|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Раничка на грло на матка
21.9.2012 11:19:56   
dostickage
Bebence jas iskreno da sum na tvoe mesto ne bi ostanala samo na Vit C 500.
Bolje spreciti nego leciti.Zemi si uste nesto na prirodna baza ili nekoj drug preparat za imunitet.
Ti si znaes..

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Раничка на грло на матка
21.9.2012 11:20:30   
Ikana
Туку арно ме потсетивте, треба да одам на преглед и пап да правам...не сум била откако се породивuser posted image Сепак сите брисеви во бременоста ми беа чисти....

< Поракaта ја уредил Ikana -- 21.9.2012 11:21:20 >

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Раничка на грло на матка
21.9.2012 13:56:24   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bebence te cekame

Samo sto se cuv so doktorkata i mi rece, so rezultat klotecni promeni kako rezultat na virusna infekcija, se dava samo Vit C od 500mg pa nagore. Site ostanati dopolnitelni sredstva za zajaknuvanje na imunitet se davaat samo vo slucaj na CIN i HPV.

srcko a dali ti pravija kolposkopija ( so toa se gleda grloto na matkata) i hpv tipizacija ako kolposkopsiot naod e vo red a imas prisustvo na hpv infekcija sledija samo sostojbata so pap testovi a ako kolposkopsiot naod ti pokazuva nekoi promeni togas obavezno gorenje na ranickata

_____________________________



(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Раничка на грло на матка
21.9.2012 14:40:52   
Bebence te cekame
Ne mi pravele kolposkopija, barem ne sum sigurna za toa, posto ne znam kako se pravi

_____________________________

Always look on the bright side of life!

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Раничка на грло на матка
29.11.2012 9:14:56   
Bebence te cekame
Se konsultirav so druga doktorka vo pogled na ranickata na grloto na matkata i me razubedi vo mnogu mitovi: Prvo ranicka kako terminologija ne postoi, toa se promeni koi se mnogu voobicaeni za zena koja veke rodila dete bez razlika dali prirodno ili so carski rez. Druga rabota, ne mora zadolzitelno da se tretiraat, tuku samo ako e rizicno za zdravjeto, a ne kako porano sto na 70% od zenite im gi vadea matkite zaradi navodnite ranicki. Iskreno jas bev istraumatizirana od prethodnata doktorka, a novata me smiri maksimalno i mi gi objasni rabotite epten dobro. Sega sum smirena, imam ureden PAP, "ranicka" koja treba samo da ja kontroliram i toa e se. Mili moi, site sto bevte zagrizeni kako mene, treba samo da ja najdete vistinskata doktorka, a se drugo ke bide lesno. Srekno!!!

_____________________________

Always look on the bright side of life!

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Раничка на грло на матка
16.1.2013 16:39:28   
virgo
Iskerjno kazano milo mi e shto ima i vakva tema na forumov.
Pred godina ipol mi rekoa deka imam ranichka na grloto na matkata. Normalno me fati panika no mi rekoa deka nema gajle da ne se sekiram zatoa shto skoro sekoja zena koja ima ciklus i normalen intimen zivot ja ima. Doktorot mi reche deka moze laserski da se otstrani i jas se soglasiv. Procedurata traeshe okolu mnutka i voopshto ne beshe bolna. PO tri meseci trebashe da napravam pap test poradi sopstvenoto zdravje i poradi dokumentacija shto mi trebashe za IVF. Rezultatot beshe moznost za cin2 so preporaka za biopsija i HPV tipitizacija. Otidov vo Ginekomedika kade mi napravija biopsija i rezultatot beshe cin3. Za HPV tipitizacija mi go preporacha Prirodno-matematichkiot fakultet poradi toa shto tamu gi obrabotuvaat site tipovi na HPV, dodeka vo MANU samo nekolku. Isto taka mi objasni deka ima dva tipa na laser edniot pothranuvachki a drugiot shto otstranuva. HPV16 i HPV18 ne se edinstvenite kancerogeni tipovi ima ushte desetina. Jas nazalost imam 4 visoko kancerogeni tipa shto znachi deka imam shansa za rak na grloto na matkata, no laserot koj doktorot go imashe upotrebeno za da mi ja otstrani ranichkata bil pothranuvachki i zatoa za kratok period bev dovedena do cin3. Vo Gineko medika napraviv lasersko otstranuvanje na zafatenoto tkivo, procedurata traeshe okolu 3.5 minuti so kontrakcii na matkata i bolki kolku tolku izdrzlivi. kako terapija piev dupla doza na vibramicin i vo rok od 24 chasa kako udarna terapija trebashe da gi ispijam trite sumamed apchinja. Folnata kiselina treba da ja pijam za namaluvanje na rizikot od HPV dejtvoto i shirok spektar na vitamini za da ne mi opadne imunitetot. Na kontrola imav kolkposkopija i se e vo najdobar red. Devojki bidete pretpazlivi za sekoja promena. Sepak se raboti pred se za vasheto zdravje. Daj BOze da go nemate moeto losho iskuvstvo. Pozz

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Раничка на грло на матка
3.7.2013 10:43:06   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: renii
Здраво,

Ме интересира дали имал некој искуство со мала раничка на грлото на матката? Дали може тоа да има некакво влијание на раѓање на дете/ проблеми при бременост или зачнување?
Супер ќе биди ако споделите некое ваше искуство за оваа тема.

Поз.


ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels
јас имав и совет на лекарот беше ласерски да се оќтстрани за да превенираме дека треба допрва деца да раѓам. Така и направив и еве фала му на бога 6 години подоцна се е ок


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki
pred poveke od 10 godini, ne se ni sekavam koga tocno, mi bese otkriena ranicka na grloto na matkata, i togas pap testot pokaza promena na kletki, cin 1 i HPV, na tipizacija vo MANU dobiv rezultat nedovolno prisustvo na virus za da bide tipiziran, a biopsijata koja mi ja pravea ne pokaza nisto, stavav interferonski vaginaleti, i zemav vitaminska terapija za pojacuvanje na imunitet i po tri meseci nemase cin no ranickata ostana i ponatamu da postoi iako so godini potoa imav uredni pap testovi
nekolku godini podocna rodiv dete koe bese zacnato vtoriot mesec stom pocnavme so obidi, uredna bremenost, prirodno poroduvanje vo termin, zdravo dete, nikakvi problemi
sega veke dolgo vreme ginekologot ne mi ja spomnal ranickata, redovno odam na kontroli, pap testovi uredni, se vo red, da ne se podrecam
spored moeto iskustvo ne e precka za nisto, no sekako na kontrola kaj ginekolog mora da se odi i da se sledat negovite instrukcii


ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ
ИЗВОРНА ПОРАКА: renii
Здраво,

Ме интересира дали имал некој искуство со мала раничка на грлото на матката? Дали може тоа да има некакво влијание на раѓање на дете/ проблеми при бременост или зачнување?

Поз.

Jas imam ranicka na grloto na matkata i togasniot moj ginekolog mi predlozi da ja otstranime laserski vo negovata privatna ordinacija (a inaku rabotese na dve mesta privatno i drzavno, togas ne bese sredeno so tie raboti) za sto mi pobara pogolema suma na pari.
Poradi nedoverba vednas se konsultirav so specijalisti od ginekologina Cair i Sistina i site drugi doktori mi go potvrdija sprotivnoto deka nema potreba da se resava se dodeka ne pravi problemi t.e. se dodeka PAP testovite se uredni. Zanci ranickata ja imam poveke od 10 godini, i ne mi pravi nikavi problemi.
Imam rodeno edno dete i sega sum vo rana bremenost so vtoro. Znaci ako ranickata sama po sebe ne predizvikuva cesti infencii, losi PAP testovi ne treba posebno da se tretira, taka mi bese objasneto.



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Раничка на грло на матка
29.11.2015 22:30:07   
sakambebuvce
и јас имам раничка на грлото на матката одам во плодност ама докторот ми нема дадено ништо за раничката направив пап тест во ред е нема ништо можно ли е од раничката да крварам при однос....??????? што да превземам за раничката ве молам за ваши искуства некои вагиналети или фемисан А какпите помагаат ли????

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Раничка на грло на матка
30.11.2015 10:43:23   
Kvisko
Ако лекарот ништо не ти соевтува во врска со раничката остави ја на мира. ИНаку ФемисанА се капки што дејствуваат на хормоните а не на имунитетот а раничките се поврзани со имунитетот така што не би требала ФемисанА да пиеш да не направиш некој проблем.

(Одговор на членот sakambebuvce)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Раничка на грло на матка
2.12.2015 0:21:04   
sakambebuvce
A toa sto nekogash krvaram na odnos i posle toa kako kafeav iscedok imam mi rece deka e os ranickata so toa sto da pravam....:-(

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Раничка на грло на матка
2.12.2015 13:13:36   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sakambebuvce

A toa sto nekogash krvaram na odnos i posle toa kako kafeav iscedok imam mi rece deka e os ranickata so toa sto da pravam....:-(


Моја препорака е да пиеш Алое вера гел, или масло од Кантарион, а можеш и со маслото да се премачкуваш внатрешно. Секако внесувај повеќе витамини, особено цинк кој помага за побрза епителизација на раните и Б-комплекс....тоа е она што ми текнува во моментов.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот sakambebuvce)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Раничка на грло на матка
4.12.2015 0:01:03   
sakambebuvce
Fala vi na sovetite imam eden gel aloe vera kako vo tubence od krem za race e i toj bil dobar pa stavam na tampon i si stavam navecer koga ke go izvadam na nego ima temno kafeni tragi kako kal izgleda :-(

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Раничка на грло на матка
4.12.2015 11:11:45   
Kvisko
Sakambebuvce на твое место јас ништо не би ставала ваинално. Така само си ја иритираш раничката. Треба да ја оставиш да заздрави. Сите препарати консумирај ги орално. Значи треба да подигнеш имунтитет на цел организам вака локално може повеќе беља да направиш. Тоа што ти е кафеавото ти е всушност засирена крв на тампонот што знаи дека секоја вечер одново и одново ја дразниш и разрануваш раничката (исто како на пример ако се удриш на колено и постојано ја чепкаш раната никогаш нема да ти помине).
Затоа повеќе витамини за подигање на имунитет. Локално односно на раничката само ако каже лекар.

(Одговор на членот sakambebuvce)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Раничка на грло на матка
4.12.2015 16:27:23   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sakambebuvce

Fala vi na sovetite imam eden gel aloe vera kako vo tubence od krem za race e i toj bil dobar pa stavam na tampon i si stavam navecer koga ke go izvadam na nego ima temno kafeni tragi kako kal izgleda :-(


Ништо не се става на тампон, или се пие или со чисти прсти се премачкува. Позз


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот sakambebuvce)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Раничка на грло на матка
17.12.2015 18:51:08   
sakambebuvce
женски бев на преглед за тоа што крварам и шо имам како кафеав исцедок и докторот ме прегледа ми вика оваа крварење иди од внатре од матката не е од раничката и ми даде примолут нор да пијам 10дена.Другиот ден одам по голема потреба и малку тешко ми оди затоа што на раб само сува храна и мора да напнам за да завршам раб и кога ке напнам одма ми протекува крв и тоа многу како да имам и после тоа на бришење имам пак по малку и по некое време само како кафеаво тоа се случува секогаш после голема потреба кога ке се напнам....на однос некогаш крварам некогаш не и го прашав дали можи со вагиналети нешто да се подобри во врска со раничката ми кажа дека имало некои си вагиналети за горење ама вика ке ти изгори цела вагина...?????? можно е има некоја користено вакви вагиналети какви резултати имала????И друго што ми кажа беше ласерски да се гори и ме праша дали имам направено биопсија за раничката....сега после примолут нор треба да почнам со кломифен 2х2 на ден од втори ден на циклус ве молам совети и искуства...затоа што стварно незнам кај терам смачено мие КРВАРАМ ОДАМ НА РЕДОВНИ ПРЕГЛЕДИ И ПАК КРВАРАМ А НЕЗНАМ ОД ШТО user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 40
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?