i premnogu mi nedostiga sto nemozam sekoj den da ja guskam i da igram so nea bidejki sum daleku,no zatoa sekoj den se slusam i ja gledam na kamera,sekoja nejzina nasmevka mene mi go topi srceto [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]




vezilka RR -> RE: Да се биде тетка.... (24.4.2012 15:06:59)

Пред некој ден во неврзан муабет со сестра ми и расправам дека некогаш толку сакам да го гњавам Никола, а тој дивтарче, ич не ни дава да го бацуваме и гушкаме. И вчера Ена (внука ми) ме гушка и ми вика, тете да те гушнам јас за секој случај ако Николче не сака да се гушка, да не бидеш без гушки денес. Сонце тетино [sm=smiley27.gif]




petra27 -> RE: Да се биде тетка.... (14.5.2012 19:22:24)

Da tetka sum....na edno znatno devojce cija sudbina ja ostavi bez majka.....(majka i si ja ostavi)...brat mi i majka mi ja cuvaat,da receme majka mi i e majka.....ja sakam najmnogu na svet,isto kako sto go sakam i sin mi,krivo mi e sto nemozam da i se posvetam poveke zaradi obvrskite,no ke bidam del od nejziniot zivot za da upatam na dobrite raboti vo zivotot......




Anonimen -> RE: Да се биде тетка.... (15.5.2012 15:25:22)

Кога дознав дека ќе станам тетка бев пресреќна, незнам какво е чувството и одвај чекам да дојде ноември за да осетам




babyblue -> RE: Да се биде тетка.... (29.5.2012 18:21:49)

prvo bev tetka pa posle stanav majka. vnuk mi go sakam najmnogu na cel svet. dodeka bev bremena, se prasuvav dali moeto dete ke go sakam tolku mnogu kolku sto go sakav vnukot. ljubovta e pregolema i za dvete samo e malku porazlicna. moeto vnuce andrij, e sonce. intelegenten e na mene haha, i preubav e. za moeto bebe vika deka mu bilo bratce. otkako se rodi andrij, zivotot mi stana poubav. a koga se rodi sin mi zivotot mi e najubav




Melanija RR -> RE: Да се биде тетка.... (25.8.2012 15:05:05)

Среќна тетка ( тете-така ме вика) сум на скоро 2 годишен дечко .Вода стои тој не.Се радував додека го чекавме да се роди,ама од кога се роди го обожавам,Кога се јавувам кај брат ми и снаа ми прво прашувам што прави С,бацни го,штипниго,што ново прави.....Многу сакам да го закачам и гушкам.Секој ден го збориме,слика од него,видеа....а го гледаме редовно и пак ни фали.
Искрено неверувам дека толку го сакам зошто немаме наше.Јас и јавно кажувам тој е мојата најголема љубов.[sm=smiley1.gif]




Maria -> RE: Да се биде тетка.... (25.8.2012 15:55:41)

Тетка сум на 14 месечно девојче кое просто го обожавам,а и таа мене.[sm=smiley1.gif]Таа е тетино галениче.[sm=smiley1.gif]Дали дека имам два сина,кога снаа ми остана бремена јас навивав за девојче,а тие сакаа машко[sm=smiley36.gif]кога се роди, блескав од среќа, како јас да сум добила ќерка,а не брат ми и снаа ми [sm=smiley36.gif].Кога одиме кај нив, веднаш ми вади шноли и стегачи да и правам фризури и замислете мене ми дава,а на мајка и не.Снаа ми по малку се лути,ама таа знае дека тете обожава да ја чешла и дотерува и да и прави фризури и мама и простува за тоа.Срце тетино.[sm=smiley1.gif]




babyhope -> RE: Да се биде тетка.... (4.10.2012 15:59:17)

По што мојата принцеза денес слави 2 роденден и тетка едвај чека да и ги истргне малите ушенца и да пее H-Day... решив да напиашм на темава збор-два и да Ви кажам колку ми недостасува што денес не сум со неа. Поради оддалеченоста нема да можеме да стигнеме денес но самата помисла дека денес дувала свќички и во градинка била „центар пажња“ [sm=smiley36.gif] ме прави да се чувствувам многу среќна и горда тетка.




Џесика -> RE: Да се биде тетка.... (30.10.2012 20:53:46)


Еве поздрав од најгордата тетка на светот [sm=smiley36.gif]
http://www.youtube.com/watch?v=Ns37nPn44rM&feature=plcp Внукичката моја е во црвената маичка...




caciana -> RE: Да се биде тетка.... (2.12.2014 14:53:44)

Jas sum najbogatata i najgordata TETKA. Za prv pat stanav tetka na 14 godini i ja dobiv najmilata vnuka . Potoa na 21 god stanav pak tetka i sea na 23 stanav tret pat tetka. Znaci sum bogata da imam 3 prekrasni vnucinja. Ne sakam da ve tupam so muabet i da vi se falam kako sum gorda i srekna stosum tetka. Zatoa sto mozam da pisuvam do utre za moite tri vnucinja , ZA MOITE 3 DECINJA![sm=smiley27.gif][sm=smiley27.gif][sm=smiley27.gif]

http://www.ringeraja.mk/statija/tetka--zasolnishte-za-detskata-dusha_3597.html
TETKATA NE E ZAMENA ZA MAJKATA, TAA E NEJZINO NADOPOLNUVANJE




vezilka RR -> RE: Да се биде тетка.... (15.7.2015 12:04:49)

Министерството за труд на Србија ги изедначи тетките со родоителите, со што тие добија право да ги гледаат децаат на своите браќа и сестри.
Со доделувањето на статусот на трет родител, тетките станаа полноправни членки на семејствата кои имаат деца, а за тоа најмногу придонеле нивните изливи на нежност по социјалните мрежи.
Извори од министерството блиски до српските медиуми, велат дека најмногу биле инспирирани од илјадници статуси на Фејсбук на кои тетките ставале фотографии од децата на браќата и сестрите, на кои се покажува неизмерна љубов спрема нив.

Извор: мама365




lukajana RR -> RE: Да се биде тетка.... (15.7.2015 17:02:18)

Јас не сум тетка сеуште (иако би сакала да бидам побрзо ама не се прашувам јас [sm=jezicek.gif] )но гледајки ги моите деца кога се со тетките гледам среќни деца што уживаат во секој момент .
Во тетките гледаат деца што се секогаш спремни да си играат си нив ,ги доживуваат како возрасни деца ,Л најмногу сака да шета со тетките да спие кај нив .
Сестра ми вика дека чувствува дека нема да ги сака сопствените деца колку што го сака Л а гледам дека и со Ј почнаа да се приврзуваат а и она одма почнува со изводење кога ке ги види
Сигурно е убаво да си тетка [sm=smiley1.gif]




mommy_angels RR -> RE: Да се биде тетка.... (16.7.2015 12:08:47)

Ќерка ми секогаш кога е карана за нешто ,плаче по тетка и [sm=smiley36.gif] Така да,тоа е се што треба да се каже.
А јас станав тетка пред неколку месеци кога научив дека и друго дете можеш да сакаш и го гледаш со очи ,како и сопственото.




LoveableMe RR -> RE: Да се биде тетка.... (16.7.2015 12:21:34)

И јас сум тетка и од самото нејзино раѓање, на среќава и нема крај, купување подароци како луда, играње, забава, љубов на прв поглед, навистина многу си ја сакам внуката[sm=smiley1.gif][sm=bravo.gif]




vezilka RR -> RE: Да се биде тетка.... (16.7.2015 12:33:36)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana RR


Сестра ми вика дека чувствува дека нема да ги сака сопствените деца колку што го сака Л а гледам дека и со Ј почнаа да се приврзуваат а и она одма почнува со изводење кога ке ги види
Сигурно е убаво да си тетка [sm=smiley1.gif]


Кога останав бремена со Никола истото постојано го мислев. До тогаш најголема љубов имав за внука ми. Таа ми беше центарот не се. Бевме нераздвојни другарки. И се чудев како ќе го сакам моево дете колку неа, дали ќе можам.

Јас моите внуци ги сметам за мои деца. Нивните болести ги преќивувам исто како болестите на моите деца. На нивните први чекорчиња, на нивните први запчиња, на нивните први зборчиња се радував како на своите деца.




Страница: [1] 2   Следна страница >   >>