|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Развој на бебето од 6-9 месеци
8.3.2012 13:24:35   
Fiao
Овде можете да ги пишувате вашите искуства кои ги имате стекнато со бебките од оваа возраст user posted image

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 15.3.2012 14:27:48 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Бебе од 6 -9 месеци
8.3.2012 13:57:02   
jana81
nie sme vo ovaa grupa ajde mamicki ke se druzime slednite 3 meseci ovde, so nasite bebuskiuser posted image

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Бебе од 6 -9 месеци
8.3.2012 14:12:28   
Annet
nie za 1 nedela ke imame 7 meseci,ke se druzmime ami kako user posted image

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Бебе од 6 -9 месеци
8.3.2012 23:40:30   
SkCura77
Убав сум, воспитан, во хороскоп сум user posted image , долг скоро 70 см а тежок 8.100 гр, светлосмеѓ со тегет боја очи.Имам 7 месеци, многу сум мил и нежен, ама уште од сега си покажувам карактер! Почнав со дохрана со полни 5,5 месеци, сокчиња од рендано овошје, каши од сварено овошје, па сварен зеленчук и кај и да е ќе пробам мевце и некои безопасни житарки. Мама уште ме дои и плус ми дава еден оброк во денот АД млеко од 200 мл. Со столицата си немам проблем и немам гајле од реакции за вакцини, а остана уште само Хепатит Б III доза да ја примам. Веќе го имам фатен редот за хранење, забавување, бањање и слободни активности, зашто ИЧ не спијам преку ден (губење време е тоа)
Се смешкам и на познати и на непознати, уште од сега ѕверам во ТВ па мама вреска дека не е здраво бебе да гледа ТВ.
Брзо се заситувам од играчките и барам само нови луѓе и нови фаци и муабети (апла на мама)
Кога сум надвор, уживам да фаќам сеир во количка за околината (апла на тато)
Сакам мазење, галење, игри со движење на телото, врескави звуци, песнички, игри со рацете и моментот `ѕе`.
Почнав да седам сам по 10-15 минути на под без помош, а во столче за хранење глумам директор.
Не плачам без потреба, само ако мама не сфати што сакам да кажам.

Ако има заинтересирани за дружба, пошто мама е кафеџика, пишете ПП user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Бебе од 6 -9 месеци
9.3.2012 0:41:12   
mamicki
Скцура, бебушиве врсници ни се? Мојов има 7 месеца и 10 дена и многу е налик на твојов во однесувањето. Русокосо, синооко шармерче е, плус имаме 2 заба, а на пат се и нови 2!user posted image

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Бебе од 6 -9 месеци
9.3.2012 0:49:20   
SkCura77
Да, Мамички, врсници се. Ако си таа што ја памтам дека се допишувавме и кога бевме трудни, дека ти си породена во Чаир со царски, а јас на ГАК, некаде на крај на јули.
Заборавив да пишам дека уште немаме запче, ниедно, само се лигавиме и цицаме прсти, а непцата зацрвенети.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Бебе од 6 -9 месеци
9.3.2012 1:36:09   
jagodica
i nie spagame vo ovaa grupa .
Imame 7 meseci i 20 dena . Voopsto ne lici na sestra i , ima smego kosice ( zlatno ) i vo jadenjeto se razlicni ako i dades da jade ke jade ako ne ne user posted image pocnuva da sedi samoto i saka da stanuva koga ke se fati za nesto mnogu ubav red si ima zemeno od koga e rodena za spienje od 23h pa do 10 sabajle si spie a vo tekot na noktta ednas do dva pati za cicanje stanuva .Za doenje uste ja dojam samo noke mn malku imam mleko skoro ic ama ja zalazuvam inaku pieme bitolsko za varenje i jadime ovosni kasicki zelencuk i pilesko meso. Mnogu e mirna mozi deka prvoto mi bese epten placka a ova e pomirno taka mi se cini ama i naspana sum i mozam da ja ostavam doma so baba mu da ja cuva so ne bese slucaj i so sestra i user posted image koga ke me vidi mene ili sestra i e togas noze ke iskrsi od tupanje kaj so ke sedi . Mnogu e mila , na kilaza ne klavame koj znaj kolku ama doktorkata vika deka e dovolno user posted image ...

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Бебе од 6 -9 месеци
9.3.2012 8:05:01   
kuklicka26
И ние спаѓаме во оваа група,за една недела полниме седум месеци.СмеШко сум невидденоuser posted image user posted image ,плачам само ако ми се приспие или некогаш ако мама не може да ме разбере што сакам.Во хороскоп сум лавица,имам црна косичка(,и беше смеѓа ам ми потемне) и зеленкасти очи.Со дохрана почнавме на пет и по месеци а мама уште ме дои сум повеќе на млеко.Сокчиња пијма слабо,а кашички јадам и овошни и зеленчукови и житарки.Цуцла никако не фатив,си го смукам палчето (кога ми се јаде,кога ми се спие или кога сум какана).Запчиња сеуште немам ама жлебињата ми се зацрвенети,и се ставам во уста.Многу сакам да си играм,да ме креваат до таван,да ме борат да ме гмечат и се смеам на сиот глас а во последните два три дена се смеам како жаба.За тв и компјутер давам душа,најмногу сакам да ја гледам Ивона Талевска на вестите(се радува на сет глас),песнички и цртани,а од цртаните лудува по Мики маус.Јадрата ми се оформени си седам од шест месеци, апред тоа по малку пет мин на ден ме чучнуваа или во скутот на мајка ми или со перници ме потпираа.Се превртувам премногу и многу сум живо бебе,не застанувам ни секунда.Сакам да расчистувам по масите.Занимација сум права на сите дома а и на сите комшии зашто многу им се смеам и на познатите и на непознатите.Многу сакам другарки и другарчиња па кој е за дружење нека повели.

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Бебе од 6 -9 месеци
9.3.2012 9:42:25   
sandriana RR
Eve sme i nie vo ovaa grupa - Tina ima 6 meseci i 10 dena,, ii misli deka e najgolemiot chovek na svet i deka moze se sama da pravi, duri da go napise postov saka sama ))) Slicni karakteristiki sto gi napisa kuklicka26. Problrm ni e samo da sedime vo kolicka - ne znam zoshto- ama ne ja obozava. Eventualno, koga e toplo nadvor za shetanje, pa da ja prespie prosetkata vo kolicka - moze i cel saat da trae toa.
I nie bi se druzele, uste ako ima nekoja mama inicijator i organizator - bar dodeka uste trae porodilnovo da go iskoristime :))))

(Одговор на членот kuklicka26)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Бебе од 6 -9 месеци
9.3.2012 11:25:27   
mamicki
Decki, vie kolku pati na den prespivate? Jas sum spanko, spijam od 10 navecer do 8 nautro bez budenje, a vo tekot na denot prespivam tri pati po 45-60 minuti. Inaku sum Lav-Vaga, i mnogu sum druzeljubiv i sarmanten. Umeam da recam mama, tatat i ba na bato user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Бебе од 6 -9 месеци
9.3.2012 12:36:37   
blond
8 месеци и 19 дена. Си имаме фатено ред за спиење и јадење. Се буди во 8-9 најдоцна. Си лежеме во кревет и се галиме. Некаде накај 9 и пол појадуваме, па по појадокот менеме пелена (бидејќи речиси секогаш кака кога јаде user posted image  ). Најдоцна до 11.30 заспива завиткан како бебе (рацете припиени до тело), поинаку не сака да заспие. Обично спие по саат и пол до два. Кога ќе се разбуди пак си играме, си наоѓаме нешто занимација, дали песнички , играчки, фрлање играчки зад кревет (е ова му е омилено, откако ќе ги фрле зад кревет се дига на прсти да виде каде се паднати и се смее). Ручекот му е некаде околу 3 и кај 4 пак е во кревет. Спиење пак саат и пол до два. Кога потоа ќе стане, си доаѓа татко му од работа и си играт со него. Најчесто сме шетнати некаде на гости или пак ние имаме гости и така весело си ја поминуваме вечерта. Вечера околу 8 и пол, а заспива помеѓу 9.30 и 10. Се буди навечер за сокче или за цуцето да му го ставам во уста. Многу немирно спие, цел е на вујко му (не знаел да е како татко му, тупани не го будат user posted image ).

Обожава да јаде сив леб, да го држам за рацете и тој да беснее. Мислам дека за еден месец ќе прооди. Со дохрана почнавме рано, бидејќи немав доволно млеко, а тој не сака да пие млеко, па така си јаде пилешко, телешко, речиси сите зеленчуци ги има пробано и ги јаде. Не е многу по благото, ама чоколадото маф го прави за секунда user posted image . Повеќе сака да го јаде нашиот ручек отколку неговиот.
Збори тата, баба, тете, дада, а кога ќе му речам ај кажи мама, тој се дери татаааааааа. Најверојатно мисли дека јас сум татаааааааа, а татко му е тата (без долго а на крајот user posted image  ).

Најомилен спорт му е мавањето со нога. Што и да види на земја, дали е шише, чинија, коцка, топка, телефон, тој право го рита и тоа строго со лева нога.
Рекреативно се занимава со палење и гасење на светло и прави user posted image  секогаш кога ќе ја запали струјата.

Се држи за креветот и се дига сам, не знае да лазе, знае да покаже каде е носето на мама, имитира звуци (прдење со уста, изговарање самогласки) и има научено неколку песнички т.е знае кога е крајот на песната и почнува да плеска со рацете кога завршувам јас со пеењето user posted image .

Кога нешто не му е по ќеф одма, ама одма почнува да плаче. И кога ќе му дадам тоа што сака одма се смее, значи глумец невиден е уште од раѓање. Кога имаше само 10 дена ќе влезеше мм и ќе прашаше дали спие, да го бакне пред да излезе на работа, и секогаш, ама баш секогаш (демек) спиеше. Само што ќе ја затвореше мм вратата, он ги отвараше очите user posted image

Првите три месеци беше неподносливо лошо бебе, но сега е сонце на мама user posted image user posted image user posted image

Ај доста пишував, ако ми текне нешто друго, ќе допишам.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Развој на бебето од 6 -9 месеци
13.3.2012 12:18:56   
jana81
B ima 6 meseci i 16 dena. Tezok e okolu 10 kila(ne sum go merela skoro) i okolu 75 cm dolg.
Moram da go pofalam deka e mnogu mirno bebe kakvo sekoj bi posakal da ima. Prvite dva meseci znaese da kinka poradi grcevite ama kako pomina toa mozam na prsti da izbrojam kolku pati ima placeno ( i toa samo na ednata rakauser posted image user posted image ) Veke si imame red za cicanje i spienje, denje spie 3pati po 40-50 min. navecer zaspiva okolu 23:00 h i za eden saat OBAVEZNO se budi, e sega zosto ne znae da mi kazeuser posted image . Isto vo tekot na nokta pocna da se budi mnogu cesto i znae da zakinka, jas mislam deka go macat zlebinkite ili pak e gladen, drugo nema.
Posto sme sami doma do 17:00, a jas moram da gi zavrsam domasnite obvrski, B si sedi vo kolicka i si gleda crtani, mnogu gi saka crtanite na minimax a posebno reklamite.
Veke pocna da iskazuva dosta cuvstva radost, taga sram itn, i da ispusta po nekoj slog, a najinteresen mi e koga na nesto se raduva i poglednuva vo mene kako da saka da mi go kaze toa, Srce na mama.
Od kaj 5 meseci pocnavme so sokcinja po malku i kasicki po nekoe lazice, a veke imame po dva nemlecni obroci vo tekot na denot ostanatoto e cice.
Veke ne saka da pie od sise a so ubavo si piese cajce i sokcinja, od kasiski se sto e ovosno jade a zelencukovite malku poslabo, nekako ne mu se po kejf. Do dusa poveke mu davav ovosni, ama poleka poleka ke se navikne sigurno, pa nikade ne brzame. Saka da sedi ama uste ne znae sam na krevet, samo vo korpata na kolickata posto ima kaj da se potpre, ama ima vreme ke bide i toa.
Inace ni zdosadi veke se doma i na dvajcata pa samo cekame da se stopli da pravime proset_ki. Toa bi bilo toa za moeto zlato ako mi tekne nesto ke dopisam

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 15.3.2012 14:28:11 >

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Развој на бебето од 6 -9 месеци
16.3.2012 22:09:42   
Andriance
Od vcera i nie oficijalno gosti na ovaa tema user posted image so polni sest meseci Andrej za prv pat proba gluten...utre treba za prv pat da proba i da jade zelencuk...pocna da sedi i sam...a saka i da stoi ama mama da go pridrzuva ro racinjata...sednavme i vo hranilkata...i oficijalno
vo dubaceto...ama po sovet od doktor..kje bide staticen..se sprema za treta doza DiTePer....i za mnooogu setanje na ubavoto vreme koe ni doagja... sega vekje silno ja guska mama,i se smee i ja kube...

sega za sega tolku, so povekje info nareden pat

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Развој на бебето од 6 -9 месеци
16.3.2012 22:42:27   
peperutka84
Zdravo na siteuser posted image inie pripagame na ovaa grupa za 2 dena polnime 7 meseci i tezime okolu 10kg imame vejke 4 zapcinja 2 dole i dve goreuser posted image se sto ke vidime stavame vo usta i maka macime so spienjeto preku den skoro ic ne prespiva ili po 10 min go zajce i ako nesto susne odma se budi navecer spie ama cesto se budi cica pa pak zaspiva golem pozz user posted image do site mamici i bebinja

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Развој на бебето од 6 -9 месеци
20.3.2012 10:36:51   
AnnaMolly RR

Девојки, поради општиот неред што настана на сите теми Развој на бебето..., темите мора да бидат заклучени.
Ова не е чат тема за да се пишува за се и сешто. За сите работи за коишто пишувате има посебни и соодветни теми, се со цел информациите да бидат подостапни на корисниците.
Во иднина доколку имате идеја за нова и конкретна тема, слободно отворете ја. А доколку веќе има таква тема, пишувајте на веќе отворената.

На овие теми Развој на бебето... е пишувано на тема доење, шетање, лигавење, кое бебе колку спие, има ставано слики од бебињата, сте зборувале за облекување на бебето, за ортопеди... А за СИТЕ тие работи има посебни теми.
Колку да ви дадам некоја насока, во иднина повелете пишувајте тука:

Облекување на бебе во зима
Облекување на бебе во лето
Колку спие вашето бебе
Слики од нашите дечиња
Ортопед
Како го заспивате вашето бебе-дете?
РР дневна соба

И прочитајте ги Општите услови за користење на форумот, да ви послужи како водич за во иднина.

Се надевам на разбирање од ваша страна, сепак постојат некои правила коишто сите ние како членови мора да ги почитуваме, а на модераторите и администраторите им е должност да ги спроведуваат.


< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 20.3.2012 10:55:43 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот peperutka84)
Непосредна врска до пораките: 15
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?