|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Раничка на грло на матка
24.11.2010 12:03:13   
Anonimen
dragi moj ajde ve molam da mi pomognete !Shto mislite dali ranichka na grloto na matkata smeta za zabremenuvanje i dali taa moze da bide prechka za bremenost?Da ja lecham li ranichkata ili da si prodolzam so ponatamoshnite chekori za lechenje sterilitet

< Поракaта ја уредил Палешка -- 29.11.2010 12:59:53 >
  Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Раничка на грло на матка
24.11.2010 12:45:11   
Lokica1
Zdravo Anonimen, mislam deka ranickata ne vlijae za zabremenuvanjeto,od pricina sto i jas imam ranicka na grloto na matkata i toa ne bas mala....pa ostanav bremena vtoriot mesec koga pocnavme da se obiduvame, imav lena bremnost i fala mu na boga sega imam kerkicka od 13meseci, taka da mislam pak zavisi i kakva ti e ranickata sto kazuvaat brisevite, no jas nemav apsolutno nikakov problem .

< Поракaта ја уредил Палешка -- 29.11.2010 13:00:08 >

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Раничка на грло на матка
27.11.2010 17:30:04   
linak
И јас имам раничка на грлото на матката,што не е баш мала,и барајќи информации на интернет наидов на една веб-страна  Cydonia.com.ba,каде што има нивни препарати сите на природна база(вагиналетки),за третирање на ваквите и слични проблеми кај жените. Ги има и во аптеките,инаку конкретно за препарат(кој помага во санирање на раничката на грлото на матката) од ова производство ги препорачуваат вагиналетите со прополис,алое вера и ехинацеа.
Сакам да прашам дали некој досега имал искуство со овие производи на Cydonia,и дали имаат ефект?  

< Поракaта ја уредил Палешка -- 29.11.2010 13:00:25 >

(Одговор на членот Lokica1)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Раничка на грло на матка
29.11.2010 11:04:39   
linak
ИЗВОРНА ПОРАКА: linak

И јас имам раничка на грлото на матката,што не е баш мала,и барајќи информации на интернет наидов на една веб-страна  Cydonia.com.ba,каде што има нивни препарати сите на природна база(вагиналетки),за третирање на ваквите и слични проблеми кај жените. Ги има и во аптеките,инаку конкретно за препарат(кој помага во санирање на раничката на грлото на матката) од ова производство ги препорачуваат вагиналетите со прополис,алое вера и ехинацеа.
Сакам да прашам дали некој досега имал искуство со овие производи на Cydonia,и дали имаат ефект?  


Никој ли нема било какво искуство со раничкаuser posted image некое мислење или искуство многу ќе ми значи. Исто така и за вагиналетките Sydonia,јас планирав наредно кога ќе отидам на гинеколог да се распрашам и за нив,но во секој случај ако некој има искуство со нив добро би дошло да се сподели user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка -- 29.11.2010 13:00:46 >

(Одговор на членот linak)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Раничка на грло на матка
29.11.2010 12:25:31   
dafne1
zdravo linak jas ne sum upotrebuvala takvi vaginalni mene dr mi gi dade ALBOTILza gorenje na ranickata a ako nema efikasnost mi rece deka ke ja gore nekako laserski no neznam dali ona e pricinata sto nemozam da ostanam bremena

< Поракaта ја уредил Палешка -- 29.11.2010 13:01:03 >

(Одговор на членот linak)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Раничка на грло на матка
29.11.2010 12:47:40   
Lokica1
Ne, jas nemam koristeno nikakvi vaginaleti za ranickata i iskreno mislam deka treba prvo da se konsultiras so ginekologot...Inaku i majkami imala takva ranicka no vo tekot na bremenosta i bila laserski otstraneta (gorena).

< Поракaта ја уредил Палешка -- 29.11.2010 13:01:19 >

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Раничка на грло на матка
29.11.2010 13:15:02   
linak
И јас колку што прочитав од се што најдов на интернет,раничката не би требало да прави проблем при забременување.Е сега кај девојки кои немаат родено не се препорачува третирање на раничката,ласерско или било какво. Мојот гинеколог не ми препишува никакви вагиналети за раничката,туку да се отстранела со горење,со анестезија(а нели тоа треба да биде последна алтернатива,ако веќе не се успее со вагинални и слично).Во секој случај јас ќе барам мислење и од друг гинеколог бидејќи некако не ми се оди на тоа со анестезија да се санира раничката. 

(Одговор на членот Lokica1)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Раничка на грло на матка
29.11.2010 13:33:46   
Sandric
Da si napravis i pap-test za sekoj slucaj, makar vo princip na HPV-to ne bi trebalo da e pricina za zabremenuvanje.
Inaku posle laserski tretman 6 meseci ne se preporacuva zabremenuvanje

(Одговор на членот linak)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Раничка на грло на матка
1.12.2010 10:06:22   
linak
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

Da si napravis i pap-test za sekoj slucaj, makar vo princip na HPV-to ne bi trebalo da e pricina za zabremenuvanje.
Inaku posle laserski tretman 6 meseci ne se preporacuva zabremenuvanje


Резултатот од ПАП тестот ми се во ред,вчера ми се кажаа од ординацијата,нема никакви промени,сега поради раничката ќе ми направат типизација на ХПВ идната среда.А раничката во секој случај ќе мора да се отстрани бидејќи е големка,но не со ласер туку со премачкување.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Раничка на грло на матка
1.12.2010 16:06:11   
*mika*
Vaka jas go resiv problemot so ranicka na matkata (terapija za podobruvanje na imunitetot) :
- kapki Sumamed
- koncentrat od Papaja (go ima po aptekite po 500ml sisenca)
- vaginaletki Plantagin C (ili bilo koi na baza na Kantarion- mislam bea presudni vo celava terapija)
- kapsuli Brokulin
- C vitamini i B kompleksi
- folna kiselina
Znaci ne gi piev site vo isto vreme ( ova se odnesuva na Sumamedot i Papajata) posto mi be pre skapicki (po okolu 2000 den) tuku si gio zemav edno po drugo, a ostanatite raboti si gi zemav paralelno. I posle se prodolziv so Sumamedot od vreme na vreme i so Brokulinot.
Denes vekje nemam ranicka (iako bev pozitvan togas i na HPV 16), sega imam samo mal beleg na mestoto kade sto bila ranickata.. zazdravela... a od HPVto...sega za sega ni traga ni glas..user posted image
A kolku vreme ke bide potrebno za da zazdrave ranickata... pa sigurnno nekolku meseci... taka mislam...

(Одговор на членот linak)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Раничка на грло на матка
1.12.2010 16:30:27   
Sandric
A ovie kapkive sumamed se vsusnost antibiotik ili samo imeto e isto??

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Раничка на грло на матка
2.12.2010 10:53:17   
*mika*
lele izvini Sandric kakva greska sum napravila
znaci ne Sumamed tuku SAMENTO KAPKI (tie se na prirodna baza, od nekoe rastenie )
Mi se zezna nesto so porakata, pa morav po vtor pat da ja pisuvam, a me vadat od takt takvi raboti pa u brzanje sum utnala
izvinete... user posted image
i bez grizi se ke se sredi :)))

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Раничка на грло на матка
6.2.2011 11:20:56   
linak
Јас закажав за утре кај гинекологот отстранување на раничката со електрокоагулација,малку ми е во мисла како ќе помине се,но докторот ме подопушти малку.Инаку е со делумна анестезија,сепак мора да се отстрани бидејќи е поголема раничката.ПАП-тестот ми беше во ред,а и типизацијата на ХПВ беше негативна-немам вирус.Се надевам дека се ќе биде во ред после ова, еден третман бил доволен да се искорени раничката,како што ми кажаа.  

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Раничка на грло на матка
28.7.2012 20:43:08   
suzeto
i jas imam ranicka denes dr.tase mi ja vide.......pa vo ponedelnik da mi zemat beis pa da vidime.......mi rece ne e nisto strasno
linak zosto koga sve bilo vo red pap testot itn zosto otstranuvanje na ranickata sega i jas se isplasiv........pred 2 god.imav cin1 i samo na imunitetot porabotav i tolku narednite 2 pap testa bea OK......ne napraviv nikakva tipizacija

(Одговор на членот linak)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Раничка на грло на матка
3.8.2012 9:32:27   
Нивеа
suzeto i jas bev na kolposkopija i doktorot mi vide ranicka, no mi rece kakva i da e ne smeta vo procesot na zabremenuvanje, i nekni bev za mikrobioloski brisevi i za bris , rezultatot od pap-ot mi bese deka ima prisustvo na HPV virus i sega dadov bris za tipizacija, go odnesov vo MANU i sega cekam rezultati od HPV tipizacijata da vidime da ne e visokorizicno ili niskorizicno i da go lekuvam, i mi kaza deka nema da ja otstranuvam tuku so lekovi, vaginaleti nesto ke mi prepise...odi obavezno na pap da vidat sto e ranickata

_____________________________

Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Раничка на грло на матка
3.8.2012 14:20:28   
suzeto
daj boze da bide OK ..........

(Одговор на членот Нивеа)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Раничка на грло на матка
20.9.2012 14:31:47   
Bebence te cekame
A kako ustvari nastanuva ranickata? JAs pred poragaj ja nemav, a sega em ranicka, em na PAP rezultat: Promena na kletki kako rezultat na virusna infekcija? Kakvo iskustvo imate vie? Ve molam za sovet

_____________________________

Always look on the bright side of life!

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Раничка на грло на матка
21.9.2012 9:29:40   
Yummy Mammy
Kako nastanuva strucno ne znam da objasnam, no definitivno e posledica od HPV infekcija i opadnat imunitet. Obicno se pokazuva na PAP i se pravi tipizacija za da se otkrie od koj tip na HPV e, i potoa se pijat preparati za zajaknuvanje na imunitetot. (Imase nekoj pogore napisano).

Inace jas so godini imam vakva ranicka, rodiv dve deca, i ne planiram da ja cepkam se dodeka ne zavrsam so raganje (barem uste edno detule mi fali) user posted image

Najcesto ginekolozite sovetuvaat da ne se cepka, i da ne se otstranuva, samo da se zajaknuva imunitetot. Ne mora da se leci, samo da ne se prosiruva. Dokolku stagnira se e vo red. I ne preci pri zabremenuvanje. Zasto eve imam prijatelka sto posle prvoto dete odma otide na laser, i ja izvadija, pa eve ja sega 3 god ne moze da zabremeni. A imam i edna prijatelka na majka mi, vozrasna zena, sto i se vrati na doktorkata so stap da ja tepa zatoa sto i nea taka i ja izvadila so laser i i se iskompliciralo se, ama ne i bilo bitno zasto sekako ne planirala veke da raga na 50 god. No koga slusnala deka istata laserska postapka i ja preporacala i na nejzinata kerka, i na site drugarki na kerka i koi odat kaj nea, i svetnalo deka doktorive pravat biznis od toa, i togas se naljutila mnogu.
Toa kaj mladi zeni ne se pravi osven ako navistina nema potreba za toa.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Раничка на грло на матка
21.9.2012 9:44:28   
Ikana
Значи само за информација, ХПВ не се лечи со вагиналетки, туку со препарати за зајакнување на имунитетот, а ако има потреба се прави конизација или киретажа, откако ќе направите типизација на ХПВ вирусот. За жал, и по хируршката интервенција, ХПВ вирусот останува, но од вас зависи дали ќе го држите под контрола или не. Исто така, ако имате односи со некој кој има ХПВ (или партнерот, на кој сигурно сте му го пренеле вирусот) повторно ќе се заразите, односно ќе го активирате вирусот. Затоа треба и двајцата да се лечите. А вирусот си останува, но не е активен иако факт е дека почесто има негативни последици кај жените отколку кај мажите (тие се преносители).

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Раничка на грло на матка
21.9.2012 9:57:31   
Bebence te cekame
Ama jas nemav ranicka prethodno, i nikogas ne mi e dijagnosticiran hpv: samo promena na kletkite kako rezultat na virusna infekcija. Drugarka mi so ist vakov rezultat otide vo MANU na tipizacija i ispadna ne e hpv. Ne znaev deka ranickata mora de e od hpv. Toa znaci deka sepak imam hpv,a? :(((


_____________________________

Always look on the bright side of life!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Раничка на грло на матка
21.9.2012 9:59:56   
Ikana
НЕ знам за друг вирус кој предизвкува ранички на грлото од матката, односно промена на клетките. Во 90% од случаите, тоа се должи на ХПВ вирусот. Сепак треба да се испиташ, па потоа ќе видиш што и како.
Пап тест обавезно да направиш, ако имаш цин 1,2 или 3 тогаш ќе треба да се лечи, а во случај на цин 3 ќе треба конизација. Бидете сериозни за овие работи, бидејќи промената на тие клетки или раничките се најчесто почеток на рак на грлото на матката, значи многу сериозна состојба. Ако се открие на време, со соодветни процедури, се отстранува и нема некои поголеми последици. Но ако го оставите така и ако почне да се шири, тогаш може и матката да ја извадат со цел да се спречи ширењето на ракот.

< Поракaта ја уредил Ikana -- 21.9.2012 10:05:14 >

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Раничка на грло на матка
21.9.2012 10:10:58   
Bebence te cekame
Na kraj na oktomvri pominuvaat 6 meseci otkako go pravev posledniot pap, pa sega bukvalno se tresam od strav za rezultatite od sledniot pap. Pred 6 meseci, doktorkata mi rece samo Vit C da pijam za imunitet. Ama mora i nesto drugo mislam. Imam uste eden mesec podobro da go zajaknam imunitetot za da imam negativni rezultati, pa zatoa pointenzivno baram predlozi od iskusnite na ovaa tema.

_____________________________

Always look on the bright side of life!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Раничка на грло на матка
21.9.2012 10:15:20   
Ikana
Земи и БИОБРАН (јапонски препарат за имунитет, на база на шитаке печурка), витамин Ц по грам на ден да пиеш и обавезно ПАП тест. Олигогал + Селен е исто така добар за зајакнување на имунитет. Но прво консултирај се со гинеколог за сето ова.
П.С. Јас имав ХПВ и правев конизација поради ЦИН 3, пред 2 и пол години, а 8 месеци по конизацијата останав бремена и сега имам скоро 10 месечна ќерка. Знам за што зборувам.

< Поракaта ја уредил Ikana -- 21.9.2012 10:17:06 >

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Раничка на грло на матка
21.9.2012 10:39:49   
ivoni4ka
jas imav prvo ranicka na cervix, pa cin 1 pa duri i cin 2 so potvrda za hpv od manu : visokorizicen hpv tip piev vit c caj od kantarion i imunacee za imunitet trebase it oj gelot da go stavam ama ostanav trudna i d-r mi go zabrani vo bremenosta porano mi se skrati grloto na matkata i se otvoriv 2 sm vo 8 mesec no poragajot izleze na termin posle poragajot pravev 2 pap testa negativni, biopsija negativna, kolposkopija normalna, hpv- nemam taka da samo ja sledi situacijata d-r znaat sto treba moja preporaka ti e ranickata da ja gores so laser za da ne ti napravi dopolnitelni problemi

_____________________________



(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Раничка на грло на матка
21.9.2012 10:56:50   
Bebence te cekame
Samo sto se cuv so doktorkata i mi rece, so rezultat klotecni promeni kako rezultat na virusna infekcija, se dava samo Vit C od 500mg pa nagore. Site ostanati dopolnitelni sredstva za zajaknuvanje na imunitet se davaat samo vo slucaj na CIN i HPV.

_____________________________

Always look on the bright side of life!

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?