|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Верски чуда
9.4.2012 11:21:07   
JovanaJ
Несекојдневна појава се случи вчера на празникот Цветници во скопската црква Свети Великомаченик Димитрија. Фреските во внатрешноста на црквата, на кои со години се таложеше чадот од свеќите што ги палат верниците, почнаа самите се прочистуваат и да ја добиваат својата природна боја.
Прочистувањето почнало од фреската Воведение на пресвета Богородица на влезот црквата, а потоа и на фреските Вознесение Христово, Оплакување Христово, Св. Апостоли Петар и Павле, Свети Архангел Михаил и на другите фрески.
Природните бои најмногу се враќаат на ореолите над насликаните светци, а исто така и на дел од нивната одежда која е насликана со златната боја.
Ваков феномен, како што велат свештениците во Свети Димитрија, е забележан само во Русија во 30-те години од минатиот век, кога во една црква почнале да се враќаат природните бои на фреските и иконите.

< Поракaта ја уредил big_mama817 RR -- 9.4.2012 11:39:06 >


_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Верски чуда
9.4.2012 12:46:36   
AnnaMolly RR
Јас ќе бидам кратка и јасна.

Не верувам во вакви „верски чуда“.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Верски чуда
9.4.2012 12:49:20   
dostickage
jas mislam deka e najpametno da se ostavat svetcite i ikonite na raat.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Верски чуда
9.4.2012 14:44:32   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

jas mislam deka e najpametno da se ostavat svetcite i ikonite na raat.

user posted image i jas mislam taka

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Верски чуда
9.4.2012 21:37:39   
Olivia
Јас денеска поминав повеќе од два часа во црквата св. Димитрија, верувам во Бог и неговите чуда воедно на моите очи!


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Верски чуда
10.4.2012 7:47:01   
Annet
Gospodova rabota,nie ne treba mn da se mesame vo toa.za arno neka e samo,da ne cuva od losi raboti........Jas mnogu veruvam ama mislam deka ne treba do tolku kako sto stana rabotava da se spobudaluvame.........tuku malku da se potcukneme ,sto pravime nie narodov,sal se molime na Gospod a kolku gresime,sekojdnevno.eee baba mi mi pocina ama pogolem vernik nemase od nea..zatoa ziveese tolku..i taa velese ostajte deca toa e Gospodova rabota..

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Верски чуда
10.4.2012 8:29:37   
Mihaela 2010
Izlegoa glasini na TV deka navodno nekoj covek e viden kako na skala kacen gi cistel ikonite,za ete da se napuni crkvava so pari po povod Cudoto sto nastanalo.No vcera se vidov so komsiive bile i vika nema sansi da bilo namesteno.I nemalo sansi ikoni stari mozebi 100 god tuku taka nekoj da se kaci i da gi iscisti..Neznam sto da kazam,veruvam deka postoi visa sila ,veruvam i vo Boga,ama deka do tolku nesto bi se slucilo ne veruvam.Sepak bi sakala da pojdam vo crkava i da go vidam toa cudo..

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Верски чуда
10.4.2012 11:24:24   
Junona
Според мене ова е само еден многу успешен обид да се оживее црквата повторно.сега има посетители илјадници,сигурно ке има и толку венчевки и крштевки,се продаваат неколку илјади свеки на ден и исто толку бројаници.

_____________________________

„Не стануваме попаметни од она што сме го чуле,туку од она што сме го доживеале“.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Верски чуда
10.4.2012 12:08:57   
Octavia
Чистењето фрески е бавна, мачна, пипава и долготрајна работа. Не знам колку човек треба да биде неупатен па да каже „се качил клисарот на скала и ги зачистил“. И никако не може да се направи преку ноќ, за никој да не види, тоа трае со месеци, и го прават само експерти. така што... Реално, ако има некое научно објаснување за ова, би сакала да го слушнам. Се до тогаш, убаво ми е да верувам дека сме сведоци на ретко и необично нешто, па кој сака нека го нарече Божје чудо, кој сака нека го нарече неверојатно, кој сака нека го смета за интересна реткост... секому по волја. Ниту некој што не верувал ќе стане верник заради ова, ниту пак тој што верувал ќе смени мислење.

< Поракaта ја уредил Octavia -- 10.4.2012 12:09:21 >

(Одговор на членот Junona)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Верски чуда
10.4.2012 12:15:02   
Bogdancanka
верувам дека оваа е чудо и дека се случува со причина!

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Верски чуда
10.4.2012 17:59:59   
Maca25
Баш сега го прашував мм колку време е потребно за да се исчистат иконите и ми рече дека со месеци тоа се прави. Ако некој ги чистел иконите, со месеци ќе требал тоа да го прави и сигурно некој ќе го видел.
Јас немам објаснување за ова што се случува во црквата, а сакам да видам со свои очи. Баш во оваа црква јас и мм си ветивме дека ќе бидеме засекогаш заедно user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Верски чуда
10.4.2012 18:46:54   
kapina
jas veruvam i toa mnogu vo gospod i veruvam oti toa si e bozja rabota

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Верски чуда
10.4.2012 19:20:27   
mamicki
Верувам во Бога и во неговата моќ да ни се покаже дури и онаму каде што најмалку го очекуваме, а не пак во црква. Конкретно, за феноменот што се случува во црквата Св. Димитрија, немам став дали е чудо или некаква појава што се должи на составот на боите или на не знам што веќе, но никако не мислам дека е маркетиншки трик на црквата. Што и да е- на арно нека е.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Верски чуда
10.4.2012 19:37:50   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bogdancanka RR

верувам дека оваа е чудо и дека се случува со причина!

потпис

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Верски чуда
10.4.2012 20:07:31   
kikicka
Точно и јас истото г мислам.
Додека го читав ова буквално се наежив.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bogdancanka RR

верувам дека оваа е чудо и дека се случува со причина!



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Верски чуда
10.4.2012 22:31:28   
Viktori
јас мислам дека од ова чудо најмногу ќе се офајди Градски Паркинг. user posted image
Инаку не верувам дека е чудо.

Да се дообјаснам user posted image верувам во чуда, на луѓе што им се случиле, верувам дека постои Бог и дека се објавува на луѓето. Ама ова ми е некако многу многу..... не знам. Не верувам дека е чудо, ама ич.

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 10.4.2012 22:49:13 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Верски чуда
10.4.2012 22:45:22   
humana
I toa kako veruvam vo cuda.Mene samo Gospod me spasi od smrt nekolku pati a zgora na toa i mi podari i zivo i zdravo bebe,toa e Bozjo cudo,taka da veruvam i ova deka e,samo neka e na dobro

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 17
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?